Niedoręczony list

Beata Turska
powieść obyczajowa romans

List z czasów wojny

1964

Jakże aktualna w swej wymowie powieść. Wprawdzie jej fabuła osadzona jest w realiach drugiej wojny światowej, jednakże przedstawione sytuacje, zachowania bohaterów, ich sposób radzenia sobie z rzeczywistością, w której przyszło im żyć mogłyby się okazać bardzo podobne.
Dodatkowo doceniam to, że treść pozbawiona jest patetyzmu i w prosty sposób odnosi się do podstawowych wartości. Jednocześnie nie deprecjonuje ich znaczenia.
I ten wątek listów...

II wojna światowa widziana z zupełnie innej perspektywy. Trzy kobiety rozdzielone oceanem i jeden list, który nigdy nie znalazł swojej adresatki. 1940. Frankie jest młodą, ambitną, amerykańską dziennikarką, której głos miliony rodaków słyszą w domach gdy opowiada o sytuacji w wojennym Londynie. To ona pokazuje im świat tak drastycznie różny od tego co znają. Iris - zostaje naczelniczką poczty w małej nadmorskiej miejscowości. To w jej ręce składa list Will - miejscowy lekarz, który po dramatycznych przeżyciach decyduje się zostawić młodą żonę i wyruszyć do Europy by nieść tam pomoc. I wreszcie Emma - żona, przyszła matka, która czeka na powrót męża. Trzy kobiety, trzy różne spojrzenia i wojna, która zmienia bieg wydarzeń.

,,Niedoręczony list" to taka opowieść bez morału i bez składu. Autorka ma pomysł, całkiem niezły ale za dużo próbuje przekazać i w ten sposób wszystko staje się powierzchowne i miałkie. Jest i bombardowany Londyn, ludzie, którzy giną w bezsensowny sposób, wypędzenia i eksodus przez ogarniętą wojnę Europę, tragedie i ,,głosy cieni". I wszystkie te dramaty zestawione są z zwyczajnym, spokojnym życiem gdzieś po drugiej stronie Atlantyku. Tak myśl o zbrodniach nazistów, ich napadzie jest brana za fantazję i szaleństwo.

Lubię powieści gdzie zarysowane są silne postaci kobiece albo chociaż takie, które niosą z sobą jakich ładunek emocji. Tutaj właściwie oprócz Frankie pozostałe bohaterki są bierne, podporządkowane narzuconym z góry rolom, nie umiejące przełamać impasu, który same sobie stworzyły. Mimo,że Frankie najbardziej się wyróżnia, ona też nie jest idealna. Miota się, szuka czegoś nieuchwytnego, popełnia błędy i jest przepełniona niepewnościami. Dzięki temu można z pewną ciekawością podążać jej śladem. Na początku zupełnie nie rozumie świata, w który chce wejść. Bombardowany Londyn jest straszny ale to zaledwie namiastka okrucieństwa i tragedii, z którymi się zderzy gdy wyruszy na kontynent.

Niestety ,,Niedoręczony list" jest tylko czytadłem na wieczór. Chaotycznym, momentami niespójnym, powierzchownie traktującym wiele tematów i próbującym w najbardziej melodramatyczny sposób grać na emocjach. Ma kilka naprawdę niezłych wątków i gdyby to na nich skupiła się autorka i je pogłębiła mogłaby z tego być opowieść, która wbiła by w fotel i zapadła w pamięć.

Początki II wojny w europie.
Amerykański lekarz po utraceniu pacjentki w czasie porodu postanawia wyjechać do Anglii i pomóc rannym żołnierzom.Dziennikarka zaś wyrusza do europy sprawdzić sytuację panującą odnośnie uciekających Żydów.
Losy obydwojga krzyżują się .

Początki II wojny w europie.
Losy obydwojga krzyżują się .

Przebrnęłam przez tę książkę. Mimo ciekawego pomysłu na fabułę czytało mi się ją bardzo długo, szczególnie pierwszą połowę. Nie przywiązałam się do bohaterów, wręcz przeciwnie czasem mnie irytowali (zwłaszcza Iris). Przeczytałabym więcej o Emmie (jej rozterkach i emocjach),której moim zdaniem było zbyt mało w książce. Na plus oceniam relacje wojenne Frankie (najciekawszy dział książki),okładkę i postać Emmy budzącej sympatię.

