Zimowy wiatr na twojej twarzy

Tłumaczenie: Wojciech Charchalis
Wydawnictwo: Rebis
El invierno en tu rostro
historyczna
Ag2S

Najnowsza powieść Carli Montero znakomicie łącząca wątki historyczne i miłosne, a do tego oparta na dziejach rodziny autorki! Zaczyna się w latach 20. XX w. od katastrofy samolotu w górach Asturii, która odmieni życie pewnego mieszkańca wsi leżącej u ich podnóża. Bohaterowie powieści biorą udział w hiszpańskiej wojnie domowej, walczą w Błękitnej Dywizji na froncie wschodnim i w wyniku...

Zaczyna się w latach 20. XX w. od
katastrofy samolotu w górach Asturii, która odmieni życie pewnego mieszkańca wsi leżącej u ich podnóża. Bohaterowie powieści biorą udział w hiszpańskiej wojnie domowej, walczą w Błękitnej Dywizji na froncie wschodnim i w wyniku niezwykłych zbiegów okoliczności działają w polskim ruchu oporu – mamy tu Warszawę okresu wojny, walkę w partyzantce, ucieczkę z transportu do Auschwitz. Ta powieść to przejmująca panorama ludzkiego losu, z którego kpi wielka historia.

źródło opisu: materiay wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Nowalijki książek: 374

Ty, coś na twarzy czuł zimowy wiatr…

Carla Montero jest pisarką, której twórczości nie trzeba specjalnie przedstawiać polskiemu czytelnikowi. „Szmaragdowa Tablica”, „Wiedeńska gra” i „Złota skóra” to powieści, które spotkały się w Polsce z pozytywnym, jeśli nie bardzo dobrym, odbiorem. Do zestawu ulubionych tytułów z pewnością dołączy najnowsza książka hiszpańskiej autorki – „Zimowy wiatr na twojej twarzy”. Napisana z iście epickim rozmachem, powieść z pogranicza gatunków dostarcza całej gamy emocji i pokazuje, że w obliczu wielkiej historii, człowiek i jego wybory nie są tak istotne dla losów świata, jakbyśmy sami tego chcieli. Wobec życiowych zawirowań jesteśmy zdani na samych siebie, niezależnie od tego, ile osób nas otacza. Przekonali się o tym bohaterowie książki Carli Montero. Fabuła „Zimowego wiatru na twojej twarzy” została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami z dziejów rodziny autorki, która tym samym potwierdziła, że najbardziej nieprawdopodobne zbiegi okoliczności nie powstają w głowie pisarza, ale dyktuje je życie.

Wszystko zaczyna się latem 1927 roku, kiedy w górach Asturii rozbija się niewielki francuski samolot. To wydarzenie - tragiczne, ale znów nie takie odosobnione, na zawsze zmieni życie pewnej ubogiej hiszpańskiej rodziny. Przybyła na miejsce wypadku polska hrabina, od lat mieszkająca we Francji i jak się okaże - żona zmarłego w wypadku pilota, postanawia odwdzięczyć się młodziutkiemu Guillenowi Alvarezowi, który jako pierwszy dotarł do rozbitego samolotu. Proponuje mu wyjazd do Lyonu, gdzie miałby chodzić do szkoły a w przyszłości pracować dla hrabiny, bogatej właścicielki fabryki samolotów. I choć bohater podświadomie czuje, że ten epizod na zawsze zmieni jego życie, nie wie nawet, jak bardzo. Rozłąka z przyrodnią siostrą Leną uświadomi mu, co tak naprawdę do niej czuje, a uwikłanie w dziejącą się tu i teraz historię uświadomi chłopakowi, że pewne decyzje podejmuje się w życiu tylko raz.

