Wybór

Tłumaczenie: Katarzyna Ciążyńska
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
The Choice
HarperCollins

Co jeżeli musisz zdecydować, które z twoich dzieci ma żyć, a które umrzeć? Jak to jest, gdy ktoś przystawia ci do skroni pistolet i każe wybierać? Czy skazać na śmierć buntowniczą i niezależną córkę, czy wrażliwego i uległego syna? Które z nich bardziej zasługuje na to, by dalej żyć? Jeżeli Madeleine nie wykona polecenia, zginie i Annabel, i Aidan. Madeleine wybiera, zaraz potem pada strzał,...

Jeżeli Madeleine nie wykona polecenia, zginie i Annabel, i Aidan. Madeleine wybiera, zaraz potem pada strzał, który na zawsze obciąży jej sumienie.
Gdy po trzech miesiącach budzi się w szpitalu, próbuje poukładać kolejność tamtych zdarzeń i usprawiedliwić swój wybór. Jednak pamięć ją zawodzi i podsuwa coraz inne, często sprzeczne obrazy. Co wydarzyło się naprawdę, a co jest jedynie wytworem jej umysłu?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
DziewczęZksiążką książek: 74

Skrawki prawdy w mroku

„Wybierz jedno, suko” – od tych słów zaczyna się koszmar Madeleine, matki dziesięcioletnich bliźniąt. Wystrzał, krew i bolesne poczucie winy z powodu dokonanego wyboru towarzyszy jej teraz w każdej minucie. Trauma po napadzie przez uzbrojonego napastnika miesza jej w umyśle, rwie czas jak watę cukrową, odbiera głos. Maddie jest tylko cieniem człowieka, cieniem, który stracił swój spokój, stracił idealną rodzinę, cel życia i szczęście. Jedyne co teraz czuje kobieta to strach i ból. Strach przed czymś, co wciąż czai się w mroku, w ciemnych kątach domu, za drzwiami przez które wszedł oprawca. I ból, bo jednak wybrała. Wybrała to, które ma zginąć i to, które ma przeżyć.

Maddie i jej mąż Nick, oboje wcześnie osieroceni przez rodziców, bardzo pragnęli szybko założyć własną rodzinę. Los prędko obdarzył ich dziećmi, piękną parą bliźniąt - Annabel i Aidanem. Od tego czasu jedynym zajęciem młodej mamy stało się dbanie o dom i dzieci a ich ojca – o to aby miały wszystko co najlepsze. Zabrakło już czasu i energii na dbanie o siebie nawzajem, liczyły się tylko bliźniaki. Po latach na wierzch wydostają się więc frustracje i napięcia Nicka, z którymi Madeleine nie umie sobie poradzić, przed którymi nie umie się obronić. Jej mąż zmienił się w kogoś obcego, napastliwego, wręcz agresywnego. A może to ona aż tak zaniedbała go stawiając dzieci na piedestale?

Gdy więc w życiu tej rodziny wydarza się tragedia Maddie próbuje dojść do tego, co właściwie wydarzyło się w czterech ścianach jej domu, wyrywa z zakamarków pamięci strzępy wspomnień. Błądzi wśród skrawków, próbując poukładać na powrót swoje życie, odzyskać nad nim panowanie. Ale wciąż nie może poradzić sobie sama ze sobą, z zanikami pamięci, z poczuciem niebytu, z własną ułomnością i psychiczną słabością. A wszystko to pogarsza fakt, że jej syn – a może też wszyscy inni – wydają się unikać jej, obwiniając za wybór, którego dokonała. O to, że poświęciła swą piękną córkę aby ratować syna. Gdy więc pewnego dnia, po długim błądzeniu wśród tych zakamarków świadomości Maddie wybudza się ze śpiączki, nic już nie jest już oczywiste. Czy wszystko czego doświadczyła zdarzyło się naprawdę? Czy był to tylko wytwór jej nieprzytomnego umysłu? Dojście do tej prawdy zmieni życie tej rodziny na zawsze.