Opowieść wojenna, która nie jest historią z frontu. Pokazuje myśli, odczucia ludzi, których wojna dotyka pośrednio przez to że toczy się gdzieś daleko. Są nią przejęci, codziennie jest w ich myślach a jednak prowadzą zwyczajne, normalne życie.
Jeszcze miesiąc temu inaczej odebrałbym ta powieść. Dziś, dobę po napaści Rosji na Ukrainę, nie mogę przestać myśleć o przesłaniu zawartym w posłowiu. O tym, że kiedy My w swoich domach jemy obiad, kładziemy się spać, gdzie indziej toczy się wojna, spadają bomby, ludzie giną a uchodźcy rozpaczliwie potrzebują pomocy. Pisarka rozstaje się z czytelnikami pytaniem, co my możemy w tej sytuacji zrobić dla innych......

Książka "Niedoręczony list" jest naprawdę dobrą powieścią, choć nie jest dokładnie tym, czego oczekiwałam. Fragment opisu na okładce "Wzruszająca opowieść o kobietach, dla których miłość i honor były ważniejsze niż życie" jest moim zdaniem, niezupełnie adekwatny do samej treści książki.
Mimo to, książka jest dobrze napisana i przyjemnie się ją czyta. W dodatku tło w postaci Londynu w czasie bombardowań oraz Ameryki, która nie wiedziała jeszcze z czym przyjdzie jej się zmierzyć, nadaje jej dramatyczny i romantyczny nastrój. Polecam, choć nie jest to powieść, która zostanie w mojej głowie na dłużej.

Zachęcił mnie opis, zapowiadała się super lektura. Przedstawiony na końcu zamysł autorki jest naprawdę super, jednak wykonanie nie bardzo mną pociągnęło. Przemęczyłam więc tę książkę. W moim odczuciu wiele było chaosu w niej. Szkoda. Bo mogła z tego wyjść naprawdę extra historia.

Trafiając na "Niedoręczony list", liczyłam na coś więcej. Niestety, mimo dobrego pomysłu i historii, którą można było opowiedzieć bardzo ciekawie, książkę czyta się ciężko i bez większych emocji. Napisana dość chaotycznie, co jeszcze bardziej rozbija czytelnika i wzbudza irytację. Przeczytałam całą, choć kilkukrotnie miałam ochotę odłożyć na półkę (nigdy tego nie robię). Książka z serii "Przeczytam, ale nigdy nie sięgnę po nią ponownie".
Czy komuś polecę?
Raczej nie.

Zachęcona opisem na okładce, wzniosłymi słowami ("Wzruszająca powieść o kobietach, dla których miłość i honor były ważniejsze niż życie", itp.) sięgnełam po tę książkę i niestety nie spełniła moich oczekiwań.
Szkoda, że autorka tak pobieżnie potraktowała zarówno całą opowiadaną historię, jak i bohaterów. Temat zapowiadał się ciekawie, niestety brak głębi : w opisach, w charakterystyce postaci.
Trochę płaskie spojrzenie współczesnej Amerykanki na tragedię zwykłych ludzi w Europie podczas II wojny światowej.

Frankie- amerykańska dziennikarka, która wyrusza do Londynu, by tam zdawać relację z przebiegu Bitwy o Anglię. Wierzy, że w ten sposób otworzy oczy Amerykanom i ukarze prawdziwe oblicze wojny. Jednak gdy w jednym z nalotów ginie jej koleżanka zbierają informacje o sytuacji Żydów w Europie, Frankie postanawia kontynuować jej dzieło. Wyposażona w dyktafon wyrusza w trzytygodniową podróż koleją, w czasie której rozmawia z ludźmi. Zazwyczaj pyta jedynie o to jak się nazywają, skąd i dokąd jadą, niekiedy jednak są tacy, którzy szczegółowo opowiadają historie swojego życia.
Will – młody amerykański lekarz, który wraz z żoną Emmą powraca do swojego rodzinnego miasta, by prowadzić praktykę lekarską. Pewnej nocy zostaje wezwany do porodu, udaje mu się uratować dziecko, jednak kobieta w wyniku sepsy umiera. Will dręczony wyrzutami sumienia decyduje się wyjechać na front, by w Londynie nieść pomoc umierającym.
Niedoręczony list to dla mnie przede wszystkim książka o nadziei, żaden z jej bohaterów nie jest jej pozbawiony. Często jest to jedyne uczucie, które pozwala im przetrwać. Mieszkańcy Londynu przy każdym wyciu syren udają się do schronów, z nadzieją czekają na ustanie nalotów, by bezpiecznie wrócić do domów, które jak wierzą nadal będą na nich czekać. Ludzie wsiadający na stacji do pociągu mają nadzieję, że bezpiecznie dotrą do miejsca swojej podróży. A młoda kobieta codziennie wkłada kluczyk do skrzynki w nadziei, że otrzyma list od ukochanego męża...

• Z wojną w tle