Dzika lawenda

Wydawnictwo: Muza
Wild lavender
8373197222
Alexandra Belinda, podróż, muzyka

Dzika lawenda to opowieść o losach Simone Fleurier, która po tragicznej śmierci ojca musi opuścić rodzinną farmę i wyjechać do Marsylii. Rozpoczyna ciężką pracę w pensjonacie surowej ciotki, gdzie poznaje piękną i cyniczną gwiazdę estrady. Dzięki niej odkrywa fascynujący świat rewii. Talent i determinacja otwierają przed młodą Simone drogę na szczyty sławy. Jednak wraz z wybuchem II wojny...

Talent i determinacja otwierają przed młodą Simone drogę na szczyty sławy. Jednak wraz z wybuchem II wojny światowej nadchodzi czas wielkich zmian i ryzykownych decyzji, które nadadzą jej życiu zupełnie nowy sens.

Dzika lawenda zabiera czytelnika w fascynującą podróż, która rozpoczyna się w sielskiej atmosferze Prowansji i uliczkami Marsylii wiedzie do najwspanialszych rewii Paryża, zahaczając po drodze o dekadencki, przedwojenny Berlin i rozbrzmiewający jazzem Nowy Jork.
W subtelnej mieszance literackiej fikcji i historycznych faktów przewijają się sławne osobistości dwudziestowiecznej Francji: Coco Chanel, Charles de Gaule, Picasso, Renoir i Josephine Baker. Muzyka, taniec i śpiew stanowią tło dla opowieści o pasji, miłości, rywalizacji i poświęceniu.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.muza.com.pl

wiejskifilozof | 2016-04-26

Ależ,to była książka.Jaka gruba i ja się bałem,że będzie nudna a jej czytanie,to będzie koszmar.A tu,okazuje się,że nie.
Że książka,jest naprawdę lekka i fajnie napisana.
To była taka historia kobiety z estrady,która w lata 20 i 30 robi karierę.
Cóż się tam wtedy działa,orgie,nagie dziewczyny biegające po scenie.
Nudy nie było,ale zbliża się wojna i to szybko.

Książka jest wspaniała,zero nudy.Zawsze coś się tam działo.
Były też postacie prawdziwe,jak choćby Marlena Dietrich.
Ale na szczęście nie zabierały one fabuły.
Książka,może przerazić swym ogromem,ale jak się człowiek zaczyta to nie może skończyć.

allison | 2013-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2013

Długo polowałam na tę książkę, więc gdy już ją zdobyłam, od razu zabrałam się za lekturę. I natychmiast utonęłam w niej na dobre!

To porywająco opowiedziana historia rewiowej artystki, której kariera zaczyna się przypadkowo w pierwszej połowie dwudziestolecia międzywojennego. Najpierw poznajemy jej dzieciństwo, potem piosenkarskie, taneczne i sercowe perypetie, które są pełne rozterek i nieprzewidywalnych zdarzeń.
Następnie fabuła skupia się na wojennej działalności w ruchu oporu, osobistych dramatach i trudnych wyborach. Ta część momentami wydawała mi się nieco patetyczna, ale fragmenty te należą do rzadkości.

Plusem jest wiarygodnie nakreślone tło historyczne i obyczajowe; obok postaci fikcyjnych występują tu autentyczni artyści i politycy (mamy okazję poznać m.in. Josephine Baker, Marlenę Dietrich, Scotta i Zeldę Fitzgeraldów, a nawet Charlesa de Gaulle'a).

Czyta się "Dziką lawendę" z ogromnym zainteresowaniem i z emocjami. Sprawiają to wyraziste kreacje bohaterów oraz...

Kasiag | 2015-10-03

Opowieść porywająca od pierwszej strony i mimo dużej objętości nie nudząca ani na chwilę.
Simone poznajemy jako młodą dziewczynę, właściwie jeszcze dziecko. W jej idylliczny świat dzieciństwa, w otoczeniu lawendowych pól wkrada się, wraz ze śmiercią ojca, brutalność życia. Decyzją wuja opuszcza bezpieczną przystań rodzinnego domu i wyjeżdża do Marsylii, do nieznanej wcześniej ciotki. Ciotka nie jest bynajmniej osobą życzliwą, a Simone zmuszona jest do ciężkiej, wyczerpującej pracy w jej pensjonacie, aby zarobić na swoje skromne utrzymanie. Jednak nie taki los jest jej przeznaczony...
Dzięki zainteresowaniu tajemniczą lokatorką ciotki, piękną Camille, Simone poznaje nowy, fascynujący świat rewii i po trosze przez przypadek, a w większej części przez swój talent i urzekającą osobowość szybko staje się jego częścią. Początki są trudne, ale w końcu Simone wznosi się na szczyt, a jej gwiazda jaśnieje z dnia na dzień coraz bardziej. Wybuch wojny sprawia jednak, że Simone musi odnaleźć...

