Pewnej sierpniowej nocy

Okładka książki Pewnej sierpniowej nocy Victoria Hislop Patronat LC
Okładka książki Pewnej sierpniowej nocy
Victoria Hislop Wydawnictwo: Albatros Cykl: Wyspa (tom 2) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans

bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wyróżniona opinia i

Pewnej sierpniowej nocy

przeczytanych książek 1442 napisanych opinii 823

Pierwsza część „Wyspa” była magiczną i magnetyczną powieścią, którą poniosły dwa tematy: trąd i piękno Krety. Wątkiem romansowym i morderstwem nie byłam oczarowana, ale Kreta i Spinalonga mi to wynagrodziły.
Druga część. Nie ma już Krety, nie ma Spinalongi, ani trądu, bo wynaleziono na niego lekarstwo. Są za to dalsze losy dwóch bohaterów z „Wyspy”. Pamiętacie dwóch kuzynów - Andreasa, który trafił do więzienia oraz Manolisa, który uciekł z Krety? Pierwszy nadal odbywa karę, drugi topi wyrzuty sumienia w ciężkiej fizycznej pracy i alkoholu. I nic więcej się właściwie w tym tomie nie dzieje. Czasem pojawia się samarytanka Maria, ale nie można nazwać jej interesującą postacią.
Nie polecam zaczynania od tomu drugiego, mimo iż autorka na pierwszych kilkudziesięciu stronach odgrzewa wydarzenia z pamiętnej sierpniowej nocy, gdy wyleczeni trędowaci opuścili wyspę, Plaka urządziła im fetę, padł morderczy strzał, dziecko stało się sierotą, jeden mężczyzna został zbrodniarzem, a drugi uciekinierem.
Czyta się tak łatwo jak poprzedni tom, Grecja jest urocza, rebetiko wpada w ucho, kakavia aromatyczna, tylko już się człowiek tą książką nie zachłystuje i nie zadziwia. Ble-ble-ble. Ot, takie sobie wakacyjne czytadełko, może być na leżak dla znużonego upałem czytelnika.

"Serca przypominają porcelanowe bibeloty. Jeśli któraś się stłukła, można ją było skleić, ale bez względu na to, jak dobrze się to zrobiło, zawsze zostawały widoczne rysy."

Coś w sam raz dla tych, którym nie dość było wydarzeń z "Wyspy"
Akcja rozpoczyna się od czasów uwolnienia ozdrowieńców ze Spinalongi, co jak wiemy w kulminacyjnym momencie zaowocowało tragedią.
Nie wiemy natomiast jak potoczyły się dalsze losy Manolisa, możemy więc nasycić ciekawość i wrócić na chwilę do malowniczych wybrzeży Grecji.

Książka jest krótsza niż jej poprzedniczka, więc jest to raczej uzupełnienie historii, niż jej kontynuacja.

Autorka zdradziła kilka sekretów, dodała parę postaci pobocznych i rozwinęła pewne wątki, tym razem bardziej skupiając się na rodzinie Vandoulakis.

Czy warto?
Oczywiście 😍

Coś w sam raz dla tych, którym nie dość było wydarzeń z "Wyspy"
Nie...

Pisz, Autorko. Pisz dalej.

Pisz, Autorko. Pisz dalej.

Świetna książka piękna opowieść równie wzruszająca i poruszająca jak pierwsza. Polecam

Po książkę sięgnęłam po dłuższej przerwie po przeczytaniu pierwszej części. Autorka w bardzo zręczny sposób nawiązywała momentami do wcześniejszych losów bohaterów, dzięki czemu szybko odświeżylam fabułę 1 tomu.
Lektura moim zdaniem jest idealna na przyjemne spędzenie wieczorów - nie skłania do jakichś głębszych refleksji, a jednak czyta się bardzo szybko i przyjemnie.

Sięgając po kontynuację "Wyspy" zastanawiałam się czy dorówna pierwszej części ale nie zawiodłam się. Serdecznie polecam.

Świetna kontynuacja, czyta się błyskawicznie tak wciąga. Świetny styl pisania i świetne tłumaczenie. Bohaterowie dobrze wykreowani kibicowałam im, dobre zakończenie lektura warta uwagi.

Najnowsza część powieści opowiadającej dzieje rodziny z Krety naznaczonej piętnem choroby trądu. Jest rok 1957, niezwykle ważny ze względu na wynalezienie lekarstwa na tę chorobę a tym samym likwidację kolonii trędowatych na wyspie Spinalonga. Jednak nie dla dla wszystkich członków bogatej rodziny Vandoulakisów są to radosne wydarzenia.
Dramatyczna opowieść o skrywanych tajemnicach rodzinnych, zakazanej miłości i honorze tak typowym dla Greków, emocjach wyrażanych tańcem i śpiewem.
Otwarte zakończenie, niedokończone wątki dają nadzieję na następną część fascynująco opowiedzianej historii greckiej rodziny.

Dramatyczna opowieść o skrywanych...

Łatwa, szybka i raczej przyjemna. Bez szaleństwa

Łatwa, szybka i raczej przyjemna. Bez szaleństwa

Duże oczekiwania - małe spełnienia
Zabrałem się za tę powieść po przeczytaniu "Wyspy" (drugi raz), żeby odświeżyć sobie jej treść w czasie tygodniowego pobytu w maju tego roku na Krecie. 'Wyspa" wydawała mi się dawnej jako typowy romans z wyspami greckimi w tle, może tylko z poważnym tematem trądu i leprozorium na Spinalondze. Trochę nie rozumiałem popularności tej książki, choć przeczytałem wszystkie inne Hislop z dużym zainteresowaniem (serial grecki, oparty na książce wyludniał ulice!). Nic dziwnego, że po "Pewnej sierpniowej ..." oczekiwałem czegoś znaczącego, może lepszego od "Wyspy". I się nie doczekałem! Nowa książka jest powrotem do pewnych wątków z tamtej, jej bohaterów i sprawy kryminalnej, ale unosi się nad nią duch pani Riley. już nie chodzi w niej o sprawy trudnego powrotu do życia ludzi naznaczonych, ale o to kto jest prawdziwym ojcem dziecka, dlaczego ktoś musiał zabić z zazdrości i na czym polega nieugięte dobro Marii. Dobrze się czyta, owszem, ale po lekturze w zasadzie nie zostaje nic do refleksji nad losem człowieka wpakowanego w "obóz koncentracyjny". Tak bywa z dalszymi ciągami, że nie są wcale lepsze niż pierwowzór. Polecam zagorzałym zwolennikom Hislop i tym, co lecą na Kretę.

Duże oczekiwania - małe spełnienia