Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919–1949

Okładka książki Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919–1949 Piotr Rypson
Okładka książki Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919–1949
Piotr Rypson Wydawnictwo: Karakter sztuka
sztuka
Karakter
2017-03-07
2011-10-17
polska projektowanie projekt grafika

Okładka książki Tańczymy zaczarowani taniec młodości Dariusz Dekiert, Irmina Gadowska, Chaim Król, Rahel Lipstein, David Mazower, Krystyna Radziszewska, Piotr Rypson
Tańczymy zacza... Dariusz Dekiert, Ir...
Okładka książki Zimna rewolucja : społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948-1959 Justyna Balisz-Schmelz, Jérôme Bazin, Irina Cărăbaș, Ralf Forster, Reuben Fowkes, Katerina Gadzheva, Wojciech Grzybała, Emma Hanzlíková, Sandor Hornyik, Sandor Horváth, Astrid Ihle, Constantin Iordachi, Vít Jakubíček, Dorota Jarecka, Marie Klimešová, Joanna Kordjak, Doreen Mende, Alina Mircea, Zsolt Petrányi, Agata Pietrasik, Kristina Popova, Nadège Ragaru, Gabor Rieder, Hana Rousová, Piotr Rypson, Piotr Słodkowski, Oliver Sukrow, Aleksandra Sumorok, Ondřej Táborský, Monika Talarczyk-Gubała, Irina Tulbure, Aneta Vasileva, Magdalena Ziółkowska
Zimna rewolucj... Justyna Balisz-Schm...
Okładka książki Maszyna do komunikacji. Wokół awangardowej idei Nowej Typografii Szymon Piotr Kubiak, Agnieszka Rejniak-Majewska, Piotr Rypson
Maszyna do kom... Szymon Piotr Kubiak...

Absolutny "must have" na bibliotecznej półce - bodaj pierwsza taka praca w syntetyczny sposób obejmująca wszystkie aspekty projektowania graficznego w przedwojennej Polsce. Pięknie wydana, bogato ilustrowana (zawsze jest niedosyt w takich przypadkach!),sprawnie napisana i uporządkowana w mini-rozdziały ogromna porcja materiału. Jeszcze kilka lat temu takie książki oglądało się tylko w zachodnich księgarniach. A teraz, proszę - Polacy nie gęsi!

Publikacja już na bibliotecznej półce przykuła moją uwagę efektowną i dopracowaną formą wydania. Wypożyczyłem ją głównie jako album z ciekawymi plakatami i etykietami, ale oferuje ona dużo więcej czytelnikowi.
Książka prezentuje różne nurty projektowania graficznego po odzyskaniu niepodległości z opisem zarówno prądów artystycznych jak i wydarzeń historycznych. Każdy rozdział składa się z tekstu oraz reprodukcji przeróżnych dzieł grafików takich jak okładki książek, plakaty propagandowe, reklamy czy papiery firmowe. Znakomicie się one uzupełniają. Ogrom i różnorodność robi powalające wrażenie. Takie pozornie błahe przedmioty jak reklamy czy znaczki okolicznościowe bardzo wiele mówią o obyczajowości czy języku pisanym czasów II RP, poza tym oglądanie tych dzieł często sprawia przyjemność przyjemność ze względu na walory artystyczne i estetyczne. Jako czytelnik traktujący książkę czysto rekreacyjnie (chociaż to publikacja popularnonaukowa) miałem problem z przebrnięciem pierwszych rozdziałów z opisem trzech głównych nurtów artystycznych napisanych trudnym, naukowym językiem. Na szczęście później przyszły lżejsze fragmenty o metodach reklamy, tanich wydawnictwach czy plakatach BHP. Odpuściłem sobie kilka fragmentów, gdzie autor wymienił nazwiska drugorzędnych przedstawicieli jakiegoś środowiska grafików. Jednak te zarzuty są zdecydowanie mało istotne wobec różnorodności zamieszczonego materiału graficznego i wpisania go w realia epoki.

Pyszna pozycja. Szalenie wartościowe opracowanie, piękna szata graficzna, tekst zwięzły, a jednak czyta się jednym tchem. Ogromną wartością książki jest to, że autor dotyka w niej tych sfer grafiki użytkowej, które były najbardziej codzienne - a dziś są najmniej znane. "Nie gęsi" to nie zachwyt Polską Szkołą Plakatu, ale świetny kalejdoskop reklam, druków na rachunkach, projektów broszur informacyjnych, które co dzień wędrowały przez miliony rąk, a do których niewielu użytkowników przywiązywało wagę. Świetny pomysł na prezent dla miłośnika polskiego projektowania, u mnie książka zagościła na stałe.

Nie dość, że kawał dobrej roboty pod względem merytorycznym, to w dodatku przepięknie wydane!
Jeśli ktoś szuka publikacji nt. polskiego plakatu, to powinien poszukać innej pozycji - autor sam zaznacza, że na temat plakatu już dużo napisano i chce zwrócić uwagę na inne aspekty projektowania graficznego w tym okresie.

Skończyłam tę książkę w lutym. Nie wierzę, że do końca roku przeczytam lepsze opracowanie albo monografię i naprawdę nie jest łatwo zdecydować, od czego zacząć listę pochwał.

Przede wszystkim, wartość merytoryczna tej książki jest trudna do przecenienia. Każdy, kto kiedykolwiek bliżej zainteresował się tematem wie, ile czasu trzeba poświęcić na wertowanie monografii o latach 20. i dalej, żeby znaleźć coś o projektowaniu graficznym. Książka Rypsona jest więc tym cenniejsza, że szczegółowością opracowania bije na głowę wszystko, co można znaleźć w innych pozycjach o sztuce, druku czy typografii tego okresu.
Nie każdemu autorowi udaje się połączyć poziom z przystępnością, tymczasem "Nie gęsi" to rzecz napisana przejrzyście, jasno, do tego spójna, tak że lektura daje pełen obraz historii polskiej grafiki, z całą jej złożonością - nie tylko artystyczną, ale również polityczną i ekonomiczną. To może brzmieć strasznie - a u Rypsona czyta się jak doskonałą powieść.

No i ilustracje. To jest temat, na który można by było napisać osobny esej. Doskonale dobrane, nierzadko absolutne unikaty - z racji kruchości materii z jednej strony, a wartości artystycznej z drugiej - doskonale ilustrujące tekst, starannie opisane, umieszczone w przemyślane sposób, który nie zakłóca lektury - czego jeszcze można wymagać?

(Dla porządku dodam, że książka zaprojektowana jest tak, że w zasadzie nie ma się czego czepić. I również dla porządku - nie spodziewałam się, że zobaczę w tym roku książkę, która byłaby warta swojej ceny, zwykle w moim odczuciu mocno zawyżonej. A jednak. 139 złotych za ten album to w gruncie rzeczy wcale nie jest wygórowana cena).

1986

• Grafika