The Winter Crown

Cykl: Eleonora Akwitańska (tom 2)
Wydawnictwo: Sphere
historyczna
angielski
Iwona

An extraordinary woman. A legendary queen. In 1154, Eleanor of Aquitaine, one of the most powerful women in Europe, is crowned queen of England beside her young husband Henry II. While Henry battles their enemies and lays his plans, Eleanor is an adept acting ruler and mother to their growing brood of children. But she yearns for more than this - if only Henry would listen. Instead, Henry...

An extraordinary woman. A legendary queen.

Instead, Henry pushes Eleanor to the sidelines, involving himself with a young mistress and denying Eleanor her rightful authority. As matters reach a crisis, Eleanor becomes caught up in a family rebellion. And even a queen must face the consequences of treason...

Award-winning author Elizabeth Chadwick continues the fascinating story of a queen fighting for her rightful place in a world of divided loyalties and passionate betrayals.

źródło opisu: www. amazon

źródło okładki: www.amazon

Bursikowa | 2018-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Znowu jestem oczarowana. Ostatnio co raz częściej uświadamiam sobie, że powieści historyczne to jest coś co mi w duszy gra.
Polecam. Czyta się świetnie. Nie przeszkadza mi nic w tej książce. Nabrałam też ochoty na inne powieści tejże autorki.

Liza | 2017-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2017

W roku 1154 Alienor ma za sobą unieważnione małżeństwo z królem Francji Ludwikiem, obecnie jest zaś żoną świeżo koronowanego króla Anglii, Henryka II.

„Pieniądze, wpływy i nakazy ludzkie zawsze przemawiały głośniej aniżeli Bóg i sumienie.”

Z jednej strony to matka dziedziców, przyszłego króla, co jej siłą- ale i ją czekają utracone nadzieje i szczęście. Nauczyła się, żeby potencjalnych wrogów trzymać blisko i mieć na nich baczenie. Początkowe uczucie i pożądanie do męża-króla zastępuje ograniczone zaufanie, ponieważ on uwzględnia ją w swoich planach kiedy mu tylko wygodnie. Lekceważona i pomijana w decyzjach i planach, pewnego dnia traci ostrożność i zapłaci za to wysoką cenę…

„Serce królowej” to barwna powieść historyczna o życiu, codzienności władczyni; o byciu matką i żoną w tamtych czasach; o walce o władzę i cenie za przebywanie w pobliżu korony. Czytelnik zobaczy jak Alienor radziła sobie z niełatwą rolą bycia królową, o wszystkich tym, co stanowi jej serce: dzieci,...

księgozbiór | 2018-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2018

W sierpniu zeszłego roku recenzowałam dla Was „Pieśń Królowej” (obecnie nominowana w plebiscycie książka roku 2017 portalu lubimyczytac.pl w kategorii powieść historyczna). Była to pierwsza część trylogii o Eleonorze Akwityńskiej nazywanej królową tysiąclecia i najwybitniejszą kobietą XII-wiecznej Europy. Dziś chciałabym Wam zaprezentować drugi tom pod tytułem „Serce królowej”. Tych, którzy nie czytali pierwszej części muszę ostrzec, że będę zdradzać pewne elementy fabuły, więc jeśli jesteście zainteresowani tą historią, nie czytajcie dalej ;).
Poprzednia część kończy się w momencie gdy Alienor przestaje być królową Francji i postanawia sama wybrać sobie drugiego męża. Wybór pada na młodszego od niej Henryka, hrabiego Andegawenii, który walczy o koronę Anglii. W 1145 r. Henryk zasiada na tronie a Alienor zostaje koronowana na królową. I choć tym razem wydaje się, iż nasz bohaterka trafiła dobrze a małżeństwo jest udane, to jednak z biegiem czasu nikt nie jest już tego taki pewien....

Kasia | 2017-11-10
Przeczytana: 01 listopada 2017

W trylogii o Eleonorze Akwitańskiej znalazłam wszystko to, co swego czasu zachwyciło mnie w powieściach Philippy Gregory – barwną, fascynującą bohaterkę, pieczołowicie przedstawione realia i porywającą historię. Gorąco polecam wszystkim fanom gatunku. Gwarantuję, że się nie zawiedziecie!

