Powrót

Return
978-83-7359-872-0
powrót, hislop, victoria, wyspa
magicznam

"Nowy bestselller autorki Wyspy. Ponad pół miliona egzemplarzy sprzedanych w Wielkiej Brytanii. Hiszpania, lata 30., czasy Drugiej Republiki. Prawdziwą pasją młodej wrażliwej Hiszpanki Mercedes jest taniec flamenco, któremu oddaje się całym sercem. Wojna domowa i dyktatura Franco stawiają jej wypełnione muzyką życie do góry nogami. Dwaj bracia dziewczyny trafiają do więzienia, trzeci zostaje skrytobójczo zamordowany. Mercedes wyrusza na poszukiwanie swojego ukochanego, który zniknął zabrany na przesłuchanie. Przemierzywszy targany wojną kraj wyjeżdża do Anglii z grupą dzieci, uchodźców z baskijskiego Bilbao."

allison | 2012-05-02
Przeczytana: 02 maja 2012

Napisana z rozmachem, piękna powieść o miłości, wielkiej pasji, jaką jest taniec, o potrzebie wolności i tajemnicach, które wychodzą na jaw przypadkowo po wielu latach.

Najciekawsze są części, których akcja rozgrywa się podczas wojny domowej w Hiszpanii (i - na szczęście - one w książce przeważają). Akcja tocząca się współcześnie nie ma w sobie niczego oryginalnego i porywającego. Właśnie ze względu na te fragmenty nie dałam dziewięciu gwiazdek:).

Autorka z wielkim wyczuciem i znajomością historii oraz ludzkiej psychiki odmalowała historię rodziny uwikłanej w politykę i bratobójczą walkę. Śledząc losy głównej bohaterki, jej braci, rodziców i ukochanego, trudno nie dać porwać się lekturze.

Pasjonujące i poruszające są perypetie i pierwszoplanowych postaci, i tych, które pojawiają się tylko epizodycznie.
Ich dramat i bolesne doświadczenia można uznać za symbol cierpień całego narodu hiszpańskiego, który stał się ofiarą krwawego przewrotu, wyniszczającej wojny domowej i...

Beatriz_Aguilar | 2014-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Powieść, która bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła! O Hiszpanii czytam bardzo dużo, zwykle jednak sięgam po książki wychodzące spod pióra pisarzy z Półwyspu Iberyjskiego. Tym bardziej byłam ciekawa jak z trudnym tematem hiszpańskiej wojny domowej poradzi sobie Brytyjka. Początek historii umiejscowiony w czasach współczesnych nie przypadł mi do gustu i wydawał mi się mało zachęcający, jednak w trakcie lektury zmieniłam swoją opinię zdecydowanie in plus.

Sonia - główna bohaterka wydarzeń współczesnych, wyjeżdża z przyjaciółką do Grenady na kurs tańca. Od samego początku ta część fabuły trąci takim "holiday story" - dwie przyjaciółki spędzają wspólne wakacje, podczas których uświadamiają sobie pustkę swojego dotychczasowego poukładanego życia. Staje się to zalążkiem wielkich zmian... Bla, bla, bla.... Ta część powieści, była mało interesująca - motyw oklepany, dalsze losy Soni łatwe do przewidzenia, jak dla mnie rozdziały poświęcone czasom współczesnym mogłyby być zdecydowanie...

Anula | 2010-05-24
Na półkach: Przeczytane, Hiszpania, 2010
Przeczytana: 17 lutego 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mam ma bzika na punkcie wszystkiego, co hiszpańskie, więc jak parę miesięcy temu zobaczyłam w księgarni książkę "Powrót" pani Hislop i przeczytałam opis na okładce, wiedziałam, że muszę się za to zabrać. Potem ochota mi przeszła, bo wyczytałam jakieś nieprzychylne recenzje w internecie, ale powiedziałam sobie, co tam, mam własne zdanie.I tak oto wyniosłam to z biblioteki. I przepadłam. Czytałam wcześniej inne książki o wojnie domowej, ale tutaj było inaczej. Bardziej skupiamy się na tragedii pojedynczych ludzi, których ta wojna dotknęła, atmosfera jest ponura, nie można nikomu ufać, przyjaciele stają się wrogami, a rodzinie Ramirezów należy tylko współczuć, ale nie była jedyną, którą wtedy takie tragedie dosięgały. Dwóch synów w więzieniu, jeden zamordowany, a córka po opuszczeniu rodzinnej Grenady wędrowała po całej Hiszpanii, później znalazła się jako uchodźca w Anglii i już nie wróciła do kraju. Nie ona jedna.
Sam początek książki jest taki niezbyt i nie mówię tu o pierwszej...

