Tajemnica mirtowego pokoju

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
The Death Secret
Joanna Wadas
Ag2S

Pierwsze polskie wydanie znakomitej książki Wilkie Collinsa, jednego z najpoczytniejszych i najbardziej cenionych dziewiętnastowiecznych pisarzy, prekursora powieści sensacyjnej i detektywistycznej. MG wydało dotychczas jego Córki niczyje oraz Armadale. Powieść o tym, jakiego spustoszenia może dokonać kłamstwo i jaką siłę ma prawdziwa miłość. Przy śmierci lady Treverton obecna jest tylko...

Przy śmierci lady Treverton obecna jest tylko jedna osoba – zaufana pokojówka, Sara Leeson. Lady Treverton poleca jej napisać pod dyktando list do swego męża, kapitana Trevertona, w którym wyznaje największą tajemnicę swego życia – tajemnicę, której nie ma odwagi wyjawić mu osobiście. Przed śmiercią wymusza jeszcze na Sarze przysięgę, że ta nie zniszczy listu ani nie zabierze go z sobą, jeśli opuści dom. Pokojówka postanawia ukryć list w niezamieszkałej części dworu, w szufladce stolika w Pokoju Mirtowym, a potem uciec, aby uniknąć niewygodnych pytań.
Piętnaście lat później w wiejskim kościółku odbywa się cichy ślub Rosamond Treverton, córki kapitana, oraz Leonarda Franklanda, niewidomego szlachcica. Ojciec Leonarda, który ma ambicje arystokratyczne, dowiaduje się od kapitana Trevertona, że Porthgenna Tower – starożytna siedziba rodu Trevertonów – jest na sprzedaż, i kupuje ją wraz z przyległościami. Tym samym dwór, w którym Rosamond spędziła dziecięce lata, przypada w udziale jej mężowi Wydawać by się mogło, że nic już nie zmąci szczęścia nowożeńców, a jednak wkrótce ich losy okrutnie się skomplikują.

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/tajemnica-mirtowego-pokoju/

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/tajemnica-mirtowego-pokoju/

Wilkie Collins napisał "Tajemnicę Mirtowego Pokoju" w 1856 roku, więc dla osób, które nie przepadają za starociami, powinna to być wystarczająco odstraszająca informacja. Książka ta zawiera bowiem wszystko to, czego się można po niej spodziewać. Cała historia zaczyna się od mrocznej sceny, w której będąca na łożu śmierci pani Treverton, zmusi swoją służącą, Sarę, do zostania powiernicą pewnego sekretu. Tajemnica ta, jak się pewnie domyślacie, będzie wstrząsająca i mroczna, aż tak wstrząsająca, że zmusi Sarę Leeson do ucieczki z Porthgenna. Oczywiście sekretu nie poznamy aż do samego końca książki, a gdy w końcu będziemy mieli taką możliwość, możemy się trochę rozczarować. Ale takie to były czasy, wtedy ludzi szokowało zupełnie coś innego niż teraz.

Poza tajemnicą, która wcale nie jest aż tak przerażająca, poznamy też bardzo egzaltowaną Rosamond, zdziwaczałą panią Jazeph i na wskroś uczciwego Leonarda Franklanda. Wydaje mi się, że teraz już nie ma takich ludzi, że ich postawa jest...

allison | 2017-08-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Pierwsze polskie tłumaczenia prozy Collinsa to jedna z najlepszych rzeczy, jaka przydarzyła się ostatnio literaturze.

Na "Tajemnicę mirtowego pokoju" czekałam z niecierpliwością i nie zawiodłam się.
Lektura była ucztą duchową. Jeśli ktoś lubi wiktoriańskie klimaty i dziewiętnastowieczną klasykę angielską, to powieść Collinsa jest właśnie dla niego.

Jak na prekursora powieści kryminalnej i sensacyjnej przystało, autor raczy czytelnika tajemnicami już od pierwszych stron.
Podobnie rzecz ma się z nastrojowym klimatem, w którym od czasu do czasu do głosu dochodzą elementy grozy, gdy akcja rozgrywa się w starej rodowej posiadłości. Nie jest to jednak motyw dominujący - po prostu ubarwia całość, ale nie wysuwa się na plan pierwszy.

