Bezimienni

Okładka książki Bezimienni Mirosława Kareta Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Bezimienni
Mirosława Kareta Wydawnictwo: WAM Cykl: Saga rodu Petrycych (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Saga rodu Petrycych (tom 2)
WAM
2016-10-24
2016-10-24
Kraków

Obowiązek pamięci

Na półkach: , , , , , ,

Akcja toczy się w dwóch płaszczyznach czasowych, co czyni książkę bardzo interesującą.
Z jednej strony bieżące życie rodziny Petrycych,
ich problemy i radości, z drugiej zaś dochodzenie prawdy z czasów wojennych przez ciotkę, która wtedy działała w opozycji.
Bardzo wciągająca historia.

Z jednej strony bieżące życie rodziny Petrycych,
Bardzo wciągająca historia.

Zaczytałam się w pierwszym tomie z sympatią do młodziutkiej Ani Patrycy i jej zaskakującym ciążowym incydencie. W "Bezimiennych" historia dwójki młodych rozwinęła się, ale nie wiele się wyjaśniło odnośnie ich przyszłości. Dziewczyna wprowadziła się do mieszkania po babci Isi. Niestety nie nacieszyła się samotnym mieszkaniem, bo na czas świąt Bożego Narodzenia do Krakowa przylatuje z Londynu ciocia Pelagia. Ile ta kobieta namiesza i napsuje nerwów statecznemu Maksymilianowi. To już trzeba przeczytać.

W podręcznikach nie znajdziemy informacji na temat katastrofy Liberatora KG-933 "P" ze 178 Dywizjonu Królewskich Sił Powietrznych. Autorka zebrała obszerny materiał, który zobrazował w jaki sposób lotnicy starali się zatroszczyć o swoją ojczyznę, alianci walczyli z wrogiem. Była to wojna powietrzna gdzie były połączone siły Amerykanów, Brytyjczyków, Kanadyjczyków, Australijczyków, Południowoafrykańczyków i oczywiście Polaków. Nie wiele na ten temat wiedziałam. A to co ludzie szyli ze płócien po spadochronach polecam przeczytać.

Książka dobra, ale czy powinnam więcej powiedzieć? Raczej nie będę o niej długo rozpamiętywać

"Bezimienni" to ciąg dalszy opowieści o Petrycych, ale zupełnie nowa historia, jeśli chodzi o wydarzenia z przeszłości. Świetnie opisana rzeczywistość okupacyjna i emigracyjna, poruszone tematy, które się na co dzień pomija. Ujęli mnie też współcześni bohaterowie - prawdziwi, nielukrowani. Krótko mówiąc, ciekawa i mądra powieść.

Drugi tom sagi Petrycych godny polecenia. Książka zaczyna się w 1991 roku i powraca do ciężkich wydarzeń z przeszłości. Wato. przeczytać.

Kolejna część pięknej opowieści

Kolejna część pięknej opowieści

Bardzo dobra książka! miło bylo spędzić czas znowu z tą rodziną. Mnie książka wciągnęła i ciekawiła od początku do końca. Rzucam się na kolejny tom.

Kolejna część rodu Petryckich podobała mi się. Podziwiam pracę autorki nad warstwą historyczną, a także zgrabne połączenie wątków teraźniejszych z przeszlymi. Scena bitwy powietrznej opisana na początku książki zrobiła na mnie duże wrażenie. Współautorem tej sceny jest dr. Krzysztof Wielgus.
Proszę też koniecznie przeczytać opowiadanie autorstwa Moniki Karpowicz umieszczone na końcu książki, które zdobyło pierwsze miejsce w konkursie ,, Wojenna miłość". Moim zdaniem świetne i bardzo wzruszające.

Kolejny tom o rodzinie Petrycych. Akcja powieści rozgrywa się w dwóch horyzontach czasowych, co bardzo lubię w powieściach historycznych. Z całą pewnością książka tą jest dobrą lekcją historii. Wiele postaci jest bowiem autentycznych. Polecam szczególnie miłośnikom historii Krakowa i okolic.

