Nieuchwytny

Tłumaczenie: Jan Hensel
Cykl: Sean Corrigan (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cold Killing
Londyn, detektyw, zabójstwo, śledztwo
Ag2S

Detektyw komisarz Sean Corrigan jest inny niż pozostali śledczy. Niewyobrażalna trauma z dzieciństwa dała mu silną determinację, by bronić niewinnych. Naznaczyła go też jednak umiejętnością rozpoznawania zła w innych – zła, które czai się również w nim samym. Kiedy dochodzi do brutalnego morderstwa na młodym mężczyźnie, Corrigan jako szef zespołu śledczego w południowym Londynie obejmuje...

Kiedy dochodzi do brutalnego morderstwa na młodym mężczyźnie, Corrigan jako szef zespołu śledczego w południowym Londynie obejmuje prowadzenie sprawy. To, co z początku wyglądało na zwyczajną zbrodnię w afekcie, bardzo szybko naprowadza Corrigana na trop kilku innych zabójstw – dzieła najgroźniejszego mordercy, z jakim do tej pory przyszło mu się zetknąć. Sprawca za każdym razem zmienia modus operandi i nie pozostawia żadnych śladów. Mimo to Corrigan wie ponad wszelką wątpliwość, że za każdym z morderstw stoi ten sam człowiek. Zaczyna się niebezpieczna zabawa w kotka i myszkę z zabójcą, który nie zawaha się uderzyć w krąg bliskich Corriganowi osób.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2014

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Jolka | 2017-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2017

Pierwsze spotkanie z Luke Delaneyem i od razu strzał w dziesiątkę.Książka posiada to co powinien mieć kryminał w sobie:wartka akcja,wartego uwagi głównego bohatera,niespodziewana intryga,kilka trupów no i oczywiście spektakularne zakończenie,którego na prawdę się nie spodziewałam."Nieuchwytny" to powieść na prawdę fenomenalna,która daje czytelnikowi na prawdę wszystko co oczekujemy od kryminału,jest na prawdę dopracowana i wciągająca.

książek: 2017
_Agnieszka_ | 2014-10-04
Przeczytana: 03 października 2014

Mistrzowsko napisany kryminał, aż trudno uwierzyć, że to debiut literacki autora. Luke Delaney były śledczy Londyńskiej Policji Metropolitarnej, człowiek, który od podszewki poznał pracę w wydziale zabójstw i niejednokrotnie miał do czynienia z seryjnymi zabójcami, stworzył kryminał doskonały. Ta historia jest nader prawdopodobna, a bohaterzy wykreowani przez autora wydają się być bardzo autentyczni, jakby wyciągnięci wprost z wydziału zabójstw i akt policyjnych kartotek.
„Nieuchwytny” Luke’a Delaneya to w moim odczuciu wyśmienity kryminał, który faktycznie porywa czytelnika już od pierwszych stron, wywołuje koszmarne emocje, takie jak strach, pogardę, złość, wstręt oraz ogromne współczucie dla ofiary. Morderstwa przedstawione w tej powieści są wyjątkowo okrutne, nieludzkie i perwersyjne. Kontakt z tego typu mordercą to dla ofiar tej powieści absolutnie koszmarne przeżycie. Ponadto, pewnie ze względu na jego wieloletnie doświadczenie autorowi udało się w znakomity sposób...

emindflow | 2014-09-07
Przeczytana: 07 września 2014

Bez wątpienia to jedna z najlepszych powieści kryminalnych wydanych w tym roku.
Rzadko zdarzają się tak dobrze napisane powieści kryminalne, o tak przemyślanej i spójnej konstrukcji. Cała historia opowiadana jest równolegle na przemian przez narratora i tytułowego "Nieuchwytnego", a czytelnik od pierwszej strony jest wprowadzony na wysoki poziom emocji, który nie spada ani na moment.
Ogromnym atutem tej książki jest jej główny bohater, komisarz Sean Corrigan. Autorowi udało się zbudować niezwykle interesującą postać policjanta, który swoje traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa w szczególny sposób wykorzystuje w pracy operacyjnej. Niewiele tak barwnych i charyzmatycznych postaci można spotkać w tego typu literaturze.
Lektura od samego początku wbija w fotel, jest tu wszystko to co powinien mieć doskonały kryminał - ciekawy pomysł, spójna narracja, duże emocje, przemyślane zakończenie dające czytelnikowi możliwość samodzielnego postawienia kropki nad i.
Podobało mi się również to,...

joaśka | 2014-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2014

Bardzo dobra pisarska robota wykonana przez debiutanta. Ów debiutant jest policjantem, co przekłada się również na jakość książki. Nie ma (przynajmniej ja nie zauważyłam) nieścisłości czy nielogiczności. Jest wartka akcja, psychologiczny pojedynek między prowadzącym śledztwo a oprawcą. Jest też nieszablonowe rozwiązanie.
Bardzo polecam :)