„Zimowy wiatr na twojej twarzy” to powieść z pogranicza gatunków. Obok wątków obyczajowych i romansowych (a momentami nawet melodramatycznych) ogromną rolę odgrywa, bogato nakreślone, tło historyczne. Fabuła książki obejmuje lata dwudzieste i trzydzieste, wojnę domową w Hiszpanii, II wojnę światową i kończy się w roku 1950. Klamrę spinającą opowieść stanowią Prolog i Epilog, umiejscowione w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Autorka zaludniła karty swojej książki całą galerią postaci, od mieszkańców hiszpańskiej wioski, poprzez bojowników z czasów wojny domowej, na polskich partyzantach skończywszy. Akcja rozgrywa się we wspomnianej już Hiszpanii, ale także we Francji, Związku Radzieckim i okupowanej Warszawie. Tak przy okazji, wątek polski w powieści jest mocno wyeksponowany i stanowi istotny dla opowieści element fabuły. Można zatem bez większej przesady napisać, że nowa powieść Carli Montero ma naprawdę epicki rozmach, który docenia się po przeczytaniu prawie siedmiuset stron historii Leny i Guillena. Losy tych dwojga schodzą się i rozchodzą, splatają z wydarzeniami historycznymi, by za moment rozdzielić się na lata. W ich biografiach, jak w lustrze, odbijają się dzieje setek tysięcy ludzi, którzy w niespokojnych latach wojen, stawali po dwóch stronach barykady, skonfliktowani wbrew sobie, ale pełni wiary w wyznawane poglądy.

Carla Montero wyraźnie podkreśla w posłowie, że pierwowzorów swoich bohaterów dopatrzyła się w rodzinnych opowieściach. Co ciekawe, te sytuacje w powieści, które wydają się mało prawdopodobne, nie zostały przez nią wymyślone, ale wydarzyły się naprawdę. Autorka niezwykle sprawnie połączyła fikcję literacką z prawdą historyczną, czyniąc swoją opowieść tak samo wciągającą jak autentyczną. Początkowo niełatwo połapać się w skomplikowanych relacjach między coraz to nowymi bohaterami i wątkami. Wejście w świat powieści utrudniają także zawiłości polityczno - historyczne, bez zrozumienia których niełatwo jest ocenić postępowanie bohaterów. Co ważne, Montero, choć polaryzuje swoich bohaterów, nie dzieli ich na tylko dobrych i tylko złych. Pokazuje, że wybory determinują zachowania i postawy, ale zawsze wynikają z wewnętrznego przekonania, a także głębokiej wiary w słuszność dokonywanych wyborów. Ani Lena, ani Guillen, nie są postaciami bez wad, oboje jednak doświadczyli w życiu tyle (głównie złego, niestety), że jednoznaczna ich ocena jest niezwykle trudna. A może nawet niepotrzebna, kiedy uświadamiamy sobie, że w sytuacji wyboru między własnym szczęściem a potrzebami wyższej rangi, z pewnością też nie potrafilibyśmy podjąć jedynie słusznych decyzji. A i tak nasze wybory okazałby się, dla wielu, mocno dyskusyjne.

„Zimowy wiatr na twojej twarzy” dostarczył mi podczas czytania tego, czego wciąż niezmiennie oczekuję od literatury. Emocji. I to całej ich gamy, ponieważ Carla Montero stworzyła galerię bohaterów, którym udało się uniknąć papierowej bezpłciowości. Są więc porywy uczuć i namiętności, gorące wyznania, dramatyczne koleje losu. Budowane na kruchych fundamentach lat wojny szczęście to towar wysoce reglamentowany, ale warto o nie walczyć ze wszystkich sił. I choć od liczby bohaterów, czy spiętrzenia wręcz (nie)prawdopodobnych zdarzeń może zakręcić się w głowie i tym samym pojawić się uczucie przesytu, to jednak zdecydowanie warto sięgnąć po nową powieść Carli Montero. Nie tylko docenia ona niezłomność człowieka w nierównej walce z historią, ale i przywraca wiarę w literaturę, która wciąż potrafi wywoływać emocje.

Tomasz Radochoński

allison | 2017-11-23
Przeczytana: 22 listopada 2017

"Zimowy wiatr na twojej twarzy" to - moim zdaniem - najlepsza z czterech dotychczas wydanych w Polsce powieści Carli Montero.
Może stało się tak dzięki temu, że akcja została zainspirowana autentycznymi perypetiami niektórych członków rodziny autorki - wszak życie pisze najlepsze scenariusze. Pisarce udało się połączyć te elementy z literacką fikcją w przekonującą i trzymającą w napięciu całość, czyli opowieść obejmującą kilka dziesięcioleci, w tym tak ważne w historii Europy wydarzenia jak wojna domowa w Hiszpanii i druga wojna światowa.