miki24gr | 2014-07-21
Przeczytana: 19 lipca 2014

Rozczarowała mnie ta książka albo po prostu za dużo od niej oczekiwałam...Większość tej opasłej powieści to dosyć nużący opis kariery głównej bohaterki, a dopiero ostatnie 100 stron- dotyczące wojny i ruchu oporu- nabierają tempa. W dodatku dosyć nieciekawy, płaski język- to wszystko sprawiło, że cieszyłam się, gdy dobrnęłam do końca.

Maille | 2011-08-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 24 sierpnia 2011

Och cóż za cudowna powieść. Skończyłam ją czytać przed momentem i muszę przyznać iż jestem dogłębnie poruszona. Wielokrotnie przemykało mi przez myśl, że jest to wręcz książka napisana dla mnie. Niezwykła historia życia, miłości, sławy, poświęcenia i wielkich marzeń małej dziewczynki, które pomimo wielu przeciwności losu, realizują się w jej sercu. Tematyka związana z tańcem, muzyką i występami całkowicie mnie oczarowała, zaś ostatnia część poruszająca wątek II wojny światowej, dogłębnie poruszyła. Miłosne historie bohaterki odczuwałam na własnej skórze do samego końca. I coś jeszcze bardzo istotnego... dzięki lekkości sposobu pisania oraz budowaniu odpowiedniego nastroju, przez cały czas czytania, czułam gdzieś niedaleko zapach dzikiej lawendy...

Książka ląduje na półkę ulubionych. A ja osobiście polecam podczas czytania słuchać Dead Can Dance! *.*

Katula | 2012-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2012

W całości podpisuję się pod opinią Maille
Cóż za cudowna powieść
Gorąco polecam

Alice46 | 2014-09-25
Przeczytana: 24 września 2014

Opowieść z wątkiem historycznym, bardzo interesująca i wciągająca. Pojawiają się w niej znane, popularne i sławne postacie. Proszę nie zrażać się jej dużą objętością. Napisana jest lekkim i prostym językiem. Czyta się ją sprawnie i błyskawicznie. Warto również zwrócić uwagę na jej niezwykłą okładkę przedstawiającą wytłoczone gałązki lawendy, które czytelnik wyczuwa swymi opuszkami palców. Bardzo polecam.

tusia395 | 2014-03-17
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 marca 2014

Bardzo dobra książka. szybko się ją czyta. całkowicie porywa i wprowadza czytelnika w odległy świat literatury. opowieść bardzo realistyczna i momentami bardzo zaskakująca. moim zdaniem książka godna polecenia!

angela1235 | 2016-04-22
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Na początku myślałam, że będzie to kolejna książka o egzaltowanej artystce, o jej humorach, zachciankach i światowym życiu. Ale jakże bardzo się myliłam. Opisana historia wciągnęła mnie od samego początku. Razem z małą Simone zachwycałam się polami lawendy, przeżywałam śmierć taty, wyjazd do Marsylii, no i rozpoczęcie wtedy jeszcze nie pewnej kariery.
Bardzo przekonała mnie do siebie główna bohaterka, która mimo tego, że z biegiem lat zrobiła naprawdę oszałamiającą karierę, to nie dała się wciągnąć w gierki showbiznesowe i cały czas pozostawała sobą. Co nie raz przysporzyło jej nie mało kłopotów. Do tego wszystkiego zaangażowała się w działania Ruchu Oporu i pomagała, tak jak mogła, jak umiała w działaniach wojennych. Postawa godna naśladowania. A całą historię (choć książka ma prawie 600 stron) pochłania się tak zachłannie, że nie można się od niej oderwać.

Małgorzata Zberowska | 2013-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2013

piękna i wzruszająca historia.. nie mogłam się oderwać.. ten talent i zapał aż czułam przez skórę. polecam każdemu!