Kaszmirowy szal

2013-02-20
2013-02-20
Katarzyna Łuniewska
romans Kaszmir Indie

Okładka książki KSIĄŻKI WYBRANE: Więzień urodzenia, Czterdzieste czwarte dziecko, Iris i Ruby, Kryształowa czaszka Jeffrey Archer, Manda C. Scott, Tom Rob Smith, Rosie Thomas
KSIĄŻKI WYBRAN... Jeffrey Archer, Man...
Okładka książki Short Stories The Thoroughly Modern Collection William Boyd, George Mackay Brown, A.S. Byatt, Doris Lessing, Penelope Mortimer, Haruki Murakami, Patrick O'Brian, Ruth Rendell, Alan Sillitoe, Helen Simpson, Rosie Thomas, Joanna Trollope, Barry Unsworth, Fay Weldon
Short Stories ... William Boyd, Georg...
Okładka książki KSIĄŻKI WYBRANE: Tajemnica autoportretu, Od pierwszego wejrzenia, Słońce o północy, Dobry rok Jeffrey Archer, Peter Mayle, Nicholas Sparks, Rosie Thomas
KSIĄŻKI WYBRAN... Jeffrey Archer, Pet...

Jedna z najpiękniejszych książek w klimacie kolonialnych Indii, jaką do tej pory przeczytałam. Polecam!

Lekka i przyjemna do czytania książka ale nie zapada jakoś szczególnie w pamięć i nie porywa.

"Kaszmirowy szal" dla tych wszystkich, którzy lubią egzotyczne podróże, którzy lubią poznawać inne kultury i tradycje, odkrywać tajemnice z przeszłości, gorąco polecam!!!

Piękna opowieść. Przede wszystkim zachwyca opisami Indii, ale nie nachalnymi, ale takimi, które wzbudzają zainteresowanie. Na ich tle toczy się życie, z upadkami i wzlotami, z tragediami i namiętnościami. Jak dla mnie 10/10.

Historia trzech kobiet które różnią się od siebie a po mimo to potrawia się ze sobą porozumieć bez fałszywej zazdrości w czasach dość ciezkich. Polecam serdecznie chociaż początek książki nie mówił ze będzie ona aż tak tajemnicza i wciągająca.

Literatura kobieca.Kaszmirowy szal autentycznie przeniósł mnie do świata Indii z czasów kolonialnych,tych widzianych od trudniejszej strony.Czytałam go równolegle z dziejacym się później Shantaramem.Na pewno mozna odczuć magię i dotknąć delikatnie tajemnicy Indii.

Na półkach: , , , , , ,

Tytułowy kaszmirowy szal to piękne okrycie tkane ręcznie z koziej wełny. Produkcja takiego precjoza trwała około roku i wymagała wiele pracy, umiejętności i cierpliwości. Dlatego szale z kaszmiru były drogocennym skarbem, pamiątkowym podarunkiem ślubnym, często też stanowiły zabezpieczenie finansowe kobiet na wypadek biedy, czy nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Każdy taki szal był wyjątkowym okazem przekazywanym nierzadko z pokolenia na pokolenie. W miarę rozwoju cywilizacji te ręcznie tkane na krosnach precjoza zaczęto zastępować o wiele tańszymi, produkowanymi maszynowo, kopiami.

Właśnie taki ozdobny szal znalazła Mair Ellis pośród rodzinnych pamiątek w domu rodziców w Walii. Chcąc poznać bliżej historię pięknego okrycia, ściśle związaną z przeszłością rodziny, bohaterka wybiera się do Indii, do położonego u stóp Himalajów Kaszmiru, gdzie w czasach II wojny światowej przebywali jej dziadkowie. I tak podróżując od Ladakhu przez Leh, Kargil, przełęcz Zoji La do Śrinagaru nad jeziorem Dal i rzeką Dźhelam Mair podąża śladem swojej Babci Nerys, która, będąc żoną misjonarza organizowała naukę dla kaszmirskich dzieci w połowie XX wieku. Wyjazd do Indii stał się dla Mair prawdziwą wycieczką w przeszłość, sentymentalną przygodą i sposobem na poznanie nowych ludzi, miejsc, innej kultury i tradycji. To tutaj jej serce zaczęło mocniej bić, a dawne czasy powoli odkrywały swoje tajemnice.

W interesującą fikcję literacką autorka umiejętnie wplotła historię Kaszmiru związaną z kolonizacją brytyjską oraz wyzwoleniem Indii w 1947 roku, które stało się przyczyną licznych podziałów pomiędzy muzułmanami, hindusami i sikhami. Mamy także bardziej współczesne zmaganie się Kaszmiru z wojną domową i licznymi zamieszkami na tym terenie.