Zaletą fabuły niewątpliwie są kreacje bohaterów - dynamiczne, nie zawsze jednoznaczne (chociaż niektóre postacie, zwłaszcza negatywne, pokazane zostały w nieco schematyczny sposób).

Akcja obfituje w wiele nagłych zwrotów, ale nie wydaje się naciągana czy naszpikowana nieprawdopodobnymi wydarzeniami.
Oprócz wojennej zawieruchy wpływ na nią mają trudne decyzje, przed którymi stawiani są bohaterowie.

Jest w tej powieści wszystko, co sprzyja...

Tatiasza Aleksiej | 2018-03-02

Książka pełna emocji, niespodziewanych zwrotów akcji, napięcia, miłości, przeciwności losu.
Pogmatwane losy Leny i Guillena, których poznajemy jako dzieci i towarzyszymy im w dorosłym życiu, pełnym bólu, trudu, komplikacji.
Wątek historyczny bardzo wciągający, poruszający, prawdziwy.

andzia12 | 2017-12-22
Przeczytana: 15 grudnia 2017

Do tej pory przeczytałam wszystkie pozostałe książki C. Montero. Ale nigdy nie wywowałały u mnie zachwytu. Z taką lekką rezerwą podchodziła do "Zimowy wiatr na twojej twarzy". I okazało się, że przepadłam na wiele godzin z tą książką. Czytałam, kiedy tylko miałam chwilę. Fabuła tak wciąga czytelnika, że nie sposób jest przerwać czytanie.

Historia dwójki bohaterów od najmłodszych lat ich życia. Potem czasy wojny, gdy pokazują, jak był to burzliwy okres na świecie, ale w ich postępowaniu. kanonu zasad, gdy każdy albo zachował, albo łamał. A w tym wszystko miłość niespełniona, tak stracona, brutalność wojny, szpiegostwo i na koniec strata ukochanego.

Jak dla mnie genialna i numer jeden z książek tej pisarki!

Madi | 2018-05-10
Przeczytana: 10 maja 2018

Książka bardzo ciekawa,wciągająca,pełna emocji i akcji,ale...
W sumie ,to nie mam się do czego przyczepić ,bo bardzo mi się podobała,ale, w pewnym momencie miałam już przesyt tych wszystkich opisów i dziwnych zbiegów okoliczności-zastanawiałam się też w jakim języku Guillen rozmawiał z polskimi partyzantami,itp.
Bardzo podobała mi się historia Leny i Guillena ,bo została osadzona w moim ulubionym okresie-okresie II wojny światowej,ale dla mnie za zbyt obszerna.

IwonaGa | 2018-05-21
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 10 maja 2018

To dopiero historia! Czy faktycznie jeden człowiek może tyle przeżyć? Czyta się naprawdę szybko i przyjemnie, pomimo niezłej objętości. I właśnie natłok przygód, wydarzeń historycznych i ciągłych podróży w czasie i przestrzeni spowodował w końcu znużenie i lekkie znudzenie,przesyt. Przeczytać jednak warto!

Adam | 2018-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2018

Jest rok 1927 w północnej Hiszpanii, w górach Asturii rozbija się samolot. Jedyną osobą, która trafia na miejsce katastrofy jest piętnastoletni pastuch Guillen. Chłopiec kochał góry, uwielbiał zapach świeżej trawy na pastwiskach i te chwile z dala od ludzi i hałasu. Matkę nie było stać, by zapewnić synowi odpowiednie wykształcenie. Wiedziała jednak, że „nie ma wolności, godności ani przyszłości bez wykształcenia”. Niedługo po katastrofie zjawia się hrabina Zalewska wdowa po zmarłym lotniku, która proponuje chłopcu wyjazd i wykształcenie. Rozstanie z przyrodnią siostrą Leną jest trudne, a czas pokaże, że jednak można kochać więcej niż jedną osobę.
Carla Montero swoją najnowszą powieść osadziła w czasach II Wojny Światowej. Opowieść zaczerpnięta z rodzinnej historii, przygotowana na bazie naturalnych składników. Główni bohaterowie to przybrane rodzeństwo, których los rzucił w sam środek wojennej zawieruchy. Ich życiowe ścieżki przecinały się kilkakrotnie i zawsze towarzyszyły mi...

