Córka króla moczarów

Seria: Gorzka Czekolada
Wydawnictwo: Media Rodzina
The Marsh King's Daughter
Weronika

Znakomity thriller psychologiczny, połączenie „Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet” i „Pokoju”. Helena Pelletier potrafi polować na zwierzęta i wytropić każdy ślad. Nauczyła się tego od ojca, z którym dorastała w całkowitym odosobnieniu w domku na trzęsawiskach. Mężczyzna był jej bohaterem, wzorem do naśladowania i idolem – do czasu, gdy zaczęła sobie uświadamiać, że obie z matką są na bagnach...

Helena Pelletier potrafi polować na zwierzęta i wytropić każdy ślad. Nauczyła się tego od ojca, z którym dorastała w całkowitym odosobnieniu w domku na trzęsawiskach. Mężczyzna był jej bohaterem, wzorem do naśladowania i idolem – do czasu, gdy zaczęła sobie uświadamiać, że obie z matką są na bagnach więzione, a ojciec kontroluje całe ich życie.
Teraz, piętnaście lat później ojciec ucieka z pilnie strzeżonego więzienia i ukrywa się gdzieś pośród moczarów. Helena ma jedno zadanie: dopaść ojca, zanim on dopadnie ją.

źródło opisu: https://mediarodzina.pl/prod/1491/Corka-krola-moczarow

źródło okładki: https://mediarodzina.pl/prod/1491/Corka-krola-moczarow

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

W więzieniu bez ścian

Helena kocha ojca. To on uczy ją wszystkiego o otaczającym świecie. Zabiera na wyprawy po moczarach. Snuje długie opowieści. Chata i mokradła są ich całym światem. A cały ich świat jest więzieniem.

Po latach przetrzymywania przez ojca na moczarach Helena wraca do społeczeństwa. Zmienia nazwisko, zakłada rodzinę, prowadzi mały biznes i nareszcie jej życie zaczyna się układać. Do czasu, kiedy jej ojciec ucieka z więzienia – a wtedy rozpoczyna się polowanie. Tylko kto jest w nim myśliwym, a kto ofiarą?

„Córka Króla Moczarów” Karen Dionne to przejmująca historia o kobiecie, która usiłuje rozprawić się z ciążącymi nad nią wydarzeniami z przeszłości. Poznajemy Helenę kilkanaście lat po odzyskaniu wolności i stopniowo z jej wspomnień możemy się dowiedzieć, przez jakie przeszła piekło. Książka ukazuje złożoną pod względem psychologicznym sytuację głównej bohaterki: rozdarta między nienawiścią a ślepym uwielbieniem, pragnieniem wolności a miłością do ojca i moczarów, potrzebą akceptacji a poczuciem odrzucenia i wyrzutami sumienia. Pokazuje, przez co przechodzą porwane osoby, emocjonalnie uzależnione od swojego prześladowcy. To bardzo wiarygodna historia, a jej prawdopodobieństwo tym bardziej przyprawia o dreszcze.

Ciekawy jest też sposób, w jaki autorka komponuje swoją opowieść: teraźniejszość przeplata się z przeszłością, baśń Andersena z indiańskimi legendami i wierzeniami. Najciekawsze wydały mi się retrospekcje o życiu na moczarach a także opis trudnego i rozczarowującego procesu przystosowywania się bohaterki do „normalnego” życia.

Krajobraz Górnego Półwyspu w stanie Michigan zdecydowanie przyczynia się do tworzenia klimatu powieści: długie, mroźne zimy, chmary owadów, rozlewiska i dzikie zwierzęta równocześnie przerażają i zachwycają. Helena żyje co prawda terroryzowana przez despotycznego ojca, ale zarazem jest pełna podziwu dla jego znajomości przyrody i umiejętności radzenia sobie z dala od cywilizacji.

