Zimowy wiatr na twojej twarzy

Tłumaczenie: Wojciech Charchalis
Wydawnictwo: Rebis
El invierno en tu rostro
historyczna
Ag2S

Najnowsza powieść Carli Montero znakomicie łącząca wątki historyczne i miłosne, a do tego oparta na dziejach rodziny autorki! Zaczyna się w latach 20. XX w. od katastrofy samolotu w górach Asturii, która odmieni życie pewnego mieszkańca wsi leżącej u ich podnóża. Bohaterowie powieści biorą udział w hiszpańskiej wojnie domowej, walczą w Błękitnej Dywizji na froncie wschodnim i w wyniku...

Zaczyna się w latach 20. XX w. od
katastrofy samolotu w górach Asturii, która odmieni życie pewnego mieszkańca wsi leżącej u ich podnóża. Bohaterowie powieści biorą udział w hiszpańskiej wojnie domowej, walczą w Błękitnej Dywizji na froncie wschodnim i w wyniku niezwykłych zbiegów okoliczności działają w polskim ruchu oporu – mamy tu Warszawę okresu wojny, walkę w partyzantce, ucieczkę z transportu do Auschwitz. Ta powieść to przejmująca panorama ludzkiego losu, z którego kpi wielka historia.

źródło opisu: materiay wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Nowalijki książek: 295

Ty, coś na twarzy czuł zimowy wiatr…

Carla Montero jest pisarką, której twórczości nie trzeba specjalnie przedstawiać polskiemu czytelnikowi. „Szmaragdowa Tablica”, „Wiedeńska gra” i „Złota skóra” to powieści, które spotkały się w Polsce z pozytywnym, jeśli nie bardzo dobrym, odbiorem. Do zestawu ulubionych tytułów z pewnością dołączy najnowsza książka hiszpańskiej autorki – „Zimowy wiatr na twojej twarzy”. Napisana z iście epickim rozmachem, powieść z pogranicza gatunków dostarcza całej gamy emocji i pokazuje, że w obliczu wielkiej historii, człowiek i jego wybory nie są tak istotne dla losów świata, jakbyśmy sami tego chcieli. Wobec życiowych zawirowań jesteśmy zdani na samych siebie, niezależnie od tego, ile osób nas otacza. Przekonali się o tym bohaterowie książki Carli Montero. Fabuła „Zimowego wiatru na twojej twarzy” została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami z dziejów rodziny autorki, która tym samym potwierdziła, że najbardziej nieprawdopodobne zbiegi okoliczności nie powstają w głowie pisarza, ale dyktuje je życie.

Wszystko zaczyna się latem 1927 roku, kiedy w górach Asturii rozbija się niewielki francuski samolot. To wydarzenie - tragiczne, ale znów nie takie odosobnione, na zawsze zmieni życie pewnej ubogiej hiszpańskiej rodziny. Przybyła na miejsce wypadku polska hrabina, od lat mieszkająca we Francji i jak się okaże - żona zmarłego w wypadku pilota, postanawia odwdzięczyć się młodziutkiemu Guillenowi Alvarezowi, który jako pierwszy dotarł do rozbitego samolotu. Proponuje mu wyjazd do Lyonu, gdzie miałby chodzić do szkoły a w przyszłości pracować dla hrabiny, bogatej właścicielki fabryki samolotów. I choć bohater podświadomie czuje, że ten epizod na zawsze zmieni jego życie, nie wie nawet, jak bardzo. Rozłąka z przyrodnią siostrą Leną uświadomi mu, co tak naprawdę do niej czuje, a uwikłanie w dziejącą się tu i teraz historię uświadomi chłopakowi, że pewne decyzje podejmuje się w życiu tylko raz.

