Zapach suszy

Cykl: Susza (tom 1)
Wydawnictwo: Od deski do deski
Zapach suszy
Boczeretko84

Po bestselerowej trylogii „Sejf” Tomasz Sekielski wraca z nowym jeszcze mroczniejszym thrillerem. "Zapach suszy" będzie pierwszą częścią trylogii pt. Susza. W Warszawie dochodzi do krwawego zamachu terrorystycznego, jest wiele ofiar. Kilka miesięcy wcześniej w małym, sennym miasteczku na Kujawach samobójstwo popełnia proboszcz. Śledztwo prowadzi zdegradowana prokurator Agnieszka Ossowska, kobieta będąca na życiowym zakręcie. Co łączy te dwie sprawy? Odpowiedź nie jest ani prosta, ani oczywista. Szukając jej, czytelnik trafia do mrocznego świata handlarzy „żywym towarem”, mafijnych układów i interesów, w których przeplatają się nazwiska ludzi polityki, biznesu oraz kościoła. W tym świecie nic nie jest czarno-białe. Można odnieść wrażenie, że „Zapach suszy” to historia, która może się wydarzyć naprawdę… a może się już wydarzyła?

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/Zapach-suszy,619966634,p.html

źródło okładki: http://emp0pwn0cdn0blob0prod.static-osdw.pl/images/619982878o

Beata | 2017-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Rewelacyjny thiller znanego dziennikarza, który porwał mnie wcześniej swoją trylogią Sejf. Ta powieść jest równie dobra... Mroczna, brutalna i czasami zaskakująco aktualna... Jak echo pobrzmiewają w niej motywy przewijające się gdzieś w naszej rzeczywistości... A książka porusza bardzo poważne problemy: handel żywym towarem, prostytucja, pedofilia, skandale kościelne zamiatane pod dywan, politycy uwikłani w brudne interesy i brudne sprawy, dwulicowa "tajność" IPN-u itd. Niestety, na razie wiele niedokończonych wątków... Czekam z niecierpliwością na dalszy ciąg. Polecam!

Heisenberg | 2018-04-22

W opisie książki pisze, że po trylogii „Sejf” Tomasz Sekielski wraca z jeszcze mroczniejszym thrillerem. Ja się z tym absolutnie nie zgadzam! Pierwszy tom nowej trylogii jest książką dużo słabszą od każdej części „Sejfu”.
Pomysł jak najbardziej trafiony – samobójstwo duchownego oraz zamach terrorystyczny pięć miesięcy później; do tego kilka wątków pobocznych – to naprawdę może się podobać. Tyle tylko, że w mojej ocenie książka ta jest zbytnio przegadana; a biorąc pod uwagę jej dość skromną objętość, to nie wystawia to najlepszego świadectwa. Mamy wspomniany zamach, ale zamiast czytać o próbach wyjaśnienia tegoż, to jest tylko masa rozmów. Niby w temacie zamachu, ale tak na dobrą sprawę to o wszystkim tylko nie o tym. Zdarzały się też momenty, kiedy treść mnie nudziła jeszcze bardziej (przede wszystkim alkoholowe dylematy prokurator Ossowskiej). Kolejny minus to pojawiające się jakiś czas hashtagi – jaki to miało cel, Panie Tomku…? Ale dobrze, postąpię podobnie, bo nasuwa mi się...

Joanna | 2017-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Bardzo brutalna, ale poruszane tematy są ciężkie. podobał mi się styl autora. poruszane tematy naprawdę mocne: prostytucja, handel ludźmi, zamach terrorystyczny, pedofilia w Kościele i wątek polityczny.

ZaaQazany | 2016-12-16
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'16
Przeczytana: 16 grudnia 2016

#salatkawarzywna #krolestwohashtaga #mieszankachinska

Panie Sekielski, uczciwie mnie Pan zmęczył tymi hashtagami w tekście. Z drugiej strony jestem Panu wdzięczny, gdyż wskutek tego zapoznałem się ze znaczeniem # we współczesnej kulturze cyfrowej. I tyle byłoby wiedzy z tej książki.

Ogólnie poruszone zostały wszystkie tematy „njusowe” z pierwszych stron gazet, a więc handel ludźmi, pedofilia, kościół (przepraszam, że małą literą; kto przeczyta zrozumie), zamachy terrorystyczne, polityka, wojna ukraińska, konflikt bałkański, prostytucja, badania nad komórkami macierzystymi, IPN, TW, ABW... Powstał z tego miszmasz w stylu bajeczki sensacyjnej bez wyraźnego morału. Zawiązuje się nam niezła intryga, cechująca się chaosem i rządząca prawami paradoksu literackiego (czytaj: nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności). I tu: na plus. Poziom skomplikowania intrygi i wplatania wątków jest niezwykle ciekawy. Powodowało to przyjemność czytania nieobarczoną refleksjami nad sensem życia, rolą...

