Doskonała

Cykl: Skaza (tom 2)
Wydawnictwo: Akurat
Perfect
karollllllla

Trzymająca w napięciu, szokująca i wzruszająca kontynuacja „Skazy” – powieści, którą znana i ceniona na całym świecie autorka podbiła serca także młodszych czytelniczek. Celestine żyje w społeczeństwie opanowanym obsesją doskonałości. Napiętnowana Skazą, decyduje się na bunt przeciwko nieludzkiemu systemowi. Jedyną osobą, której może zaufać, jest Carrick. Czy dwoje młodych, kochających się ludzi ma jakiekolwiek szanse w walce z bezdusznym, skostniałym porządkiem? Czy zapał i gorąca miłość wystarczą, by skierować świat na nowe tory?

źródło opisu: muza.pl

źródło okładki: muza.pl

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 933

Nie taka doskonała

„Doskonała” to drugi tom dystopijnej serii Ceceli Ahern o społeczeństwie, kierowanym przez Trybunał, który każdy błąd każe wyjątkowo okrutnie – poprzez wypalenie na ciele skazy. Pierwsza część była zaskakująca i oryginalna. To zupełnie nowy gatunek dla autorki, dlatego tym bardziej śledziłam to, jak poradzi sobie ze zbudowaniem tego rodzaju historii. I niestety muszę stwierdzić, że „Doskonała” bardzo mnie rozczarowała.

Życie Celestine to ciągła ucieczka. Wznieciła bunt przeciwko systemowi, jako jedyna ma na ciele wypisane wszystkie skazy oraz jedną na kręgosłupie, o której nikt nie wie prawie nikt. To jej karta przetargowa, argument, który pomoże obalić Trybunał. Jej towarzyszem jest Carrick, w którym powoli zaczyna się zakochiwać. Czy Celestine uda się pokonać nieludzki system?

Potencjał, który widziałam w „Skazie”, zagubił się w drugim tomie. Niby wszystko jest – dynamiczna akcja, zagadka do rozwiązania, fascynujący bohaterowie, ale nie ma świeżości, pomysłu, emocji. Tak naprawdę książka nie jest przemyślana. Zacznę od fabuły. Cały czas coś się dzieje, nie ma chwili, gdy bohaterowie nie uciekają, angażując się w liczne wydarzenia, kombinują, ale cała historia toczy się zbyt przewidująco. Ahern niczym mnie nie zaskoczyła, dlatego powieść okazała się po prostu nużąca. Celestine musi odkryć, gdzie znajduje się nagranie z jej wypalenia skaz i czas, który temu poświęca, wywołuje tylko irytację, bo czytelnik już na samym początku jest w stanie się wszystkiego domyślić. W książce znajdziecie wiele schematów, które kojarzycie ze znanych dystopii.

Następnie przejdę do głównej bohaterki. Celestine jest uosobieniem Mary Sue, czyli postaci idealnej, o ironio, bez żadnej skazy. Tak idealnej, że aż irytującej. Wszystko robiła, jak należy, wybierając większe dobro, poświęcając się, wygłaszając przy tym piękne mowy i grając rolę idealnej twarzy rewolucji. Dlaczego Katniss z „Igrzysk Śmierci” stała się jedną z najbardziej znanych postaci kobiecych? Bo nie chciała być Kosogłosem, twarzą wojny, wiedziała, że to skrzywdzi jej bliskich. Nie sądziła, że jest na tyle silna. Celestine to inna bajka – pewna siebie, zdeterminowana, jednak niedająca się lubić. Brakuje mi w tej postaci autentyzmu, prawdziwych emocji. W tej chwili widzę ją jako papierową postać, niewyróżniającą się niczym spośród innych.

Styl autorki również pozostawia wiele do życzenia, dialogi są sztuczne, bardzo długie. Brakuje im lekkości, nie są naturalne. Niektóre wydają się przeintelektualizowane. Historia nie wzbudziła u mnie żadnych emocji, mimo swojego potencjału – to przecież rewolucja, łamane są prawa człowieka, zryw społeczeństwa, praktycznie wojna. I nic, „Doskonała” okazała się niestety niedoskonała.

Przyczepię się jeszcze do okładki, ukazującej dziewczynę z pistoletem. W wielu opiniach czytelników zauważyłam, że spodziewali się bohaterki, która będzie walczyć z bronią w dłoni. I jest to błąd, bo nic takiego nie dzieje się w książce.

Jedno jest pewne, powieść przekazuje istotne wartości, neguje znany nam kult piękna. Błędy są wpisane w nasze życie, uczymy się na nich i stajemy się lepsi. Wykonanie, budowa postaci, styl i sama fabuła są rozczarowujące, tym bardziej że po lekturze „Skazy” nastawiłam się na prawdziwą jazdę bez trzymanki. Może następnym razem będzie lepiej, w końcu pisarze również uczą się na błędach – Ahern dopiero rozkręca się w tym gatunku, dlatego liczę, że jej kolejna książka okaże się dużo lepsza.

