Tomasz

Profil użytkownika: Tomasz

Wrocław Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 2 lata temu
60
Przeczytanych
książek
65
Książek
w biblioteczce
5
Opinii
16
Polubień
opinii
Wrocław Mężczyzna
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: ,

„Stuck Rubber Baby” to jest niewątpliwie jedna z najlepszych powieści graficznych i trudno będzie w przyszłości znaleźć coś, co utrzyma ten wysoki poziom. To historia o odkrywaniu siebie samego, swojego ja, próba zmierzenia się ze sobą samym w bardzo niesprzyjających okolicznościach polityczno-społecznych lat 60 XX wieku. Główny bohater, Toland Polk przez wiele lat walczył ze swoją własną orientacją seksualną, próbując ukryć ją pod niekończącą się liczbą mniej lub bardziej erotycznych gazet z roznegliżowanymi paniami. Jak iście freudowski bohater wyparł pewną treść ze swojej świadomości do przedświadomości, próbując żyć zgodnie z wyznaczonymi sobie zasadami. Jednak to wszystko wraca do niego w momencie gdy w wyniku kilku niczego nie zapowiadających spotkań i wizyt w kilku nieoczekiwanych miejscach poddaje pod wątpliwość wszystko to, co dotychczas stanowiło jego fasadę. Fasadę, która powoli zaczyna się kruszyć i sypać.

Howard Cruse w mistrzowski sposób przedstawił trudną historie bohatera powieści na tle bardzo burzliwych lat 60 XX wieku, przeplatając te wątki i łącząc je. Dzięki temu uzyskaliśmy pełniejszy obraz, który nie stara się nam w sposób dokumentalny przedstawić trudne życie osób czarnoskórych i homoseksualnych w latach 60 XX, a sprowadza fabułę do historii jednostki z własnymi problemami i trudami, która oprócz tego angażuje się jeszcze w trudy i problemy społeczności, w której przyszło jej żyć. Dzięki temu właśnie historia jest taka angażująca i porywająca, wciąga czytelnika od samego początku i pozostawia z uczuciem pustki gdy tylko skończy czytać.

Bardzo ciekawym i trafionym zabiegiem jest to, że historia ta jest opowiadana przez głównego bohatera po kilkudziesięciu latach od wydarzeń stanowiących główną oś fabularna powieści. Zapewnia nam to możliwości uzyskania również paru szczątkowych informacji o dalszych losach bohaterów i tego gdzie się teraz znajdują. Przede wszystkim jednak pozwala to na jeszcze mocniejsze podkreślenie dramatycznych momentów powieści, kiedy widzimy ze główny bohater kilkadziesiąt lat do przodu nadal przeżywa te chwile i nie potrafi się z nimi pogodzić.

Największy problem mialem z kreską autora. Pomimo tego iż w miarę przyzwyczaiłem się do niej, to w pewnych sytuacjach wydawała mi się ona po prostu dziwna i nienaturalna. Mimo to, powieść zasłużyła na pełna piątkę, bo jest po prostu wybitna i nawet jeżeli nie interesujecie się komiksami, to warto po nią sięgnąć dla samej fabuły.

„Stuck Rubber Baby” to jest niewątpliwie jedna z najlepszych powieści graficznych i trudno będzie w przyszłości znaleźć coś, co utrzyma ten wysoki poziom. To historia o odkrywaniu siebie samego, swojego ja, próba zmierzenia się ze sobą samym w bardzo niesprzyjających okolicznościach polityczno-społecznych lat 60 XX wieku. Główny bohater, Toland Polk przez wiele lat walczył...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Tom Hanks - amerykański aktor, producent filmowy oraz reżyser, który w trakcie swojej kariery zagrał wiele świetnych, nagradzanych ról. Tym razem wcielił się on w zupełnie nową rolę - pisarza. Książka "Kolekcja Nietypowych Zdarzeń" to zbiór opowiadań, których jedynym wspólnym mianownikiem jest maszyna do pisania - przedmiot wydawać by się mogło staroświecki. Jednak w ramach każdego z opowiadań występuje on w całkowicie innym kontekście - raz jako główny bohater, innym razem zaledwie jako rupieć znajdujący się na trzecim planie.

