Czerwony monter. Mieczysław Berman – grafik, który zaprojektował polski komunizm

Wydawnictwo: Karakter
bromba

Pierwsza książka poświęcona w całości jednemu z najważniejszych projektantów graficznych w Polsce. Mieczysław Berman, który w latach 20. i 30. był związany z ruchem komunistycznym i współpracował z opozycyjnymi lewicowymi wydawnictwami, po wojnie stał się jednym z głównych propagandystów pracujących na rzecz komunistycznej władzy. Jego życiowe i polityczne wybory budziły kontrowersje i przez wiele lat utrudniały rzetelną ocenę jego twórczości. Piotr Rypson prezentuje twórczość grafika, pokazując jego ewolucję oraz wpływ, jaki wywarł na polską kulturę wizualną.

Książka zawiera setki kolorowych reprodukcji – okładek, plakatów i innych projektów Bermana, a także cenne dokumenty, m.in. samokrytykę, jaką złożył on w 1951 roku na posiedzeniu komitetu partii. Piotr Rypson stara się przedstawić możliwie złożony obraz życia i twórczości Bermana, stroni jednak od wydawania jednoznacznych sądów. Te zostawia czytelnikowi.

źródło opisu: https://www.karakter.pl/ksiazki/czerwony-monter

źródło okładki: https://www.karakter.pl/ksiazki/czerwony-monter

Rafał Socha | 2018-05-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2018

Spodziewałem się obszernej i szczegółowej biografii Mieczysława Bermana, zresztą zgodnie z sugestią wyrażoną w tytule opracowania, tymczasem książka niesie potężną dawkę materiału graficznego, tekst zaś ograniczony został do niezbędnego minimum. Momentami miewałem wrażenie, że publikację tę bardziej ogląda się niż czyta. Nie znaczy to wcale, że odbiór wypada źle. Wręcz przeciwnie. W trakcie lektury łatwo zrewidować czytelnicze oczekiwania. Ja osobiście stosunkowo prędko przestawiłem się na zaproponowaną przez autora konwencję narracyjno-wizualną, którą w odniesieniu do podjętego tematu uznać muszę za optymalną.

Kim był tytułowy „Czerwony monter”? Kim był Mieczysław Berman? W jakim sensie „zaprojektował” on „polski komunizm”?

Aby zbliżyć się do odpowiedzi na powyższe pytania, szczególnie na ostatnie z nich, warto podkreślić, że aktywność twórcza bohatera książki przypada na cztery mocno różniące się od siebie dekady: od wczesnych lat trzydziestych, poprzez drugą wojnę światową i...

Tomasz Kilan | 2017-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2017

"Czerwony Monter" to książka opowiadająca historię Mieczysława Bermana - polskiego grafika, który specjalizował się w fotomontażu politycznym. Bohater był zapalonym komunistą, który jeszcze przed II Wojną Światową działał na rzecz Komunistycznej Partii Polski. Niewątpliwym plusem tej książki jest to, że sam autor nie sili się na żadne polityczne rozliczanie bohatera. Celem nadrzędnym jest holistyczne przedstawienie dorobku artystycznego Bermana, bez oceniania jego poglądów i sympatii.
Chociaż przedstawienie wszystkich dzieł grafika było bardzo trudnym zadaniem (o czym sam autor wspomina w książce), to trzeba powiedzieć że zostało ono wykonane w sposób więcej niż perfekcyjny. Książka podzielona jest na rozdziały, które prezentują dokonania Bermana w określonych okresach jego twórczości. Dlatego też obok wielu propagandowych prac, których celem było promowanie KPP i krytykowanie rządów sanacji, znaleźć można całe mnóstwo okładek do książek w ogóle niezwiązanych z polityką. A znaleźć...

KRKstyle | 2017-10-06
Na półkach: Przeczytane, 2017

Książka poświęcona twórczości Mieczysława Bermana, grafika i twórcy propagandowych treści PRL-u. Zawarte w niej ilustracje przedstawiają praktycznie cały dorobek artysty, książka jak chyba wszystkie pozycje z wydawnictwa Karakter jest wydana niczym dzieło sztuki. Polecam dla zainteresowanych okresem PRL-u oraz szeroko rozumianą sztuką graficzną :)

Piotr | 2018-01-03
Przeczytana: styczeń 2018