Miłość w czasie rewolucji

Tłumaczenie: Rafał Dębski
Cykl: Burzliwa epoka (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Аргентинец
Rafał Dębski
Ag2S

„Miłość w czasie rewolucji” jest pierwszą powieścią w serii „Burzliwa epoka”. Pochodzący z Rosji argentyński dziennikarz Klim Rogow wraca do ojczyzny, aby po śmierci ojca załatwić sprawy spadkowe. Wybrał jednak złą porę – w kraju narasta zamęt przed zbliżającą się rewolucją październikową. Zapewne gdyby Rogow wiedział, jakie będą skutki bolszewickiego przewrotu, na nic by się nie oglądał i czym prędzej czmychnął do ukochanego Buenos Aires. Ale czy ktokolwiek mógł przewidzieć bieg historii?… Sprawy zaś się przeciągnęły i dodatkowo skomplikowały, bo w życiu bohatera pojawiła się kobieta.

Elvira Baryakina brawurowo i z wielkim wyczuciem snuje wątki, akcję prowadzi wartko, aczkolwiek nie pozbawia jej nostalgicznych nut i pięknych scen, za które kochamy literaturę rosyjską. Miłość i rozpacz, nadzieja i strach przenikają się w doskonałych proporcjach, wyraziste postacie pulsują prawdziwym życiem, a śmierć może zabrać również tych, którym jej nie życzymy, których wręcz pragniemy ochronić przed złem świata. Do tego dochodzi doskonale skonstruowane tło historyczne, ciekawe przemyślenia i wnioski dotyczące narodzin jednego z najbardziej wynaturzonych reżimów świata. Niektóre z tych przemyśleń mogą być dla polskiego czytelnika zaskakujące, bo przecież Rosjanie swoje sprawy widzą nieco inaczej niż my. Inna też bywa optyka dotycząca znanych nam doskonale postaci, chociażby Lwa Trockiego, który wprawdzie tylko się przemyka przez karty książki, ale w pamięci czytelnika pozostawia wyraźny ślad.

„Miłość w czasie rewolucji” to przede wszystkim jednak fascynująca powieść o ludziach i wielkiej miłości. Autorka sięga wprost do duszy odbiorcy i z wirtuozerią trąca najczulsze struny…

Czy miłość może przetrwać burze i nawałnice przemian? Czy bolszewicki terror jest w stanie stłamsić i zniszczyć najwznioślejsze uczucia? Czy można się wyrwać ze szponów sowieckiego reżimu, oszukać wszechobecną i wszechmocną Czeka – ukochane dziecko Feliksa Dzierżyńskiego? Odpowiedzi na te pytania czytelnik znajdzie w książce. Odpowiedzi nierzadko bardzo zaskakujące, bo świat powieści ma wiele barw i odcieni.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Milosc_w_czasie_rewolucji-p-34777-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Milosc_w_czasie_rewolucji-p-34777-1-30-.html

Koronczarka | 2017-05-26
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 26 maja 2017

Rozmachu tej książce nie brakuje. Zupełnie szalona miłość pokazana jest na tle okropieństw rewolucji w Rosji. Bohaterowie wyraziści, choć czasem nieprawdopodobni uwikłani są w wydarzenia pełne dramatyzmu. I choć akcja pełna jest niesamowitych zbiegów okoliczności, zaskakujących wydarzeń, to czyta się o tym z przejęciem. Bo któż nie lubi historii, w której on gotów jest na wszelkie poświęcenia, a ona bardziej sobie ceni jego miłość niż własne życie. I choć los dla nich specjalnie łaskawy nie jest, to jakoś do końca pierwszego tomu udało im się ze wszystkich klęsk, nieszczęść i niebezpieczeństw wyjść cało. Było to konieczne i łatwe do przewidzenia, bo cykl przecież liczy sobie trzy tomy.

Mała-Mi | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Elvira Baryakina stworzyła ciekawą, wielowątkową powieść z silnym akcentem historycznym. Poznajemy historię Klima Rogova, młodego argentyńskiego dziennikarza rosyjskego pochodzenia, który przyjeżdża do Rosji w celu załatwienia spraw spadkowych po ojcu.

Klim jest lekkoduchem, w Argentynie wiedzie rozrywkowe życie, nie martwi się o przysłowiowe jutro. Wszystko zmienia się po przyjeździe do Rosji. Klim poznaje tam młodą wdowę - Ninę, kobietę charakterną, nieprzystępną i zadziorną. Miłość tych dwojga zaczynać kiełkować równocześnie z kiełkującą w podziemiach Rewolucją...

