Wybór

HarperCollins Polska
2017-06-14
2017-06-14
Katarzyna Ciążyńska
thriller macierzyństwo matka poczucie winy strach śmierć thriller psychologiczny zagrożenie

Skrawki prawdy w mroku

Niezły pomysł na książkę i ogólnie jest też nieźle. Od początku miałem jednak wrażenie, że jakby pójść w horror, a nie psychologię (moim zdaniem to książka psychologiczna, a nie kryminał, sensacja czy thriller),to byłoby jeszcze lepiej ;) No w każdym razie nie jest źle, ciekawiło mnie co będzie dalej, chociaż momentami trochę za dużo takiego międlenia przez bohaterkę wszystkiego... Było to nieco męczące i nudnawe. No i jeszcze nie dość wyraźnie rozgraniczone wspomnienia bohaterki z "realnymi" przeżyciami. Ale zwroty akcji ciekawe i niezłe! Pod koniec dosyć przewidywalna (ale to jak dla mnie dopiero pod koniec).
Ogólnie chyba i tak najlepsza powieść jaką ostatnio przeczytałem.

(czytana/słuchana: 5-6.03.2024)
4/5 [7/10]

"Wybór" Samanty King to niezwykle poruszająca powieść, która stawia bohaterkę, Madeleine, przed trudnym dylematem – wyboru między życiem dwójki ukochanych dzieci. Autorka skrupulatnie buduje napięcie, eksplorując moralne rozterki głównej bohaterki, której decyzja determinuje losy jej rodziny.

King doskonale przedstawia psychologiczne skutki trudnych decyzji, a opowieść o konsekwencjach wyborów uwodzi do ostatniej strony. Zagmatwane wątki emocji i pamięci prowadzą do wielu zwrotów akcji, sprawiając, że sama zaczynałam się zastanawiać, co jest prawdą, a co iluzją.

Wątki buntu, niezależności oraz rodzinnych więzi są przeplatającymi się motywami, które nadają historii dodatkowy wymiar. King zręcznie posługuje się narracją, prowadząc przez labirynt uczuć i tajemnic, a zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że książka trzyma w napięciu do samego końca.

"Wybór" to nie tylko historia rodzinna, ale także psychologiczny thriller, który skłania do refleksji nad granicami moralności i siłą ludzkiej psychiki w obliczu trudnych sytuacji. Samanta King w mistrzowski sposób ukazuje, że czasem wybory, choć bolesne, są nieuniknione, a ich konsekwencje wpisują się głęboko w ludzką egzystencję.

"Wybór" to nie tylko emocjonalna podróż przez labirynt sumienia głównej bohaterki, ale także spojrzenie na ludzką siłę w obliczu najtrudniejszych wyzwań. Samanta King zgrabnie posługuje się językiem, umiejętnie budując atmosferę zagrożenia i niepewności.

Jednym z najmocniejszych punktów tej powieści jest zdolność autorki do kreowania złożonych postaci. Madeleine, główna bohaterka, stała się dla mnie prawdziwą istotą, z którą można się identyfikować pomimo trudności, jakie napotyka. Jej wewnętrzna walka, zwątpienie i próby zrozumienia własnych decyzji sprawiają, że staje się ona żywym, autentycznym podmiotem.

King buduje również ciekawy kontrast między rzeczywistością a wyobraźnią, co dodaje powieści dodatkowego wymiaru tajemnicy. Pytanie, czy to, co pamięta Madeleine, jest prawdą, stwarza nieustanny niepokój, który popycha do kontynuowania lektury.

Ponadto autorka zaskakuje nie tylko dynamicznym tempem narracji, ale także umiejętnie prowadzonymi dialogami, które dodają autentyczności postaciom. Wszystko to sprawia, że "Wybór" to nie tylko książka do przeczytania, ale także do przemyślenia, pozostawiająca po sobie trwałe wrażenie i pytania dotyczące własnych wartości i moralności.

Podsumowując, "Wybór" Samanty King to lektura, która nie tylko trzyma w napięciu, ale również skłania do refleksji nad trudnymi wyborami, jakie życie stawia przed nami. To literacka podróż, którą warto podjąć, aby zanurzyć się w świat emocji, tajemnic i nieprzewidywalnych zwrotów akcji.

Podchodziłam Podchodziłam tej książki bardzo długo, bo bardzo nie lubię thrillerów z udziałem dzieci. Muszę przyznać, że zakończenie mnie nie zaskoczyło, ale książka ciekawa. Autorka stworzyła bardzo ciekawy obraz, który mnie zaciekawił i wciągnął.

2002

Nie porwała mnie,ale historia jest zakręcona ,nieprzewidywalna,kończy się szczęśliwie dla bohaterów.

Generalnie fabuła dobra. Od drugiej części domyśliłam się kto jest sprawcą.

Generalnie fabuła dobra. Od drugiej części domyśliłam się kto jest sprawcą.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Autorka ma bardzo lekkie pióro, przez co mam wrażenie, ma potencjał na dużo lepsze utwory. Historia jest prosta, ciekawie napisana. Mi osobiście opisy przeżyć bohaterki nie przeszkadzały, już bardziej uproszczenie fabuły.

Nie wyobrażam sobie bólu, jaki czułaby matka w takiej chwili. W powyższej sytuacji żadne rozwiązanie nie jest dobre i niesie ze sobą niewyobrażalne konsekwencje.
Jednak moim zdaniem to nie do końca książka o wyborze. To raczej opowieść o koszmarze związanym z niską samooceną.
To przykre, że ludzie nie znają swojej wartości. Próbują się podbudować kosztem innych poprzez stwarzanie pozorów - czerpiąc siłę i pomysły z życia innych, wręcz chorobliwie się do nich upodabniając, zabiegając następnie o ich uwagę i okazując im swoją rzekomą wyższość. Często nie potrafią sobie poradzić z przeszłością, żyją w wyimaginowanych związkach z osobą trzecią i próbują coś udowodnić - tylko co? Zamiast docenić to, co mają, żyć teraźniejszością, skupiają się na tym, by za wszelką cenę podnieść własną samoocenę. Smutne. A nie ma nic piękniejszego, jak bycie najlepszą wersją samego siebie!
Książka schematyczna i przewidywalna, ale czyta się dobrze - taki lekki umialcz czasu.

Pomysł był super ale wykonanie...lecz biorąc pod uwagę że był to debiut autorki to na pewne rzeczy można przymknąć lekko oczy. Bohaterce czyli matce bliźniaków czegoś brakowało była niesamowicie irytująca. Historia na raz jak nie ma się nic innego pod ręką. Nocy raczej przy Wyborze nie zarwiecie

Świetna !
Niesamowicie wciągająca i trzymająca w napięciu .

Świetna !
Niesamowicie wciągająca i trzymająca w napięciu .

Przewidywalna!
Książka jak dla mnie mało zaskakująca, momentami nudna. Fajnie skonstruowany wątek psychologiczny.

Przewidywalna!

• 2017