„Zimowy wiatr na twojej twarzy” to powieść z pogranicza gatunków. Obok wątków obyczajowych i romansowych (a momentami nawet melodramatycznych) ogromną rolę odgrywa, bogato nakreślone, tło historyczne. Fabuła książki obejmuje lata dwudzieste i trzydzieste, wojnę domową w Hiszpanii, II wojnę światową i kończy się w roku 1950. Klamrę spinającą opowieść stanowią Prolog i Epilog, umiejscowione w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Autorka zaludniła karty swojej książki całą galerią postaci, od mieszkańców hiszpańskiej wioski, poprzez bojowników z czasów wojny domowej, na polskich partyzantach skończywszy. Akcja rozgrywa się we wspomnianej już Hiszpanii, ale także we Francji, Związku Radzieckim i okupowanej Warszawie. Tak przy okazji, wątek polski w powieści jest mocno wyeksponowany i stanowi istotny dla opowieści element fabuły. Można zatem bez większej przesady napisać, że nowa powieść Carli Montero ma naprawdę epicki rozmach, który docenia się po przeczytaniu prawie siedmiuset stron historii Leny i Guillena. Losy tych dwojga schodzą się i rozchodzą, splatają z wydarzeniami historycznymi, by za moment rozdzielić się na lata. W ich biografiach, jak w lustrze, odbijają się dzieje setek tysięcy ludzi, którzy w niespokojnych latach wojen, stawali po dwóch stronach barykady, skonfliktowani wbrew sobie, ale pełni wiary w wyznawane poglądy.

Carla Montero wyraźnie podkreśla w posłowie, że pierwowzorów swoich bohaterów dopatrzyła się w rodzinnych opowieściach. Co ciekawe, te sytuacje w powieści, które wydają się mało prawdopodobne, nie zostały przez nią wymyślone, ale wydarzyły się naprawdę. Autorka niezwykle sprawnie połączyła fikcję literacką z prawdą historyczną, czyniąc swoją opowieść tak samo wciągającą jak autentyczną. Początkowo niełatwo połapać się w skomplikowanych relacjach między coraz to nowymi bohaterami i wątkami. Wejście w świat powieści utrudniają także zawiłości polityczno - historyczne, bez zrozumienia których niełatwo jest ocenić postępowanie bohaterów. Co ważne, Montero, choć polaryzuje swoich bohaterów, nie dzieli ich na tylko dobrych i tylko złych. Pokazuje, że wybory determinują zachowania i postawy, ale zawsze wynikają z wewnętrznego przekonania, a także głębokiej wiary w słuszność dokonywanych wyborów. Ani Lena, ani Guillen, nie są postaciami bez wad, oboje jednak doświadczyli w życiu tyle (głównie złego, niestety), że jednoznaczna ich ocena jest niezwykle trudna. A może nawet niepotrzebna, kiedy uświadamiamy sobie, że w sytuacji wyboru między własnym szczęściem a potrzebami wyższej rangi, z pewnością też nie potrafilibyśmy podjąć jedynie słusznych decyzji. A i tak nasze wybory okazałby się, dla wielu, mocno dyskusyjne.

„Zimowy wiatr na twojej twarzy” dostarczył mi podczas czytania tego, czego wciąż niezmiennie oczekuję od literatury. Emocji. I to całej ich gamy, ponieważ Carla Montero stworzyła galerię bohaterów, którym udało się uniknąć papierowej bezpłciowości. Są więc porywy uczuć i namiętności, gorące wyznania, dramatyczne koleje losu. Budowane na kruchych fundamentach lat wojny szczęście to towar wysoce reglamentowany, ale warto o nie walczyć ze wszystkich sił. I choć od liczby bohaterów, czy spiętrzenia wręcz (nie)prawdopodobnych zdarzeń może zakręcić się w głowie i tym samym pojawić się uczucie przesytu, to jednak zdecydowanie warto sięgnąć po nową powieść Carli Montero. Nie tylko docenia ona niezłomność człowieka w nierównej walce z historią, ale i przywraca wiarę w literaturę, która wciąż potrafi wywoływać emocje.