Gabriela Rutana

mclena | 2017-09-09
Na półkach: Przeczytane, 2017 ✔
Przeczytana: 09 września 2017

"W życiu każdego z nas są wyjątkowi ludzie, którzy mają w sobie nieskończone pokłady miłości i tolerancji dla wszystkich naszych wad"

Drugi i ostatni tom serii "Skaza" wypadł moim zdaniem gorzej niż tom pierwszy. Dużo się dzieje, akcja jest bardzo intensywna, momentami mam wrażenie, że Celestine ma więcej szczęścia niż rozumu, ale potem się okazuje, że wcale aż tak bezmyślnie nie postępuje - chociaż przyznaję - już od pierwszej części wiedziałam gdzie jest ukryte nagranie i strasznie mnie irytowało, że tak długo jej zajęło rozwiązanie tej "zagadki". Tak samo jak scena głównej bohaterki i Arta (kiedy chłopak dowiaduje sie prawdy) - przepraszam, ale większej głupoty nie czytałam. Nie wiem co autorka chciała w ten sposób udowodnić, chociaż podejrzewam, że symbolika była tutaj głównym motywem, to jednak jak dla mnie przesada.

Czyta się szybko i przyjemnie, zakończenie jest dość zwięzłe, ale jak na takie tempo fabuły, to musze przyznać, że wyszło całkiem dobrze.

Mam jednak ogromny...

korcia | 2018-01-22
Przeczytana: 06 stycznia 2018

„Doskonałą” czyta się lekko, fabuła wciąga, daje do myślenia i zaskakuje. Trudno nie zastanawiać się nad funkcjonującymi w opisanym społeczeństwie zasadami, nad ich absurdalnością. Książka bardzo mi się podobała, chociaż przyznaję, że momentami wydawała mi się trochę naiwna, jednak mówimy tu o książce dla młodzieży, więc drobne uproszczenia jestem w stanie wybaczyć.

Czas spędzony z tą książką oceniam pozytywnie. Była to świetna rozrywka, utrzymana na podobnym poziomie jak pierwsza część. Lubię to nowe oblicze Cecelii Ahern i mam nadzieję, że autorka jeszcze nie raz mnie zaskoczy. Może zechce sprawdzić swoje siły w kolejnych gatunkach?

Celestine żyje w społeczeństwie opanowanym obsesją doskonałości. Napiętnowana Skazą, decyduje się na bunt przeciwko nieludzkiemu systemu. Jedyną osobą, której może bardzo zaufać jest Carrick.
Dobra fabuła, z wciągającą akcją, główni bohaterowie sympatyczni, wspaniali obdarzyłam tych dwojga sympatią byli mili,walczyli o wszystko we dwoje i o swą miłość, żeby skierować świat na nowe tory.
Piękna, ciekawa powieść zaskakuje, wzrusza mnie porwała, zachwyciła.

PapierowaStrona | 2018-08-16
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Bardzo dobra książka. Ten tom był moim zdaniem lepszy niż pierwszy. Ponieważ było w nim więcej akcji, ciągle coś się działo, dzięki temu ciężko było się oderwać od lektury. Główna bohaterka dojrzała do tego aby odważniej walczyć o swoje prawa. Jak i również wątek miłosny okazał się satysfakcjonujący dla mnie. Zakończenie było piękne nie spodziewałam się ,że właśnie ta konkretna osoba będzie gotowa na takie poświęcenie ,aby pomóc głównej bohaterce. Nie zdradzę wam kto ,ani o co konkretnie chodzi abyście sami mogli się przekonać. :D

książek: 1947
Sherry | 2017-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2017

DOSKONAŁOŚĆ NIEDOSKONAŁOŚCI

We współczesnym świecie, różnie płaci się za popełniony błąd czy głupią, nieprzemyślaną decyzję. Jednak większość konsekwencji nie umywa się do tego, jak za swoje niedoskonałości płacą ludzie żyjący w rzeczywistości wykreowanej przez Cecelię Ahern, gdzie nad krajem sprawuje pieczę Trybunał piętnujący Skazami tych, którzy ośmielili się być nieidealni. Życie Celestine North zatrzęsło się w posadach, gdy została Naznaczoną. Gwałtownie wyrwana z nastoletniej, bezproblemowej codzienności jaką znała, musiała zmierzyć się z publicznym wykluczeniem i upokorzeniem, pociągającym kolejne konsekwencje, tym razem nie obejmujące jedynie Celestine, a raczej całą społeczność. Iskra wątpliwości odnośnie działań Trybunału, zabłysła. Czy zdąży przybrać jakąkolwiek formę, zanim zostanie ponownie zgaszona?

