Legenda o samobójstwie

2018-01-17
Data 1. wydania:
2010-03-16
Dobromiła Jankowska
literatura amerykańska ojciec poszukiwanie sensu życia poszukiwanie szczęścia poszukiwanie własnej tożsamości relacje rodzinne rodzina samotność syn uczucie życie codzienne Wydawnictwo Pauza
Inne

Oficjalne recenzje i

Ryby i ludzie

360 17 76

Jeśli kiedyś zastanawiałeś się o czym napisać książkę, a żadnego porządnie nie rozwinąłeś, bo poza pomysłem, nie miałeś żadnego rozwinięcia dalej..to jest dokładnie ta książka. A może bohater X umiera i co wtedy myśli rodzina..albo nie, to bohater Y umrze. A może bohaterowie pojada do chatki w lesie.. Albo zostaną w domu? Sklejmy to i wydajemy. No i wydali. Ocena podniesiona o dwa punkty za pomysły.

Książka bardzo nierówna, niektóre rozdziały i zwroty akcji bardzo interesujące, a niektóre zwyczajnie nudne. A już dwóch ostatnich rozdziałów totalnie nie rozumiem, ani tego, o kim opowiadają i po co powstały.
Kilka błędów w tłumaczeniu, co jeszcze można wybaczyć, ale tekst, że łososie wyskakują na 12-15 metrów w górę, karygodny - nie wiem, czy to błąd w oryginalne, czy błąd tłumacza podczas przeliczania stóp na metry, w każdym razie korekta powinna była to wyłapać.
Książkę można przeczytać, ale nie trzeba.

Ciężko mi jest napisać recenzję tej książki. Jest ona po prostu nie do opisania, fabuła zaskakuje w każdym rozdziale i zmienia się o 180 stopni. Początkowo może powodować to mętlik w głowie, jednak jest to (tak mi się wydaje) zabieg specjalnie stworzony przez autora, który ma pokazać, że wiele spraw może potoczyć się całkiem inaczej jeśli tylko inaczej na nie spojrzymy lub gdyby niektóre wydarzenia potoczyły się innym tempem.
Nie jestem wielka fanką tej powieści, może dlatego, że niektóre momenty były dla mnie nudne, ale po jakimś czasie autorowi udało się wzbudzić moje zainteresowanie, mimo że w mózgu miałam dziwne uczucie, że chyba nie do końca rozumiem co się dzieje w tej książce. Może po prostu książka musi mi się trochę poukładać w głowie. Niewątpliwie jedno jest najważniejsze- książka powinna zostać przeczytana przez każdego syna i każdego ojca, Ba! nawet przez każde dziecko i każdego rodzica, niezależnie od płci.
Pokazuje ona prawdziwe myśli i stosunki większości rodziców z dziećmi; tego jak wielu z nich siebie nie rozumie, a wystarczy tylko na wiele spraw popatrzeć z innej strony, nie oceniać, nie oskarżać, pozwolić żyć, porozmawiać, nie ukrywać emocji, nie bać się zadawać pytań, słuchać itp., itd.- mogłabym tu wymienić wiele. Tego wszystkiego uczy ta książka. Pokazuje ona wewnętrzne cierpienie młodych i dorosłych, które przeważnie spowodowane jest brakiem tych rzeczy, które wymieniłam wyżej w życiu każdego człowieka.
Mimo iż każdy rozdział pokazuje zupełnie inną perspektywę pewnych spraw (nie będę spoilerować) to kilka kwestii ciągle się w nich powtarza i to na nie warto zwrócić uwagę, bo są one ważne nie tylko w tej książce ale w życiu codziennym każdego z nas i wydaje mi się, że tego chciał nauczyć autor wszystkich czytelników.
Nie oceniłam książki zbyt wysoko ale na pewno jest godna przeczytania. Może gdyby każdy rozdział dotyczył innej rodziny, innych osób ta książka byłaby dla mnie ciekawsza i bardziej wartościowa (ta też jest wartościowa). Na pewno pozwoli mi ona inaczej patrzeć na ludzi, starać się ich rozumieć i nie oceniać i gdybym miała mieć w przyszłości dzieci to wróciłabym do tej książki i kazałabym ją przeczytać również mojemu partnerowi, bo wydaje mi się, że nic tak jak ta powieść pozwoli człowiekowi bardziej zrozumieć drugiego człowieka (pewnie jest wiele takich książek, ale tu chodzi mi o różne poradniki typu "jak rozmawiać z nastolatkiem" itp.)

Ciężko jest mi ocenić tą książkę... Dobra? zła? przeciętna? Z pewnością każdy zinterpretuje ją inaczej, ale mimo wszystko czas poświęcony na lekturę nie był dla mnie czasem straconym.

Za dużo przemocy wobec zwierząt, makabra dla makabry. Za dużo autoterapii i chaosu narracyjnego. Plusem jest za to oryginalność tekstu i przedstawienia tematu. Czyta się szybko, ale książka jest bardzo dołująca, niemalże jak "Malowany ptak" Kosińskiego.

Oszczędna, skromna stylistycznie (może trochę za skromna i zbyt kolokwialna) genderowo męska proza. Opisy mocne, brutalne, przytłaczające i surowe. Dla koneserów takiej narracji.

Historia poruszająca i wciągająca. Jedynym elementem psującym mi odbiór był sposób prowadzenia narracji.

Fragmenty "survivalowe" najbardziej mi przypadły do gustu.

Odniosłem wrażenie, że to je autor najlepiej napisał - początek i koniec jest dość enigmatyczny, ciężki do zinterpretowania i w mojej opinii niepotrzebny.

Domyślam się, że miał na celu pogłębienie postaci Ojca i Syna - ale odstaje znacząco od znakomitego środka książki.

Fragmenty "survivalowe" najbardziej mi przypadły do gustu.

Różne wersje tej samej historii? Ucieczka w wyobraźnię jako próba radzenia sobie ze śmiercią, a może porzuceniem i zdradą? Interpretacji może być wiele, każda miażdży psychikę z równą siłą literackiego kunsztu.

Bardzo poruszająca książka. Jest to tak naprawdę zbiór opowiadań w których bohaterami są te same osoby w alternatywnych, lekko zmienionych życiach. Bardziej niż o samobójstwie jest to historia o mężczyźnie w średnim wieku, który ze wszystkich sił stara się zdobyć wszystkie odznaczenia "męskości": kobiety, siłę, bogactwo, zdolność do przetrwania w najcięższych warunkach. Każde niepowodzenie postrzega, jako głębokie pęknięcie na swoim obrazie "prawdziwego mężczyzny", ściągając przez to nieszczęścia na siebie i swojego syna.