rozwiń zwiń

Historia w najlepszym wydaniu

Angelika Angelika
20.10.2017
Okładka książki Serce królowej Elizabeth Chadwick Logo Patronat

Eleonora Akwitańska to wyjątkowa kobieca postać historyczna, którą miałam okazję poznać podczas lektury „Pieśni królowej”. Był to jednak zaledwie wstęp do trylogii opowiadającej o jej życiu. Kiedy tylko pojawił się kolejny tom tej swoistej biografii, nie wahałam się długo, czy po niego sięgnąć. Czy dalsze losy Eleonory fascynują równie mocno, jak te opisane w „Pieśni królowej”?

Elizabeth Chadwick w „Sercu królowej” kontynuuje snucie opowieści o Alienor, a rzecz dzieje się bezpośrednio po wydarzeniach z tomu pierwszego. Autorka nie bawi się w przypominanie wcześniejszych faktów z życia władczyni, tylko od razu idzie na przód. Fabuła dotyczy kolejnego rozdziału w losach Alienor. Po nieudanym pierwszym małżeństwie z Ludwikiem VII, królowa wychodzi za drugiego władcę - Henryka II, hrabiego Andegawenii. W 1154 roku zostają oni królem i królową Anglii. Henryk często wyjeżdża w podróże, podczas których walczy z wrogiem i planuje przyszłe posunięcia, natomiast Alienor pomaga w rządzeniu państwem i skupia się na wychowywaniu dzieci. Jak wiadomo już z poprzedniego tomu, nie jest to jednak kobieta, która marzy o byciu tylko matką i swego rodzaju doradczynią króla - to osoba o dużo większych ambicjach i potrzebach. Ponadto, Henryk znajduje sobie młodą kochankę, znieważając tym samym żonę. Eleonora musi sprostać swojej roli królowej, pomimo wszystkich niedogodności, a dodatkowo zostaje wplątana w konflikt, który może przesądzić o sprawach królestwa.

Drugi tom trylogii o Eleonorze Akwitańskiej podobał mi się równie mocno, co poprzedni. Po raz kolejny obserwujemy, jak główna bohaterka radzi sobie z niełatwą rolą królowej i zarazem żony najważniejszego człowieka w królestwie. Nie tylko musi ona urodzić i wychować potomstwo, ale też pokornie akceptować decyzje i wybryki swojego męża. Po raz kolejny mamy okazję zauważyć, jak silną i inteligentną jest kobietą oraz jaką klasę potrafi zachować w trudnych momentach. Powiedzieć, że jest postacią barwną i ciekawą to mało - Eleonora to najbardziej inspirująca bohaterka (również z tego względu, że jest postacią realną, historyczną), z jaką miałam do czynienia w literaturze rozrywkowej. Bo jest to literatura rozrywkowa - autorka, owszem, bazuje na faktach historycznych, jednak dodaje do tego sporo własnej inwencji twórczej, co owocuje porywającą powieścią fabularną, osadzoną w realiach dwunastowiecznego królestwa.

Język, jakim napisane jest „Serce królowej” to język przyjemny i stosunkowo łatwy w odbiorze. Książka nie jest typowym zbiorem faktów historycznych, uporządkowanych chronologicznie i przedstawionych w surowy, pozbawiony emocji sposób, ale zachowuje formułę powieści fabularnej, w której bohaterowie są wyraziści i namacalni, a istotne dla historii wydarzenia okraszone są tymi bardziej prozaicznymi sytuacjami, które stanowią taki „ludzki” pierwiastek w fabule.

Elizabeth Chadwick stworzyła świetną kreację literacką dla tak fantastycznej postaci, jaką jest Eleonora Akwitańska. Jej znajomość faktów historycznych i umiejętne przekazanie ich czytelnikowi w przystępnej formie robi bardzo pozytywne wrażenie, a z każdą stroną ma się ochotę na więcej. Książki z tej serii polecam zarówno miłośnikom biografii, jak i osobom, które w takowych zraża zbyt oficjalna forma przedstawiania faktów - w tym przypadku jest ona bardziej rozrywkowa i przyjemna w czytaniu.

Angelika Paterak