Morze kłamstwa

O tym, dlaczego umrzeć jest najprościej, a dużo trudniej walczyć o życie...

Kolejny, czwarty już tom historii czwórki bohaterów połknięty w jeden dzień....

Chwiejąca się III Rzesza, Stalin i upadek Powstania Warszawskiego..... Ta część książki ze względu na spore nagromadzenie faktów historycznych, była czytana przeze mnie bardzo zachłannie i łapała za serducho... Już mi nawet słów brakuje, żeby opisać to, co czuję podczas czytania tej historii a nie chcę się już powtarzać...

Z każdą, kolejną częścią tej serii, losy ukazanych w niej bohaterów, wciągają jeszcze bardziej. Myślałam, że nie da się już ich bardziej zagmatwać ale autorka jest niezmordowana. Ładunek emocjonalny każdej z tych części jest czasami aż tak mocny, że aż potrafi przytłoczyć....

I coraz bardziej lubię Alicję. To postać która bierze wszystko...albo nic. Silna, konkretna, odważna, cholernie inteligentna i charakterna babka z dobrym i wrażliwym serduchem. Nadal najmniej lubię Juliana. Właściwie to nie lubię go wcale...

Kolejny, czwarty już tom historii czwórki bohaterów połknięty w jeden dzień....

Kolejny tom opowieści autorki o bohaterach tej pięknej sagi. Alicja, Julian, Hanka, Emil i Igor oraz mały Szymek, każdy na swój sposób pomaga w walce z hitlerowskim najeźdźcą. W wojennej rzeczywistości żyje im się ciężko ale miłość, przyjaźń utrzymuje ich w pionie. Polecam.

Wciągająca powieść, żałuje tylko, ze losy bohaterów podczas powstania warszawskiego zostały bardzo okrojone.

Saga bardzo mnie wciągnęła. Czytam jeden tom dziennie. Tym razem autorka przenosi nas w czasy Powstania Warszawskiego. Ciąg dalszy losów bohaterów na tle wydarzeń historycznych. Nie mogłam się oderwać od tej powieści. Polecam.

Absolutnie piękna powieść!
,, Morze kłamstwa'' to czwarty tom, wojennej sagi, Joanny Jax. Czwarty a autorka nie przestaje mnie zachwycać!
Napisana pięknym językiem i z polotem jakby pisanie przychodziło Jax z dziecinną łatwością, WOW! Uwielbiam takie perełki i coś czuję że to nie ostatnia od pani Joanny😋
Gorąco polecam👏 cudo🥰

Absolutnie piękna powieść!
Gorąco polecam👏 cudo🥰

Wciągająca, dalsze losy bohaterów na tle wojny i powstania warszawskiego. Sięgam po kolejne tomy.

Historia przyśpiesza. Czas powstania warszawskiego, które według mnie nie powinno było się wydarzyć. Nie mniej chwała powstańcom i bohaterom. Znów "wielka" (z nazwy) polityka odegrała tragiczną rolę w dziejach Polski. Szkoda słów.

Polecam ;-)

Polecam ;-)

Ciąg dalszy II wojny światowej. Wojna nadal trwa a główni bohaterowie uwikłani są w niezwykle zawiłe wydarzenia ( nie tylko wojenne ). W dodatku między nimi zachodzą niejednoznaczne relacje przez co nie mają możliwości życia w zgodzie. Julian nadal nie jest pewien co czuje do Alicji, która jak dotąd wydawała mu się miłością jego życia. Alicja także nie ma pewności co czuje do Juliana - czy to miłość czy tylko zauroczenie / fascynacja? Igor nadal pełni powierzone mu misje dla Związku Radzieckiego a jego ukochana Hanna musi ukrywać się przed niebezpiecznym wrogiem... Jak poradzą sobie bohaterowie podczas II wojny światowej? Czy uda im się odnaleźć w tych trudnych życiowych sytuacjach?

"Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa" odnosi się do dalszych losów kilku bohaterów. Sam tytuł zastanawia, gdyż bohaterowie skrywają liczne tajemnice i mają niejedno na sumieniu. Akcja toczy się w czasach II wojny światowej.

Julian Chełmicki dzielnie pełni odpowiedzialne misje na rzecz podziemnego państwa polskiego. Nieraz wychodzi z nich cało, jednakże ... od dłuższego czasu jego relacje z Alicją znacznie się pogorszyły, gdyż ukochana Juliana z jakiegoś powodu zaczęła traktować go niemile, a nawet z pogardą. Między parą zaczyna dochodzić do kłótni i nieporozumień. Na skutek wydarzeń wojennych Alicja poznaje innego mężczyznę również pełniącego ważne obowiązki względem Polski. Jgor jako zagorzały bolszewik stara się wypełniać sumiennie swoje obowiązki wobec Związku Radzieckiego. Tymczasem Emil prowadzi przestępstwe życie i ma na sumieniu wiele ofiar. Czasem wspomina swoją siostrę Hannę i ma wyrzuty sumienia, że to z jego powodu siostra znajduje się w opałach. Walter von Lossow, niegdyś ceniony niemiecki oficer, znajduje się w niezwykle trudnym położeniu, z którego wychodzi cało z pomocą pewnego przyaciela.

Po przeczytaniu książki Joanny Jax mam mieszane uczucia z kilku powodów. Pierwszym z nich jest sam tytuł powieści, który w bardzo plastyczny sposób przedstawia obraz nie tylko głównych bohaterów, ale samego społeczeństwa z kilku narodowości - polskiej, niemieckiej, rosyjskiej, żydowskiej .... "Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa" - główni bohaterowie nie żyją ze sobą w zgodzi, a co więcej oprócz złożonych relacji i emocji do głosu dochodzą nie tylko wzajemne pretensje, ale też półprawdy i kłamstwa. Julian, niegdyś zakochany w Alicji, decyduje się na rozstanie z nią. Kobieta wydaje się rozczarowana postawą kochanego mężczyzny i ostatecznie podąża własną drogą. Igor jako bolszewik nadal prowadzi samotne i pełne niebezpieczeństw życie, choć nieraz wspomina Hannę, z którą chciałby się widywać. Hanna także niejedno ma na sumieniu i tęskni za Igorem. Związek Igora i Hanny staje się kruchy i niepewny zarazem pełen sprzeczności, tajemnic i niedopowiedzeń.

"Morze kłamstwa" - tytuł adekwatny zarówno do wydarzeń społecznych jak i politycznych. Dwa państwa, III Rzesza i Związek Radziecki, prowadzą masową propagandę, często kosztem zwykłych ludzi nie mających zbyt wiele wspólnego z wojną i polityką. Rywalizując mię∂zy sobą tworzą przy okazji odmienną (wręcz zakłamaną ) wizję rzeczywistości.

Książka ukazuje nie tylko emocje i nastrój panujący wśród ludzi różnej narodowości, ale też polityczną i przewrotną grę dyplomatów i polityków. Wydawać by się mogło, iż cały świat skupiony był głównie na dyplomacji, z daleka od prawdziwej rzeczywistości. Powieść zdecydowanie zasługuje na uwagę. Do refleksji.

Cała opinia na stronie:

rewelacja