Nasz chłopak

Tłumaczenie: Dobromiła Jankowska
Wydawnictwo: Pauza
One of the boys
bromba

Ojciec i jego dwóch nastoletnich synów wygrali „wojnę", jak nazywają trudny rozwód i walkę o prawo do wyłącznej opieki nad dziećmi. Zostawiają dom w Kansas i jadą przez noc do Nowego Meksyku, by zacząć od początku, podekscytowani szansą na nowe życie we trzech. Od podstaw budują codzienność, wydawałoby się – zwyczajną – chłopcy idą do szkoły, ojciec zdaje się pracować, nawiązują znajomości.

Wkrótce jednak pojawiają się złowieszcze zapowiedzi zmian – martwe i nieobecne spojrzenie ojca, nocne hałasy, coraz dziwniejsi goście. Chłopcy obserwują, jak ich świat zaczyna się zmieniać i ogarnia go chaos. Daniel Magariel przedstawia nam fascynującą postać walczącego o normalność rodzica i porażający obraz współuzależnionej rodziny.

źródło opisu: https://bonito.pl/k-1197128-nasz-chlopak

źródło okładki: https://bonito.pl/k-1197128-nasz-chlopak

„Nasz chłopak” to niewielkich rozmiarów debiut amerykańskiego pisarza Daniela Magariela. Książka rozpisana została jako kameralny dramat obsadzony czterema rolami. Po rozpadzie małżeństwa, ojciec zabiera dwóch nastoletnich synów w podróż do Nowego Meksyku, by tam, z dala od problemów i znajomych rozpocząć wszystko od początku. W nowym domu budują swoją codzienność od podstaw, nawiązują znajomości, uczęszczają do szkoły, obsługują kolejnych „ważnych klientów”. Ten powszedni krajobraz nie trwa jednak wiecznie, ponieważ na wierzch wychodzą zwierzęca natura i interpersonalny chaos.

Narratorem minipowieści jest dwunastoletni, młodszy syn, który u początku rodzinnej pielgrzymki w nową rzeczywistość, nie potrafi krytycznie i chłodno spojrzeć na zachowanie ojca. Cechują go bezgraniczne zaufanie, naiwność a także strach przez możliwością rozczarowania swojego autorytetu. Ojciec to z kolei zręczny manipulator, salonowy dyktator. Krążąc po korytarzach wiary własnych synów, mataczy ich...

Mariolka | 2018-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2018

Nie czytajcie tego, to jest potworność. Dobrze napisana i zgrabna, ale bezsensowna. Nie widzę ani jednego powodu dla którego warto byłoby tą książkę napisać, a już na prawdę żadnego, żeby się jej lekturą katować. Żadne dobro jej nie usprawiedliwia, żaden sens. Żaden porządek się z niej nie wyłania. Czysty tabloid. Thriller grający na bardzo intymnych emocjach. Fuj, odrażająco głupie. Użycie talentu na rzecz najgorszej ze spraw.

Edit: To jest opowieść o psychopacie, który pastwi się nad rodziną (dziećmi i słabą żoną), a autor przekonuje nas, że w tej sprawie nic nie da się zrobić.

Sebastian Woźniak | 2018-07-05
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 04 lipca 2018

Przeciętna książka o rodzinie z problemami. Zupełnie mnie nie poruszyła i nie potrafiła wzbudzić u mnie emocji (może raz). Do przeczytania w jeden wieczór.

Beata | 2018-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Rewelacyjna, w sensie - wstrząsająca, szarpiąca emocje. Okropna. Gdyby bohaterami były wyłącznie osoby dorosłe, byłaby wprawdzie nie mniej okropna, ale łatwiejsza do przyjęcia/strawienia. Tymczasem tu bohaterami są nastoletni bracia, dzieci właściwie, rozgrywane przez rodziców, głównie ojca, choć matka też własnych trzech groszy nie żałuje.
Historia wciągająca od pierwszych stron.

Adrianna Strzyżewska | 2018-06-10
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Jeśli szukacie książki, która doprowadzi do skurczu wszystkie Wasze mięśnie, spłyci oddech i emocjonalnie przygnębi - „Nasz chłopak” z pewnością Was nie zawiedzie. Historia dwóch braci i ojca, który w narkotykowym ciągu manipuluje rodzeństwem, przemocą podkreśla swoją siłę. Podkreśla, że wygrał wojnę, ale to dopiero początek. Nie grał fair, tego możecie być pewni. Gdzieś obok jest też matka, którą miałam ochotę oblać kubłem zimnej wody, żeby przejrzała na oczy i zrobiła coś, COKOLWIEK, żeby ta historia skończyła się dobrze. Ale czy ona jest dobrym ogniwem tej rodziny? Oceńcie sami.
Autor zabiera nas w podróż/ucieczkę do nowego życia, które okazuje się koszmarem. Jeśli jesteście ciekawi czy Daniel Magariel przewidział jakieś pozytywne zakończenie, polecam przeczytać trzecią książkę Wydawnictwa Pauza.