„Wybór” to debiutancka powieść Samanthy King i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że to debiut całkiem udany. Choć sama historia nie jest może super zaskakująca a zakończenie nie porywa nagłym i niespodziewanym rozwiązaniem zagadki, to trzeba przyznać, że sama fabuła jest doskonała. Konieczność wyboru jakiego dokonuje główna bohaterka i to co się wiążę z taką decyzją to temat chwytliwy sam w sobie. Jak można bowiem oczekiwać od matki aby dokonała takiego wyboru? Jak można w ogóle poradzić sobie z tak nagłą tragedią, która przecina sielankę rodzinnego życia jak nóż?

Jako pisarka Samantha King uporała się wzorowo z jeszcze jednym zabiegiem literackim – niedopowiedzeniem. Przez dużą część opowieści wszystko, czego doświadcza główna bohaterka jest pełne niedomówień, niejasności a każde słowo jest w tym celu wyważone co do grama. Czytelnik może, ale nie musi domyślać się, że Maddie nie doświadcza życia na jawie – choć już z opisu na okładce dowiadujemy się, że budzi się ona w szpitalu po trzech miesiącach od opisywanych, traumatycznych wydarzeń. Jakie jeszcze fakty i istotne kwestie przemilczała autorka? Do tego musimy już dojść sami, cierpliwie filtrując domysły od prawdy, aż do ostatniej kartki i finału historii.

Dla mnie osobiście to ciekawa lektura z jeszcze jednego względu. Temat bliźniąt i łączącej ich więzi, wyróżnianie jednego z dzieci, różnice pomiędzy nimi - główna bohaterka poświęca tym zagadnieniom wiele miejsca w swoich rozważaniach. Zatem jako przyszła mama bliźniąt chłonęłam to wszystko z wielką ciekawością, wciąż nie mogąc uwierzyć w to, że można w ogóle świadomie wybrać które dziecko ma przeżyć a które umrzeć. Że takiego wyboru można w ogóle dokonać. Jak zatem dokonała go Maddie? Tego oczywiście zdradzić mi nie wolno, zachęcam do sprawdzenia tego w drodze wakacyjno-plażowej lektury.

Joanna Jurzyk

Anka Markova | 2018-05-24
Na półkach: Zdobyte, Przeczytane
Przeczytana: 24 maja 2018

Whoooooo, hooooo!

Cóż mogłabym rzec. Ocena mówi sama za siebie. Z tą książką przeżyłam kompletne studium prania mózgu, który żyje swoim życiem, gdy my nie żyjemy wcale.

Dzięki tej książce doświadczyłam szoku, strachu i niepewności po wsze czasy - nie ufaj nikomu. Nawet samemu sobie. I kropka.

Zakończenie nieco płytkie, ale po takiej dawce dziwactw umysłu - warte przeczytania.

Izabela Pycio | 2017-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2017

"Chcę tylko, żeby moje dzieci wróciły. To, które patrzyło w moje oczy, umierając, i to, które żyje, ale już nie chce patrzeć mi w oczy."

Intensywny, mocny, duszny thriller psychologiczny, dość specyficzny i nieszablonowy, można się w nim zanurzać z zachwytem i fascynacją, jak i poczuć się już w pewnym momencie obciążonym nadmiarem ludzkiego nieszczęścia i cierpienia. Z pewnością nie można obok niego przejść obojętnie, autorka zręcznie angażuje uwagę czytelnika, odwołuje się do wyjątkowo silnych emocji, będących współudziałem głównej bohaterki powieści, przenikającego całe ciało bólu matki tracącej dziecko, ogromnych wyrzutów sumienia i poczucia winy. Łatwo sobie wyobrazić, w jak szaleńczy obłęd może wpaść kobieta żyjąca pod presją straty tego, co najcenniejsze w życiu, krzywdy podszytej okrutnym i bezwzględnym szantażem. A książka podejmuje właśnie trudne wyzwanie sugestywnego, ekspresyjnego przedstawienia zatrważającego i czarnego scenariusza zdarzeń.

Madeleine Hartley, matka...

