Annabelle

Tłumaczenie: Marta Rey-Radlińska
Cykl: Inspektor Charlie Lager (tom 1)
Wydawnictwo: Burda Książki
Annabelle
giovanna

Pewnej ciepłej, letniej nocy siedemnastoletnia Annabelle znika z małej miejscowości Gullspang na granicy Västergötlandu i Värmlandu. Jej rodzice szaleją z niepokoju, miejscowa policja jest bezradna, a Missing people prowadzi bezskuteczne poszukiwania. Inspektor Charlie Lager i jej kolega zostają skierowani do tej sprawy. Charlie jest dochodzeniowcem w Narodowym Departamencie Operacyjnym, zdolną policjantką, która w pracy odnalazła rutynę, tak potrzebną jej chaotycznej duszy. To dla niej podróż w przeszłość. Musi powrócić do miejsca, które opuściła w wieku czternastu lat, do przeszłości i dzieciństwa, od których ze wszystkich sił próbowała uciec.

źródło opisu: http://www.burdaksiazki.pl/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Ewa-Książkówka książek: 652

Koszmar każdego rodzica

Chcąc przeżyć najgorszy koszmar swego życia wcale nie trzeba znaleźć się w starym, opuszczonym domu i uciekać przed goniącymi nas zjawami. Wcale też nie trzeba walczyć na śmierć i życie z odrażającymi zombie. Wystarczy doświadczyć najgorszej traumy każdego rodzica – stracić dziecko.

Waśnie ten okrutny scenariusz dotknął rodziców Annabelle – bohaterów debiutu szwedzkiej pisarki Liny Bengtsdotter. Ich najukochańsza córka znika – tak po prostu. Wczoraj była, dziś jej nie ma. Cierpią, próbują poruszyć niebo i ziemie, a ułatwić im poszukiwania ma Narodowy Departament Operacyjny. Konkretnie, pani inspektor Charlie Lager – niezwykle uzdolniona i solidna w swoim fachu policjantka.

I gdyby ta opowieść krążyła tylko i wyłącznie wokół zaginięcia nastolatki, to pewnie nie wyróżniałaby się specjalnie na tle mnóstwa innych powieści z wątkiem kryminalnym – wszak zaginięć małoletnich w fabułach szwedzkich kryminałów nie brakuje. Jednak w tym przypadku akcja toczy się dwutorowo – poznajemy samą Annabelle, ale też odbywamy podróż w czasie z policjantką, która po wielu latach wraca do maleńkiego miasteczka nieopodal Szwecji, by odnaleźć nastolatkę, ale też jednocześnie zmierzyć się ze swoją przeszłością.

Dwutorowa akcja nie zawsze sprawdza się w książkach lub też sam autor nie bardzo potrafi lawirować między nimi. Na szczęście Lina Bengtsdotter poradziła sobie z tym bardzo dobrze. Stworzyła też ciekawe postacie, a sam wątek jest interesujący i nie pozwala oderwać się od lektury do samego końca. Nie jest to może moim skromnym zdaniem poziom topowych szwedzkich pisarzy kryminalnych i nie uważam, by autorka była jakimś nowym objawieniem, ale zdecydowanie radzi sobie na polu literackim dobrze – zwłaszcza, że jest to jej debiut.

Czy po książkę sięgnąć warto? Naturalnie, ale bez nastawiania się na hit zwalający z nóg. Raczej trzeba podejść do książki i autorki jak do nowej twarzy szwedzkiego kryminału, którą poznać powinien każdy, kto się w gatunku lubuje i tak samo ci, którzy po takowe lektury sięgają sporadycznie. Sprawdzi się u każdego – gwarantuję.

Ewa Szczepańska

veinylover | 2018-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2018

Dostałem audiobooka. Czytany bez zarzutu.
To tyle pochwał.
Przez większość książki mowa jest o chlaniu, ćpaniu, lekomanii, pieprzeniu i samoudręczeniu. Masochistyczna narracja.
Psychologiczne rozważania na poziomie chlewa: neomarksistowski, antykulturowy bełkot psychoanalityczny.
Wszystkie postaci są dla mojego mózgu odpychające, a narracja wzbudza we mnie wymioty.
Moja ocena nie jest obiektywna, bo nie doczytałem. Zwymiotowałem.
Nie dlatego, że jestem tak moralny i grzeczny, ale dlatego że tego się po prostu nie da czytać. Nic a nic mnie nie obchodzi policjantka z poluzowanym deklem, ani panienka, która w stanie zaćpania nie wie, czy jest na ziemi, czy w kosmosie. Nic a nic mnie nie obchodzi neomarksistowskie społeczeństwo opisane w tej książce, a jak pomyślę, że taki „postęp” społeczny grozi nam wszystkim, to dostaję gęsiej skórki. Mnóstwo irytujących i beznadziejnych dialogów o niczym, które niby mają stworzyć klimat, ale które nie popychają fabuły, męczą. Wszyscy są tam tacy...

Agro | 2018-01-19
Przeczytana: 18 stycznia 2018

Szwedzkie, dobre, bez zadęcia.
Sprawnie się czyta, wszystkie wątki fajnie poprowadzone, nadają sens całej powieści.
Jak na debiut – jest dobrze!
Liczę, że kolejne części będą lepsze i dopiero autorka rozkręci się po całości.