Tomasz Radochoński

allison | 2017-11-23
Przeczytana: 22 listopada 2017

"Zimowy wiatr na twojej twarzy" to - moim zdaniem - najlepsza z czterech dotychczas wydanych w Polsce powieści Carli Montero.
Może stało się tak dzięki temu, że akcja została zainspirowana autentycznymi perypetiami niektórych członków rodziny autorki - wszak życie pisze najlepsze scenariusze. Pisarce udało się połączyć te elementy z literacką fikcją w przekonującą i trzymającą w napięciu całość, czyli opowieść obejmującą kilka dziesięcioleci, w tym tak ważne w historii Europy wydarzenia jak wojna domowa w Hiszpanii i druga wojna światowa.

Zaletą fabuły niewątpliwie są kreacje bohaterów - dynamiczne, nie zawsze jednoznaczne (chociaż niektóre postacie, zwłaszcza negatywne, pokazane zostały w nieco schematyczny sposób).

Akcja obfituje w wiele nagłych zwrotów, ale nie wydaje się naciągana czy naszpikowana nieprawdopodobnymi wydarzeniami.
Oprócz wojennej zawieruchy wpływ na nią mają trudne decyzje, przed którymi stawiani są bohaterowie.

Jest w tej powieści wszystko, co sprzyja...

andzia12 | 2017-12-22
Przeczytana: 15 grudnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Do tej pory przeczytałam wszystkie pozostałe książki C. Montero. Ale nigdy nie wywowałały u mnie zachwytu. Z taką lekką rezerwą podchodziła do "Zimowy wiatr na twojej twarzy". I okazało się, że przepadłam na wiele godzin z tą książką. Czytałam, kiedy tylko miałam chwilę. Fabuła tak wciąga czytelnika, że nie sposób jest przerwać czytanie.

Historia dwójki bohaterów od najmłodszych lat ich życia. Potem czasy wojny, gdy pokazują, jak był to burzliwy okres na świecie, ale w ich postępowaniu. kanonu zasad, gdy każdy albo zachował, albo łamał. A w tym wszystko miłość niespełniona, tak stracona, brutalność wojny, szpiegostwo i na koniec strata ukochanego.

Jak dla mnie genialna i numer jeden z książek tej pisarki!

Alex | 2017-10-21
Przeczytana: 21 października 2017

Mogłoby wydawać się, że wielka historia rozgrywa się gdzieś w wielkich metropoliach, a tworzą ją ludzie stojący u władzy, sławni lub tacy, którym zleży by być w centrum wydarzeń. Jednak przypadkowo można stać się jednym z jej anonimowych kół zamachowych, a z drugiej ofiarą okoliczności, skłaniających do podjęcia takich, nie innych decyzji, jakich skutki są o wiele bardziej dalekosiężne niż się ktokolwiek myślał.

Czy gdyby Guillen wiedział co przyniesie odnaleziony przez niego wrak samolotu udałby się na poszukiwania? Być może zawróciłby z górskiej ścieżki i wtedy jego życie potoczyłby się całkowicie odmiennie, chociaż czy na pewno? Dostał szansę jaka nie zdarza się drugi raz, skorzystał z niej, lecz potem zawiał wiatr historii lub raczej huragan jaki zmiótł prawie wszystko co miało wczesniej znaczenie. Lena nie spodziewała się, że przemierzy prawie całą Europę i będzie świadkiem wojennego zła. Dziewczynka, z wioski gdzieś w górach w Hiszpanii, trafiła w sam środek historycznych...

Anna-mojeksiążki | 2017-10-24

Carla Montero zyskała szerokie grono polskich czytelników. Wiele osób pamięta jej Szmaragdową tablicę, Wiedeńską grę, czy Złotą skórę. Autorka pisze znakomite powieści obyczajowe idealnie wpisane w historyczne tło, które w nich znajdujemy.

Zimowy wiatr na twojej twarzy to najnowsza powieść Carli Montero, która 25 października trafi na księgarskie półki i do wyczekujących ją czytelników. Powieść będzie promowana w Polsce przez samą Autorkę, która pojawi się w Polsce na spotkaniach z czytelnikami.