Najważniejsze w powieści są perypetie i przeżycia wewnętrzne bohaterów oraz, oczywiście, tytułowa tajemnica.
Współczesny czytelnik, zwłaszcza obeznany z prozą wiktoriańską, jest w stanie rozwiązać rodzinną zagadkę dość szybko, nie chodzi tu jednak...

zolzowata_franca | 2017-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2017

Wilkie Collins - autor znany mi jedynie ze słyszenia, ten angielski dziewiętnastowieczny powieściopisarz w swym dorobku miał 30 powieści oraz ponad 60 opowiadań. Według danych z Wikipedii w Polsce zostało wydanych jego 6 książek. Był prekursorem powieści detektywistycznej, a jego "Kamień księżycowy" uważany jest za pierwszą powieść tego gatunku. Bliski przyjaciel Karola Dickensa. Tyle Wikipedia, z mojej zaś strony krótka opinia.

Akcja "Tajemnicy mirtowego pokoju" rozpoczyna się w 1829 roku w Kornwalii, gdzie w kwiecie wieku życia umiera lady Treverton. Przed śmiercią wzywa do siebie pokojówkę Sarę Leeson, by podyktować jej tajemnicę swego życia , wymuszając na niej przysięgę, że przekaże po jej śmierci list kapitanowi Trevertonowi wraz ze wszystkimi odpowiedziami na pytania przez niego zadanymi.
Po śmierci lady Treverton Sara bije się z myślami, uważa, że wyjawienie prawdy nie uczyni nic dobrego. Wręcz przeciwnie, że zburzy spokój tego domu. Wolę swej pani zabiera do...

DomowaKsięgarnia | 2017-09-25

Tajemnica mirtowego pokoju utwierdziła mnie w przekonaniu, że Wilkie Collins to niestety jeden z najbardziej niedocenianych pisarzy angielskich XIX wieku w Polsce. W swojej ojczyźnie zdobył duże uznanie. W naszym kraju jest wciąż postacią znaną nielicznym czytelnikom.

Ta dopracowana w każdym calu powieść, jest niesamowicie wciągająca historią rodzinną, z wielką i tragiczną tajemnicą w tle. Przez cały czas trwania akcji zastanawiamy się nad tym, co takiego może znajdować się w tytułowym pokoju, że tajemnicze postaci starają się dotrzeć na teren posiadłości rodziny Treverton, by zdobyć przedmiot czy dokument będący źródłem lub potwierdzeniem owej tajemnicy.

Choć powieść powstała pond sto lat temu w czasach, kiedy powieść sensacyjna i detektywistyczna dopiero zaczynały się tworzyć, między innymi za sprawą autora tej książki, jest ona napisana z ogromną dokładnością.

więcej na: domowaksiegarnia.blogspot.com

Julia | 2018-08-19
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Jeden tytuł, a dwie zagadki do rozwiązania.

Pierwsza, tytułowa, jaką tajemnicę skrywa Mirtowy Pokój? Druga, bardziej przyziemna i wynikająca z pierwszej, co to znaczy "mirtowy"?

O ile drugą można rozwikłać dość szybko - w czym zaraz pomogę - o tyle pierwsza nie daje spokoju od pierwszych do ostatnich stron opowieści. I to takiego nurtującego, przyjemnie trzymającego w napięciu niespokoju!

Mirt to rodzaj krzewu o cienkich, ciemnozielonych listkach, występujący głównie w basenie Morza Śródziemnego. Obecnie stosowany głównie jako aromatyczna przyprawa, przez tysiąclecia był nieodzownym elementem ślubnych wianków - od starożytnych Greków i Rzymian, po XIX-wiecznych Anglików, wzorujących się na królowej Wiktorii, osobiście pielęgnującej roślinkę na własne zaślubiny mające miejsce lutym 1840 roku. Nic więc dziwnego, że sadzonki tej egzotycznej rośliny szybko znalazły się w ogrodach każdej, szanującej się angielskiej posiadłości, a przyległe do nich pomieszczenia gorliwie...

Fantasy-Bestiarium | 2017-11-16

„Tajemnica mirtowego pokoju” jest pierwszym polskim wydaniem rewelacyjnej książki Wilkie Collinsa, jednego z najpoczytniejszych dziewiętnastowiecznych pisarzy. Autor stał się prawdziwym prekursorem powieści sensacyjnych oraz detektywistycznych, dlatego tym bardziej warto sięgnąć po tę publikację. Za sprawą wydawnictwa MG w ręce czytelników trafia ta niesztampowa książka, która poprzez piękne wydanie i barwne pióro potrafi zaintrygować od pierwszej do ostatniej strony.

