Przeklęty prom

Wydawnictwo: Marginesy
Färjan
horror
giovanna

Witamy na pokładzie "Baltic Charisma", promie ze Szwecji do Finlandii. Poznacie tu samotną starszą kobietę, która marzy o przygodzie życia. Przygasłą gwiazdę estrady zatrudnioną do prowadzenia wieczorów karaoke. Dawnego pracownika promu, który chce się oświadczyć ukochanej podczas rejsu. Dwunastoletnich kuzynów, którzy byli najlepszymi przyjaciółmi, dopóki nie poróżniła ich rodzinna...

Witamy na pokładzie "Baltic Charisma", promie ze Szwecji do Finlandii.

Poznacie tu samotną starszą kobietę, która marzy o przygodzie życia. Przygasłą gwiazdę estrady zatrudnioną do prowadzenia wieczorów karaoke. Dawnego pracownika promu, który chce się oświadczyć ukochanej podczas rejsu. Dwunastoletnich kuzynów, którzy byli najlepszymi przyjaciółmi, dopóki nie poróżniła ich rodzinna tajemnica. Przyjaciółki, które chcą zapomnieć o codzienności i przebalować całą noc. Prom od lat kursuje codziennie tą samą trasą po Bałtyku. Gdy tylko wyjdzie z portu, personel otworzy bary, zabrzęczą butelki i przez kolejne dwadzieścia cztery godziny pasażerowie będą mogli zapomnieć o codziennym życiu i pozbyć się zahamowań. Ten kurs jest jednak inny.

Dziś na pokładzie czai się zło. Zło w czystej postaci. Zaczynają ginąć ludzie, zaczyna lać się krew. W środku nocy, na środku Morza Bałtyckiego, nie ma dokąd uciec. Nie da się nawiązać połączenia z lądem. Co się dzieje? Śmierć nadchodzi znienacka. Zwykli ludzie stają się bohaterami, ale ta noc może również wydobyć z nich to, co w nich najgorsze. Jeśli prom dotrze do Finlandii, świat już nigdy nie będzie taki sam.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133097/przeklety-prom?idcat=0

Wkp | 2017-10-13
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

Na morzu nikt nie usłyszy twojego krzyku

Tak, parafrazując hasło reklamowe, jakim kiedyś ozdabiano plakaty filmu „Obcy: ósmy pasażer Nostromo”, można by podsumować niniejszą powieść. Oczywiście nawet nie zamierzam jej porównywać z „Alienem”, ale mimo wszystko – i wbrew niskim ocenom, jakich mnóstwo spotkałem w internecie – „Przeklęty prom” to niezła historia z dreszczykiem. Nie ma chyba sensu zdradzać już na wstępie, czy bardziej to THRILLER, czy HORROR, ale jeśli lubicie grozę zarówno w formie bardziej przyziemnej, jak i paranormalnej, nie będziecie zawiedzeni.

Całość mojej recenzji na portalu kryminalnym: http://www.portalkryminalny.pl/content/view/8257/35/

ejwa1960 | 2017-07-07
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 07 lipca 2017

Patrząc na okładkę i czytając opis na końcu książki myślałam, że to będzie o jakiś psychopacie,który znalazł się na tym promie w celu dokonania jakiś makabrycznych morderstw,ale nie spodziewałam się ,że to będzie książka o zombi.
Nie polecam tej książki!Szkoda na nią czasu.

Matylda Saresta | 2017-05-24

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mnóstwo postaci, zamknięta przestrzeń, szaleństwo, rzeź i... wampiry. Wampiryzm jest przedstawiony raczej jako wirus, jak w Resident Evil... no, szczytowe dzieło to to nie jest, ale poczytać można.

Zuela | 2017-09-21

Nowy King!!!!!Prom,którego rejs ma być odskocznią dla pasażerów,od ich nudnego zycia,ma być ciągiem pijaństawa i zabawy zmienia się w rejs koszmaru.Wiekszoość pasażerów zamienionych w wampiry pokazuje swoje prawdziwe oblicze.Czy dla garstki uratowanych jest nadzieja?Niestety.....przeszłość zawsze nas dogania

Paulina | 2017-07-21

Porządny reset. Tego nam czasem potrzeba. Wystarczy doba niczym nie zmąconej zabawy, kilka drinków, chętnego na one-night stand, zdarte od śpiewu gardło, brak zahamowań. Hedonizm w najczystszej postaci. Właśnie dlatego rejsy promami wycieczkowymi, takie jak ten po Bałtyku, mają rację bytu. Ludzie potrzebują czasem spuścić się ze smyczy.

