Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia

Okładka książki Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia Monika Muskała
Okładka książki Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia
Monika Muskała Wydawnictwo: Wydawnictwo Ha!art Seria: Linia Teatralna publicystyka literacka, eseje
440 str. 7 godz. 20 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Linia Teatralna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Ha!art
Data wydania:
2016-12-22
Data 1. wyd. pol.:
2016-12-22
Liczba stron:
440
Czas czytania
7 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365739056
Tagi:
Austria rozliczenia z przeszłością publicystyka literacka
Inne
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
993
632

Na półkach:

Lekarstwo na kłamstwa historyczne.

Niezwykle kompleksowe ujęcie tzw. zbiorowej amnezji Austriaków dotyczącej II wojny światowej. Problematyki dla pewnych środowisk drażliwej, ale potrzebnej.

Publikacja stanowi antidotum na fałszowanie historii, ponieważ władze austriackie długie nie chciały uznać swych przewinień. Czego dobitnym przykładem był Kurt Waldheim (1918-2017, polityk, dyplomata. W 1986 roku ujawniono, że należał do SA. Przypuszcza się też, iż uczestniczył w zbrodniach Wermachtu na Półwyspie Bałkańskim. Polityk zaprzeczał, oficjalnie nic mu nie udowodniono).

Monika Muskała przeprowadziła wywiady z austriackimi twórcami: Elfriede Jelinek, Gerhard Roth i Peter Turrini, Urlich Seidle, którzy powiedzieli nie zakłamanej polityce historycznej. Nie godzą się i nie akceptują oficjalnego dyskursu przemilczania i wypierania przeszłości.

Po latach kraj ten znany jest jako ''Pierwsza ofiara Hitlera" ( doktryna, która narodziła się w 1943 roku. Została ujęta w tzw. deklaracji moskiewskiej. Postulowano, że Austria, jako pierwsza padła ofiarą reżimu niemieckiego dyktatora).

Lektura wymaga zaangażowania i uwagi. Zawiera trafne analizy wszystkich problemów historycznych Austrii. Niewątpliwą zaletą publikacji są świetne zdjęcia.

Czytajcie!

Lekarstwo na kłamstwa historyczne.

Niezwykle kompleksowe ujęcie tzw. zbiorowej amnezji Austriaków dotyczącej II wojny światowej. Problematyki dla pewnych środowisk drażliwej, ale potrzebnej.

Publikacja stanowi antidotum na fałszowanie historii, ponieważ władze austriackie długie nie chciały uznać swych przewinień. Czego dobitnym przykładem był Kurt Waldheim (1918-2017,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
531
43

Na półkach: ,

Autorka przyznaje, że jedną z przyczyn jej zainteresowania Austrią była fascynacja prozą Gerharda Rotha. Chyba dobrze, że nie zdecydowała się jednak pisać naukowo o literaturze, bo omówienia prozy to najmniej pogłębione partie książki. Natomiast bardzo dobrze i erudycyjnie są przeprowadzone wywiady z pisarzami, a partie o dramacie są fascynujące. Szkoda, że większość omawianych autorów (bo niestety Muskała pisze o tylko jednej autorce, mianowicie Jelinek) jest tak mało znana (czytaj: tłumaczona) w Polsce.

Autorka przyznaje, że jedną z przyczyn jej zainteresowania Austrią była fascynacja prozą Gerharda Rotha. Chyba dobrze, że nie zdecydowała się jednak pisać naukowo o literaturze, bo omówienia prozy to najmniej pogłębione partie książki. Natomiast bardzo dobrze i erudycyjnie są przeprowadzone wywiady z pisarzami, a partie o dramacie są fascynujące. Szkoda, że większość...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    80
  • Przeczytane
    22
  • Posiadam
    10
  • Literatura austriacka
    2
  • Literatura polska
    2
  • Historia
    2
  • Esej
    1
  • Teraz czytam
    1
  • //2017
    1
  • Lit . niemiecka i okolice
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia


Podobne książki

Przeczytaj także