Samotny wędrowiec

Tłumaczenie: Donata Olejnik
Cykl: Rodzina Hollandów (tom 1)
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
8 (4 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Wayfaring Stranger
giovanna

Znakomita powieść, która wyszła spod pióra geniusza literatury kryminalnej, Jamesa Lee Burke’a. W swojej, jak dotąd, najbardziej ambitnej powieści, bestsellerowy autor „New York Timesa“ opowiada historię Ameryki widzianą oczami wyjątkowego człowieka. Jest 1934 rok, szesnastoletni Weldon Avery Holland przypadkowo spotyka cieszących się złą sławą kryminalistów – Bonnie Parker i Clyde’a Barrowa...

Jest 1934 rok, szesnastoletni Weldon Avery Holland przypadkowo spotyka cieszących się złą sławą kryminalistów – Bonnie Parker i Clyde’a Barrowa – tuż po jednym z ich napadów na bank. W konfrontacji z przestępcami młody Weldon oddaje strzał, jednak nie ma pojęcia, czy kula trafiła do celu.

Dziesięć lat później podporucznik Weldon Holland ledwo uchodzi z życiem podczas bitwy o Ardeny, jednocześnie ratując życie sierżantowi Hershelowi Pine’owi oraz młodej hiszpańskiej więźniarce, Rosicie Lowenstein – kobiecie, która wywiera na niego podobny wpływ jak wcześniej jasnowłosa Bonnie Parker, i jest przy tym równie tajemnicza. Cała trójka przyjeżdża do Teksasu, gdzie Weldon i Hershel uczestniczą w budowie rodzącego się dopiero przemysłu naftowego.

Nie minie kilka lat i Weldon stanie w szranki z niebezpieczniejszymi ludźmi w branży, otrze się o osoby podejrzanej konduity i dwukrotnie straci, po czym odzyska swój majątek. Dopiero jednak perspektywa utraty jedynej i prawdziwej miłości – Rosity – popchnie go do najbardziej odważnego i lekkomyślnego czynu, zainspirowanego spotkaniem pary banitów w czasach młodości.

Samotny wędrowiec, romantyczna historia miłosna i mrożący krew w żyłach thriller w jednym, zabiera czytelnika w podróż pomiędzy kontynentami oraz epokami dziejów Ameryki. To monumentalna epopeja historyczna, pełna bohaterskich czynów, wyrazów lojalności, optymizmu i przejawów dobrego serca, będąca swoistą odą do amerykańskiego snu.

„Moją pierwszą reakcją po lekturze najnowszej powieści Jamesa Lee Burke’a było przekonanie, że za pięćdziesiąt lat ludzie będą ją czytać, omawiać i analizować tak samo, jak obecnie robią to z Wielkim Gatsbym“.
Book Reporter

„Samotny Wędrowiec to apoteoza dobra w obliczu zła, monumentalna saga, na kartach której roi się od gangsterów, ludzi z Hollywood, nafciarzy, dawnych towarzyszy broni nękanych decyzjami podjętymi na polu walki, skorumpowanych policjantów i sztywnych biurokratów. […] To, co podnosi świetnie opowiedzianą historię do rangi prawdziwego dzieła literackiego, to liryczna proza Jamesa Lee Burke’a.“
Pittsburgh Post-Gazette

źródło opisu: https://www.papierowyksiezyc.pl/

źródło okładki: https://www.papierowyksiezyc.pl/

Tomek | 2017-07-17

Vademecum skauta w stylu vintage, nawet mega vintage. Stary mistrz postanowił zbudować sobie pomnik. Upozował się do niego tak, by przypominać mistrza mistrzów, największego z wielkich (przynajmniej dla amerykańskich pisarzy) – Williama Faulknera. Zmienił tylko nazwisko opisywanego rodu – z Sartoris na Holland – i nieco podkręcił stylistykę, tak by czuć się pewniej, i wplątał członków rodziny w intrygi kryminalnej. Niestety, James Lee Bourke, nie jest rzeźbiarzem. To tylko (i aż) gigant prozy detektywistycznej, niedościgły król (i twórca) gatunku dixie noir, kryminałów rozgrywających się na pograniczu Teksasu i Luizjany, doskonale oddający duszną atmosferę, społeczne konflikty tego fascynującego swoim pod każdym względem dusznym klimatem, egzotycznego dla Europejczyków (i pewnie większości Amerykanów) regionu Stanów Zjednoczonych.
Bourke nie tylko nie jest rzeźbiarzem. Nie potrafi też pisać prozy epickiej. Jego kawałki detektywistyczne o odstawionym od butelki detektywie Robicheaux...

dobrerecenzje | 2017-09-19
Przeczytana: 19 września 2017

"Samotny wędrowiec" to cudowna i romantyczna historia miłosna oraz mrożący krew w żyłach thiller, połączone w jedno dzieło. Autor- James Lee Burke, zabiera czytelnika w podróż pomiędzy kontynentami oraz epokami dziejów Ameryki. Książka ta jest hołdem dla "amerykańskiego snu". Opowiada o lojalności, miłości, odwadze, pełna jest optymizmu i przejawów dobrego serca.
Przenosimy się do roku 1934, aby poznać szesnastoletniego Weldon'a Avery Holland'a. Spotyka on przypadkowo na swej drodze cieszących się złą sławą kryminalistów- Bonnie Parker i Clyde'a Barrowa. Są oni chwilę po jednym ze swoich słynnych napadów na bank. W konfrontacji ze zbirami młody Weldon oddaje strzał, niestety jednak nie ma pojęcia czy kula trafiła któregoś z włamywaczy. Dziesięć lat później podporucznik Weldon Holland ledwo uchodzi z życiem podczas bitwy o Ardeny, jednocześnie ratując życie sierżantowi Herschelowi Pine'owi oraz młodej hiszpańskiej więźniarce, Rosicie Lowenstein, która stanie się miłością jego...

Kemot | 2017-08-07
Przeczytana: 11 sierpnia 2017

Wspaniała i wciągająca opowieść o Ameryce lat 30. i 40. XX w., od której ciężko się oderwać, nawet po dotarciu do ostatniej strony. Nieco nostalgiczna i romantyczna historia o tym, jak American dream może z łatwością przeistoczyć się w American nightmare. Jeśli ktoś ma ochotę przenieść się w czasie i wybrać w podróż po niebezpiecznym powojennym południu USA, spotkać Bonnie i Clyde'a, Bugsiego Siegela i zobaczyć Hollywood, bez wątpienia powinien sięgnąć po tę lekturę. Wydawca, Papierowy Księżyc, wydał książkę w bardzo ładnej oprawie. Tłumaczenie na polski jest na bardzo wysokim poziomie, ale jak ktoś nie znosi literówek i błędów ortograficznych, niech uzbroi się w cierpliwość lub kiepskie okulary, bo błędy są praktycznie na każdej stronie! Redakcja leży i woła o pomstę...

ewelinka266 | 2017-09-21
sygin | 2017-09-18