Karen Dionne stworzyła thriller psychologiczny osadzony w oryginalnej scenerii, ukazujący rozwój głównej bohaterki, która dla odmiany nie jest bezwolną ofiarą czekającą na ratunek, ale zdecydowanie bierze sprawy w swoje ręce.

Agnieszka Kruk

Perzka | 2017-10-28
Przeczytana: 28 października 2017

Zrujnowana farma otoczona mokradłami, bagnami, drzewami i krzakami w środkowej części Górnego Półwyspu w stanie Michigan. Tam rozgrywa się tragedia porwanej dziewczynki, która jako nastolatka zostaje mamą Heleny. Obie wraz z porywaczem Jacobsem Holbrockiem spędzają w owym miejscu 12 lat.
Narratorem powieści jest Helena, która pod zmienionym nazwiskiem prowadzi spokojne życie. Jest żoną Stephena i mamą dwóch córeczek, a na co dzień zajmuje się domem, oraz wyrobem i sprzedażą dżemów. Niestety sielankowe życie przerywa mrożąca krew w żyłach wiadomość. Jej ojciec, obecnie 66- latek uciekł z więzienia...
Powieść toczy się dwutorowo. Helena wspomina i opowiada o życiu w Chacie na mokradłach, a z drugiej strony obserwujemy bieżące wydarzenia, czyli poszukiwania zbiegłego Jacobsa.
Jest to dla niej trudne przeżycie. Jej ojciec okazał się porywaczem, zbrodniarzem, nieobliczalnym człowiekiem. Z jednej strony nienawidzi go, z drugiej jest jej mu go żal. Wspomina Jacobsa również jako...

Aneta Wiola | 2018-02-06
Przeczytana: 05 lutego 2018

Helena w wieku 12 lat dowiedziała się, że życie jakie wiodła było zbudowane na kłamstwie.
Jej ojciec, porywacz i gwałciciel, ucieka z więzienia. Rozpoczynają się poszukiwania zbiega, lecz córka Króla Moczarów rozpoczyna własny pościg.

Co za chłam! Nie rozumiem tej ekscytacji na punkcie tej książki.
"Nie oceniaj książki po okładce", jednak ja oceniłam i kupiłam ten gniot w ładnym opakowaniu.

Historia przedstawiona z punktu widzenia Heleny, która bieżące wydarzenia miesza ze wspomnieniami.
Myślcie co chcecie, ale ja nie polubiłam tej samolubnej kobiety, która nic innego nie widziała z wyjątkiem czubka własnego nosa.
Gardziłam Heleną która już jako smarkula, swoją matkę traktowała gorzej niż gówno. Nie potrzeba do tego wychowania, żeby wiedzieć, że grożenie komuś nożem jest złe.

Rozczarowała mnie CÓRKA KRÓLA MOCZARÓW. Oczekiwałam "rewelacyjnego thrillera psychologicznego", jak jest zareklamowane na okładce, a tymczasem walczyłam ze snem, zagłębiając się w tę lekturę.
Jeśli...

Joanna | 2017-11-15
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2017
Przeczytana: 15 listopada 2017

Wysłuchanie audioksiążki w rewelacyjnej interpretacji Anny Dereszowskiej uważam za doskonały wybór, jeżeli chodzi o formę przekazu tej powieści. Nieskazitelna dykcja powszechnie lubianej aktorki, świetna interpunkcja tekstu , dostosowanie barwy i tonacji głosu do narracji bohaterów, budowanie napięcia i sytuacji grozy tworzy niezapomniany klimat powieści, wciąga i trudno rozstać się z audiobookiem.
Powieść dostarczyła mi mnóstwo skrajnych emocji od zaciekawienia, przerażenia po zachwyt i współczucie bohaterom .
Książka jest niezwykle ciekawie zbudowana - obok wątków przebiegających w czasie teraźniejszym autorka sięga do przeszłości bohaterów, ich traumatycznych przeżyć, próbuje dokonać sprawiedliwego rozliczenia z przeszłością, zbudować z trudnych relacji patologicznej rodziny konstruktywną szczęśliwą przyszłość.
Wątki współczesne, sięgające przeszłości przeplatane są odpowiednio dobranymi tematycznie fragmentami baśni H.Ch. Andersena :" Córka króla...

