Okładka książki Naga prawda Kate Büch
Okładka książki Naga prawda
Kate Büch Wydawnictwo: Ridero Seria: Naga prawda biografia, autobiografia, pamiętnik
Ridero
2017-09-25
2017-09-25
mafia sex pieniądze miłość

"Powoli coraz więcej niszczyłam. Tańczyłam nad przepaścią".

Szalona, bezkompromisowa, odważna, nieprzewidywalna i działająca bez ograniczeń – tak opisuje siebie autorka tej książki, po której lekturze trudno mi uwierzyć, że wszystko co zostało w niej opisane, wydarzyło się naprawdę. Pozostaje mi więc zatrzymać w sobie margines wątpliwości w tym zakresie wraz ze zdziwieniem, że autorka odważyła się obnażyć swoje życie aż do takiego stopnia.

Kate jako nastolatka zaszła w ciążę. Jakiś czas później, bez żadnego obmyślonego planu, opuściła bezpieczne mieszkanie i wraz z niemowlęciem wylądowała na dworcu Centralnym w Warszawie. Tam poznała ludzi z marginesu społecznego, parając się prostytucją. Bohaterka wyrwała się stamtąd za sprawą pewnego bogatego Niemca, który kochał ją do utraty tchu. Jednak niepokorna Kate, miała inne pomysły na swoje życie, które w końcu doprowadziły ją do więziennej celi oraz do utraty wszystkiego.

Trudno nie dziwić się temu, że w życiu jednej kobiety mogło wydarzyć się tyle niebezpiecznych, ohydnych, ale także dobrych chwil. Autobiografia Kate Büch to bowiem obszerna, bo ponad sześćsetstronicowa książka, obfitująca w takie wydarzenia i zwroty akcji, z których zaczerpnąć mógłby niejeden twórca powieści sensacyjnej i kryminalnej. Jest tu bowiem seks za pieniądze, orgie towarzyskie, udział w filmie porno, a także mafia, listy gończe za bohaterką, adwokaci oszuści oraz milionowe biznesy. Obok tego także bardzo wczesne rodzicielstwo, nieodwzajemniona miłość, nietrafione związki, lesbijski epizod oraz walka w więzieniu o kobiecą godność. Sporo jak na życie jednej, młodej przecież jeszcze kobiety?

Muszę przyznać, że z niedowierzaniem poznawałam historię burzliwego życia autorki, a każde kolejne, dość zaskakujące wydarzenia z jej życia, wywoływały moją wzrastającą konsternację. Smaczku całości dodawały pewne epizody, jak chociażby ten z usługami seksualnymi dla pewnego znanego polityka, którego tożsamość bardzo łatwo rozszyfrować. Czy też ten ukazujący walkę Kate z pewnym kapelanem kościoła, który w więzieniu dla kobiet wykorzystywał seksualnie osadzone. Czasami podczas tej lektury czułam się jak podczas czytania wielowątkowej powieści akcji, a nie autobiografii.

Jestem przekonana, że Kate Büch opisała z takimi detalami swoje życie, aby pozbyć się nieco ciążącego na niej balastu oraz, aby przestrzec inne kobiety przed zbyt cienką granicą pomiędzy tym, co odważne, a tym co głupie i bezmyślne. Nie zamierzam oceniać wyborów autorki, gdyż jej filozofia życiowa stanowi zupełne przeciwieństwo mojego stosunku do wielu spraw. A każdy ma przecież prawo żyć na własnych zasadach, popełniając błędy i wyciągając z nich naukę na przyszłość. Pierwszy tom tej autobiografii pozostaje otwarty, liczę więc na to, że w przyszłości pojawi się kontynuacja losów autorki, gdyż pomimo mojego ambiwalentnego stosunku do niej samej, jestem ciekawa, w jakim kierunku potoczyło się jej burzliwe życie.

"Powoli coraz więcej niszczyłam. Tańczyłam nad przepaścią".

Bohaterka trafia z deszczu pod rynnę co jakiś czas, nie boi się ryzyka, stawia wszystko na jedną kartę, jest pewna siebie, wie czego chce, ale czasem sama się w tym gubi- i wtedy nadciągają kolejne kłopoty. Bez względu na konsekwencje wkracza w świat prostytucji, mafii, narkotyków, dużych pieniędzy i wielkich przekrętów. Niektóre jej decyzje przyprawiają o gęsią skórkę. Wiele matek, czytając tę książkę oburzy się, otworzy szeroko oczy, przeklnie pod nosem-jak daleko posunęłybyśmy się by zapewnić naszym dzieciom godne warunki? Ma milion pomysłów na minutę, które czasem kończą się porażką, jednak nie poddaje się. Jest mamą,potem żoną, kobietą przedsiębiorczą, ale w głębi duszy chyba nadal małą dziewczynką, która potrzebuje kogoś kto weźmie ją za rękę i poprowadzi w dobrą stronę. Nic więcej napisać nie mogę, ponieważ będą kolejne części na które czekam. Polecam wszystkim którzy się wahają, czy sięgnąć po ten tytuł. Na mnie ta książka zrobiła duże wrażenie, potwierdza, że błądzenie jest rzeczą ludzką.

Autorka próbuje się wybielić w książce, a w ogóle się nie zmieniła. Nadal jest oszustką i naciąga ludzi na pieniądze. Uważajcie, bo zapłacicie za książkę, a nie macie gwarancji, że ją dostaniecie.

• 2017

Dodaj cytat z książki Naga prawda