WielkiBuk | 2017-11-16
Przeczytana: listopad 2017

„Annabelle” to świetny, klasyczny, a nawet tradycyjny kryminał prosto ze Skandynawii. Każdy najważniejszy dla gatunku element jest tutaj na swoim miejscu. Prowincjonalne miasteczko odcięte od świata, zamysł zbrodni, o której nic do końca nie wiadomo i tajemnice, które ukrywa cała społeczność. Do tego oczywiście detektyw po przejściach, z problemami, najlepszy w swoim fachu, czyli tutaj inspektorka Charlie Lager. Jak przystało na opowieść prosto z Północy, Lina Bengtsdotter wciąga czytelnika w mroczną, posępną intrygę, która nie tylko pokazuje mentalność mniejszych społeczności, nie tylko wbija szpile w zakłamanie zbiorowości i niechęć do grzebania w prywatności tak charakterystycznej dla Szwedów, ale zwyczajnie dociera do dna ludzkiej duszy. Tego smutnego miejsca, gdzie drzemie największa ciemność.

Lina Bengtsdotter to nowa, jaśniejąca gwiazda szwedzkiego kryminału i kolejne nazwisko, które warto śledzić, jeśli jesteście miłośnikami zbrodniczych opowieści rodem ze Skandynawii.

Anafis | 2017-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2017

W Polsce to nawet debiutantki automatycznie stają się królowymi kryminałów. Śmieszne to.

A książka przeciętna. Może nie jest zła, ale też nie na tyle dobra, żebym wyczekiwała na kolejny tom i jeszcze chciała za niego zapłacić.

zeberka363 | 2017-12-29
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 29 grudnia 2017

Świetny kryminał przedstawiony z trzech stron.Jedną opisuje policjantka Charlie,drugą zaginiona Annabelle,a trzecią Alice-która w końcu okazuje się być zupełnie kim innym.I to zakończenie...spodziewałam się całkiem innego!Czy autorkę jednej ksiązki można nazwać "królową kryminału"? Nie sądzę,ale w tej autorce jest potencjał.Książkę polecam!

Ewa-Książkówka | 2018-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2018

Koszmar każdego rodzica, czyli słów kilka o "Annabelle" Liny Bengtsdotter.

książek: 2076
Matylda Saresta | 2017-11-12

Nie oceniam, bo nie doczytałam...
Mam chyba problem z pisarzami tej narodowości...

ElViento | 2017-11-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 20 listopada 2017

Bardzo dobra i wciągająca książka. Rzetelnie prowadzona akcja, bardzo dobry pomysł z opowieściami z przeszłości, które wraz z bieżącymi wydarzeniami prowadzą do rozwiązania historii. Dodatkowo duży plus za bardzo realistyczne i życiowe podejście do bohaterów oraz za sposób pisania. Polecam serdecznie, bardzo dobra pozycja! :)

karolina94 | 2018-02-06

Świetny thriller psychologiczny, wciąga do tego akcja osadzona w Szwecji. Czego chcieć więcej. 10/10 i czekam na następną część!

Przeczytana: 10 grudnia 2017

"Na początku broniła się, kłóciła, wychodziła z pokoju socjalnego i pisała pełne złości maile do szefostwa. Ale potem zrobiła to samo, co wszystkie inne koleżanki, które do czegoś doszły w tym zawodzie: ściszyła głos i przestała się uśmiechać."
Bardzo nie lubię określeń "królowa", "król" czy "gwiazda", oraz porównywania debiutujących autorów do tych już uznanych. Dlatego na opis "nowa szwedzka królowa kryminału" spojrzałam z przymrużeniem oka i po prostu go zignorowałam. Dobra książka nie potrzebuje porównań i obroni się sama. I tak właśnie się stało z "Annabelle". Autorka w bardzo plastyczny i przejmujący sposób opisała społeczność niewielkiego szwedzkiego miasteczka, z jego prywatnymi prawami i brudnymi tajemnicami. A postać głównej bohaterki - policjantki - została wykreowana tak ciekawie, że nie mogę doczekać się jej dalszych losów. Jeśli miałabym już koniecznie porównywać, to nazwałabym Charlie Lager odpowiednikiem kryminalnego doktora House'a. Zamknięta w sobie, z trudną...

Patronaty tygodnia

Pomimo tego, że jest dopiero połowa listopada, to w naszych patronatach czuć już bożonarodzeniową atmosferę! Sprawdźcie koniecznie co przygotowaliśmy dla was w tym tygodniu i może któryś z tytułów nada się na prezent dla bliskiej osoby...

Udało mi się stworzyć coś znacznie większego niż kryminał

Lina Bengtsdotter zachwyciła Szwecję powieścią „Annabelle”, która wychodzi mocno poza ramy kryminału. To dzięki głębi opowieści krytycy Crimetime Specsavers okrzyknęłi ją najlepszym debiutem roku 2017 i królową kryminału, detronizując tym samym Camillę Lackberg. Zapraszamy do lektury wywiadu z pisarką.