Wieczna Wojna

The Forever War
978-83-7590-047-7
cezarix

Inne wydania

JEŚLI SĄDZISZ, ŻE W WOJNIE PRZYSZŁOŚCI BĘDZIE SIĘ WALCZYŁO TYLKO NA LASERY I ANTYMATERIĘ TO JESTEŚ W BŁEDZIE. GDY IDZIE O ŻYCIE W RUCH IDĄ NOŻE, ZĘBY, MIECZE I ŁUKI Wojna kosmiczna to piekło… Szczególnie dla szeregowca Williama Mandelli, uczestnika zaciekłej wojny galaktycznej, toczonej miliony lat świetlnych od Ziemi. Jednak to nie walka z wrogo nastawionymi kosmitami stała się zadaniem...

GDY IDZIE O ŻYCIE W RUCH IDĄ NOŻE, ZĘBY, MIECZE I ŁUKI

Wojna kosmiczna to piekło…
Szczególnie dla szeregowca Williama Mandelli, uczestnika zaciekłej wojny galaktycznej, toczonej miliony lat świetlnych od Ziemi. Jednak to nie walka z wrogo nastawionymi kosmitami stała się zadaniem najtrudniejszym…
Prawdziwym wyzwaniem dla Mandelli okazały się zmiany, jakie zaszły na Ziemi w czasie, gdy walczył w kosmosie. Mandella postarzał się o kilka lat, lecz jego macierzysta planeta o całe wieki…
Wieczna wojna ma zostać wkrótce sfilmowana przez twórcę Obcego i Blade runnera – Ridleya Scotta. Na kanwie tej powieści, belgijski grafik Marvano narysował kultowe arcydzieło komiksu.
NAJLEPSZA MILITARNA SF WSZECH CZASÓW

vattghern76 | 2013-11-30
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 28 października 2012

Wyśmienity komiks, jeszcze lepsza książka! Pozycja zdecydowanie WYBITNA w swym gatunku. Znakomita narracja i styl, żywe dialogi, interesująca i sugestywna wizja zmian na Ziemi oraz zimny klimat beznadziejności wojny.

Piękna, oryginalna, MOCNA, nostalgiczna i może nieco mało wiarygodna na finiszu, ale "Wieczna Wojna" Joe Haldemana jest taką powieścią SF, którą poznać zwyczajnie MUSOWO trzeba, by następnie wracać do niej z przyjemnością po latach, gdyż to KLASYK jest nieśmiertelny!

A być może nawet WIECZNY.

astaldohil | 2013-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Mam świadomość, że dawnymi czasy - to jest w momencie ukazania się - powieść ta mogła robić niesamowite wrażenie, jednak z dzisiejszej perspektywy zarówno wizja przyszłości nie jest już tak przejmująca, jak i impakt ostrza krytyki, skierowanej przeciwko zjawiskom około wojennym, nie jest już tak intensywny. Mało tego, dość odważna natenczas wizja społeczeństwa homoseksualistów, które kształtuje się pod względem przeludnienia i wyczerpania zasobów naturalnych, wydaje się tu kompletnie nietrafiona, mało poważna i słabo uzasadniona.

Przyznam szczerze, że po obiecującym początku, nastawiłem się na coś, będącego swoistym odpowiednikiem "Kompanii Braci" w kosmosie. Środkowa, i niestety, najobszerniejsza część książki jednak, przenosi nas na Ziemię - tu dominują już rozwleczone i nudne opisy sytuacji ekonomicznej i społecznej, raczej mało odkrywcze i średnio prawdopodobne. Dynamiczne, i zaskakujące zakończenie w niewielkim tylko stopniu rekompensuje wcześniejsze dłużyzny.

Spory zawód,...

ira | 2014-08-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Kolejna świetna pozycja w dorobku pana Haldemana, z którą miałam szczęście się zapoznać.
Historia jednej wojny, ciągnącej się przez relatywne lata, a na jej tle typowe żołnierskie rozterki - uczucie, powrót do domu, który domem już nie jest, próba podjęcia nowego, innego życia. Kolejne etapy, kolejne planety, kolejne bitwy - aż do końca.
Wojna się skończyła, świat, który został stworzony po jej zakończeniu jest... niepojęty. Z wielką ciekawością zabieram się za dalsze losy Williama i Marygay.

Bodzepor | 2013-12-18
Przeczytana: 2008 rok

Wieczna wojna jest reklamowana jako militarne SF - moim zdaniem bardziej jest to powieść społeczno-obyczajowo-psychologiczna, której przesłaniem jest to, że wojny wybuchają przez niezdolność porozumienia, a zamiast próbować dogadać się z obcymi wolimy profilaktycznie obić im mordę.

WielkiBuk | 2016-03-07
Przeczytana: marzec 2016

Mam to ogromne szczęście, że dopiero poznając gatunek jakim jest science fiction, w moje ręce wpadają niemal jedynie doskonałe powieści tego gatunku i nie inaczej jest z "Wieczną Wojną". To jedna z najulubieńszych pozycji bliskiej memu sercu osoby, więc tym bardziej ucieszyłam się z tak wyjątkowej lektury.