Rosie Thomas podarowała swoim czytelnikom klimatyczną opowieść, w którą można zagłębić się bez reszty. Plastyczny język i ciekawe opisy nieznanych, egzotycznych miejsc działają na wyobraźnię do tego stopnia, że w jednej chwili chcielibyśmy wsiąść w samolot i udać się w tamte okolice. Liczne ciekawostki na temat samej produkcji kaszmirskich szali, ekskluzywnych domów na łodziach u wybrzeży jeziora Dal, smakołyków miejscowej kuchni oraz nakazów i zakazów kulturowych czynią tę powieść niezwykle interesującą.

Jeśli zatem lubicie podróżować, zwiedzać egzotyczne zakątki świata, poznawać inne kultury i tradycje oraz rozkoszować się rodzinnymi historiami i tajemniczą przeszłością to "Kaszmirowy szal" jest powieścią napisaną specjalnie dla Was. Serdecznie polecam.

Takich opowieści, gdzie bieżące wydarzenia przeplatane są z czyjąś historią jest dziś multum. Podlega to już pod schemat budowania akcji, jednak nasze zaciekawienie rozbudzone na pierwszych stronach może zostać dopieszczone z każdym kolejnym rozdziałem. Niestety zdarza się też rzecz przeciwna i tak, jak w przypadku "Kaszmirowego szala", mamy nudnie wlekącą się fabułę. Zdarzały się rozdziały, które spokojnie mógłby mi ktoś wyrwać i nie zorientowałabym się, że tam były. Zapis niepotrzebnych sytuacji, nic nie wnoszących, ani do historii o babce, ani do budowania atmosfery poszukiwania. W niektórych rozdziałach Mair przeżywa epizody, spotyka kogoś, ot tak przy okazji wędrówki po ulicach miasta, oddaje się z nim rozmowie i nic to nie wnosi do opowieści poza tym, że ją rozwleka.

Jak dla mnie cała historia traci na wiarygodności już na wstępie, gdzie bohaterka po śmierci ojca, podczas porządków w rodzinnym domu, znajduje piękny szal. Ponoć należał do babci, ponoć ona nigdy wcześniej go nie widziała, ale od razu stwierdza, że za tym musi się kryć jakaś tajemnica rodzinna. I od razu wyjeżdża do Indii. Oczywiście sama. Dobrze, że chociaż miała plan, w którym konkretnie miejscu powinna wylądować. Autorka nie dzieli się z nami etapami przygotowań bohaterki do tego wyjazdu tylko przenosi akcję z jednego kraju do drugiego. Dopiero potem, na miejscu napomina, iż Mair zdobyła pewną wiedzę na temat tkania szali.
Czytam i po czymś takim na początku opowieści odnoszę wrażenie, że zostanę wciągnięta w jakąś mało prawdopodobną historię. Ale zawsze to Indie, więc jest szansa, iż autorka dostatecznie zamydli mi oczy tym szczególnym klimatem, opisem krajobrazu i kultury. Owszem, to co jest tu dość dobrze uchwycone to opisy przyrody. Natomiast sama podróż Mair jest przede wszystkim bogata w nużące opisy poruszania się z jednego do drugiego punku, na drodze do odkrywania mało zachęcającej przygody. Rosie Thomas nie postarała się, żeby rozbudzić ciekawość czytelnika, za to usilnie próbuje zrobić z bohaterki kogoś, kim nie jest i to świetnie da się wyczuć w treści.

Takie historie potrzebują rozmachu, ale nie w sensie nagromadzenia setek stron, a barwnego stylu opisywania, gdy sam narrator zachwyca się otoczeniem, gdzie dominuje aura tajemniczości, jest nuta poszukiwania i oddawania się z pasją temu co jeszcze przed nami. A tutaj dzięki pisarstwu pani Thomas zamiast barwnej przygody dostajemy nużące opisy wewnętrznych przeżyć bohaterów. Fabuła się ciągnie, a czytelnik przysypia, a w chwilach przytomności modli się, żeby dowlec się jak najszybciej do finału.

Jak czytałam tą książkę, to przenosiłam się do Indii, czułam jakbym tam była i to wszystko widziała na własne oczy , kiedyś na pewno tam pojadę,..

"Same Indie bardzo ją zaskoczyły. Przed oczywiście wyobrażała sobie nieznane krajobrazy, życie w Indiach, ale bezkres, równiny zalane słońcem parzącym skórę, chmary ludzi, ogromne ulewy monsunowe, ostre kolory, wszechobecny smród, muchy, kalectwo i bieda, z którą stykała się każdego dnia przerosły wszystkie jej wyobrażenia."

• Indie
  • Biblioteka