Cała opinia:

Diane_Rose | 2017-09-04

Chadwick daje nam jasny pogląd na to jak traktowane były kobiety w tamtych latach. Były uważane za własność królestwa, nieludzko używane jako pionki polityczne, aby zapieczętować sojusze i zabezpieczać ziemie, pieścić ego mężów i rozgrzewać ich łoża. Do rzadkości należały relacje między żoną a mężem, które opierały się na miłości i wzajemnym zrozumieniu. Autorka doskonale opisuje sytuację młodych kobiet poprzez rozmyślenia samej Alienor, która rozważa nad losem córki, wiedząc, że będzie ona jedynie pięknym ptakiem w klatce, który nigdy w pełni nie będzie miał możliwości rozwinąć swoich skrzydeł.

Całość: http://www.recenzjezpazurem.pl/2017/09/przedpremierowo-elizabeth-chadwick.html

joly_fh | 2017-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2017

Elisabeth Chadwick bardzo dobrze oddaje atmosferę epoki i trudy, jakie miała do pokonania kobieta, żyjąca w tamtych czasach, nawet jeśli była królową. Z pewnością sięgnę po trzeci tom tej trylogii.

kurokamiira | 2017-09-04
Przeczytana: 04 września 2017

"Historia Henryka II Plantageneta i jego królowej, Alienor, zaczyna się w Opactwie Westminister w 1154 r. Właśnie tam zostają koronowani na króla i królową Anglii. Przeżywając ciężkie lata, przechodząc przez liczne porody Alienor nadal pozostaje silną i mądrą kobietą, która opiera się swojemu dominującemu mężowi i nie daje się zepchnąć na dalszy plan. Chadwick ukazuje Alienor jako wpływową kobietę, która w jednej chwili była kochana i szanowana, a w drugiej dotkliwie zdradzona.

[...]

Niesamowita znajomość historii autorki i jej wnikliwa własna interpretacja sprawiają, że wydarzenia przedstawione w „Sercu królowej” wydają nam się bardzo autentyczne. Przez to, że rozdziały przyporządkowane są danemu okresowi i miejscu, miewałam czasem wrażenie jakbym czytała kronikę historyczną. Najbardziej odczuwalne było to w pierwszych rozdziałach, które ukazywały tylko najważniejsze wydarzenia, a resztę pozostawiały w cieniu i naszym domysłom. Jest to dość ciekawy zabieg, zwłaszcza, że autorka...

Emerald | 2018-05-29
Na półkach: 2018, Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 29 maja 2018

Druga część historii Eleonory Akwitańskiej - może nie tak dobra, jak pierwsza książka, ale pokazująca silną kobietę, która chce również być niezależna. Dobrze napisana, aż trudno się oderwać.

Anetka | 2017-12-20

Choć to powieśc historyczna, to jest napisana w naprawdę ciekawy sposób. Szybka, dynamiczna akcja, a przede wszystkim postać Eleonory, która pokazuje się z zupełnie innej strony niż w pierwszej części.

Jest pewną siebie, świadomą kobietą, ale też zdecydowanie bardziej pokorną. Ze spokojem i radością przyjmuje rolę matki, choć wciąż ma nadzieje, że pewnego dnia mogła sprawować rzeczywistą władzę. Pragnie mieć jak największy wpływ na życie swoich dzieci, delikatnie sugerując królowi jakie role powinny objąć w przyszłości. Obdarzona intuicją, często próbuje być dobrym doradcą, choć niejednokrotnie została zdyskryminowana jako kobieta.

Ta część była dla mnie trudniejsza. Eleonora jest tutaj już dojrzałą kobietą i na jej barki spada wielka odpowiedzialność i mnóstwo obowiązków. Widać, że czas odbił już na niej swoje piętro jak i na urodzie, jak również na doświadczeniu i jej podejściu do życia.

Książka dla fanów Anglii i historii pisanych z pasją.

Aga | 2018-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2018

Po przeczytaniu pierwszej części musiałam zrobić sobie kilka dni przerwy bo nie umiałam przeboleć, egoizmu, pychy, zarozumiałości....i "ograniczenia" Henryka... Ta część jest jeszcze bardziej smutna, bo z wiekiem te jego zachowania przybrały na sile ...Nie zaprzątał sobie głowy honorem dotrzymywania danych obietnic - a za zaistniałą sytuację oskarżył Królową...Jakie to przykre...