malena | 2018-06-23
Przeczytana: 21 czerwca 2018

"Awers i rewers"

Już w pierwszym zdaniu przestrzegam wszystkich, którzy czytają moje - jak to napisał jeden z użytkowników, nie siląc się, jak zwykle zresztą na oryginalność i papugując swego guru, posiłkującego się często i gęsto tym neologizmem - "blaskomiotne" opinie (swoją drogą, to proporcje "blasku" i "miotności" nie zawsze są u mnie wyważone, no ale miło jest, gdy odbiorca myśli inaczej i widzi w nich panującą równowagę), że będzie laurka, no może niezupełnie laurka, ale jak na wiecznego czytelniczego malkontenta, którym jestem lub którym - oczywiście w swoim głębokim przekonaniu nie ze swojej winy - bywam, to każda pozytywna opinia jest świętem. Na marginesie dodam, że książkę wypożyczyłam z biblioteki, więc... hmm... żadna siła wyższa ani niższa nie zmusza mnie, jak zwykle zresztą, do pisania ochów i achów. Mogłabym zatem poznęcać się nad "Zimowym wiatrem na twojej twarzy" Carli Montero do woli. Mogłabym, ale moje czytelnicze sumienie, by mi na to nie pozwoliło, bo...

Alex | 2017-10-21
Przeczytana: 21 października 2017

Mogłoby wydawać się, że wielka historia rozgrywa się gdzieś w wielkich metropoliach, a tworzą ją ludzie stojący u władzy, sławni lub tacy, którym zleży by być w centrum wydarzeń. Jednak przypadkowo można stać się jednym z jej anonimowych kół zamachowych, a z drugiej ofiarą okoliczności, skłaniających do podjęcia takich, nie innych decyzji, jakich skutki są o wiele bardziej dalekosiężne niż się ktokolwiek myślał.

Czy gdyby Guillen wiedział co przyniesie odnaleziony przez niego wrak samolotu udałby się na poszukiwania? Być może zawróciłby z górskiej ścieżki i wtedy jego życie potoczyłby się całkowicie odmiennie, chociaż czy na pewno? Dostał szansę jaka nie zdarza się drugi raz, skorzystał z niej, lecz potem zawiał wiatr historii lub raczej huragan jaki zmiótł prawie wszystko co miało wczesniej znaczenie. Lena nie spodziewała się, że przemierzy prawie całą Europę i będzie świadkiem wojennego zła. Dziewczynka, z wioski gdzieś w górach w Hiszpanii, trafiła w sam środek historycznych...

LifeOnMars | 2018-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2018

Rzadko mam tak, że od pierwszej strony czuję, że już siedzę w opisywanej historii. W przypadku "Zimowego wiatru..." tak się stało. Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że dosłownie od pierwszego zdania poczułam się wchłonięta w życie Leny, a później Guillena. Bardzo szybko poczułam się zafascynowana i zauroczona losami bohaterów, ale i stylem pisania Carli Montero. W książce znajduje się tak niesamowicie dużo faktów z historii tak naprawdę całego świata, że za samo spójne połączenie wszystkiego w logiczną i ciekawą całość należą jej się brawa.
Ciekawe jest umieszczenie w powieści "statystów" w postaci autentycznych postaci, które nie odgrywają wielkich ról, lecz jednak ożywiają historię: Antoine de Saint-Exupery, Mordechaj Anielewicz, Wilhelm Canaris czy Maria Dąbrowska (o której nie wiedziałam, że była biseksualna).

Z reguły jestem dość czepliwa, gdy chodzi o pojmowanie Polski i Polaków w świecie. Bardzo nie lubię, gdy jesteśmy oceniani stereotypowo lub, co gorsze, wyśmiewani w...

Tuberoza | 2018-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

„Zimowy wiatr na twojej twarzy”
to ciekawa, poruszająca i wciągająca historia,
wojna, rodzina i miłość...
książka niezwykle klimatyczna,
świetnie napisana.