Dominika Rygiel | 2018-06-18
Na półkach: 52 / 2018, Przeczytane
Przeczytana: 18 czerwca 2018

Nasz chłopak, debiutancka powieść Daniela Magariela, dotyczy głównie stosunków pomiędzy członkami rozbitej rodziny. Rozstanie i trudny rozwód rodziców, które generuje poważny kryzys i przedkłada się na relacje pomiędzy poszczególnymi jej członkami, stanowi trzon fabularny powieści. Magariel koncentruje się głównie na opisie relacji linii ojciec – matka, synowie – matka oraz synowie – ojciec, w sposób dosadny i niejednokrotnie brutalny ukazuje desperackie próby manipulacji dziećmi w imię „wyższego” celu, jakim jest zdobycie wyłączności do opieki nad nimi. Daniel Magariel nie traci czasu na kreowanie szerszego fabularnego kontekstu. Rzuca swoich bohaterów w samo epicentrum wojny, którą toczą.

Wojna owa rozgrywa się dwutorowo. Początkowo, przeciw matce, kiedy to ojcu zależy na wykluczeniu byłej żony z życia rodzinnego i pozbawienia jej praw rodzicielskich. Pod zasłoną miłości do synów, w imię walki o ich lepsze jutro, wewnętrzny spokój i szeroko pojętą normalność, ojciec ucieka się...

SpadłoMizRegała | 2018-06-26

www.spadlomizregala.pl

Istnieją książki, które dla czytelnika stają się koszmarem. Nie dlatego, że są złe, tylko dlatego, że są tak brutalnie prawdziwe.

Zazwyczaj podczas czytania książki notuję. Tworzę drzewa genealogiczne, charakterystyki postaci, wypunktowuję wszystko, co przychodzi mi do głowy. Tym razem nie napisałam nic. Po pierwsze – nie zdążyłam, a po drugie – nie chciałam uwieczniać na papierze niczego, co chodziło mi po głowie podczas lektury. Wiedziałam, że słów, które cisnęły mi się do ust, nigdy nie będę mogła użyć w swojej recenzji. Odpuściłam. Czytałam i więdłam – z bólu, strachu i niewypowiedzianej nienawiści.

Wydawnictwo Pauza swoimi dwiema pierwszymi książkami zdążyło nas przyzwyczaić, że możemy zapomnieć o łatwej lekturze, jeśli na okładce widnieje charakterystyczne „P”. Dokładnie tak samo jest w przypadku najnowszej książki, którą uraczyło swoich czytelników – Nasz chłopak Daniela Magariela. Powiem Wam, że pierwszy raz mam ogromną nadzieję, że to fikcja...

kasiek66 | 2018-06-28
Przeczytana: 23 czerwca 2018

asz chłopak to 3 książka wydawnictwa Pauza. Miałam przyjemność recenzować poprzednie książki i mogłam się przygotować, że będzie bum. Ale nie wiedziałam,że aż takie ! Niestety będzie dzisiaj bez cytatów bo czytnik nie pozwalał na zaznaczenia ;<
Ale o czym właściwie mowa?
Mowa o historii rodziny, która walczy o nowe życie. Ojciec i jego dwóch synów właśnie przeżyli rozwód. Zaczynają nowy start w nowym miejscu. Nowe życie, nowa codzienność i szansa na lepsze jutro. Brzmi banalnie, prawda? Ale to nie koniec.
Nowe życie nie będzie usłane różami. Będzie usłane cierniami. Z ojcem zaczyna się coś dziać. To spojrzenie..takie obce, martwe, bez uczuć. Nowi ludzie, niby znajomi taty ale jacyś dziwni i do tego hałasy. Ociec ciągnie rodzinę w dół przez narkotyki.
Rodzina musi zmagać się ze współuzależnieniem a czytelnik z uzależnieniem od tej lektury.

Daniel Magariel gwarantuje poruszenie całego naszego ciała. Pod początkowo łatwą lekturą skrywa się wiele problemów. Całość pisana...

Piotr | 2018-07-08

Są historie, które długo będziemy pamiętać, ale cieszą nas głównie dlatego, że mamy je już za sobą.

bookmoment | 2018-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Są wydarzenia, które wstrząsają. Są wydarzenia, które wywołują skrajne emocje. Są wydarzenia, obok których nie powinno przechodzić się obojętnie. Są ludzie, którzy będąc bliskimi, potrafią skrzywdzić jak nikt inny. Są opowieści, które już na zawsze odbijają się echem w naszej podświadomości. Są doświadczenia, które zmieniają całe życie.

„Nasz chłopak” jest opowieścią skupiającą się na relacjach rodziny, której wzajemność zaczyna być coraz bardziej toksyczna. Zatrważające zdarzenia i rozgrywające się piekło zaczyna być nową, brutalną rzeczywistością, w której pod płaszczykiem miłości i opiekuńczości, kryje się manipulacja i cierpienie. Dysfunkcyjny obraz rodziny wdziera się w umysł czytelnika, rośnie w nim i nie pozwala o sobie zapomnieć.

Szczery, przepełniony agresją, tekst szokuje. Pisarz odkrywa karty przemocy, pokazując różne jej oblicza. Ukazuje czym jest współuzależnienie, jak destrukcyjna bywa bezsilność, jak wstyd za rodzica wpływa na kształtowanie się psychiki dziecka....