Doskonała

Okładka książki Doskonała Cecelia Ahern
Okładka książki Doskonała
Cecelia Ahern Wydawnictwo: Akurat Cykl: Skaza (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Skaza (tom 2)
Perfect
Akurat
2017-07-19
2017-07-19
2017-04-04
Joanna Dziubińska

Nie taka doskonała

Dość szybko sięgnąłem po kolejny tom po przeczytaniu pierwszego, akcja nie jest diametralnie zmieniona równo z końcem książki, a toczy się dalej, równie dobrze co wcześniej. 🤩 Co sprawia, że dalej jest to naprawdę przyjemna i gładka w czytaniu książka. Nie jest ciągnięta na siłę, a napisana idealnie. Utrzymuje napięcie, pobudza ciekawość i nie pozostawia niewyjaśnionych wątków. Wszystko znajduje po czasie odpowiedź. 😏

Nastawiony na tą książkę byłem pozytywnie i nie zawiodłem się. 🥺 Dała mi właśnie tego, czego od niej oczekiwałem, a nawet więcej.

Nie mogłam się oderwać.

Nie mogłam się oderwać.

Celestine uznana jest za przestępczynię. Według jej osądu dokonała właściwego i jedynie słusznego wyboru, udzielając pomocy staruszkowi. Dzisiaj odczuwa konsekwencje swojej decyzji. Uznana jest za zbiega, jest priorytetowym celem nie do zlokalizowania. Tym bardziej wzmożone są poszukiwania jej osoby. Podobno dziewczyna ukrywa coś niezwykle wartościowego dla Sędzi, co może go wystarczająco zrujnować i pogrzebać jego karierę oraz podwaliny obowiązującego systemu politycznego, w którym występuje podział na dobrych i złych ludzi.
Ci, którzy podejmą niesłuszną decyzję, spotyka ich odpowiednia kara, namacalnie dotkliwa a przede wszystkim trwała i stała na ciele. Każda kara to wypalenie odpowiedniego piętna, a odciśnięta skaza wskazuje dokonanie zakazanego wyczynu.
Dziewczyna zmuszona jest do ciągłej ucieczki, ukrywania się, przez co równocześnie naraża swoich bliskich na dodatkowe niebezpieczeństwo. A przy okazji tułaczej wędrówki, nie wie, komu tak naprawdę może ufać, kto jest po jej stronie, a komu zależy, aby unieszkodliwić ją oraz udaremnić jej próbę rozwiązania zagadki.

W drugiej części, w kontynuacji powieści "Skaza", która zdecydowanie wzbudziła moje zainteresowanie, tak ta część opiera się na nieustającej ucieczce głównej bohaterki, na trochę spontanicznym i chaotycznym dążeniu do ujarzmienia oraz udaremnienia nikczemnych dalszych planów Sędzi, oraz podlegającej mu Rady. W oczach władzy politycznej Celestine posiada dokument, który może zrujnować wszystko, nad czym dotychczas pracowano i próbowano wdrożyć w życie. Celestine wraz z popierającymi ją ludźmi próbuje resztkami sił, przy ogromnej determinacji i wiary w wyznawane wartości, zapanować nad chaosem, niemoralnością..

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

"Doskonała" jest drugim tomem "Skazy". I w moim przekonaniu lepszym. Raz, że więcej się dzieje a dwa to przemiana Celestine.
Dziewczyna jest ścigana. I to właściwie przez wszystkich. Ale to nawet nie chodzi o nią samą, co o nagranie, którym może zniszczyć nie tylko Cravena. W trakcie ucieczki przekonuje się, że może liczyć na pomoc osób, które wydawały się być po drugiej stronie barykady. A jednocześnie otwiera się na innych, zaczyna dostrzegać ich problemy. A co ważniejsze, decyduje się w końcu na bycie głosem Naznaczonych.
Drugi tom przynosi wiele wyjaśnień. Niektóre przewidywalne do bólu a niektóre zaskakują. Całość, mimo że nie wyróżnia się na tle innych, podobnych, to jednak oceniam pozytywnie. Dobry język, wartka akcja, ciekawe postacie - to wystarczy by zainteresować czytelnika.

Tak samo wciągająca jak "Skaza". Warto dowiedzieć się, jak kończy się walka Naznaczonej z systemem.

Książka jest taka, jaki tytuł - doskonała

Książka jest taka, jaki tytuł - doskonała

Jesteś silniejsza niż Ci się może wydawać a Twoja siła napędza innych. Nigdy nie wolno się poddawać.

Kontynuacja trzyma poziom i pod pewnym względem nawet okazała się lepsza niż tom pierwszy. Uważam, że to naprawdę wartościowa młodzieżówka z elementami dystopii. Autorka bez niepotrzebnych udziwnień wplata istotne wątki i stara się by historia nie traciła tempa. Dużo się dzieje, zarówno fabularnie jak i od strony emocjonalnej. Oczywiście część rzeczy według mnie, już dorosłego czytelnika mogłaby zostać pogłębiona i obszerniej opisana, ale cały czas miałam na uwadze, że jest to powieść skierowana głównie do młodzieży. Daleko też książce do infantylności. Wszystko jest po prostu bardzo dobrze wyważone. Być może całość mnie nie zaskoczyła, bo od początku podejrzewałam w jakim kierunku autorka zmierza, ale tytuł ten bardzo dobrze mi się czytało i zaangażowałam się bardziej niż się tego spodziewałam. Ogółem uważam, że książka jest warta uwagi, a w szczególności młodzież może pobudzić do myślenia dzięki podjętych przez Cecelię Ahern wielu dylematów moralnych.

"Doskonała" to kolejna książka, która utwierdziła mnie w przekonaniu, że nie powinnam szukać recenzji przed przeczytaniem danej historii.
W tym przypadku opinie były raczej na minus, co sprawiło, że przystąpiłam do czytania z rezerwą. Tym bardziej, że pierwsza część była dla mnie trudna, a zakończenie mocno mnie rozczarowało.
Z każdą kolejną stroną zmieniałam jednak zdanie zarówno o "Doskonałej" jak i o samej autorce. Sam fakt, że łyknęłam tę historię w cztery dni świadczy o tym, że mnie wciągnęła. Chciałam jak najszybciej dowiedzieć się, co wydarzy się dalej, a w kilku momentach musiałam odłożyć książkę na bok, żeby przetrawić to, co się stało i zebrać szczękę z podłogi.

Jednym z takich momentów był nalot Demaskatorów na miejsce, w którym ukrywali się Naznaczeni. Chwilę później dowiadujemy się, że Art stał się jednym z nich. Ostatecznie okazuje się być tym dobrym, któremu zależy na Celestine, ale w stosunku do niego pomyliłam się podczas czytania obu książek najbardziej.

Nawet budowa książki, która mnie wkurzała w pierwszej części, nie przeszkadzała mi teraz. Nawet uważam w tym momencie taką konstrukcję za atut.

Mam tylko jeden maleńki zarzut do autorki - że Celestine i Art ostatecznie nie skończyli razem ;)

Jednym słowem: wow.
Byłam już w bibliotece i wypożyczyłam dwie kolejne książki Cecelii Ahern.

Z każdą kolejną stroną zmieniałam jednak zdanie...

• 2017