Blue-eyedPassionate | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

Muszę powiedzieć, że jestem okładkową sroką i kocham piękne okładki. Ta jest hm... w moich ulubionych kolorach, a krótkie streszczenie było intrygujące, dlatego sięgnęła po tą pozycję.
Co mogę o niej powiedzieć?

Historia jak najbardziej na tak.
Wątek podjęty w historii jak najbardziej tak i ciągnie się przez książkę od początku do końca, nie zapominając o sensie książki.
Jest zdecydowanie lekko napisana, gdyż połknęłam ją w jeden dzień i przyjemnie brnęłam przez strony, ale... Hm... Były momenty kiedy ciągle powtarzające się jej rozważania doprowadzały mnie do irytacji, no bo ile można tak się głowić nad małym szczegółem? No ile? No momentami lekka przesada, co spowalniało akcję.

W historii mamy kochająca matkę, dobrą żoną i przyjaciółkę Madeleine, która musiała dokonać wyboru pomiędzy życiem jednego z dzieci - między przebojową Annabel i spokojnym Aidanem. Jest to bohaterka, która zrobi wszystko, aby jej dzieci były szczęśliwe, chce bronić je przed złem świata i dać im to,...

Dorota | 2017-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2017

Zaintrygował mnie opis tej książki.
Dlatego po nią sięgnęłam.
Madeleine jest matką bliźniąt. Podczas przygotowań do ich 10-tych urodzin, dzwoni dzwonek do drzwi domu. Przed wejściem stoi zamaskowany mężczyzna, który każe jej podjąć decyzję. Tylko jedno z jej dzieci przeżyje swoje 10-te urodziny. Madeleine dokonuje wyboru.
Jakiego?
Dlaczego do tego doszło?
I co właściwie wydarzyło się dalej?
Książka ma ciekawą konstrukcję. Ale nie mogę zdradzić szczegółów bez zdradzania fabuły. Z początku mnie nie wciągnęła, później było już dużo lepiej. Chociaż prawdę mówiąc mniej więcej w połowie książki łatwo przewidzieć jej zakończenie.
Niestety nie poznajemy emocji i uczuć nikogo innego oprócz głównej bohaterki. A szkoda. Denerwujące jest również zachowanie głównej bohaterki, szczególnie kiedy zostajemy poinformowani o jej sytuacji rodzinnej.
Ogromnym plusem jest odkrywanie przez Autorkę, krok po kroku, wskazówek dotyczących tego co się naprawdę wydarzyło. Liczyłam tylko na inne...

Madi | 2017-07-22
Przeczytana: 17 lipca 2017

Powieść DOBRA,choć nie rewelacyjna,napisana dużą czcionką co sprawia ,że się ją wręcz pochłania.
Choć na początku domyśliłam się sedna sprawy" wyboru" nie zabrało mi to jednak przyjemności w czytaniu,a raczej jeszcze bardziej wzbudziło to moją ciekawość.
Autorka kilkakrotnie wprowadzała nas w maliny,ujawnia prawdę fragmentami,wracała do życia bohaterki sprzed lat,by zbudować większą więż,a wszystko to spowodowało niezłą psychologiczną huśtawkę i niepewność do samego końca.
Natomiast, co tyczy się samego zakończenia to uważam ,że można było je lepiej dopracować ,bo tak zaleciało lekkim melodramatem.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jeśli jeszcze raz rzucę się na rozchwytywaną nowość,to uprzejmie upraszam, abyście poszli do kuchni, chwycili w dłoń patelnię - ceramiczną, teflonową, żeliwną - nieważne - byleby mocno i celnie pierdyknąć mi nią w łeb, aby wybić z głowy tak durne pomysły...

Zamaskowany sprawca puka do drzwi Madeleine i każde jej wybrać: które z jej bliźniaków ma przeżyć, a które ma umrzeć. Tyle o fabule.

