Annabelle

Koszmar każdego rodzica

Po książkę nowej szwedzkiej królowej kryminału sięgnęłam z ciekawości, w końcu warto poznać jej twórczość. To świetna książka, w której mamy prowincjonalną Szwecję i nastolatki, które muszą znieczulać się narkotykami i alkoholem, żeby wytrzymać. W Gullspång, miejscowości położonej wśród lasów ginie siedemnastoletnia Annabelle, brak wyników sprawia, że sprawą zajmuje się Narodowy Departament Operacyjny, a na miejsce jadą policjanci Anders i Charlie, dla której jest to powrót do przeszłości, bo musi wrócić do miejsca, które opuściła jako nastolatka, i którego już nie chciała nigdy oglądać. Odżywają wspomnienia o znajomych, którzy chcieli wyrwać się do miasta, o matce alkoholiczce, która stała się tym czym Charlie nie chciała być i o wielu innych rzeczach, od których ze wszystkich sił próbowała uciec. Polecam, bo to ciekawa historia, którą szybko się czyta.

audio -Maria Seweryn - nie przepadam za jej sposobem czytania
Książka okrutnie dołująca, depresyjna i przerażająca.
Ciężko mi się ją czytało.

audio -Maria Seweryn - nie przepadam za jej sposobem czytania
Książka okrutnie dołująca, depresyjna i przerażająca.
Ciężko mi się ją czytało.

Bardzo dobra pozycja ,Fajnie sie sucha gratulacje dla czytajacego.

Bardzo dobra pozycja ,Fajnie sie sucha gratulacje dla czytajacego.

książkę oceniam jako dobrą ale wkurza mnie, ze obecnie, pod kategorie kryminał podszywa się coraz więcej pozycji które z kryminałem oprócz zbrodni nie mają wiele wspólnego. Sięgam po kryminał i chcę dostać kryminał, śledztwo, dochodzenie a nie dramat - powieść obyczajową która, jakkolwiek dobrze napisana nie daje mi tej samej satysfakcji której oczekuje po kryminale. Nie ma mowy żebym sięgnęła po kolejną książkę autorki zanim się nie przekonam, że nie zawiera innej tematyki niż reklamowana. Dziękuję za uwagę!

135/180/2021
Wyzwanie LC sierpień 2021 - Debiut
Dobry debiut, dobry. Będę czytać kolejne powieści tej autorki. Wprawdzie dużo tu picia i przygodnego seksu, szczególnie w myślach policjantki prowadzącej śledztwo, ale da się przeżyć. Mamy tu Szwecję prowincjonalną, absolutnie niesielankową, małolaty trzynastoletnie chadzają do baru i na mocno zakrapiane (i nie tylko) imprezy. Chociaż może w Polsce też już tak chadzają?
Na tej prowincji zaginęła dziewczyna, jest kilku podejrzanych płci męskiej, ale trudno jednoznacznie wskazać winnego. Poza tym mamy wtrącone krótkie opowiastki o jakiejś Rosie i jakiejś Alice. Wygląda na to, że opowiastki są ni przypiął, ni wypiął, ale wiadomo przecież, że jeżeli coś takiego pojawia się w powieści, to musi mieć związek z głównym wątkiem. No i ma. Więc kto w końcu porwał tytułową Annabelle? Były chłopak, obecny chłopak, może ta cała Rosa albo Alice? I czy to tylko porwanie, czy porwanie z zabójstwem?
Wiem! Wiem, ale nie powiem. Jak to mówił Marek Kondrat, dyrektor więzienia w Kilerze.

135/180/2021
Wyzwanie LC sierpień 2021 - Debiut

Siegnełam po te autorke ,bo zaciekawiła mnie reklama - "nowa królowa szwedzkiego kryminału". Ksiażka niezła,ale z ta królowa to przesada. W porównaniu z Mankellem, którego zgodnie z tym kluczem powinno sie określac cesarzem szwedziego kryminału czy Mari Jungsdtedt postaci sa bardzo słabo nakreślone psychologicznie. Alkohol i narkotyki oraz zbyt słabo albo za mocno kontrolowane nastolatki to za mało, by fabuła miała klimat i była wileowymiarowa jak u Mankella. No i to zakończenie - jak dla mnie bardzo rozczrowujące, skoro ksiazka zaliczana jest do kategorii krymnał a nie powieśc obyczajowa. Mozna by podejrzewac, ze autorka nie wiedziała, jak rozwiazać zapetlone przez siebie watki, więc je po rostu przecieła.

Świetna książka. Od poczatku do końca trzyma z zaciekawieniem. Cała fabuła spójna i ciekawa. Polecam.

Hm, muszę przyznać, że zakończenie tej książki mocno mnie zaskoczyło. Niestety w negatywnym sensie. Spodziewałam się lepszego rozwiązania tej tajemnicy. Ogólnie książkę czyta się szybko i przyjemnie. Całość jest jednak bardzo przewidywalna, znajdziemy tu wszystkie kryminalne zabiegi - na pozór bezsensowne retrospekcje, zaskakujące powiązania między bohaterami i zbrodnie sprzed lat. Ot, jeden z wielu podobnych kryminałów. Bez fajerwerków.

"Annabelle" to wciągający thriller, w którym zdeterminowana i pełna tajemnic detektyw próbuje odnaleźć i rozwikłać tajemnicę zaginięcia dziewczyny. W trakcie historii na jaw wychodzą nowe dowody, które coraz bardziej komplikują samo śledztwo, jak i życie policjantki. Historia jest pełna tajemnic, okrucieństwa i niespodzianek. Czyta się szybko, natomiast jednym co przynajmniej mnie, jako czytelniczkę bardzo zawiodło był niestety sam koniec powieści. Oczekiwałam czegoś więcej po taki wprowadzeniu, jakim posłużyła się autorka.

Zbrodnia jako taka nie była żadnym odkryciem, ale to jak wszystko jest opisane i cała otoczka sprawiają, że trudno się oderwać. Zbrodnia będąca bardziej podporą dla całej fabuły, niż jedyną częścią to ciekawy zabieg, który bardzo mi się podoba.

• 2017
  • Audiobooki