Rozmowy z katem

1 266
1 665
literatura faktu
Arancione

Polski bohater więziony miesiącami przez własnych rodaków. Dzień i noc w towarzystwie mordercy, kata warszawskiego getta, generała SS Jürgena Stroopa. „Do widzenia, Herr Moczarski, do zobaczenia niedługo u św. Piotra!” – mówi Stroop na pożegnanie, idąc na egzekucję. Czy można sobie wyobrazić podobną sytuację? Taki sam wyrok, wyrok śmierci, wydany na bezlitosnego nazistę i bohatera Armii...

„Do widzenia, Herr Moczarski, do zobaczenia niedługo u św. Piotra!” – mówi Stroop na pożegnanie, idąc na egzekucję. Czy można sobie wyobrazić podobną sytuację? Taki sam wyrok, wyrok śmierci, wydany na bezlitosnego nazistę i bohatera Armii Krajowej przez Polskę Ludową?

Chociaż oprawcy w więzieniu mokotowskim mają wyjątkową wyobraźnię – poddają Moczarskiego 49 rodzajom tortur – on sam również wpada na oryginalny pomysł. Zachęca nazistę do szczerych zwierzeń. Zapamiętuje wszystko.

Dziś możemy czytać jedną z najważniejszych rozmów, jakie kiedykolwiek się odbyły. To rozmowa śmiertelnych wrogów w celi śmierci. Różnica między nimi jest taka, że tylko jeden z nich dostał sprawiedliwy wyrok.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,108703,Rozmowy-z-katem

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,108703,Rozmowy-z-katem

denudatio_pulpae | 2015-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2015

"Charakter i rozmiar zbrodni dokonanych przez Stroopa, jego butna postawa i wykrętne wyjaśnienia, świadczące nie tylko o braku skruchy, lecz przeciwnie - o tym, że trwa od nadal przy hitlerowskim światopoglądzie, nie pozwoliły Sądowi dopatrzeć się w postępowaniu oskarżonego Stroopa żadnych okoliczności łagodzących. Czyny jego świadczą, iż jest on osobnikiem wyzutym z wszelkich ludzkich uczuć, katem faszystowskim, pastwiącym się z zimnym okrucieństwem nad swoimi ofiarami, którego całkowita eliminacja ze społeczeństwa ludzkiego jest konieczna."

Rozmowy Moczarskiego ze współwięźniem utworzyły pewnego rodzaju spowiedź wojenną Jürgena Stroopa, który okazał się człowiekiem ślepo oddanym Hitlerowi i swoim przełożonym, posłusznym w każdej materii, nie analizującym żadnego polecenia i rozkazu, pozbawionym zasad moralnych i jakiegokolwiek współczucia dla słabszych jednostek.
Żył i wychowywał syna w myśl motta "Meine Ehre heißt Treue", a wierność Führerowi uznawał za największą cnotę....

Justyna | 2014-09-28
Przeczytana: 28 września 2014

Podstawą do napisania „Rozmów z katem” stał się wspólny 9-miesięczny pobyt w jednej celi Kazimierza Moczarskiego z Jürgenem Stroopem. Nieugięty żołnierz polskiego państwa podziemnego szedł śladem w ślad za życiem ludobójcy hitlerowskiego. Dla Moczarskiego Hitler i Himmler to jedni z największych barbarzyńców ubiegłego wieku, dla Stroopa wielcy ludzie Niemiec XX w. Stroop po egzekucjach depcząc polską krew czuł wstręt do zamordowanych, Moczarski postawiony w takiej samej sytuacji czuł więź z ofiarami terroru.
Komuniści umieszczając obu więźniów w jednej celu chcieli złamać moralnie Moczarskiego, nie udało się. Uważam, że dobrze by było przed przeczytaniem książki zapoznać się z życiorysem Moczarskiego po to, aby lepiej zrozumieć lekturę. W więzieniu był potwornie torturowany, przez ponad sześć lat nie był na spacerze, a przez prawie 3 lata nie był kąpany. O tym ani razu nie wspomniał w treści. Dopiero w aneksie można się dowiedzieć jak wyglądało jego życie, działalność w czasie...

