Poznajcie Córkę króla moczarów

LubimyCzytać
18.10.2017

11 października nakładem wydawnictwa Media Rodzina ukazała się powieść amerykańskiej autorki Karen Dionne, zatytułowana Córka króla moczarów. Jej bohaterka – Helena Pelletier, tak jak postać z baśni Andersena, posiada dwie osobowości – jednocześnie jest łagodną kobietą i psychopatką gotową zrobić wszystko, by dopaść swojego ojca, zanim on dopadnie ją. To świetny thriller psychologiczny, będący połączeniem „Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet” Larssona oraz „Pokoju” Emmy Donoghue.

Główną bohaterką jest Helena Pelletier, która dorastała w całkowitym odosobnieniu w domku na trzęsawiskach na Górnym Półwyspie w amerykańskim stanie Michigan. Jej idolem i niedoścignionym wzorem jest ojciec, który nauczył ją polować, tropić i żyć na łonie natury. W końcu jednak dziewczyna zaczyna rozumieć, że z matką są w rzeczywistości na bagnach więzione, a ojciec kontroluje całe ich życie. Helena decyduje się na ucieczkę, dzięki czemu ojciec trafia do więzienia o zaostrzonym rygorze.
Helena układa sobie życie pod nowym nazwiskiem; nikt nie zna jej przeszłości. Kiedy po piętnastu latach ojciec ucieka z pilnie strzeżonego więzienia i ukrywa się na moczarach, kobieta wie, że tylko ona może go wytropić. I dopaść, zanim on dopadnie ją.

Karen Dionne to światowej sławy autorka thrillerów, członkini stowarzyszenia International Thriller Writers, gdzie zasiadała w zarządzie wraz z takimi znakomitościami jak Douglas Preston, Lee Child, Steve Berry czy Peter James. Została uhonorowana tytułem Humanities Scholar za całokształt twórczości.

W latach 70. ubiegłego wieku autorka z mężem i córeczką postanowili zamieszkać na terenach Górnego Półwyspu, wybierając ciszę, spokój i odosobnienie. Żyli na łonie natury, budując drewniany dom, czerpiąc wodę ze strumienia i korzystając z dobrodziejstw lasu. Z główną bohaterką „Córki króla moczarów” autorka dzieli umiłowanie przyrody i umiejętność tropienia zwierząt. Tereny Półwyspu rodzina Dionne opuściła przenosząc się do Detroit, ale lata spędzone w domku na bagnach zostawiły w duszy pisarki niezatarty ślad…

Warto podkreślić, że powieść wyraźnie nawiązuje do jednej z baśni o tym samym tytule autorstwa H. Ch. Andersena – Córki króla moczarów, w której główna bohaterka jest owocem związku egipskiej księżniczki i złego króla moczarów. W konsekwencji za dnia przywdziewa śliczną postać o zatrutym sercu, podczas gdy nocą jest brzydką żabą o łagodnym usposobieniu. Tak też symbolicznie można postrzegać główną bohaterkę, Helenę, która stanowi połączenie psychopaty i niewinnej kobiety. W połowie jest dobra, w połowie zła.

Powieść zostanie przetłumaczona i wydana w 21 językach. Na jej podstawie powstaje scenariusz filmowy. W rodzimej Ameryce została okrzyknięta przez krytyków książką lata 2017.

W Polsce jednocześnie z wersją papierową premierę będzie miał audiobook czytany przez znakomitą polską aktorkę Annę Dereszowską. Fani pamiętający jej niezwykle poruszającą interpretację cyklu „Igrzyska śmierci”, i tym razem mogą liczyć na wielką dawkę emocji.

Co rusz prześladują nas historie dziewczyn przetrzymywanych wbrew swojej woli przez zwyrodnialców, napisała o książce Jacquelyn Mitchard, amerykańska pisarka i dziennikarka. Zastanawiamy się, czy ratunek przyszedł na czas, by ocalić ich ciała i dusze. Co pamiętają? A jeśli pamiętają wszystko, to czy nocą nawiedzają je koszmary? Po mistrzowsku napisana powieść autorstwa Karen Dionne opowiada historię dziecka powstałego ze związku porwanej i napawającego lękiem porywacza. Kiedy sprawca ucieknie z więzienia, jego córka postanowi stawić mu czoło. Nie myślcie sobie, że wiecie, jak rozegra się ich walka, zawierzcie Dionne, która przez wszystkie strony powieści doskonale kontroluje zaskakującą narrację i Wasze mocno bijące serca.

Polscy czytelnicy są zachwyceni książką Dionne. W serwisie pojawiły się już pierwsze opinie: 

Porywająca opowieść o drapieżniku i ofierze, o ojcu i córce, w której nic nie jest takie, jak mogłoby się wydawać. Ona przez dwanaście lat żyła na mokradłach, nieświadoma, że nigdy nie poznała smaku wolności. Świat poszedł naprzód, a tamta dziewczynka przekształciła się w spełnioną kobietę, żonę i matkę. Przeszłość poszła w niepamięć - do czasu... Teraz potwór powrócił. Król Moczarów.
Mroczny, klimatyczny thriller, który wywoła ciarki i wciągnie w grzęzawisko prawdziwego koszmaru. - WielkiBuk

Głównym atutem książki jest jej niesamowicie wciągająca fabuła i przepiękny styl pisania autorki. Pochłania nas zupełnie obca rzeczywistość, fascynuje pociągającym życiem, jakie wiodła Helena jako dziecko. Surowy, dziki świat jawi się jako coś urzekającego i właściwego. Jednak najpiękniejszy jest sposób w jaki Helena nazywa swoje emocje. Niejednokrotnie wzruszający, wzbudzający głębokie współczucie i gniew. Skomplikowana miłość do ojca, trudna relacja z matką jako kobietą. Bunt okresu dojrzewania, opadające z oczu klapki, w końcu naga prawda i ostateczna konfrontacja. Mogę zagwarantować, że na czas czytania zupełnie oderwiecie się od swojej rzeczywistości. - Monika KanapaLiteracka

„Córka Króla Moczarów” to pozycja, która powinna przypaść do gustu każdemu miłośnikowi thrillerów. Tu akcja powieści zwalnia tylko po to, by oświetlić mrok czytelniczej niewiedzy… mrokiem duszy ludzi z moczarów. Mocna, wciągająca, zaskakująca. - Przemysław Garczyński

Dacie się skusić na wspólną wyprawę z córką króla moczarów?

 

Reklama

komentarze [3]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2507
4
18.10.2017 07:26

Zapraszamy do dyskusji.


2816
1598
18.10.2017 18:51

Rewelacyjna powieść - jedna z najlepszych, jakie czytałam w tym roku! Jestem fanką tej dojrzałej, nie tylko wiekowo, autorki! Polecam!


0
0
06.02.2018 19:52

Uwielbiam thrillery, w audiotece zobaczyłam zapowiedź i ściągnęłam bezpłatny fragment. Zapowiadało się 'dobrze', poznajemy kobietę, której grozi śmiertelne niebezpieczeństwo, w dodatku nie zdradziła mężowi, że jej ojciec jest psychopatą, który porwał i więził jej matkę, a ona wychowała się na pustkowiu w którym były więzione razem z matką. Ooooo pomyślałam, intrygujące,...

więcej

zgłoś błąd