Zimowy wiatr na twojej twarzy uważany jest za najbardziej osobistą powieść Autorki, której akcja rozpoczyna się w latach 20-tych XX wieku i obejmuje swym zasięgiem czasy wojny aż po lata 90-te XX wieku.
W górach Asturii rozbija się samolot, co obserwuje nocą przez swoje okno mała Lena. Kiedy rano dzieli się informacją z rodziną - nikt jej nie wierzy. Jednak po okolicy rozchodzi się informacja o rozbitym samolocie, ale nikt nie wie, gdzie znajdują się jego szczątki. Odnajduje go...

"Zimowy wiatr na twojej twarzy", to moje kolejne już spotkanie z prozą tej hiszpańskiej pisarki. "Wileńską grę" swojego czasu nie dokończyłam (mam w planach to nadrobić). Ze "Złotą skórą" przyjemnie spędziłam czas. "Szmaragdową tablicę" pokochałam. "Zimowy wiatr na twojej twarzy" wciągnął mnie i zafascynował do głębi. Moim zdaniem, to najlepsza, jak do tej pory książka tej autorki.
Najnowsza powieść Carli Montero opowiada historię, która źródło ma w dziejach rodzinnych pisarki. W latach 20 XX wieku, dochodzi do katastrofy lotniczej w górach Asturii. Ten powietrzny wypadek, na zawsze odmieni życie wielu bohaterów powieści. Podczas lektury kolejnych stron znajdziemy się między wydarzeniami dotyczącymi wojny domowej w Hiszpanii oraz II Wojny Światowej, aż po czasy powojenne. Bohaterowie w pewnym momencie związani są również z polskich ruchem oporu a wydarzenia prowadzą ich do wojennej Warszawy.
"Zimowy wiatr na twojej twarzy" to wspaniała i emocjonująca lektura. Przyznam szczerze, że...

Po tą książkę sięgnęłam z trzech powodów. Raz, przepiękna okładka i enigmatyczny, romantyczny tytuł. Dwa, to znajomość autorki, którą zdążyłam już poznać z dwóch innych jej powieści, więc miałam nadzieję na dobrze opowiedzianą historię. Trzy, to opis okładkowy, bardzo oszczędny w szczegóły, ale z zapowiedzią dużego rozmachu. Wszystko wskazywało na epicką historię miłosną, z wielką historią w tle. Nie zawiodłam się.
Historia rozpoczyna się w małej wiosce w hiszpańskich górach, na początku XX wieku. Określony bieg wydarzeniom nadaje katastrofa małego samolotu, a w szczególności śmierć jednego z pasażerów. Głównymi bohaterami powieści są Lena i Guillen, przyrodnie rodzeństwo, splecione więzami trudnej miłości, postawieni wielokrotnie po przeciwnych stronach barykad, jakie postawiła między nimi historia. To również saga rodzinna, gdzie dużą rolę odgrywają, zwłaszcza początkowo, rodzice i rodzeństwo dwójki bohaterów. Jest to też powieść historyczna, która z dużą szczegółowością opisuje...

Kominek | 2017-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2017

Nie napiszę teraz nic więcej ponad to, że z całą pewnością jest to nie tylko najbardziej osobista książka Carli Montero, ale też jej najlepsze, najciekawsze, najbardziej poruszające dzieło. Chociaż mam już swoją osobistą Książkę 2017 Roku to "Zimowy wiatr..." pojawia się tuż obok, a po lekturze nadal jestem rozsypany emocjonalnie i nadal nie potrafię się pozbierać...

Lara. Tania. Lena.

Trzy wielkie powieści i trzy niezwykłe, ponadczasowe bohaterki.

Wszystko, co ważne i dobre do odkrycia w tym miejscu:

Zapraszam też na Instagram, tam ostatnio najwięcej się dzieje:

shapeofmyheart1 | 2017-10-23

Carla Montero to autorka, której książki zachwycają mnie niezmiennie od pierwszej, po ktorą sięgnęłam. Była to "Szmaragdowa tablica", którą uważam za jej najlepszą powieść. Bylam niezmiernie ciekawa, co autorka zaproponuje swoim czytelnikom w najnowszej powieści " Zimowy wiatr na twojej twarzy".