Annika | 2016-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2016

"Powrót" to historia młodej Brytyjki, która pragnąc uciec od nudy codziennego życia i nieudanego małżeństwa, udaje się do Hiszpanii, gdzie odkrywa fascynujący świat muzyki i tańca, a przy okazji poznaje historię rodziny Ramirezów z okresu wojny domowej. Autorka wspaniale przedstawia wojnę, jej przyczyny i skutki - rozłamy w rodzinie i sąsiedztwie, dramat zwykłych ludzi. W tle mamy też flamenco i corridę.
Zapewne miłośnicy hiszpańskich klimatów nie znajdą w tej powieści nic odkrywczego poza przyjemną historyjką. W moim wypadku, książka rozbudziła zainteresowanie Hiszpanią, jej historią i kulturą. Polecam takim laikom w temacie jak ja ;)

marypoppins | 2014-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Autorka w tej powieści przeplata lata współczesne z latami 30tymi ubiegłego wieku. Okropnym czasem wojny domowej w Hiszpanii, jej tragediami i krwawymi walkami.
Młoda Angielka, Sonia udaje się w podróż ze swoja przyjaciółką, która w ten sposób chce uczcić swoje urodziny. Sonia jest niezbyt szczęśliwą mężatką, ma gburowatego męża, wysoce "dystyngowaną" teściową, która pokazuje jej jak bardzo nie pasuje do ich otoczenia.
Kobiety udają się do Grenady, rodzinnego miasta Federico Garci Lorki, w który został zamordowany.
Sonia spacerując po mieście trafia do cichej kawiarenki, w której obsługuje starszy pan- właściciel i kelner w jednej osobie. To dzięki niemu poznaje historię rodziny Ramirez, poprzednich właścicieli kawiarni El Barril. Ramirez'owie mieli trzech synów i córkę Mercedes uwielbiana przez rodziców i braci.
Lata 30ste XX wieku przyniosły Hiszpanii II Republikę, w której żyło się w miarę spokojnie, ale przede wszystkim godnie. Niestety wojna domowa i dyktatura wojskowa...

pannaT | 2015-09-07
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Przez pierwsze 100 stron ledwo przebrnęłam... Były dla mnie strasznie nudne... Główna bohaterka oraz jej przyjaciółka, jak dla mnie, to jakaś pomyłka. Dwie "dojrzałe" kobiety, które tak w sumie same nie wiedzą czego chcą od życia, nie reprezentują sobą żadnych wyższych wartości. I to skłoniło mnie do odłożenia książki, ale... Nie zrobiłam tego. I dobrze! Bo histria, którą autorka wpletła w warkocz książki jest niesamowita. Pełna ekspresji, wyznań, prawdy i cierpienia. Plusem jest to, że autorka głosem bohaterów świdczyła, iż los doświadczył nie tylko jednej rodziny podczas wojny domowej, ale milionów ludzi. Także kiedy umartwiasz się nad rodziną Mercedes, ktoś zaraz nawołuje cię, że nie tylko oni doświadczyli cierpienia. To wprawia cię w pewien rodzaj oczyszczenia i powrót do stoickiego pionu. Było wiele fragmentów, które uderzyły we mnie, ale jeden szczególnie wywrócił moje myśli i obnażył je - śmierć Antonia.
Kocham książki, z których mogę coś "wyciągnąć". Dzięki tej...

Joanna | 2013-10-19

W opisie widnieje, że jest to powieść o flamenco i miłości. Nieprawda. Dla mnie jest to przede wszystkim wzruszająca historia rodzinna na tle brutalnej wojny domowej. Znajdziemy tu wspaniały klimat Hiszpanii lat 30-tych, ale też opisy licznych okrucieństw i barbarzyństwa. Jest oczywiście miłość i flamenco, jednak w roli drugorzędnej. Autorka dużo miejsca poświęca problemom społeczno-politycznym, ale nie robi tego w sposób nudny, wręcz przeciwnie. Powieść jest świetnie napisana i pochłania całkowicie.

magicznam | 2010-01-05

"Powrót" jest historią młodej dziewczyny, Mercedes, której największą pasją jest taniec flamenco. Autorka z niezwykłą pasją opisuje korridę i taniec. Jest w tych opisach coś takiego że chciałoby się tam byś i zobaczyć to na własne oczy.
Akcja książki dzieje się w trudnych czasach wojny domowej w Hiszpanii. Mercedes i jej rodzina przeżywają wielką tragedię.

Aleksandra | 2015-03-23
Przeczytana: 23 marca 2015

Książka o bardzo interesującej fabule, nawiązująca do czasów wojny domowej w Hiszpanii, ciekawie zarysowane postaci. Nie dziwię się, że stała się bestsellerem, świetnie się czyta.

smile | 2016-08-04

Przepiękna, przecudowna i niesamowicie momentami wzruszająca powieść o historii - wojnie domowej w Hiszpanii.
Przesycona emocjami ale nieco ciężka lektura. Polecam serdecznie z całego serca tym, którzy mają ochotę na kawał dobrej roboty. Końcówka nie zawodzi !!!