"Prawdziwa wolność zaczyna się z chwilą wybaczenia. Wtedy można wybierać." (str.442)

Druga część dziejów rodziny Petrycych rozpoczyna się w Wigilię 1991 roku. Atmosfera rodzinna jest napięta. Miedzy małżonkami nie układa się najlepiej, przechodzą kryzys małżeński. Nie dogadują się, seks poszedł w zapomnienie. Marysia znajduje zdjęcia męża z Berlina posądza go o zdradę i do tego ma kłopoty w pracy. Najstarszy syn informuje o wyjeździe do Francji, z czym Marysia nie może się pogodzić, a córka oświadcza, że spodziewa się potomka. A do tego wszystkiego odwiedza ich ciotka Pelagia krewna ze strony Marysi zamieszkała na stałe w Anglii.

Każdy z rodziny przechodzi osobiste dramaty. Maksymilian nie potrafi się odnaleźć po publikacji w prasie bez jego zgody i wiedzy o jego niemieckich korzeniach i haniebnych czynach z tym związanych, co odbija się na jego reputacji. Dużo czasu zajęło mu sprostowanie tych kłamliwych oszczerstw. Marysia wpada w stany nerwowej depresji. Z pomocą przychodzi niezawodna przyjaciółka stosując terapię wstrząsową. Ania z trudem odnajduje się w nowej sytuacji i nie potrafi dogadać się z chłopakiem.

W roku 1944 w jednej z dzielnic Krakowa rozbił się angielski bombowiec, dokonujący zrzutów dla podziemia. Jednym z ocalałych był mąż Pelagii. Od wielu lat w rocznicę tego wydarzenia organizowany jest spacer "Śladami Liberatora" po dzielnicy Zabłocie. W jednym z nich postanawia wziąć udział Pelagia. Na liście załogi Liberatora nie było nazwiska jej męża. Nie mogąc się pogodzić z tym faktem postanawia odszukać dowodów na udział męża w tym tragicznym locie. Było to zadanie niezwykle trudne, gdyż misja była utajniona, część dowodów została zniszczona, z część objęta tajemnicą.

Prawnik, któremu zleciła dotarcie do akt osobowych męża, nie znalazł nic co by świadczyło o jego służbie w lotnictwie. W związku z tym Pelagia wraca do Krakowa by z pomocą ciotecznej wnuczki prowadzić śledztwo na własną rękę. Nie było to zadanie łatwe, gdyż wielu świadków tamtych wydarzeń już nie żyło. Spotkało je wiele rozczarowań. Ania słuchając o wydarzeniach z czasów wojennych jest bardzo przygnębiona. Bardzo bolała ją poznawana prawda. Pod wpływem ciotki i jej opowieści bardzo się zmienia na korzyść. Nie jest już rozkapryszoną dziewczyną, która ma wszystko czego pragnie. Dojrzała na tyle by sama podejmować decyzje o swojej przyszłości.

Poznajemy dzieciństwo i późniejszy okres Pelagii i jej męża Petera. Jak doszło do ich spotkania i małżeństwa. Przez co oboje przeszli w tych trudnych wojennych czasach. Ich tragedie i ból po stracie bliskich. Ich konspiracyjną - wywiadowczą działalność.
Czasy powojenne były trudne. Prawda o konspiracji ukrywana w czasie wojny, długo była przemilczana po jej zakończeniu. Dobrze, że byli ludzie usiłujący udokumentować czasy wojennej konspiracji i ich uczestników. Ci ostatni najczęściej milczeli, obawiając się o swoje życie i życie bliskich. Woleli zachować wspomnienia dla siebie. Przyszłe pokolenia nic by nie wiedziały o bohaterskich czynach ludzi w czasie wojny. Pozostaliby bezimienni.

Lektura jest bardzo ciekawa. Jedynym zarzutem jaki mam to przeskoki czasowe, jakie zastosowała Autorka i które utrudniały czytanie.

• 2017
  • Z wojną w tle