CoolBary | 2016-11-19
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 17 listopada 2016

Powiem tak. Książka dobra, ale zabrakło mi Pana Tomasza Sekielskiego na 100 %. Tutaj jest na jakieś 60 % z tego co było w Sejfie. W tamtej trylogii to po prostu szczęka mi opadała do samej ziemi, szczególnie na koniec I tomu. To był majstersztyk.
Tutaj nie jest źle, akcja toczy się na kilku polach, bohaterka dobrze wykreowana, szuka prawdy, choć wszyscy wokoło kręcą i próbują ją wyprowadzić w pole. Ona nie radząc sobie z tym sięga po to, co najłatwiejsze dla ducha, odprężenia, czyli po alkohol. I tak toczy się ta nierówna walka dobra ze złem koniecznym. Oczywiście w to wszystko zamieszany jest rząd, kler, wielki biznes, jak to bywa w dobrej sensacji. Książkę czyta się szybko, choć przeskakiwanie w czasie w poszczególnych rozdziałach dla mnie były tylko utrudnieniem, a nie ułatwieniem. Czasami było czuć, dobrą prozę Pana Tomasza z jego szczególnym( lubianym przeze mnie) poczuciem humoru. Tego właśnie było trochę za mało, jak dla mnie.

Wkp | 2016-11-15

W CZASIE SUSZY…

…szosa sucha, jak to mówi klasyczny łamaniec językowy. Ale w czasie suszy wydarzyć się może również wiele innych rzeczy. Na przykład taki wybuch. Samobójstwo. Jakaś zbrodnia. Czyjaś mała tragedia i wielka tragedia wielu ludzi. Tak, jak w najnowszej powieści znanego dziennikarza, Tomasza Sekielskiego, która zarazem otwiera nową trylogię.

Cała recenzja opublikowana na portalu Kostnica http://kostnica.com.pl/?p=892
oraz moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/11/15/zapach-suszy-tomasz-sekielski/

Happy Reader | 2016-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2016

Najnowsza powieść znanego dziennikarza Tomasza Sekielskiego "Zapach suszy" to błyskotliwy thriller polityczny.
W Warszawie dochodzi do krwawego zamachu terrorystycznego. Nadzorujący śledztwo Minister Sprawiedliwości Witold Rudzki chce wykorzystać napiętą sytuację do realizacji własnych celów. W sprawę zamieszani są: przebojowa i bezwzględna businesswoman Karolina van der Oord oraz skorumpowany biskup Jan Werda. Do prowadzenia śledztwa zostaje wyznaczona zdegradowana, zmagająca się z problemami osobistymi prokurator Agnieszka Ossowska. Okazuje się, afera zatacza coraz szersze kręgi, zaplątani są w nią najważniejsze osoby w państwie, a wszystkie ślady wskazują na to, że za zamachem stoi Rosja...
Powieść Sekielskiego to nie tylko ciekawa, sensacyjna fabuła, ale także barwny opis naszego społeczeństwa. Autor porusza wątki dotyczące terroryzmu, handlu ludźmi i pedofilii w Kościele.
"Zapach suszy" to political fiction na najwyższym poziomie. Czyta się łatwo, szybko i przyjemnie. Z...

Miras | 2017-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

Długo nie miałem przekonania do twórczości TS. W końcu muszę przyznać, że jest to najlepszy pisarz wśród znanych mi dziennikarzy. I nie mam wyjścia - trzeba sięgnąć po wcześniejszą trylogię Sejf. Zatem #wartoprzeczytać.

KrzysiekK | 2017-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2017

Książka ogólnie bardzo ciekawa oraz wciągająca. Akcja tego political thrillera dzieje się w Polsce kilka lat temu. Wątki polityczne przeplatają się z mafijnymi oraz biznesowymi. Kilka spraw w końcówce połączy się w całość. Momentami opisy są dość drastyczne-dla czytelnika o słabszych nerwach może to być pewien problem. Co mnie się nie spodobało-bezpardonowy atak na kler, w zasadzie wszyscy duchowni przedstawieni są negatywnie, widać, że autor jest lewakiem pierwszej klasy!! Po drugie - lukrowanie Ukraińców oraz zdecydowanie potępianie prorosyjskich separatystów z Donbasu i przypisywanie im najgorszych wynaturzeń. Znam wiele dokumentów, które mówią zupełnie coś odwrotnego i to Ukraińcy są tam przedstawieni jako bestialscy oprawcy - trochę więcej dystansu i mniej propagandy Panie Sekielski. Ale generalnie książka broni się, jest ciekawa i na pewno sięgnę po kolejne pozycje tego autora.

Danway | 2017-08-26
Przeczytana: 05 lutego 2017

Tomasz Sekielski (rocznik 1974) wielokrotnie nagradzany dziennikarz telewizyjny i radiowy, a także autor trylogii Sejf, wydanej w latach 2012-2014 przez Dom Wydawniczy Rebis. Po dwóch latach wraca z nową pozycją i z nowym cyklem zatytułowanym "Susza", której pierwszym tomem jest "Zapach suszy".

Chciałoby się rzec, że było cicho i spokojnie, ale jednak było sucho i gorąco, gdy nieopodal warszawskich Łazienek dochodzi do tragicznego w skutkach wybuchu. Ginie wiele osób, jeszcze więcej zostaje rannych, rozpoczyna się chaos (jakbyśmy trafili do kręgów piekła). Nad wszystkim próbuje zapanować minister sprawiedliwości Witold Rudzki. Pomaga mu w tym prokurator Agnieszka Ossowska. Jednak akcja właściwa bardzo niewiele posuwa się naprzód, natomiast dużo, dużo więcej dzieje się w retrospekcji, w której wspomniana pani prokurator prowadzi śledztwo w sprawie samobójstwa proboszcza małej wiejskiej parafii.

Właśnie w retrospekcji poznajemy dokładniej Rudzkiego i Ossowską, poznajemy ich...