Rodzina Trevertonów skrywa wiele sekretów. Jednym z nich jest zagadkowa postać lady Treverton oraz jej tajemnicza śmierć. Kobieta postanawia napisać list do swego męża i wyjawić mu w nim najgłębiej skrywaną tajemnicę, o której nie śmiała mu powiedzieć osobiście. Przed śmiercią zleca swej pokojówce Sarze napisanie listu, aby wyjaśnić w nim wiele niewygodnych sekretów. Jednak Sara Leeson ukrywa list w niezamieszkałej części dworu, w szufladzie stolika w Pokoju Mirtowym, aby nikt go tam nigdy nie odnalazł. Jednak...

jeke | 2017-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

1829 rok. Zachodnie wybrzeże Kornwalii, Porthgenna Tower-siedziba rodu Trevertonów. Na łożu śmierci pani Treverton dyktuje zaufanej pokojówce, Sarze Lesson list, który po jej śmierci ma zostać przekazany kapitanowi Treverton. Lady nie ma odwagi wyjawić osobiście tajemnicy mężowi. Jednak Sara postępuje wbrew ostatniej woli zmarłej i zamiast przekazać list kapitanowi Treverton chowa go w biurku stojącym w niezamieszkanej części dworu z nadzieją, że nikt go nie znajdzie. List ze straszną tajemnicą ląduje w Pokoju Mirtowym, a Sara ucieka.
1844 rok. Long Beckley. W małym wiejskim kościółku biorą ślub córka kapitana Treverton, Rosamond i niewidomy szlachcic Leonard Frankland. Po śmierci żony kapitan Treverton sprzedaje majątek, kopalnię i przetwórnię ryb ojcu Leonarda Franklanda i wypływa w morze. Młodzi małżonkowie zamieszkują w Porthgenna Tower, ale ciąży nad nimi tajemnica z przeszłości.

Wilkie Collins najbardziej spośród bohaterów rozbudował postać Rosamond i Sary. Piękna,...

eR_ | 2017-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Wilkie Collins, był w XIX wieku równie popularny co Dickens, a zdarzały się okresy, że jego powieści były nawet bardziej popularne od dzieł uznanego kolegi. W szczególności powieść"Kobieta w bieli" przyniosła mu sławę i uznanie czytelników. W Polsce niestety bardzo mało jego dzieł zostało wydanych, nad czym boleję nieustannie. Na szczęście to się zmienia, chociażby za sprawą wydawnictwa MG.

"Tajemnica mirtowego pokoju", to kolejna powieść Collinsa wydana u nas. Jak głosi tekst na okładce jest to pierwsze-polskie wydanie tejże opowieści.
Przy łożu umierającej lady Treverton czuwa tylko jej najbardziej zaufana służąca. Po prawdzie bardziej przyjaciółka niż służka. Lady przekazuje list, w którym wyjawia pewną straszną tajemnicę swojemu mężowi. Wymusza na dziewczynie zachowanie tajemnicy. List nie może być zniszczony, ani nie może opuścić rezydencji. Po śmierci swojej pani list zostaje schowany w tytułowym pokoju, a sama dziewczyna znika bez śladu. Co takiego było w liście i dlaczego...

DorotaKa | 2017-08-10

Tytułowa tajemnica mirtowego pokoju nie stanowi dla czytelnika zbyt długo pełnej zagadki. Podsuwane przez autora tropy i sugestie dają jasny i czytelny sygnał co do natury problemu, z którym musiała zmierzyć się służąca uciekająca pewnej nocy z Porthgenna Tower. Jeśli obawiacie się, że przez to historii brak napięcia potrzebnego by utrzymać Waszą uwagę, uspokajam. Zdecydowanie te kilkadziesiąt stron niepewności w zupełności wystarczy, by przykuć uwagę czytelnika do fabuły. Skoro nie tajemnica jest wabikiem, to na co postawił autor?

cała recenzja na coprzeczytalam.pl

Amarisa | 2017-09-18
Przeczytana: 18 września 2017

"Będąc po lekturze „Tajemnicy Mirtowego Pokoju – z pewnością sięgnę, gdyż moje pierwsze spotkanie z twórczością Collinsa uznaję za nader satysfakcjonujące. Bo choć sama tajemnica tytułowego pokoju została przeze mnie bardzo szybko rozwiązana (i zapewne dla większości czytelników nie będzie ona stanowiła na długo zagadki), to jednak sam proces dochodzenia do odkrycia prawdy na jej temat, przedstawienie poszczególnych postaci, klimat całej powieści, jak i sposób operowania przez Collinsa słowem sprawiają, iż powieść ta zasługuje na uwagę szerszego grona czytelników i uznania dla talentu autora."

Pełna recenzja: http://magicznyswiatksiazki.pl/tajemnica-mirtowego-pokoju-wilkie-collins/