Blue-eyedPassionate | 2017-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2017

"Córka króla moczarów" Karen Dionne to naprawdę bardzo dobry, trzymający w napięciu i rozkręcający się z każdą stroną thriller psychologiczny.

Główną bohaterką jest Helena, której losy w książce przeplatają się z teraźniejszością, jak i przeszłością. Dorosła, teraźniejsza Helena jest matką dwóch dziewczynek Marii i Iris oraz ma kochającego, spokojnego męża Stephana. Dorosła Helena skrywa mroczną przeszłość, która zapragnie się z nią zmierzyć.
Młoda Helena dorastała na mokradłach, całkowicie odcięta od świata, cywilizacji, współczesnych wygód. Nie jest typową małą dziewczynką, która bawi się lalkami, zamiast tego ojciec uczy ją tropić, polować i zabijać zwierzęta, uczy ją jak przetrwać na mokradłach, wykrywać zagrożenia i jak się przed nimi bronić. Nie świadoma niczego Helena jest pełna czystego uwielbienia do ojca i uważa, że wszystko jest w porządku.
Do czasu póki nie dorasta... Zauważa agresywne zachowanie ojca do matki, zastanawia się nad takim, a nie innych jej zachowaniem,...

Znowu dałam się złapać na tytuł i przyciągającą wzrok okładkę, ale tym razem zawartość nie okazała się jednym wielkim rozczarowanie, jak to miało miejsce w przeszłości. Karen Dionne miała genialny pomysł na fabułę i wielka szkoda, że cały jego potencjał nie został w pełni wykorzystany. W "Córce króla moczarów" najbardziej przeszkadzał mi brak dialogów - czasem nawet kilkanaście stron wspomnień w formie opisowej, a mniej więcej w połowie lektury historie o polowaniach, łowieniu ryb i przeżyciu w głuszy stawały się trochę męczące. Liczyłam też na bardziej pomysłowe/dramatyczne zakończenie.
To mogła być fantastyczna powieść, a jest tylko dobra. A może "aż" dobra?

Stokrotka | 2018-10-08
Przeczytana: 08 października 2018

Pamiętam czas, gdy „Córka Króla Moczarów” była nowością wydawniczą. Pojawiały się wówczas same pozytywne recenzje pełne pochwał i zachwytów. Później przyszła pora na falę opinii negatywnych, zawiedzionych, opisujących książkę jako przeciętną. Gdy wreszcie powieść trafiła w moje ręce, postanowiłam, że podejdę do lektury bez wygórowanych oczekiwań. Siądę do czytania i zobaczę, co się zdarzy.
Powieść przypadła mi do gustu. Nie poraziła swoją treścią, nie wprawiła w zachwyt, nie zmieniła mojego życia, ale historia Heleny wydała mi się interesująca i warta czasu poświęconego na czytanie. Bardzo spodobało mi się połączenie fragmentów baśni Andersena z kolejnymi rozdziałami książki. Fabuła, na którą składają się wspomnienia córki Króla Moczarów oraz jej „gra” z ojcem, wciąga, budzi niepokój. Książka daje do myślenia. Zmusza też do refleksji na temat konsekwencji związanych z raz podjętą decyzją.

