Kup teraz - 18 ofert w cenie od 6.99 zł do 34.90 zł

Data 1. wydania:
2010-03-16
Dobromiła Jankowska
Wydawnictwo Pauza
literatura amerykańska ojciec poszukiwanie sensu życia poszukiwanie szczęścia poszukiwanie własnej tożsamości relacje rodzinne rodzina samotność syn uczucie życie codzienne Wydawnictwo Pauza

Oficjalne recenzje i

Ryby i ludzie

Link do recenzji

Dobra, ale bez rewelacji. Zastanawiam się, jak bardzo współczesna literatura chce być filmowa i tłumaczona na języki obce i czy to jej szkodzi ( głównie na język). Gdyby napisał to polski pisarz, przeszłaby pewnie bez echa; dostaje dwie gwiazdki więcej od niejednego recenzenta, bo stoi za nią autorytet tłumaczonej.

Książka tyleż przerażająca, co wspaniała. Z jednej strony bohater prowadzi nas przez swoistą autoterapię, a z drugiej szuka zrozumienia czynu swojego ojca. Opowiadania to tak naprawdę przeplatające się rozdziały z dwóch alternatywnych rzeczywistości. Widzimy, że czyn ojca uchronił syna przez odziedziczeniem postawy do życia. Fantastyczne, jak wiele różnych znaczeń i sensów...

Po prawie dziesięciu przeczytanych książkach z Wydawnictwa Pauza oczekiwania były bardzo duże, może za duże i to mogło przełożyć się na niską ocenę. Historia mnie nie wciągnęła, język nie podszedł, trochę nudno w pierwszej części.

Ta książka jest przede wszystkim bardzo bolesna. Jest to zbiór opowiadań, z jednym dominującym. Dostajemy historię ojca z zaburzeniami emocjonalnymi i syna, który chcąc, nie chcąc jest odbiorcom labilności ojca. Czytając, miałam wrażenie, że to ja zostałam postawiona w tej sytuacji i razem z bohaterem odczuwałam przepełniającą bezradność.

Zakończenie sprawiło, że musiałam...

Za dużo ryb, za mało historii. I też niewiadomo o co chodzi autorowi, jaki ma być przekaz, niby trzecia cześć rozjaśnia sprawę, ale i tak mam zgrzyt. Jak na poruszaną tematykę - samobójstwo - wzbudza zastanawiająco mało emocji.

insta: book_betka

„Legendy o samobójstwie” Davida Vanna chodziła za mną trzy lata zanim w końcu się z nią zapoznałam. I cieszę się, że sięgnęłam po nią dopiero teraz, bo jest to naprawdę mocna historia dla dojrzałego czytelnika.
Przede wszystkim powinnam zacząć od tego, że „Legenda o samobójstwie” to zbiór opowiadań - kilka krótszych i jedno 150-stronnicowe, które stanowi trzon całej...

Motyw przewodni, mimo że bardzo smutny, to opisany z różnych punktów widzenia staje się bardziej "oswojony".
Biorę się za następną książkę Vann'a i mam wrażenie, że też będzie się kręciła wokół samobójstwa ojca autora.

Niedługa książka, zawierająca sześć rozdziałów, które, i to jest bardzo ważne, a z czym trzeba się zapoznać przed czytaniem, składają się na dwie oddzielne, mające zupełnie inny przebieg historie. Pomimo tego, bohaterowie pozostają ci sami, co może wprowadzić pewnego rodzaju chaos, jeśli nie ma się wiedzy o specyfice tej pozycji.
To ważne, gdyż autor opowiadania podzielił -...

Tytuł książki nie jest żadną metaforą, czy czymś innym niż mogłoby się wydawać po tytule. Nie, to jest książka o samobójstwie. Składa się z sześciu opowiadań: pięciu krótkich i jednym środkowym, dla mnie kulminacyjnym, zdecydowanie dłuższym od reszty. Pierwsze trzy opowiadania, ponieważ krótkie właściwie połknęłam bez przeżuwania. Przy dwóch ostatnich nie bardzo się mogłam...

Nostalgiczna, zawiera szeroką gamę uczuć, emocji i przemyśleń.
Smutna.
Bardzo smutna.
Surowa.
Ciężka.
Historia przede wszystkim ojca i syna, ich niełatwych relacji, próba odnalezienia się w odosobnieniu. Miałam takie wrażenie, że obaj próbują znaleść jakiś wspólny punkt zaczepienia w relacji i miejscu, gdzie nie do końca czują się komfortowo.
Ta książka dosłownie...

1 510