angielski
Joanna Stadler

In semiautobiographical stories set largely in David Vann's native Alaska, "Legend of a Suicide" follows Roy Fenn from his birth on an island at the edge of the Bering Sea to his return thirty years later to confront the turbulent emotions and complex legacy of his father's suicide.

źródło opisu: Harper Perennial, 2011

źródło okładki: http://www.harpercollins.com/

LelandLester | 2018-02-04

[FRAKTAL]

Nie mam syna. I pewnie (tylko) dlatego proza Vanna nie wbiła mnie w fotel.

Człowiek to wypadkowa instynktów, przeszłości i potrzeb. W tej książce ludzie tak łatwo odbierają sobie życie – to przerażające.

David Vann swoje dzieciństwo spędził na Alasce. Jego „Legenda o samobójstwie” to po trosze literacka fikcja, przełożona wątkami autobiograficznymi oraz zestaw utworów złączonych motywem przewodnim. To też bardzo dobra literatura. Vann tworzył ją 10 lat (zaczął jako 19-latek). Składa się z minipowieści i pięciu opowiadań. Przedstawione tu historie pośrednio łączą się ze sobą, serwując przyglądanie się relacji nastoletniego Roya z ojcem Jimem - niespełnionym rybakiem, mizernym dentystą. Ale, co najważniejsze – pisarz, dzięki możliwościom, jakie daje słowo pisane, z rodzinnej tragedii utworzył odważną, niebanalną i poruszającą fikcję, formalnie inspirując się „Legendami o dobrych kobietach” Chaucera. Tytuł tej książki mylnie sugeruje, iż to fantazja autora - Vann opiera...

adb | 2018-03-31
Przeczytana: 31 marca 2018

Pisząc o "Legendzie o samobójstwie" nie sposób nie odwołać się do biografii jej autora - Davida Vanna, bo on sam przyznawał, że książka jest w pewnej mierze autobiograficzna. Kiedy Vann miał 13 lat, jego ojciec popełnił samobójstwo i właśnie to wydarzenie usiłuje zrozumieć dorosły już pisarz. Opowieść o samobójcy to siłą rzeczy opowieść o tym, jak czują się "spadkobiercy" samobójcy, którzy żyją w okaleczonym stratą świecie i oglądają go jak przez szybę z wadą, która deformuje obraz.[...]

Poczucie osamotnienia, bezradność i strach to dominujące emocje we wszystkich sześciu opowiadaniach. Wszystkie opowiadają o stracie, poszukiwaniu i tym, kim jest się po starcie. Syn rozpamiętujący niełatwe relacje z ojcem równocześnie poszukuje własnej tożsamości, przetwarzając historię na wiele sposobów, zderzając różne, czasem sprzeczne wersje i możliwości rozwoju wydarzeń.

W kontekście biografii Vanna najbardziej niezwykły wydaje się dystans i takt, z jakim przedstawia wydarzenia z...

Jeżynka | 2018-05-28
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 28 maja 2018

"Legendę o samobójstwie" może czytać na wiele sposobów. Ta nieprzesadnych rozmiarów książka napisana prostym językiem skłania do przemyśleń o odpowiedzialności jaka spada na człowieka gdy zostanie rodzicem i o tym że nie zawsze potrafimy nieść ten ciężar na barkach.
To również opowieść o budowaniu więzi rodzic - dziecko która wymaga pracy i wysiłku obu stron.
Poza tym tle pojawia się mnóstwo innych wątków może nie są może osią tej książki ale także stawiają czytelnikowi ważne pytania. Mam tu na myśli dostępność do broni palnej, wybór drogi zawodowej (realizacja marzeń czy jednak pragmatyzm), bliski kontakt z naturą.

David Vann w swojej książce dokonuje swoistego rozrachunku z przeszłością i traumą z dzieciństwa jaką było samobójstwo ojca. To nie jest linearna opowieść. Prawda miesza się z fikcją, poznajemy kilka wersji wydarzeń jednak niezależnie od narracja autor uparcie stawia czytelnika przed tym trudnym tematem jakim jest samobójcza śmierć. W sposób dobitny pokazuje jak...

Mariolka | 2018-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2018

Napisana bardzo dobrze, językiem prostym, a wirtuozerskim. Historia intymna, ale wnikliwa. W jakimś sensie niezwykła, zostawia w człowieku ciemną, gęstą smugę. Aczkolwiek, z jakiegoś powodu nie wpadłam w zachwyt i oszołomienie. Zachęcam jednak do jej przeczytania, bo jest daleka od sztampy i przewidywalnych schematów. Zerknijcie też na biogram autora.

czytanienaplatanie | 2018-07-20
Przeczytana: 15 lipca 2018

Polecam każdemu, kto lubi nieoczywiste treści, które robią w głowie bałagan i pozostawiają po sobie ślad długo po przeczytaniu. Coś pięknego i wstrząsającego zarazem.