ZaaQazany | 2015-04-01
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'15
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Książka o demonach przeszłości. Autor wprowadza nam rozważania na temat natury zła. Czym ono jest w ludzkiej postaci? Efektem działania matki natury czy procesem socjalizacji.
Czy wszyscy, którzy doświadczyli traumy - będą ja powielać? Czy dotyczy to bycia ofiara przemocy czy wychowywaniem się w rodzinie z innymi dysfunkcjami? Dużo pytań. Odpowiedź mamy jedną - nie zawsze zło znajdzie ujście, ale trauma pozostanie zawsze wewnątrz. Demony, pozamykane w klatkach duszy, będą szukały wyjścia. I je znajdą, w ten czy w inny sposób. Bo gdyby nie znalazły, to w końcu siła ciśnienia spowodowałaby wybuch. Komisarz Corrigan rozumie przestępców. Dlaczego? Bo czuje tak jak oni. Jest jednym z nich. Wilkiem w owczej skórze. Boi się samego siebie i to jest jego oręż.
Książka trzyma w napięciu. Warta polecenia pozycja. Jedynym akcentem, którym poczułem się rozczarowany - rozegranie końcówki. Mam wrażenie ;), że już to czytałem. Gdzieś, kiedyś :)

Sebastian Woźniak | 2018-12-19
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 19 grudnia 2018

Niezłe emocje. Thriller w stylu American Psycho i jednocześnie wciągający pojedynek pomiędzy policjantem a mordercą. Polecam.

Gośka | 2015-05-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 25 maja 2015

Londyn. Czasy współczesne. W pewnym mieszkaniu zostają znalezione zwłoki młodego mężczyzny. Ktoś się nad nim pastwił. Czy to, że chłopak był gejem, w dodatku męską prostytutką, ma jakieś znaczenie? Czy zbrodni dokonał były kochanek? A może klient? Możliwości jest wiele, lecz żadna odpowiedź nie zadowala policjanta, który dostał tę sprawę. Wyczuwa on sztuczność sceny zbrodni, coś mu nie pasuje. Dlatego zaczyna węszyć głębiej a to, co odkrywa staje się początkiem rozgrywki pomiędzy policją a bezwzględnym mordercą.

Głównym bohaterem książki jest Sean Corrigan, komisarz wydziału zabójstw w Południowym Londynie. Sean ma kochającą żonę, dwie córeczki i pracę, która pochłania go w całości. Znany jest z tego, że ma niezwykłe wyczucie odnośnie tropienia morderców. Jego instynkt jest niezawodny, mroczny, biorący swój początek z traumatycznej przeszłości komisarza. Jako dziecko Sean poznał mroki ludzkiej duszy a przeżyte doświadczenia sprawiły, że i jego natura stała się pełna mroku. Od...

Mandriell | 2014-08-12
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

DZIEŁO ZNISZCZENIA

Zaryzykuję stwierdzenie, że Luke Delaney napisał kryminał idealny. „Nieuchwytny” ma wszystko, czego można oczekiwać od porządnej powieści kryminalnej – wartką akcję; wartego uwagi głównego bohatera; fenomenalnie nakreślonego złego; kilka spektakularnych trupów oraz zagadkę z całym pakietem mylnych tropów, ślepych zaułków i finalnym rozwiązaniem tak dobrym, że zostaje w pamięci na bardzo długi czas.

Patrząc na swoją półkę oraz wspominając przeczytane dotychczas książki, muszę przyznać, że przeczytałem około stu książek z pogranicza kryminału/thrillera/sensacji. Zdarzały się powieści wybitnie słabe, było wiele przeciętniaków, znalazło się i miejsce dla błyskotliwych, wartych uwagi i zapamiętania tytułów. Jednak tych naprawdę wybitnych, zaskakujących mnie fabularnie, każących czytać z wypiekami na twarzy wraz z syndromem „jeszcze tylko jeden rozdział”, wwiercających się w mój czytelniczy umysł potrafiłbym wskazać właściwie jeden tytuł: „Noc bez brzasku”...

WMagdalena | 2015-04-19

Bardzo dobry kryminał napisany przez byłego policjanta, pracującego na najniebezpieczniejszych ulicach Londynu. Fabuła opiera się na tym, że głównodowodzący dochodzeniem w sprawie morderstwa już na początku ma to szczęście, że zostaje wytypowany główny podejrzany. Teraz pozostaje tylko albo może aż znaleźć dowody winy. Niestety nie jest to łatwe winny wymyka się z rąk policjantów, jest mistrzem w zacieraniu śladów. Pomimo, że wszystko z pozoru jest oczywiste okazuje się tylko grą, wodzeniem za nos.......

Tomek | 2015-03-25
Przeczytana: 25 marca 2015

Podobno mówi się, że źle się dzieje kiedy policjant, bierze się za pisanie książek? Sam nie wiem co sądzić o takim stwierdzeniu? Zapewne plusem książki napisanej przez człowieka, który sam zajmował się prowadzeniem dochodzeń jest znajomość procedur policyjnych. Autor nie musi wymyślać bzdur, aby ukryć swoją niewiedzę. Właśnie ta jego wiedza, fachowość i profesjonalizm, już same w sobie są doskonałym materiałem na napisanie historii, która będzie w stanie porwać czytelnika i uziemić go na dłuższy czas, w miejscu, w którym zaczął oddawać się lekturze.
W „Nieuchwytnym” właściwie znajdziemy wszystko, co powinien posiadać kryminał doskonały, wartką akcję, fachową wiedzę policyjną, bohaterów z krwi i kości oraz zaskakujące zakończenie. Niby nie mam się do czego przyczepić, jednak ja wyszperałem swoje „ale” i w moim odczuciu jest się w tej powieści do czego przyczepić.

Autor, Luke Delaney, kreśli swojego głównego bohatera Seana Corrigana, jako człowieka, który w dzieciństwie, w...