Pierwszy tom dystopijnej duologii Cecelii Ahern, zaskoczył formą, głębią przekazu i delikatnością oraz subtelnością, z jakimi autorka dotknęła cięższych tematów. Tom...

Magdalena T | 2017-10-16
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

Cecelia Ahern zmieniła trochę kierunek swojej twórczości na bardziej młodzieżowy powieścią „Skaza”, która ukazała się w ubiegłym roku (recenzja tutaj). Całkiem niedawno na rynku wydawniczym pojawiła się kontynuacja tej książki, tym razem nosi ona tytuł „Doskonała”. Fani książek autorki doskonale wiedzą do czego jest ona zdolna, jak potrafi czarować i dawać do myślenia. Nierzadko jej książki przepełnia energia, optymizm i pewnego rodzaju czar, który chętnie chłoniemy czytając kolejne strony. Jej książki można czytać i czytać i kończyć się nie chce. Spokojnie mogłabym porównać Cecelię Ahern do naszej Magdaleny Witkiewicz, gdyż obie porywają lekkością pióra i czarują magią ukrytą w słowach. Powiem więcej, potrafią uzależniać. Czy tytuł kontynuacji „Skazy” odzwierciedla jakość najnowszej powieści? Czy możemy liczyć na doskonałą literaturę, która pomoże nam wcielić się w 18 - letnią tym razem Celestine i poczuć dreszczyk emocji?Czytanie „Skazy” sprawiało mi przyjemność, jednak nie...

Justyna | 2017-10-07
Przeczytana: 05 września 2017

Na tę książkę czekałam jeden długi rok. Cecelia znana przede wszystkim z powieści obyczajowych pokazała swym fanom, że jest mistrzynią niebanalnych historii. Tym razem w nowej literackiej odsłonie powieści Young Adult. Skaza bo o niej mowa zachwyciła mnie absolutnie. Przez The Guardian została nazwana „jedną z najlepiej napisanych dystopijnych historii naszych czasów”. A Doskonała jest doskonałą kontynuacją tej przepięknej opowieści.
Nastoletnia Celestine, żyje w społeczeństwie, które dąży do doskonałości. Po tym jak zbuntowała się systemowi Trybunał wypalił jej skazy i uczynił Naznaczoną, stała się najbardziej rozpoznawalną nastolatką w kraju. Powieści Ahern to oceny emocji. Skaza i Doskonała mówią o niesprawiedliwości, chorej perfekcji, strachu i buncie. Dużo jest też nadziei na lepsze jutro i młodzieńczej szczerej miłości. Wbrew pozorom to nie jest przesłodka opowiastka dla małolatów. To dojrzała powieść, o tym jak być doskonałym samym dla siebie. Jak żyć zgodnie z własnymi...

virgo123 | 2017-08-09
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, 2017
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

Tak samo dobra i wciągająca jak jedynka. Też drastyczna, chociaż może nie aż tak bardzo jak pierwsza część. Polecam ;)

DenseRain | 2018-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Cecelia Ahern ma coś takiego w swoim stylu pisania, że jej książki czyta się w zawrotnym tempie. Po prostu się płynie i ledwo można zauważyć upływający czas.
Drugi tom "Skazy" spodobał mi się jeszcze bardziej. Autorka porusza trudne tematy w odpowiedni sposób, otwarcie mówi o emocjach i moralności.
Dodałam książki na półkę "Fantastyka", lecz świat przedstawiony czasem bardzo przypomina ten prawdziwy...

werka777 | 2017-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

ONI NA CZELE
Młodzi, waleczni, zdeterminowani, jednak niedoskonali. Niosący bagaż lęku i niepewności, z którym próbują się uporać. Główni bohaterowie powieści, Celestine i Carrick to przedstawiciele sprzeciwiających się władzy buntowników brnących w niebezpieczeństwo, by uzyskać sprawiedliwość i wolność. W ich tle ci będący marionetkami w rękach władzy i ci bezlitośni, którzy bez skrupułów wykorzystują swoją dominację. Apatyczne społeczeństwo zbyt przestraszone, by wzniecić rewoltę. Ci, którym ufa się niewłaściwie, ale i ci, którzy potrafią pozytywnie zaskoczyć. W tym tkwi urok powieści, że nie wszystkich da się od razu rozgryźć.

DYSTOPIA? A MOŻE UKRYTA WIZJA NASZEGO ŚWIATA?
Wspominałam już o tym w recenzji poprzedniej części, wspomnę i teraz. Dytopiczne środowisko, z bezlitosnym Trybunałem i karą w postaci wypalanej na ciele skazy wypadło wiarygodnie oraz intrygująco. Rzeczywistość naznaczona procentem stworzonego na potrzeby książki, nieznanego w codziennym życiu świata, nie...