Jednak na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim sposób konstruowania opowieści przez autora. Każda kolejna historia prezentuje losy całkowicie niezależnych od siebie postaci,ukazując je w określonych momentach ich życia. Tom Hanks w bardzo sprawny sposób wprowadza nas do wykreowanego świata, tak aby czytelnik mógł szybko odnaleźć się w nim i czerpać jak najwięcej satysfakcji z historii. Wiele opowieści z tego zbioru pozostawia po sobie niedosyt i aż się prosi o rozwinięcie historii w pełnoprawną powieść. Z drugiej jednak strony są i opowieści całkowicie nieinteresujące i nieangażujące czytelnika, które równie dobrze mogłyby się w tym zbiorze opowiadań nie znaleźć.

Warto jednak zapoznać się z debiutem literackim Toma Hanksa - początki nigdy nie są łatwe, ale w przypadku "Kolekcji Nietypowych Zdarzeń" mamy do czynienia z książką co najmniej solidną. Posiada ona swoje mocne strony w postaci kilku naprawdę bardzo dobrych opowiadań ale także i kilka niedociągnięć w postaci mniej udanych historii. Nadal uważam jednak, że można czerpać wiele radości z czytania tych opowiadań.

Tom Hanks - amerykański aktor, producent filmowy oraz reżyser, który w trakcie swojej kariery zagrał wiele świetnych, nagradzanych ról. Tym razem wcielił się on w zupełnie nową rolę - pisarza. Książka "Kolekcja Nietypowych Zdarzeń" to zbiór opowiadań, których jedynym wspólnym mianownikiem jest maszyna do pisania - przedmiot wydawać by się mogło staroświecki. Jednak w ramach...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

"Czerwony Monter" to książka opowiadająca historię Mieczysława Bermana - polskiego grafika, który specjalizował się w fotomontażu politycznym. Bohater był zapalonym komunistą, który jeszcze przed II Wojną Światową działał na rzecz Komunistycznej Partii Polski. Niewątpliwym plusem tej książki jest to, że sam autor nie sili się na żadne polityczne rozliczanie bohatera. Celem nadrzędnym jest holistyczne przedstawienie dorobku artystycznego Bermana, bez oceniania jego poglądów i sympatii.
Chociaż przedstawienie wszystkich dzieł grafika było bardzo trudnym zadaniem (o czym sam autor wspomina w książce), to trzeba powiedzieć że zostało ono wykonane w sposób więcej niż perfekcyjny. Książka podzielona jest na rozdziały, które prezentują dokonania Bermana w określonych okresach jego twórczości. Dlatego też obok wielu propagandowych prac, których celem było promowanie KPP i krytykowanie rządów sanacji, znaleźć można całe mnóstwo okładek do książek w ogóle niezwiązanych z polityką. A znaleźć to dobre słowo, gdyż "Czerwony Monter" jest książką przepięknie ilustrowaną, zawierającą ogromną ilość prac grafika, które stanowią uzupełnienie do tekstu książki a nawet stanowią podstawowe źródło informacji o działalności artysty. Autor naprawdę mocno postarał się, aby uczynić z tej książki podstawowe źródło informacji o twórczości Mieczysława Bermana. Naprawdę mu się to udało.


P.S. A okładka książki to równie dobrze mogłoby być kolejne dzieło Bermana. Jest naprawdę świetna.

"Czerwony Monter" to książka opowiadająca historię Mieczysława Bermana - polskiego grafika, który specjalizował się w fotomontażu politycznym. Bohater był zapalonym komunistą, który jeszcze przed II Wojną Światową działał na rzecz Komunistycznej Partii Polski. Niewątpliwym plusem tej książki jest to, że sam autor nie sili się na żadne polityczne rozliczanie bohatera. Celem...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Tomasz Kilan

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


statystyki

W sumie
przeczytano
60
książek
Średnio w roku
przeczytane
4
książki
Opinie były
pomocne
16
razy
W sumie
wystawione
34
oceny ze średnią 8,5

Spędzone
na czytaniu
360
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
4
minuty
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]

Znajomi [ 1 ]