Muszę przyznać, że początkowo byłam rozczarowana pierwszą częścią powieści, gdzie poznajemy rodzeństwo Lenę i Guillena, przyrodnie rodzeństwo zamieszkujące w małej hiszpańskiej wiosce. Pewnego dnia chłopiec znajdując ciało lotnika, którego samolot rozbił się niedaleko ich wioski zmienił juz na zawsze swoje losy. Wkrótce poznaje poznaje polską hrabinę mieszkającą we Francji, która zabiera go do siebie, zmieniając na zawsze losy tych dwojga. Guillena po przeprowadzce do Francji uświadamia sobie, że tak naprawdę Lenę kocha zupełnie inaczej niż siostrę. Zupełnie niespodziewanie tych dwoje staje po dwóch rożnych stronach barykady podczas wojny domowej w Hiszpanii, decyzja ta naznaczy ich losy...

„Zimowy wiatr na twojej twarzy” to druga powieść Carli Montero, którą przeczytałam. Pierwszą była Szmaragdowa tablica (p, która mnie zachwyciła totalnie i okazała się być jedną z najlepszych książek, które przeczytałam w 2017 roku.
Więc najnowszej powieści autorki postawiłam bardzo wysoko poprzeczkę i myślę, że między innymi to jest przyczyna moich mieszanych odczuć względem tej książki.

Akcja powieści rozgrywa się w większości podczas wojen, najpierw wojna domowa w Hiszpanii, potem II Wojna Światowa. Z powodu poplątanych losów głównych bohaterów – Leny i Guillena – znajdziemy się we Francji, pod oblężonym Leningradem, w Polsce i Hiszpanii.
Para głównych bohaterów, a to na nich skupia się fabuła, to przyrodnie rodzeństwo (bez więzów krwi), które zostanie wciągnięte w wir wydarzeń, które rzuci ich w wojenna zawieruchę, w dodatku po przeciwnych stronach konfliktu.
Ich życiowe wybory rozdzielą ich, rozbiją całą rodzinę, a ich życie naznaczą bólem i ranami, które nigdy nie zagoją...

Mecha_Kulturacja | 2017-11-26

Carla Montero to autorka, której twórczość jest dobrze znana jest na całym świecie. W Polsce ma również szerokie grono fanów za sprawą swoich poprzednich powieści. Szmaragdowa Tablica i Wiedeńska Gra pozwoliły na uznanie Montero za jedną z lepszych współczesnych pisarek. 25 października na naszym rynku wydawniczym, nakładem Domu Wydawniczego Rebis, ukazała się jej najnowsza powieść Zimowy wiatr na twojej twarzy, będąca według zapowiedzi autorki, jej najbardziej osobistą powieścią.

Akcja powieści zaczyna się w latach dwudziestych ubiegłego wieku. W górach Asturii w Hiszpanii rozbija się samolot. Młody mieszkaniec wioski Guillen odnajduje wrak i martwych pilotów. Jednym z nich okazuje się mąż bogatej hrabiny z Francji. Z wdzięczności, za odnalezienie zwłok męża, kobieta proponuje pomoc w wykształceniu chłopaka. Najbardziej rozstanie przeżywa przybrana siostra Guillena, Lena, w której chłopak jest zakochany. We Francji z małego podlotka wyrasta wykształcony i obyty arystokrata. W tym...

Nadal piszę dla siebie – wywiad z Carlą Montero

Z Carlą Montero - hiszpańską autorką „Szmaragdowej tablicy”, „Wiedeńskiej gry”, „Złotej skóry” i wydanej właśnie powieści „Zimowy wiatr na twojej twarzy”, w której para bohaterów przemierza kontynent w niespokojnych czasach wojen i konfliktów, rozmawia Tomasz Pindel.

Patronaty tygodnia

Z pomocą na szare i deszczowe dni, przychodzi lista naszych cotygodniowych patronatów! Przedostatni tydzień października zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ swoją premierę ma kilka przejmujących książek historycznych, biografia tajemniczego świata roślin oraz najnowsze dzieło samego Stephena Kinga, ale tym razem w duecie z synem Owenem. Atrakcji więc nie zabraknie!