Witold Lisek | 2014-01-11
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

Danway | 2011-11-18
Przeczytana: 2001 rok

Niesamowita, rewelacyjna, nietuzinkowa oraz wiele innych określeń można odnieść do tej książki... Nie można przejść obok niej obojętnie, a po przeczytaniu dialogu między autorem a Jurgenem Stroopem człowiek nie pozostaje już taki sam, bo świat po "Kacie" też nie jest taki sam....

almos | 2018-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2018

Powrót po latach do Moczarskiego. Bodaj największym walorem książki jest opis formowania się osobowości człowieka, który umiejętnie indoktrynowany stał się automatem ślepo wierzącym charyzmatycznemu przywódcy i partyjnej propagandzie i odrzucającym wszelkie rozterki moralne. Nietrudno było komuś takiemu stać się zbrodniarzem i ludobójcą. Niestety, opisany proces wciąż się powtarza w historii.

Wspaniała książka Moczarskiego który spędził ponad pół roku w jednej celi stalinowskiego więzienia ze zbrodniarzem hitlerowskim, Stroopem, i miał unikalną okazję dokładnie poznać poglądy nazisty. Dostajemy pogłębiony opis osobowości ludobójcy, który do końca nie wyrzekł się nazistowskich poglądów. Autor szczegółowo przedstawia życie Stroopa, który wychowany był w militarnym kulcie posłuszeństwa, a potem przesiąkł do cna propagandą i ideologią hitlerowską. Nie trafiały do niego żadne racjonalne czy moralne argumenty, on i tak wiedział swoje. Wierzył we wszystkie brednie Goebellsa bez wahania i...

paweł | 2013-08-05
Przeczytana: 07 października 2012

Książka bardzo ciekawa i warta przeczytania.Polecam.

Klaudia | 2010-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2010

Jeśli książkę potraktuje się jako dokument, reportaż, a wiec materiał dowodowy zbrodni popełnionych przez Stroopa, a jednocześnie odbierze jako portret psychologiczny hitlerowskiego kata to będzie to niezapomniana lektura. Uważam, ze powinna być przeczytana przez każdego Polaka, Żyda a przede wszystkim Niemca. Jest to jedna z niewielu lektur, które przypominają, ze najważniejsze w życiu człowieka to misja pozostania człowiekiem.

renavera | 2016-03-11

Jedna z książek, które trzeba przeczytać. Zapis rozmów odbywanych w jednej celi, spisany po wielu latach. Szczegółowość tego zapisu każe pochylić głowę przed fenomenem pamięci Autora, który był w stanie po latach odtworzyć zapis zapamiętanych rozmów. Dowodzi też, jak silnym emocjonalnie przeżyciem dla Niego musiały one być. Z drugiej strony, zapis to rozmów, czy raczej monologów, bo o ile Autor "wyciąga" Stroopa na rozmowy, o tyle on sam bardzo chętny jest do mówienia o sobie, nawet chełpliwie. Momentami zastanawia: trwanie Stroopa przy wpojonych mu poglądach to jego rzeczywisty szacunek do odebranej formacji, czy raczej chęć przykrycia tym uporem jakichś budzących się wątpliwości i niepokojów. Zagadnienie dla psychologa. Zwłaszcza w świetle zapisu cytowanego na końcu: wg własnego autografu Stroopa, "dyktatura nie jest dobrą metodą rządzenia jakimkolwiek narodem" (cytat niedokładny z pamięci, nie z książki). Do tej konkluzji doszedł po spędzeniu pewnego czasu w więzieniu...

Felzmann | 2013-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2013

Rzecz unikatowa na skalę światową. Nie sądziłem, że to jest tak ważny dokument historyczny, dlatego dopiero teraz zapoznałem się z tą książką.
No nieźle sobie panowie rozmawiali. Moczarski nie spisywał tych rozmów na bieżąco, tylko po latach przywoływał je z pamięci i stąd tok rozmowy jest trochę nienaturalny, tak jakby autor chciał na siłę odtworzyć dawną konwersację. Trochę mnie to irytowało, ale to jedyny mankament książki.
Szczerość nazisty jest poruszająca. Do tego stopnia, że polubiłem gościa i zacząłem go żałować. Paranoja.

Jedna z najbardziej wstrząsających i prawdziwych historii o powstaniu w getcie warszawskim.
To także obraz niezłomnego człowieka, jakim był autor. I obraz oprawcy, widzianego oczyma ofiary.
Bardzo poruszająca i mądra książka.