Wieczna Wojna

Wydawnictwo: Solaris
The Forever War
978-83-7590-092-7
vattghern76

JEŚLI SĄDZISZ, ŻE W WOJNIE PRZYSZŁOŚCI BĘDZIE SIĘ WALCZYŁO TYLKO NA LASERY I ANTYMATERIĘ TO JESTEŚ W BŁEDZIE. GDY IDZIE O ŻYCIE W RUCH IDĄ NOŻE, ZĘBY, MIECZE I ŁUKI Wojna kosmiczna to piekło… Szczególnie dla szeregowca Williama Mandelli, uczestnika zaciekłej wojny galaktycznej, toczonej miliony lat świetlnych od Ziemi. Jednak to nie walka z wrogo nastawionymi kosmitami stała się zadaniem...

GDY IDZIE O ŻYCIE W RUCH IDĄ NOŻE, ZĘBY, MIECZE I ŁUKI

Wojna kosmiczna to piekło…

Szczególnie dla szeregowca Williama Mandelli, uczestnika zaciekłej wojny galaktycznej, toczonej miliony lat świetlnych od Ziemi. Jednak to nie walka z wrogo nastawionymi kosmitami stała się zadaniem najtrudniejszym…

Prawdziwym wyzwaniem dla Mandelli okazały się zmiany, jakie zaszły na Ziemi w czasie, gdy walczył w kosmosie. Mandella postarzał się o kilka lat, lecz jego macierzysta planeta o całe wieki…

Wieczna wojna ma zostać wkrótce sfilmowana przez twórcę Obcego i Blade runnera – Ridleya Scotta. Na kanwie tej powieści, belgijski grafik Marvano narysował kultowe arcydzieło komiksu.

NAJLEPSZA MILITARNA SF WSZECH CZASÓW

źródło opisu: www.solarisnet.pl

źródło okładki: www.solarisnet.pl

Beremis | 2018-10-07
Przeczytana: 05 października 2018

Pozycja odświeżona po latach. I nadal zachwyca. I warto powracać.
Gatunek militarnego SF często spłycony jest do opisów konfliktów wojennych, technikaliów wojny. Po prostu, latają i strzelają.
Na szczęście są wyjątki. Podchodzące kompleksowo, eksplorujące różne wątki, możliwości. Wieczna Wojna najlepszym tego przykładem.
Polecam.

War. War never changes.

vattghern76 | 2013-11-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 28 października 2012

Wyśmienity komiks, jeszcze lepsza książka! Pozycja zdecydowanie WYBITNA w swym gatunku. Znakomita narracja i styl, żywe dialogi, interesująca i sugestywna wizja zmian na Ziemi oraz zimny klimat beznadziejności wojny.

Piękna, oryginalna, MOCNA, nostalgiczna i może nieco mało wiarygodna na finiszu, ale "Wieczna Wojna" Joe Haldemana jest taką powieścią SF, którą poznać zwyczajnie MUSOWO trzeba, by następnie wracać do niej z przyjemnością po latach, gdyż to KLASYK jest nieśmiertelny!

A być może nawet WIECZNY.

astaldohil | 2013-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Mam świadomość, że dawnymi czasy - to jest w momencie ukazania się - powieść ta mogła robić niesamowite wrażenie, jednak z dzisiejszej perspektywy zarówno wizja przyszłości nie jest już tak przejmująca, jak i impakt ostrza krytyki, skierowanej przeciwko zjawiskom około wojennym, nie jest już tak intensywny. Mało tego, dość odważna natenczas wizja społeczeństwa homoseksualistów, które kształtuje się pod względem przeludnienia i wyczerpania zasobów naturalnych, wydaje się tu kompletnie nietrafiona, mało poważna i słabo uzasadniona.

Przyznam szczerze, że po obiecującym początku, nastawiłem się na coś, będącego swoistym odpowiednikiem "Kompanii Braci" w kosmosie. Środkowa, i niestety, najobszerniejsza część książki jednak, przenosi nas na Ziemię - tu dominują już rozwleczone i nudne opisy sytuacji ekonomicznej i społecznej, raczej mało odkrywcze i średnio prawdopodobne. Dynamiczne, i zaskakujące zakończenie w niewielkim tylko stopniu rekompensuje wcześniejsze dłużyzny.

Spory zawód,...

WielkiBuk | 2016-03-07
Przeczytana: marzec 2016

Mam to ogromne szczęście, że dopiero poznając gatunek jakim jest science fiction, w moje ręce wpadają niemal jedynie doskonałe powieści tego gatunku i nie inaczej jest z "Wieczną Wojną". To jedna z najulubieńszych pozycji bliskiej memu sercu osoby, więc tym bardziej ucieszyłam się z tak wyjątkowej lektury.

Z początku "Wieczna wojna" wydawała się antywojenną, niemal hippisowską w przekazie opowieścią o przymusowych żołnierzach w kosmosie, ale z czasem zamieniła się w wyjątkową historię nawiązującą do wojny w Wietnamie, w której można odnaleźć mnóstwo analogii do realnego konfliktu lat 60.

