Co z tą Polską?

Wydawnictwo: Rosner i Wspólnicy
83-89217-44-9
kasias

Bardzo emocjonalna, napisana z pasją i wielkim zaangażowaniem osobistym, poruszająca książka znanego dziennikarza telewizyjnego. Pisząc z potrzeby serca, a kierując się rozumem, Tomasz Lis analizuje obecną sytuacji Polski. Próbuje m.in. odpowiedzieć na pytania: jakie spustoszenia moralne poczyniły w nas zabory, wojna, system totalitarny; ile w nas tkwi jeszcze komunistycznych pozostałości; co się stało z naszym krajem w ostatniej dekadzie; dlaczego nasza klasa polityczna jest w stanie rozkładu; czy musimy być bezsilnymi obserwatorami powiększania się dystansu między niewielką grupą dobrze wykształconych uczniów i studentów i pozostałą częścią młodej generacji, która już na starcie przegrywa swoje życiowe szanse; czy nasze media przeżywają okres świetności, czy też degrengolady.

Marcin | 2012-01-03

Swego czasu był to hit. Z dzisiejszej perspektywy uważam Lisa bardziej za ukrytego aparatczyka w dziennikarskiej skórze niż za profesjonalistę. Kolejna jego książka "nie tylko fakty" była jeszcze gorsza - zwykły zbiór artykułów oprawionych w książce. Czysty biznes w marnym wydaniu.

pansamochodzik | 2012-01-17

Szkoda czasu. Lepiej poczytać gazetkę z Biedronki.

Krzysztof1993 | 2016-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2016

Przyznam, że byłem zwolennikiem zwolnienia pana Tomasza Lisa z TVP, ponieważ jego działalność na niwie dziennikarskiej przez ostatnie kilka lata wołała o pomstę do nieba. Redaktor Lis posunął się w swojej pracy nawet do tego, co sam bezwzględnie piętnował w tej książce, posłużę się cytatem: „Nie ma sensu zajmować się konkretnymi przykładami manipulacji w programach informacyjnych TVP. (…) Każdy dzień przynosi nowe. Rzadko są to otwarte kłamstwa. Częściej są to właśnie manipulacje. A to ominąć istotę sprawy, a to nie dostrzec jej właściwego bohatera, a to skoncentrować się na wątku pobocznym. (…) Dużo słów, dużo obrazków i żadnego logicznego ciągu pokazującego sens wydarzeń. W tym szaleństwie jest metoda.”

Książka dostarczyła mi obrazu obrazu człowieka, którego poglądy ewoluowały w ciągu dziesięciu lat o 180 stopni. W co sam teraz nie wierzę, zgadzałem się z większością poglądów i przemyśleń zamieszczonych w lekturze. Co rusz zastanawiałem się, czy autorem naprawdę jest Tomasz...

Katarzyna | 2010-07-29
Przeczytana: 28 lipca 2010

Bardzo ciekawa, napisana przystępnym językiem, przelane na papier zostało to wszystko, co słyszy się w rozmowach Polaków. Jednocześnie siedem lat po wydaniu tej książki, wiadomo już w którym kierunku poszła nasza Polska - niekoniecznie w dobrym. POLECAM, naprawdę warto przeczytać.

Mateusz | 2011-02-08
Przeczytana: 2004 rok

Pierwsza książka publicystyczna jaką przeczytałem za młodu :) Teraz nic nie warta... ale wtedy budziła ochotę do działania.

lucek | 2014-09-16
Na półkach: Przeczytane, Lit. polska
Przeczytana: wrzesień 2014

Zabrałam się za czytanie tej książki 10 lat za późno. Nie jest zła. Myślałam, że będzie gorzej. Ogólnie nie polecam. Raczej nie ma sensu jej czytać - no chyba po to, żeby zobaczyć, jak zmieniły się poglądy autora na przestrzeni tych lat. Wg mnie niestety na gorsze.

tomeczqu | 2011-04-24

Nadmuchane, grafomańskie, sztuczne. A szkoda, bo tytuł obiecujący, a po autorze można się było spodziewać więcej. Dużo więcej.

Roman Dłużniewski | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

Kiedyś nawet Pluszak potrafił coś tam napisać. Kiedyś.

Adrian Szydlik | 2015-04-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

W sumie to nic specjalnego, napisana w 2003 roku, przystępny język, ale z wieloma teoriami ciężko było mi się zgodzić, dużo truizmów. Ciekawy fragment o mediach, mniej ciekawe o polityce.

olaska | 2016-09-03

Pomimo mojego negatywnego stosunku do autora, podpisałabym sie pod niektórymi wnioskami zawartymi w tej ksiażce.Niestety postac autora kładzie się cieniem i trudno ocenic ta publikację.