Arlet | 2017-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2017

O córce Króla Moczarów - Helenie Pelletier można powiedzieć, że chyba jest szczęśliwa. Ma męża, dwie córki, własną firmę. Zostawiła za sobą przeszłość i prowadzi normalne życie. Aż tu nagle, jak grom z jasnego nieba, w radio zostaje ogłoszona wiadomość. Ojciec Heleny ucieka z więzienia. Kobieta musi ochronić swoją rodzinę za wszelką cenę, dlatego decyduje się wytropić "zwierza".
Narratorką jest Helena. Cały czas towarzyszymy jej w drodze, podczas której podąża ona śladem ojca, a w międzyczasie opowiada nam o swoim dzieciństwie.
Warstwa psychologiczna książki jest naprawdę mocna. Autorka pokazuje nam jak można kogoś kochać, a będąc świadomym jego okropnych czynów, równocześnie nienawidzić.
POLECAM.
To historia niezwykle smutna, ale i piękna. Pokazuje wszystkie, w tym te najciemniejsze strony bycia czyimś niewolnikiem.

Angelic | 2017-10-29
Przeczytana: 29 października 2017

"Córka Króla Moczarów" jest książką ładnie skomponowaną i przemyślaną. Autorka zgrabnie połączyła elementy baśni Andersena z toczącą się obecnie historią Heleny i jej wspomnieniami z okresu przebywania na moczarach.
Miałam wrażenie, że niekiedy życie rodzinne było przedstawione wręcz sielankowo, natomiast w miarę tkania opowieści poznajemy okrucieństwo Jacoba - ojca dziewczyny. Książka pokazuje jak stopniowo w bohaterce zachodziła przemiana, jak dojrzewał w niej bunt i próby walki ze sprzecznymi uczuciami o tym co znała od dziecka, a tym co próbowała zrozumieć.
Książka zdecydowanie warta polecenia :)

xLadyInBlack | 2018-02-07
Na półkach: Inne, Przeczytane
Przeczytana: 07 lutego 2018

Helena ma kochającego męża i dwie wspaniałe córeczki. Na pozór jest przykładną żoną i matką, w tajemnicy przed rodziną skrywa mroczny sekret swojego pochodzenia. Nawet najgłębiej chowana tajemnica musi jednak w końcu wyjść na jaw. Kiedy z więzienia ucieka groźny porywacz zwany Królem Moczarów, Helena wie, że to właśnie jej będzie szukał. Nikt inny nie wie, że psychopata jest jej ojcem a ona sama urodziła się w niewoli i przez pierwsze 12 lat życia nie miała kontaktu ze światem. Nikt też nie wie, że ojciec nauczył swoją córkę wszystkiego co wiedział i teraz to tylko ona może ruszyć jego tropem.

Życie Heleny nie było łatwe. Pośród malowniczych krajobrazów, bogato i szczegółowo przedstawionych przez autorkę przebija się nie tylko piękno przyrody, ale wielkie osamotnienie. Kobieta nauczona przez ojca współistnienia z fauną i florą potrafi żyć w swojej samotni, jednak wbrew pozorom wszystko czego nauczył ją ojciec nie jest miłością do otaczającego ją życia a kwestią przetrwania. Wiele...

kajsa | 2017-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2017

Znakomita analiza relacji "rodzinnych" ukazana oczyma córki porywacza młodocianej dziewczyny i jednocześnie jej matki.
Helen dorasta w odmiennych warunkach niż jej rówieśnicy.Żyje izolowana od ludzi,otoczona wszechobecną roślinnością i dziką zwierzyną,w towarzystwie milczącej i wycofanej matki oraz ojca psychopaty,którego wprost uwielbia.Za wszelką cenę stara się być do niego podobna.Nie wie,że istnieje inne życie niż jej, nie zna okoliczności spotkania swoich rodziców.
W wieku 14 lat dziewczynka zostanie postawiona w obliczu prawdy,z którą będzie musiała się zmierzyć, i która nada dość wypaczony kierunek jej przyszłemu życiu.
Gdy już będzie się wydawało,że może myśleć o spokoju i stablizacji,los pownownie ją zaskoczy. Tym razem będzie musiała stawić mu wyzwanie,by obronić własną rodzinę.