Książka porusza trudne relacje pomiędzy ojcem i synem, emocje targające obojgiem, ich niezrozumiałe wybory. Dodatkowo autor tak obrazowo opisuje przyrodę Alaski, że chciałoby się odetchnąć pełną piersią i poczuć ten dziewiczy, dziki klimat. Warto z pewnością zajrzeć wcześniej do biografii autora, żeby lepiej zrozumieć jego zamysł z przedstawieniem kilku alternatywnych rzeczywistości, będący próbą pogodzenia się z tragiczną przeszłością.
Każde z opowiadań podaje nam inną ścieżkę tej samej historii. Czy którąś z nich uznamy za tą główną, najbardziej prawdopodobną, zależy tylko od nas.

Bartek Kociszewski | 2018-02-19
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 18 lutego 2018

Książka Vanna opowiada historię relacji ojca z synem, relacji tragicznej bo jej częścią będzie samobójstwo. Autor opowiada fikcyjną historię, opiera ją jednak na swoich doświadczeniach.
Książka emocjonalna, dotykająca kwestii bardzo delikatnych. Bohaterowie posiadają głęboko rozwiniętą psychikę. Sytuację, które ich spotykają wymuszają na nich podejmowanie bardzo trudnych decyzji.
Styl autor jest naprawdę ciekawy, a przy tym niełatwy. Jego opisy akcji jak i przyrody świetnie oddają treść historii i tworzą niezwykły klimat.
Jest to lektura wymagająca, ale w zamian za poświęcony jej czas daje nam historię, która na długo pozostanie w naszej głowie i pozwoli wyciągnąć ciekawe wnioski.
Polecam.
8/10

byrcyn11 | 2018-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

Jest to książka przy której (przynajmniej na początku) nachodzą nas myśli typu; nie męcz się, nie udawaj mądrzejszego niż jesteś, jest tyle ciekawszych książek, itp. Ale gdy już ją kończymy, to uświadamiamy sobie, że na długo pozostanie nam w pamięci.
Początek nudnawy, środek najlepszy, w pewnym momencie totalne zaskoczenie, zakończenie zaś wywraca wszystko na drugą stronę - choć ja wolałbym inne.
Lektura dla miłośników czegoś innego niż sztampa.

BetiFiore | 2018-07-16
Przeczytana: 13 lipca 2018

"Legenda o samobójstwie" trochę przypomniała mi "Drogę" McCarthy'ego i rzeczywiście autor na końcu dziękuje między innymi jemu za wsparcie. Książka napisana prostym ale bardzo pięknym, językiem, dobitnie trafiającym w sedno. Vann zadedykował swoje dzieło ojcu, który w młodym wieku odebrał sobie życie. Mamy tu trzy historie, druga może być na pozór myląca, ale całość daje do myślenia.

PanCzyta | 2018-01-09
Przeczytana: 06 stycznia 2018

Ta książka to przykład na to, że literatura piękna potrafi być naprawdę piękna. I nieskomplikowana w formie – jeśli ktoś się przypadkiem o to boi :)

Tym razem przygotowałem się trochę bardziej, poczytałem o Autorze, zerknąłem na dwa, może trzy wywiady. Zależało mi, aby dobrze odczytać intencje zawarte w jego książce.

Nie chciałbym zdradzać zbyt wiele, a o to dość łatwo w tym przypadku. Mówi się, że "Legenda o samobójstwie" to powieść autobiograficzna. Ja bym raczej poszedł w stronę autoterapii z elementami autobiografii. Autor bowiem, jest - tak jak bohater książki - dzieckiem samobójcy. Jego ojciec odebrał sobie życie niedługo po tym, jak David Vann odmówił mu wspólnego, rocznego pobytu na Alasce. Autor napisał te teksty, aby rozliczyć się z własnymi kompleksami, poczuciem winy i możliwymi scenariuszami – w szczególności tym, w którym godzi się na ten wspólny “wypad”.

"Powietrze w lesie miało objętość i wagę i było częścią ciemności, jakby stanowiły jedność i atakowały go...

Seticzek | 2018-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2018

To uczucie, gdy w połowie książki orientujesz się, że ona jest zupełnie czym innym niż myślałeś...
Rozdzierająco smutna w wymowie, mądra, nieoczywista.
Ciutkę rażą błędy w redakcji, ciutkę czuć debiuta.
Warto.