To wyjątkowa lektura, obowiązkowa pozycja dla fanów gatunku.

Jonasz | 2017-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Forever War” (Wieczna wojna) Joe Williama Haldeman’a to klasyk literatury fantastyczno-naukowej. Jedna z najciekawszych pozycji z gatunku wojny swiatow. Przedstawia wojne pomiedzy rasą ludzka, a obca rasa Tauronów. Wieczna wojna trwa ponad pol tysiaclecia, do momentu gdy Ludzie i Tauranie ucza się komunikować, i zdają sobie sprawę, że obie strony uwżają sie za stronę broniąca, a przeciwników za bewzględnych agresorów. Wojna opisana jest oczami jednego z żolnierzy – Williama Mandeli, który bierze udział w całym konflikciezbrojnym. Siedmset lat życia, to właściwie zaledwie trzydzieści parę w jego własnego czasu. Te trzydziesci lat wydłużone jest do 700 dzieki efektą realitywistycznym związanymi z przechodzeniem przez portale łączące odległe regiony galaktyki.

W powiesci wystepuja dwa odzielne watki. Historia samej wojny, rozowju wojennej technologi, stategi i taktyki, oraz rozowju ludzkosci, ktora przez setki lat przechodzi przez kolejne kryzysy i odrodzenia.

Jak podaja nota...

ira | 2014-08-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Kolejna świetna pozycja w dorobku pana Haldemana, z którą miałam szczęście się zapoznać.
Historia jednej wojny, ciągnącej się przez relatywne lata, a na jej tle typowe żołnierskie rozterki - uczucie, powrót do domu, który domem już nie jest, próba podjęcia nowego, innego życia. Kolejne etapy, kolejne planety, kolejne bitwy - aż do końca.
Wojna się skończyła, świat, który został stworzony po jej zakończeniu jest... niepojęty. Z wielką ciekawością zabieram się za dalsze losy Williama i Marygay.

Bodzepor | 2013-12-18
Przeczytana: 2008 rok

Wieczna wojna jest reklamowana jako militarne SF - moim zdaniem bardziej jest to powieść społeczno-obyczajowo-psychologiczna, której przesłaniem jest to, że wojny wybuchają przez niezdolność porozumienia, a zamiast próbować dogadać się z obcymi wolimy profilaktycznie obić im mordę.

Pablos | 2010-10-15
Na półkach: Przeczytane, [2010]
Przeczytana: 14 października 2010

„Wieczna wojna” to jedna z najważniejszych powieści science fiction, której tytuł należy rozumieć dosłownie. Akcja rozpoczyna się pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku, a jej głównym bohaterem jest William Mandella, urodzony w latach siedemdziesiątych. Trwa wojna z obcymi, owadopodobnymi Tauranami. Mandella odbywa szkolenie, następnie bierze czynny udział w ważnych dla wojny bitwach, będąc jednym z tych żołnierzy, którzy oglądają wojnę od samego jej początku. Z czasem awansuje, w końcu, po odsłużeniu swojego, postanawia powrócić na Ziemię.

Siłą powieści jest nie tylko sama wojna, która z pewnością zapewni wiele przyjemności fanom militarnej science fiction. Przez zastosowanie zasady efektu relatywistycznego (dylatacji czasu) oglądamy oczami Mandelli nie tylko kolejne stulecia walki z obcymi, ale i zmiany, jakim poddawana jest Ziemia i ludzkość jako społeczeństwo. Wyobraźnia autora stworzyła przerażający obraz naszej planety oraz zasad, jakie nią rządzą.

Autor bazował na...

książek: 1997
Jahty | 2011-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2011

Tak jak wszystkie książki nagrodzone Hugo i Nebula, tak i ta jest piękna. Wieczna wojna ma to coś... Na pewno jeden z klasyków gatunku sf.

Jale | 2018-09-04
Przeczytana: 03 września 2018

Klasyka sf, wciąż aktualna, nie dająca po sobie poznać, że ma ponad 40 lat na karku (poza kilkoma duperelami w rodzaju maszyny do pisania na statku kosmicznym), potrafiąca odmalować kompletny, wielowymiarowy świat na ledwie 250 stronach, podczas gdy wielu autorom sztuka ta nie udaje się nawet po sprokurowaniu kilkutomowej sagi.

Powieść Haldemana działa na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim jest to historia antywojenna, w której tak naprawdę nikt nie wie, o co walczy i w imię jakiej idei ginie. Przedstawiona wojna jest rodzajem galaktycznych szachów rozgrywanych wedle nieznanych reguł, wymagających jednak poświęcania mnóstwa pionków-żołnierzy, tracących życie niezależnie od wyniku bitwy (ci, co przeżyją, wracają do zupełnie obcego im świata, w którym nie mają rodzin, przyjaciół, a zasady rządzące społeczeństwem przestają być akceptowalne).

Druga płaszczyzna to wizja przyszłości, w której ludzkość boryka się z przeludnieniem globu. Rozstrzelenie czasowe intrygi pozwala autorowi...