Początkowo krótki w zamyśle przyjazd do Rosji, zmienia się w walkę o miłość, w walkę o honor i godność, aż w końcu, po wybuchu Rewolucji- w walkę o życie...

Wojna zbiera krwawe żniwa, zbrodnia goni zbrodnię, wszędzie panoszy się strach, giną niewinni ludzie, dookoła panuje chaos i brak nadziei na lepsze jutro... Przerażające studium XX wiecznej Rosji.

allison | 2017-03-15
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 15 marca 2017

Przyznam, że sięgnęłam po „Miłość w czasie rewolucji” z rezerwą, gdyż obawiałam się jakiegoś romansidła. A tu taka miła niespodzianka!

Powieść napisana jest z rozmachem i stanowi pierwszą część cyklu „Burzliwa epoka”, więc już teraz ostrzę sobie zęby na kolejne tomy.

Akcja rozgrywa się podczas bolszewickiej rewolucji i porywa wielowątkowością oraz burzliwymi losami bohaterów. Nie są to jednak tylko wciąż zmieniające się perypetie, pozbawione przemyśleń i głębi. Mamy tu sporo refleksji na temat sytuacji politycznej i społecznej Rosji. Wygłaszają je i niektóre postacie, i narrator, co – w połączeniu z bogatą i dopracowaną fabułą – tworzy barwny fresk schyłku carskiego imperium.

Ciekawie pokazany jest obraz rewolucji, jako krwawego i żarłocznego widowiska. W pierwszym tomie rewolucja dopiero zaczyna pożerać własne dzieci. Na razie to tylko płotki, większe zmiany zapewne przyniosą kolejne tomy.
Autorka przedstawia bolszewicki zryw jako chaotyczną walkę, bez perspektyw na...

Beata | 2017-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2017

Przepiękna powieść o miłości, nadziei, honorze i lęku o przetrwanie w czasie bolszewickiego terroru.Autorka skonstruowała mega prawdziwych bohaterów, z wyrazistą osobowością, tętniących życiem i wojnę, która cytując Sablina bohatera powieści"zabrała wszystkich - i tych , którzy byli gotowi brać w niej udział,i tych , którzy nie chcieli".
Klim Rogow,argentyński dziennikarz ,wraca w rodzinne strony by załatwić sprawy spadkowe.Spotyka na swej drodze miłość swego życia.Niestety sytuacja w Rosji jest nieciekawa , z dnia na dzień trudniej otrzymać pozwolenie na wyjazd z Rosji a dla Klima i Niny nie ma przyszłości w Rosji.Czy miłość przetrwa rewolucyjną burzę?Czy uda się kochankom uciec ze szponów sowieckiego reżimu?
Mnie powieść po prostu pochłonęła.
Polecam, szczególnie wielbicielom literatury rosyjskiej.

Z wielkim trudem dobrnęłam do połowy i nie dam rady przełknąć ani jednej strony więcej.
Cholernie mdła narracja. Co z tego,że dekoracje kunsztowne skoro nijak się nie da nikogo polubić. Pałętają się po kartach różne persony i każda,następna bardziej irytująca od poprzedniej.Coś tam do siebie bełkoczą niezdarnie,coś tam napomkną o realiach ale wszystko funta kłaków niewarte.
A miłości to ze świecą szukać.
Autorka wyfiokowana jak artystka kabaretowa ma zapewne uwiarygodnić wszystkie puste obietnice i zapewnienia,że "Miłość w czasach rewolucji" to wybitne dzieło.
Jak kogoś notorycznie boli głowa i nie lubi się przemęczać myślenie to może się zachwyci.Mnie szlag trafił na 320-tej stronie.

Monika | 2017-09-01
Przeczytana: 01 września 2017

Szczerze mówiąc spowdziewałam się bardziej porywającej historii. Niestety, gdzieś do 250 strony czytało mi się tę książkę po prostu ciężko. Postacie wydawały się być papierowe, chociaż pod koniec całej historii nabrały kolorów i kształtów, może dzięki temu całość w rezultacie okazała się być dość dobrą lekturą. Moim zdaniem trochę nie w pełni wykorzystany potencjał. Może kolejne części będą lepsze, sprawdzę.

eR_ | 2017-02-12
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 12 lutego 2017

Nie tak odległe czasy, a zaiste fascynujące! Oczywiście wszystko wygląda ciekawie kiedy czytamy o tym w opasłych tomiszczach. Zastanawiam się, jakbyśmy przyjęli rzeczywistość z tamtych czasów, gdyby zapukała do naszych drzwi. Chodzi mi oczywiście o schyłek wieków XIX I XX, kiedy to nastąpił prawdziwy wysyp nowych technologii i wynalazków, a nowe odkrycia, praktycznie codziennie zajmowały pierwsze strony gazet.A Rosja, stojąca u progu zmian, to także wielce ciekawy temat. Dlatego z tym większą ciekawością sięgnąłem po pierwszy tom nowego cyklu historycznego, z wątkiem romantycznym-oczywiście. Książka obojętnie jakiego gatunku, bez tego obejść się nie może.