Przez 3/4 książki główna bohaterka ubolewa nad decyzją jaką podjęła. Przez 1/4 próbuje sobie przypomnieć co wydarzyło się tego felernego dnia. O ile na początku głównej bohaterce zarąbiście współczujemy, to w pewnym momencie zaczynamy mieć dość ciągłego powtarzania tych samych zdań. Tym bardziej jeśli domyślamy się jakie będzie rozwiązanie zagadki. Wtedy już nas pierun jasny strzela.

Aby thriller mógł być thrillerem musi być zagadka, tajemnica. Najlepiej żeby było jeszcze napięcie i spektakularne rozwiązanie. A w "Wyborze" nie ma nic. Rozwiązania zagadki domyśliłam się po kilkunastu (no dobra,...

Pokrecona | 2017-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2017

Przygotowania do dziesiątych urodzin bliźniaków.
Dzwonek do drzwi, dzieci biegną, by otworzyć gościom, za nimi idzie ich mama. Otwierają. Zamiast gości stoi człowiek w czarnej kominiarce na twarzy, z pistoletem wycelowanym w matkę.
Powiedział tylko jedno słowo - Wybierz jedno, suko.

Madeleine budzi się w szpitalu i poczucie winy przytłacza ją. Obok gniewu i poczucia winy pojawia się także strach, żal i wstyd. Cały czas tłumaczy sobie, dlaczego podjęła taką decyzję, a nie inną. Czuje ona, że z jej życia zniknęła jakaś niezmiernie istotna część, straciła niejako coś z samej siebie.
Więzi emocjonalne łączące ją z dziećmi są niezwykle silne - zwłaszcza szczególnego rodzaju więź psychiczna. Zauważa również powstanie dystansu emocjonalnego u reszty członków jej rodziny. Usprawiedliwia siebie i zarazem wspomina wcześniejsze lata dzieci.
Gdy pomału zaczyna wszystko sobie układać, a zaniki pamięci wracają na swoje miejsce, okazuje się, że to, co oczywiste, wcale takim nie jest. Coraz...

Asia | 2018-05-07
Przeczytana: 01 maja 2018

No niestety ogromne rozczarowanie. A miałam nadzieję na prawdę na coś extra. Wybrałam właśnie tą książkę, bo sama jestem mamą dwójki dzieci i myślałam, że choć troszkę będę mogła się wczuć w to, co przeżywała główna bohaterka.... Ale niestety. Pomysł może i dobry, ale jak dla mnie całość tylko na marne 5. Czytało się ją dość dziwnie, nawet mogłabym powiedzieć, że w niektórych momentach okropnie mnie irytowała. No cóż.... To nie było to, czego oczekiwałam od tej powieści.

Kate1404 | 2017-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2017

Jest to bardzo udany debiut. Ciekawie napisany, akcja pod koniec przyśpiesza, zakończenie może i przewidywalne, ale i tak książkę uważam za ciekawą. Szybko się czyta, kartki obracają się same. Oby więcej takich debiutanckich książek :)

nieperfekcyjnie | 2017-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2017

Każdego dnia stajemy przed wieloma wyborami - niekiedy są one bardzo prozaiczne i łatwe, aby z kolei innym razem sprawić nam wiele kłopotu. Najgorsze sytuacje są wtedy, kiedy doskonale zdajemy sobie sprawę, że jakiejkolwiek decyzji nie podejmiemy, będziemy cierpieć oraz żałować tego do końca życia...

Madeleine szykując przyjęcie urodzinowe swoich dziesięcioletnich bliźniąt, nie ma pojęcia, iż prawdopodobnie nigdy do niego nie dojdzie, ponieważ na jej progu staje mężczyzna z bronią w ręku, rozkazując jej wybrać jedno dziecko, automatycznie skazując drugie na natychmiastową śmierć. Kogo w tej sytuacji wybrać? Spokojnego, nieśmiałego i przywiązanego do matki Aidana czy odważną oraz niezależną Annabel? Jak poradzić sobie po takiej tragedii, lądując w szpitalu, gdzie w głowie aż huczy od wyrzutów sumienia oraz wspomnień, które pojawiają się znikąd, burząc dotychczasowy ład?

Początkowo cała historia wciągnęła mnie, jednak...