Jak Marianne, samotna starsza kobieta, dla której zakup biletu na prom był aktem spontanicznego szaleństwa. Jak Marten, Cilla i Linda oraz dwoje dorastających dzieci – Albin i Lo – dla których wycieczka jest okazją do zacieśnienia mocno nadszarpniętych przez alkohol i wzajemne pretensje więzi rodzinnych. Jak podstarzały pijaczyna Goran, dla którego taki wyskok z kumplami to nic nowego. Jak Calle i Vincent, zakochani w sobie do szaleństwa geje, którym Baltic Charisma pomoże podjąć najważniejszą z ważnych decyzji. Jak Madde i Zandra, dwie frywolne młode siksy, mające ochotę się zabawić z jakimiś fajnymi kolesiami tak zupełnie bez zobowiązań po to...

majeczka241 | 2017-06-30

Wielu z was zastanawia się zapewne, dlaczego większość recenzowanych przeze mnie książek oceniam tak bardzo wysoko? Odpowiedź na Waszą ciekawość jest prosta- ponieważ spełniają one moje oczekiwania czytelnicze, wystarczająco pobudzają wyobraźnię, ciekawią wartką akcją, intrygują niezwykłą magią, czarem, dzięki czemu mam szansę pamiętać opowiedzianą historię przez bardzo długi czas. Nauczają, przelewają dużo emocji, wzruszają, złoszczą. Mogłabym tu wymieniać i wymieniać stopnie mojego wartościowania.

Jednak i zdarzają się takie lektury (rzadko bo rzadko, jednak nie znaczy to, że jestem niewymagającym czytelnikiem) przez które w ogóle nie mogę przebrnąć nawet jeśli bardzo tego chce. Tak było w przypadku ,,Przeklętego promu" nad czym ubolewam, bo byłam nastawiona na dobry thriller.

Pierwsze, co sobie pomyślałam po otrzymaniu lektury to to, że po licznej fantastyce, obyczajówkach przyszedł czas na chwilę grozy, strachu, adrenaliny bez demonów, upiorów, nadprzyrodzonej mocy w tle....

eva43 | 2017-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2017

Nie wiem co mnie podkusiło by pożyczyć tę książkę, liczyłam na coś bez SF....a tu wampiry....i dodatkowo czcionka w tym wydaniu tak męcząca, że nie polecam osobą z słabszym wzrokiem....

Maja | 2017-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2017

Baltic Charyzma to prom, który płynie z Finlandii do Szwecji. Na jego pokładzie znajdują się między innymi: samotna starsza kobieta, która marzy o przygodzie życia, przygasła gwiazdy estrady zatrudnioną do prowadzenia wieczorów karaoke, dawny pracownik promu, który chce się oświadczyć ukochanej podczas rejsu. Prom od lat kursuje codziennie tą samą trasą po Bałtyku. Gdy tylko wyjdzie z portu, personel otworzy bary, zabrzęczą butelki i przez kolejne dwadzieścia cztery godziny pasażerowie będą mogli zapomnieć o codziennym życiu i pozbyć się zahamowań. Ten kurs jest jednak inny. Zaczynają ginąć ludzie, zaczyna lać się krew. W środku nocy, na środku Morza Bałtyckiego, nie ma dokąd uciec. Nie da się nawiązać połączenia z lądem. Co się dzieje? Śmierć nadchodzi znienacka. Zwykli ludzie stają się bohaterami, ale ta noc może również wydobyć z nich to, co w nich najgorsze. Jeśli prom dotrze do Finlandii, świat już nigdy nie będzie taki sam.

Narracja w tej powieści jest prowadzona przez kilku...

W "Przeklętym promie" Matsa Strandberga głównych bohaterów jest kilkoro (narracja trzecioosobowa, prowadzona z różnych punktów widzenia). Mocną stroną powieści jest właśnie różnorodność bohaterów: jest tu skromna sześćdziesięciolatka Marianne, próbująca uciec od samotności, para nastolatków, Albin oraz Lo, wraz z rodzicami, których jednoczy a jednocześnie dzieli rodzinna tajemnica, a także były pracownik promu Calle, dla którego rejs po Bałtyku miał być romantycznym tłem oświadczyn. Śledzimy też wydarzenia z perspektywy kilkorga pracowników Baltic Charisma: Dana Appelgrena - podstarzałej gwiazdy Eurowizji o wybujałym ego, przedstawicielki ekipy ochrony Pii oraz barmana Filipa. Bohaterowie różnią się od siebie charakterem, ambicjami, płcią, wiekiem, orientacją seksualną czy pochodzeniem społecznym. Odzwierciedla to rzeczywiście cały przekrój różnych osobistości, jakie zazwyczaj pojawiają się na takich promach (z powodu tej różnorodności takie promy często opisuje się jako małe...

sassyprince | 2017-08-16

Ta książka to jedna z największych porażek, jakie kiedykolwiek widziałem. Z zachęcającego opisu wynikało, że będzie to ciekawy kryminał, a wyszło to coś. Mierne warsztatowo, mnóstwo literówek, chaotyczna fabuła, denne postaci, no i te wampiry na pokładzie szwedzkiego promu (sic!). Nic dziwniejszego chyba w życiu nie przeczytałem.
Historia wampirów kompletnie nie pogłębiona. Czytając, nie wiemy, dlaczego znalazły się na statku, skąd w ogóle wzięły się w Szwecji, nie znamy też ich dokładnego planu. Zakończenie bardzo rozczarowuje również.
Całe tłumaczenie woła o pomstę do nieba! Tak udziwnionych dialogów, nie przetłumaczonych angielskich zwrotów (kiedy winno się to zrobić) oraz nadmiar wulgaryzmów jeszcze tylko pogłębiają chaos literacki.
Trzymajcie się od tej książki z daleka!