A dzieje się wiele. Młodzieniec po ucieczce do Argentyny, spodziewa się, że wszystko będzie pięknie i różowo. Kiedy jednak dowiaduje się, że ojciec zostawił mu dosyć spory spadek postanawia wrócić do kraju. A ojczyzna jego stoi właśnie na progu rewolucji, która zmieni oblicze całego świata. Rosja i Rewolucja Październikowa, to...

byrcyn11 | 2017-10-03
Przeczytana: 03 października 2017

Powieść prawie godna Dostojewskiego, czy Tołstoja.
Trwa I wojna światowa i jeszcze nie wiadomo jak się zakończy. Znużeni wojną żołnierze rosyjscy, źle zaopatrzeni, dezerterują całymi oddziałami.
Do głosu dochodzą po kolei różne frakcje w tym bolszewicy, właśnie oni maja najcelniejsze hasła propagandowe i to oni ostatecznie przejmują władzę; dochodzi do wojny domowej - czyli rewolucji. Wszystkie wojny są straszne, ale domowa w wydaniu rosyjskim, gdzie dochodzi czynnik wielonarodowościowy, to prawdziwa hekatomba. Trup ściele się gęsto i właściwie bez jakiejkolwiek logiki. Nikt nie jest pewny przeżycia. Czy w takim czasie może kwitnąć miłość ? Główni zakochani bohaterowie co rusz popadają w niesamowite tarapaty, ale tak jak w kinie na filmie grozy wiemy, że główni bohaterowie muszą przeżyć, bo o nich jest przecież ta książka ;) Czy wszystko skończy się happy endem ? Poczytajcie, bo warto.

książek: 1946
olka76 | 2017-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Cokolwiek sugeruje polski tytuł (w oryginale brzmiący: "Argentyńczyk") i ładna, ale dość banalna okładka - nie jest to romans; to 650 stron fascynującej historii, która nawet jak na chwytliwe hasło 'miłość podczas rosyjskiej rewolucji' zaczyna się całkiem oryginalnie i nietypowo.
Do Niżnego Nowogrodu, bogatego, barwnego miasta słynącego od stu lat ze swych Jarmarków, przybywa z Argentyny pewien dość próżny młodzieniec. Nazywa się Kliment Aleksandrowicz Rogow, ma 27 lat i przyjechał z tak daleka, by przejąć spadek po ojcu, od którego przed wieloma laty w ramach młodzieńczego buntu uciekł. Znalazł się najpierw w Persji, potem w Szanghaju, a jeszcze później w pewien niefortunny sposób w Argentynie, którą w końcu uznał za swą nową ojczyznę. Klim jest dziennikarzem, żyje z dnia na dzień, nie troszcząc się o dobra doczesne, ale nie wzgardzi dużym spadkiem, więc zjawia się w Rosji; jednak zgodnie ze swą lekkomyślną naturą czyni to ni mniej ni więcej, a w przededniu kolejnej rewolucji i...

werka777 | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

Kiedy młody Klim uciekł do Argentyny nie przypuszczał, że za jakiś czas upomni się o niego ojczyzna. Otrzymując od ojca spadek, powraca więc do Rosji by załatwić wszystkie niezbędne formalności. Nie ma jednak pojęcia o tym, że właśnie nadchodzi czas wielkiego przewrotu, rewolucji, która pozostawi w jego życiu nieśmiertelny ślad. Teraz nic już nie będzie takie jak przedtem, bo kiedy na drodze staje wojna i nieoczekiwana miłość, wszystkie priorytety ulegają zmianie.

Rok 1917, nieobliczalni bolszewicy, Biała Armia, rewolucja październikowa i przelana krew niewinnych ludzi. Panoszący się wokół strach, niechęć walki, radość zwycięstwa, smutek i nadzieja. Tutaj, w obliczu okrutnej wojny każda chwila jest na wagę złota, bo jutro może zdarzyć się wszystko.

Elvira Baryakina stworzyła wielowątkową powieść z mocnym akcentem historycznym. Książkę o miłości, nienawiści i honorze wymalowaną na tle autentycznych dziejów, na które polski czytelnik ma okazję popatrzeć od tej drugiej strony. Od...