Z początku "Wieczna wojna" wydawała się antywojenną, niemal hippisowską w przekazie opowieścią o przymusowych żołnierzach w kosmosie, ale z czasem zamieniła się w wyjątkową historię nawiązującą do wojny w Wietnamie, w której można odnaleźć mnóstwo analogii do realnego konfliktu lat 60.

To wyjątkowa lektura, obowiązkowa pozycja dla fanów gatunku.

Pablos | 2010-10-15
Przeczytana: 14 października 2010

„Wieczna wojna” to jedna z najważniejszych powieści science fiction, której tytuł należy rozumieć dosłownie. Akcja rozpoczyna się pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku, a jej głównym bohaterem jest William Mandella, urodzony w latach siedemdziesiątych. Trwa wojna z obcymi, owadopodobnymi Tauranami. Mandella odbywa szkolenie, następnie bierze czynny udział w ważnych dla wojny bitwach, będąc jednym z tych żołnierzy, którzy oglądają wojnę od samego jej początku. Z czasem awansuje, w końcu, po odsłużeniu swojego, postanawia powrócić na Ziemię.

Siłą powieści jest nie tylko sama wojna, która z pewnością zapewni wiele przyjemności fanom militarnej science fiction. Przez zastosowanie zasady efektu relatywistycznego (dylatacji czasu) oglądamy oczami Mandelli nie tylko kolejne stulecia walki z obcymi, ale i zmiany, jakim poddawana jest Ziemia i ludzkość jako społeczeństwo. Wyobraźnia autora stworzyła przerażający obraz naszej planety oraz zasad, jakie nią rządzą.

Autor bazował na...

| 2013-12-13

Wojna,rzeź,rąbanka i strzelanka.Od razu stanęły mi przed oczami dzieje troopersów Heinlaina i pani Harrington Webera,które zaczynałam ale skonczyc nie dałam rady.Tak i tu nie podobało mi się,bo strasznie sztywny,mechaniczny plastik.Być może takie było zamierzenie w celu uwypuklenia przedmiotowości "żołnierza" jako mięsa armatniego i pionka,którym bez skrupułów manipuluje sie nie bacząc na jego uczucia czy choćby limit wytrzymałości fizycznej.Przeżył to dobrze,zginął- to będzie następny.Gdyby Mandela i inni był werbowany na siłę to może by mi zaczął imponować,ale był ochotnikiem, a raczej żołdakiem, więc coraz większa była moja niechęć do niego i jemu podobnych.Fakt-na Ziemi nie miał zbytnio szans z powodu bezrobocia(przeludnienie) i pogłębiającej się zgnilizny, ale wśród jego kompanów i kompanic też panował przedmiotowy prymityw.Zbyt mało jest o genezie konfliktu z Obcymi,od razu wpadamy w trwającą wojnę,prowokowaną i napędzaną przez typów w mundurkach lubiących sobie zawsze...

mkmorgoth | 2015-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2015

War...War never changes... – tak brzmią słowa z kultowej gry FALLOUT z lat '90 na PC. Te słowa same mi się nasunęły podczas czytania tej książki. Dlaczego? Po prostu pasują; są uniwersalne.
WIECZNA WOJNA jest powieścią oczywiście bardziej z gatunku militarnej SF, aniżeli klimatów post-apo. Jest powieścią z tego gatunku, najprawdopodobniej najlepszą. Z reguły przechodzę obok tego typu książek, ale akurat ta wydawała mi się najciekawsza. I nie myliłem się. Książka wciąga i intryguje od samego początku. I nic w tym dziwnego, bowiem napisana jest przez Haldemana, który brał udział w działaniach militarnych USA w Wietnamie.
Niesamowite, żywe dialogi. Bardzo dobrze nakreślone i skonstruowane postaci, o realnych psychologiach, a także niepowtarzalny klimat, świetnie oddają charakter powieści, która pomimo już wielu lat, nie straciła nic na swojej wiarygodności.
Brutalność i głupota wojen nigdy się nie zmienią. Zawsze takie były i będą. Nieważne, jaki sprzęt jest w użyciu i miejsce...

książek: 1980
Jahty | 2011-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2011

Tak jak wszystkie książki nagrodzone Hugo i Nebula, tak i ta jest piękna. Wieczna wojna ma to coś... Na pewno jeden z klasyków gatunku sf.

| 2012-10-05

Tytułowa WOJNA wbrew pozorom jest tylko tłem - dla większych i ważniejszych wydarzeń - może i wszechobecnym oraz rzucającym się na pierwszy plan, ale jednak...

Haldeman pokazuje różne drogi ewolucji człowieka. Zabiera nas w podróż na metaforyczną planetę wyalienowania, głupoty, strachu, jak i nowoczesnego, niby idealnego społeczeństwa homoseksualistów.

Po pierwszym czytaniu książka wydawała mi się odrobinę toporna, może i przemilitaryzowana. Teraz ( już po drugim ) dostrzegłem niebywałe, fenomenalne stylowo i nie tylko; głębsze przesłanie...

Raczej nie zdradzę, więc chyba trzeba samemu przeczytać, poznać, zdziwić się - raz, drugi i nawet trzeci. A na sam koniec ( którego czasem nie widać ) pomyśleć nad sensem tego wszystkiego.