Zgłosuj na książki roku 2017

Tłumaczenie: Katarzyna Łuniewska
Wydawnictwo: Hachette
romans, Kaszmir, Indie
bursztynowa

Historia wielkiej miłości w malowniczej scenerii egzotycznego Kaszmiru. Gdy po śmierci rodziców MairEllis sprząta ich dom, w szufladzie starej komody znajduje tajemnicze zawiniątko, starannie ukryte przez jej babcię. W środku odkrywa zjawiskowo piękny stary szal, utkany z najdelikatniejszego włókna w odcieniach wody w jeziorze i górskiego nieba. Odkrywa też pukiel włosów dziecka. Idąc po...

Historia wielkiej miłości w malowniczej scenerii egzotycznego Kaszmiru.

Idąc po śladach historii dziadków, jedzie do Indii, gdzie przed wojną trafiła jej babcia razem ze swym mężem, misjonarzem. To właśnie tam, w samym sercu Kaszmiru, Mair Ellis – tak, jak siedemdziesiąt lat temu jej babcia – przeżywa przygodę, która na zawsze odmieni jej życie.

źródło opisu: http://www.hachette.com.pl/ksiegarnia/literatura/f...(?)

źródło okładki: http://www.hachette.com.pl/ksiegarnia/literatura/f...»

Mollinka_90 | 2017-08-26
Przeczytana: styczeń 2016

Rosie Thomas to jedna z moich ulubionych autorek książek obyczajowych z wątkiem romantycznym. W "Kaszmirowym szalu" wokół tytułowego przedmiotu snuje historie kilku kobiet, które on połączył, niczym nić spajająca przeszłość z przyszłością.

Akcja przenosi nas 70. lat wstecz, do Indii będących jeszcze angielską kolonią. Toczy się również we współczesności. Obydwie historie są równie interesujące, bardzo ciekawie nakreślone, sympatię wzbudzają postacie kobiece, choć ich życie nie jest łatwe i wolne od trosk. Poznajemy historię wielkiej miłości, straty,ale również nadziei, że wszystko się dobrze ułoży. Wszystko okraszone egzotyczną scenerią. Gorąco polecam miłośniczkom dobrej literatury kobiecej.

allison | 2013-07-23
Na półkach: Przeczytane, Orient, Rok 2013
Przeczytana: 23 lipca 2013

Pięknie i wzruszająco opowiedziana historia miłości, przyjaźni i rodzinnej tajemnicy sprzed lat.

Wciągnęła mnie ta powieść niesamowicie i muszę przyznać, że czytałam ją z zapartym tchem, gdyż wiele wydarzeń mnie zaskoczyło. Bardzo czekałam na rozwiązanie tajemnicy szala i przeszłości babci głównej bohaterki, ale musiałam uzbroić się w cierpliwość, gdyż na ostateczne odkrycie sekretu trzeba było sporo poczekać.

Równie ciekawe okazały się wydarzenia sprzed siedemdziesięciu lat jak i bieżąca akcja, co zdarza się rzadko (z moich doświadczeń czytelniczych wynika, że zwykle retrospekcje okazują się bardziej interesujące).

Autorce udało się nie tylko stworzyć pasjonującą opowieść o kilku kobietach, ich wzajemnych relacjach i uczuciowych perypetiach, ale także przedstawić w przekonujący sposób obraz życia w kolonialnych Indiach.

Polecam przede wszystkim miłośnikom powieści obyczajowych z rodzinnymi tajemnicami w tle, sądzę jednak, że "Kaszmirowy szal" może podbić serce każdego...

darkangel | 2015-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Przyjemna książka o poszukiwaniu swoich korzeni. Pełna tajemnic i nostalgii. Jednocześnie historia wielkiej niespełnionej miłości w otoczeniu pięknych okolic Kaszmiru. Rodzinna tradycja wyplatania szali z kaszmiru jest dodatkowym atutem powieści. Książka spokojna i nostalgiczna, momentami aż za bardzo, jednak miła i przyjemna dla czytelnika.

Monika | 2014-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Powieść "Na pisakach pustyni" Rosie Thomas zachwyciła mnie. Z wielką przyjemnością sięgnęłam więc po kolejną powieść autorki.
Niestety, bardzo się rozczarowałam. Książka jest nudna, ciągnie się jak flaki z olejem i usypia... Wielka, wielka SZKODA :(

keys | 2013-05-02
Przeczytana: maj 2013

Bardzo lubię książki, których akcja rozgrywa się na obszarach innych kultur, a jeszcze jak to są Indie to już nie mogę się wprost oprzeć, aby nie przeczytać.
I tak było z tą powieścią.
Moja wyobraźnia podążała wartko za główną bohaterką i nie zanudziła się ani na moment przez całe 500 stron.

