Komodo

2022-01-12
Dobromiła Jankowska
literatura amerykańska Komodo Indonezja wakacje dramat

Załamanie systemu

Trochę dziwna ta ksiazka. Kobieta sfrustrowana swoim życiem a równocześnie uważa ze ma prawo oceniać życiowe wybory swojego brata. Reaguje niezbyt racjonalnie i skutecznie zraża do siebie wszystkich. Trudno polubic główną bohaterkę.
Ciekawe opisy nurkowania i zachwytow nad podwodnym swiatem.

Ciekawe opisy nurkowania i zachwytow nad podwodnym swiatem.

Sceny z nurkowaniem trochę męczące, ale ogólnie okej.

Sceny z nurkowaniem trochę męczące, ale ogólnie okej.

Książka ani mnie nie wzruszyła, ani nie poirytowała, a raczej pozostawiła obojętną wobec poruszanych w niej tematów. Powieść oceniam jako przeciętną.

Kompletnie nie moja bajka. Przytaczanie nazw morskich stworzeń, których nawet nie mogę sobie wyobrazić bo ich po prostu nie znam. Może dla kogoś kto nurkuje byłoby łatwiej:)

Ta książka nie jest dla pozytywnych, poukladanych ludzi. Dobrze, ze krótka, szybko się czyta .. ale treść 🤦🏼‍♀️ jak można być tak nieogarniętym i winić za to innych ?
To lektura na pewno nie umili czasu, raczej zaburzy spokój

To lektura na pewno nie umili czasu, raczej zaburzy spokój

Ocena tak wysoka za bardzo fajne opisy podwodnego świata. Bohaterka od samego początku była tak irytująca, że ciężko było przez to przebrnąć.
Ciekawie pokazane jakie etapy załamania nerwowego przechodzi główna bohaterka i pod koniec bardzo ją można zrozumieć, za czym idzie większe zrozumienie jego wcześniejszego zachowanka.

Fabuła dość nierówna – w książce wszystko wyłania się znikąd, jak wielkie ryby z głębin oceanu (plus dla autora za opisy spod wody).
Dylematy głównej bohaterki typowe dla współczesnych kobiet. Nic nie zaskakuje, może poza skalą bezradności bohaterki - bardzo dorosłej, ale wciąż bardzo niedojrzałej.

Z małym minusem, ale bardzo dobra.

Z małym minusem, ale bardzo dobra.

O, jakże prawdziwa. Ciekawe, jak to się stało, że autor tak wniknął w kobiecą psychikę złamaną przez przygniatającą rzeczywistość, z której nie ma ucieczki. Chyba, że za cenę ostracyzmu, a takich kobiet jest niewiele. Ciekawe, jak autor rozpoznał temat wykończenia rodziną i kobiecymi powinnościami, ponieważ facet tego sam z siebie nie wymyśli. Czy to żona się przed nim otworzyła, albo jakiś psycholog mu o tych tematach opowiedział? Książka może być pożyteczna. Może uratować niejedno małżeństwo i niejedno kobiece życie, ponieważ nie każdy będzie sam w stanie przerobić pewnych traum. Z Komodo jest na to szansa.

temat ważny i potrzebny, ale z bohaterką tak odpychającą, że trzy razy odkładałam na rzecz innej pozycji. raczej nie zapamiętam.

• E-booki
  • Literatura piękna