Brud

Tłumaczenie: Dobromiła Jankowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Pauza
Dirt
literatura piękna

Dwudziestodwuletni Galen mieszka z matką w odosobnionej, otoczonej sadami owocowymi starej rezydencji w Kalifornii. Ojca nie zna, przemocowy dziadek nie żyje, a babcia powoli traci pamięć. Żadne z nich nie pracuje, utrzymują się z rodzinnego majątku, na który czyhają siostra matki, Helen, i jej siedemnastoletnia córka, Jennifer. Kiedy w pięcioro wyruszają na kilka dni wspólnego, rodzinnego odpoczynku, długo skrywane emocje wybuchają.

David Vann po raz kolejny zaskakuje i szokuje, przedstawiając nam Galena. Zaprasza czytelników do odwiedzenia zakamarków umysłu tego rozgorączkowanego, niestabilnego psychicznie bohatera, który powoli osuwa się w szaleństwo.

Vann ma niezwykły dar obrazowania surowej rzeczywistości rodziny, którą trzymają przy sobie nienawiść i przemoc. Fascynująca, trudna do zapomnienia lektura.
„Library Journal”

Odważna i znakomita… „Brud” pokazuje nam coś nieoczekiwanego i zaskakującego. Szczegóły, jak zawsze u Vanna, są oddane idealnie.
„San Francisco Chronicle”

David Vann jest mistrzem pisania o najciemniejszej stronie ludzkiego serca…Nurkuje w mroczne zakątki ludzkiej psychiki. To powieść jednocześnie fascynująca i niepokojąca.
„Denver Post”

Autor, którego można czytać i czytać.
„The Economist”

Niepokojąca.
„Financial Times”

źródło opisu: www.wydawnictwopauza.pl

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Lulu | 2019-09-14
Przeczytana: 13 września 2019

Rodzina dla mnie to osoby, które kocham ponad wszystko, chcę przebywać jak najczęściej z nimi, troszczyć się o nich, polegać na nich a oni na mnie. Autor w książce „Brud” przedstawił całkiem inną wizję rodziny. Główny bohater Galen, był wychowywany przez matkę a ojca nie posiadał. Surowy i przemocowy dziadek umarł a babcia została oddana do domu opieki. To właśnie jej słowa utkwiły we mnie najbardziej.
📚
„- wiesz jak to jest nie pamiętać? - Nie - To jak być nikim, ale wciąż musieć żyć.”
📚
Mam nadzieję, że nie będzie mi dane tego doświadczyć. Chciwa ciotka Helen pojawia się w ich domu, wraz ze swoją rozwiązłą córeczką, która pcha się do łóżka swojemu kuzynowi, tylko po to, aby zdobyć jakiekolwiek pieniądze z rodzinnego majątku. Ciągle ubliża matce i siostrze, wytyka żale sprzed lat, ale i życzy śmierci swojej rodzicielce, nie boi się jej powiedzieć tego prosto w twarz. Matka Galena jest kochająca i opiekuńcza do czasu aż na własne oczy widzi syna z kuzynką popełniających...

PanCzyta | 2019-09-12
Przeczytana: 12 września 2019

Ta książka to kamień w bucie. Uwiera Cię podczas podróży, a gdy wreszcie się go pozbędziesz to i tak długo jeszcze czujesz silny dyskomfort z powodu otarć. W efekcie całą przyjemność z wędrówki, przyćmiewa powidok tego uwierania.

David Vann po raz kolejny przekroczył granicę, zza której ciężko będzie mu powrócić. Wierzcie mi, ta historia jest pokręcona jak Lato z Radiem. Nie bardzo nawet wiem jak to wszystko Wam opisać. Zacznijmy może od aktorów tego pierdolnika:

Babka rodu - starsza, majętna kobieta, cierpiąca na demencję i oddelegowana przez matę Galena do ośrodka spokojnej starości. Czy problemy z jej pamięcią są aż tak poważne? Śmiem wątpić. Wszyscy natomiast czekają, aż zejdzie z tego świata i uwolni majątek.

Matka Galena - czarny pas w wypieraniu. Kobieta żyje pięknymi wspomnieniami i jest chodzącą procedurą organizowania stałych fragmentów życia.

Ciotka Galena (siostra matki Galena) - sarkastyczna i łasa na pieniądze kobieta. Co ciekawe jej wersja przeszłości jest...