Mair Ellis po śmierci rodziców odnajduje w starej komodzie przepiękny kaszmirowy szal i pukiel włosów należący najprawdopodobniej do dziecka.
Jako niespokojna dusza, wyrusza śladem znalezionych rzeczy do Indii, aby tam odkrywać powoli tajemnicę swoich dziadków. Sama przeżywa przygodę, która odmienia jej życie.
Polecam.

miki24gr | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

Bardzo ładna powieść, która przeniosła mnie do egzotycznych Indii współczesnych i sprzed kilkudziesięciu lat. Historia o miłości i przyjaźni rodzinną tajemnicą w tle. Z każdą stroną wciągała coraz bardziej. Polecam!!

Takich opowieści, gdzie wydarzenia dziejące się w obecnej chwili przeplatany jest z czyjąś historią jest dziś multum. Podlega to już pod schemat budowania akcji, jednak nasze zaciekawienie rozbudzone na pierwszych stronach może zostać dopieszczone z każdym kolejnym rozdziałem. Niestety zdarza się też rzecz przeciwna i tak, jak w przypadku "Kaszmirowego szala", mamy nudnie wlekącą się fabułę. Zdarzały się rozdziały, które spokojnie mógłby mi ktoś wyrwać i nie zorientowałabym się, że tam były. Zapis niepotrzebnych sytuacji, nic nie wnoszących, ani do historii o babce, ani do budowania atmosfery poszukiwania. W niektórych rozdziałach Mair przeżywa epizody, spotyka kogoś, ot tak przy okazji wędrówki po ulicach miasta, oddaje się z nim rozmowie i nic to nie wnosi do opowieści poza tym ,że ją rozwleka.
Jak dla mnie cała historia traci na wiarygodności już na wstępie, gdzie bohaterka po śmierci ojca podczas porządków w rodzinnym domu znajduje piękny szal. Ponoć należał do babci, ponoć ona...

aleksnadra | 2013-03-19
Przeczytana: 10 marca 2013

Jeżeli w powieść wkomponowana jest egzotyka, powiew orientu, szczypta nieznanej kultury i odkrywanie tajemnic z przeszłości pewne jest, że książka trafi w moje ręce. "Kaszmirowy szal" od pierwszej chwili ucieszył moje oczy przepiękną okładką a wraz z postępem lektury odkryłam również jej perfekcyjne dopasowanie do fabuły. Poza tym przepiękny krajobraz pobudza wyobraźnię i tęsknotę za nieznaną krainą, możliwością podróżowania i zdobywania nowych doświadczeń.

Jak dobrze wiecie okładka nie jest miarą wartości książki. Na szczęście treść także mnie nie zawiodła i bez przeszkód mogłam oddać się przyjemności czytania.

Rosie Thomas jest zapalonym podróżnikiem i alpinistką. Przez lata wpinała się w Alpach i Himalajach, startowała w rajdzie samochodowym Pekin- Paryż, przebywała na maleńkiej bułgarskiej stacji doświadczalnej w Antarktydzie i przemierzyła Jedwabny Szlak. Nic dziwnego, że egzotyczne podróże i krajobrazy stały się tłem dla wielu jej książek.

Mair Ellis żyje chwilą, dniem...

Przeczytałam tyle pochlebnych opinii na temat "Kaszmirowego szala", że też postanowiłam go przeczytać, niestety bardzo się rozczarowałam. Lubię gdy akcja dzieje się współcześnie i dużo lat wcześniej, lubię tajemnice i sekrety rodzinna, ale tu to wszystko jest takie mdłe i nieciekawie napisane. Nic ciekawego się nie dzieje, dużo niepotrzebnych opisów i rozmów. Nudziła mnie ta książka, taka przeciętna powieść, którą szybko się zapomina.

Anepor | 2014-01-31
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Indie, wspaniałe krajobrazy Kaszmiru, ogromne ośnieżone szczyty Himalajów - te obrazy miałam przed oczyma czytając "Kaszmirowy szal". Do tego dodana zagmatwana rodzinna tajemnica, wątek miłosny, zazdrość i przyjaźń, a całość całość wciągająca do ostatniej strony. Polecam. .....Dziękuję Aniu.