Elektryczna mgła

Tłumaczenie: Andrzej Ziembicki
Cykl: Dave Robicheaux (tom 6)
Wydawnictwo: Sonia Draga
In the Electric Mist with Confederate Dead

W rejony indiańskiego rezerwatu leżącego w pobliżu miasteczka New Iberia przybywa ekipa filmowa, by nakręcić film historyczny. Jeden z głównych aktorów Elrod Sykes zostaje zatrzymany przez policję na jeździe po pijanemu. Aresztującemu go porucznikowi z policji Nowego Orleanu Davidowi Robicheaux Sykes opowiada o pojawiającym się na pobliskich moczarach Atchafalaya widmie młodego Murzyna spętanego łańcuchem. Ktoś inny potraktowałby te rewelacje zapewne jak urojenia nadużywającej alkoholu hollywoodzkiej gwiazdy, ale Robicheaux był w młodości świadkiem morderstwa czarnego mężczyzny, którego ciała nigdy później nie odnalezionoa I tak pracujący właśnie nad sprawą zamordowanych prostytutek detektyw rozpoczyna nierówną walkę z demonami przeszłości, stając oko w oko z mroczną spuścizną wojny secesyjnej.

gwiazdka | 2013-01-06
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 06 stycznia 2013

Dobry kryminał, polecany dla wszystkich wielbicieli gatunku. Niezła, ale nie za szybka akcja, czasami zaskakiwały mnie jej zwroty, co bardzo sobie chwaliłam, bo przewidywalność w książkach nie jest moim priorytetem. No i bardzo zainteresował mnie wątek społeczny: życie małego amerykańskiego miasteczka i występujący tam ciągle problem rasizmu. Jedno, co mnie w powieści irytowało, to wtrącenia „ze spotkań” z postaciami historycznymi, bohaterami wojny secesyjnej. Poza tym jednym nie mam raczej zastrzeżeń.

adamats | 2012-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

Jednym okiem zaledwie zerkałem na ekran i nie w pełni rejestrowałem rozwój akcji emitowanego właśnie kryminału. Zauważyłem co prawda, że Tommy Lee Jones ugania się po jakichś bagnach, a przez te same pewnie bagna ucieka jakiś Murzyn, ale to pozwoliło jedynie na refleksję, iż nie są to U.S. Marshals z filmu Stuarta Bairda.
Intensywność wydarzeń pozaekranowych nie pozwoliła mi się skupiać zbyt dokładnie na perypetiach jednego z moich ulubionych aktorów. Film dobiegł sobie do końca i jak zwykle w takiej sytuacji pojawiły się napisy i muzyka w tle. I ta muzyka sprawiła, że osłupiałem. Co to jest? Kto to gra, skąd, gdzie? Ta muzyka niosła w sobie tyle tajemnicy, melancholii, jakiejś takiej nieuchwytnej tęsknoty i zwykłego piękna, że wwierciła mi się w głowę i prawie natychmiast rozpocząłem proces poszukiwań. Koniec nitki zaledwie był w moich rękach – a w zasadzie w głowie – ale potem już poszło dosyć szybko. Tytuł utworu, a z jakiej płyty? Aha… a z jakiego filmu? No tak „In the...

Odyyniec | 2011-08-11
Przeczytana: marzec 2010

Dobra książka. Fajny klimat sennego miasteczka na południu USA. Na podstawie tej książki nakręcono film "Pościg we mgle" z Tommy Lee Jonesem w roli Dave`a Robicheaux. Film zdecydowanie słabszy od książkowego pierwowzoru :). Aha, strasznie bym się napił Dr Peppera ;)

ArtP | 2013-01-10
Przeczytana: 03 stycznia 2013

Książka trochę płytka. Nie przekonuje mnie element "zwidów" o żołnierzach z czasów wojny.Mimo wszystko czyta się dobrze, książka ma ciekawy klimat wywołany ciekawymi opisami przyrody i otoczenia

nicholas | 2012-09-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 12 maja 2012

Widzialem film. Przy okazji czytajac ksiazek przypomnialem sobie, ze taka historie juz znam. Jak bywa w wiekszosci przypadkow, ksiazka znacznie lepsza i to powinny byc zacheta do przeczytania.

Majgonia | 2013-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2013

Są ciekawe momenty ale ogólnie średnio. A wstawki z widzeniami żołnierzy kompletnie nie potrzebne.

Ania | 2014-03-08
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Bardzo powolna akcja... choc ksiazka dosc ciekawa

Frederik | 2014-05-11
Przeczytana: kwiecień 2014

Niezly kryminalik. Fajnie sie czyta.

AnkaW | 2016-08-25
oldcat | 2016-08-10