Rozgwieżdżone niebo

Okładka książki Rozgwieżdżone niebo Lars Wilderäng
Okładka książki Rozgwieżdżone niebo
Lars Wilderäng Wydawnictwo: Mag Cykl: Rozgwieżdżone niebo (tom 1) fantasy, science fiction
Rozgwieżdżone niebo (tom 1)
Stjärnklart (2014)
Mag
2017-06-14
2017-06-14
Anna Marciniakówna
katastrofa literatura szwedzka niebezpieczeństwo postapokalipsa postapokaliptyczny świat przemoc strach walka o przetrwanie walka o życie zagłada Ziemia Ziemianie

Twardy reset

#WyzwanieLC2024 kwiecień
Przeczytam książkę, która przeniesie mnie w inne miejsce

Wciągająca od samego początku. Nie jest to poziom "Blackout" ale ma w sobie to coś. Ma kilka niedociągnięć ale czyta się bardzo przyjemnie. Szkoda, że nie ma na polskim rynku kontynuacji.

#WyzwanieLC2024 kwiecień
Przeczytam książkę, która przeniesie mnie w inne miejsce

Fajny koncept wirusa komputerowego przenoszącego się w fizycznym świecie, oryginalna teoria. Podobało mi się również to, że główni bohaterowie umierali bez fajerwerków, tak jak wszyscy inni, z trywialnych powodów. To rzadkie w książkach, a w życiu ciągle się zdarza. Fajna literatura, ale czegoś mi brakowało - możliwe, że konkretnej osi historii, celu.

Może nie jestem koneserem książek postapo ale "Rozgwieżdżone niebo" bardzo mnie wciągnęło. Do tego stopnia, że kupiłem 2 kolejne części i przetłumaczyłem je w deepl na polski. Tłumaczenie oceniam na bardzo wysoki poziom, lepszy przynajmniej od tłumacza google. Jeśli ktoś jest zainteresowany to proszę o wiadomość.

Myślałam, że dostanę naprawdę fajną, wciągającą książkę postapo. No to nie dostałam. Początek ciekawy, ale potem akcja zwalnia i w sumie to w kółko dzieje się to samo. Mnóstwo bohaterów i wątków i można się pogubić. Końcówka też ciekawa, ale całość i tak przypomina np. Bastion. No albo inne książki i filmu gdzie mamy jakąś epidemię, ludzie uciekają z domów i po pewnym czasie ci, którzy pozostali zaczynają żyć w zorganizowanej przez siebie społeczności. I o tym był pierwszy tom. Myślałam, że już tutaj czytelnik dostanie rozwiązywanie problemu, jakiś początek szukania rozwiązania itd. No może będzie to w drugim tomie, tylko, że drugiego tomu nie ma. Poza tym momentami jest brutalnie (i czasami ta brutalność jest, bo jest),a bohaterowie są antypatyczni. Zwłaszcza Magnus i jego rodzina i wątek z kotem - absolutnie niedopuszczalny dla mnie. Mogła to być naprawdę super książka, gdyby była bardziej dopracowana.

Czytam inne opinie poniżej i zastanawiam się czy czytałem tę samą książkę co poprzednicy. Oddam z przeznaczeniem na opał! Żałuję każdego grosza z 5.99pln wydanych nań w promocji Tesco. Ubolewam nad drzewem, które poświęciło życie żeby zostać takim gniotem, przy którym wypociny Lipińskiej stają się arcydziełem literatury światowej. Postapo książka o losach ludzkości po nagłej utracie elektroniki jest 440 stronicowym opowiadaniem o niespełnionych seksualno-morderczych fantazjach autora. Główni bohaterowie, a jest ich chyba z 15, odznaczają się poziomem inteligencji rolki po papierze toaletowym. Dialogi tak drewniane, że nie jeden wychodek można by z nich zbić. Ze 200 stron lekko poświęconych na skrupulatne opisy geograficzne największych zadupi Szwecji, jakby każdy znał dzielnice Goeteborga, nazwy mostów i wszelakich wsi wzdłuż Szwecji. Absolutne marnowanie czasu, szkoda mi tych kilku godzin, a nie lubię czegoś zaczynać i nie kończyć.... Dlatego odradzam każdemu.

Motyw końca znanego nam świata jest jednym z moich ulubionych w fantastyce, choć ostatnio takie scenariusze zdają mi się niepokojąco realne.

"Rozgwieżdżone niebo" zaczyna się niewinnie. Ot, komuś padł telefon. Innemu układ elektroniczny w samochodzie. Zdarza się. Niepokoi tylko częstotliwość takich zdarzeń. Kolejne urządzenia elektroniczne przestają działać, i brak internetu jest najmniejszym problemem

Autor pokazuje jak szerokie konsekwencje może mieć globalna awaria zasilania. Już brak czystej wody i komunikacji wystarczy, żeby ludzie zaczęli wariować. Spragniony człowiek zrobi wszystko a żołnierze na misji w Afganistanie pozbawieni łączności i obrazu z kamer nie przetrwają nawet prymitywnego ataku. Zagrożeniem stają się także elektrownie atomowe. Z braku kanalizacji i higieny wybuchają kolejne epidemie. Opisany obraz jest bardzo fatalistyczny.

Narracja jest przedstawiona z różnych punktów widzenia. Opowieść widzimy oczami survivalowca Filipa Stenvika, oficera policji Petera Ragnhella, programistki Anny Ljungberg, dowódcy oddziału specjalnego Gustafa Silverbane'a i innych. Każda z tych osób przedstawia inne problemy i postawy.

Powieść miała bardzo ponury wydźwięk. Ludzie dziczeją, jakby cywilizacja stanowiła tylko pozór. W imię zdobycia wody i jedzenia jeden jest w stanie zaatakować drugiego, słabi i chorzy pozbawieni opieki medycznej i leków szybko umierają. Mało tu jest bezinteresownych odruchów dobra. Pomimo, iż ciekawi mnie ta tematyka, książka mnie przygnębiła. Jest dobrze napisana i przedstawia szeroką perspektywę możliwych komplikacji, lecz wnioski są bardzo pesymistyczne.

Zagadkową katastrofę rozjaśnia rozgwieżdżone niebo i to, co mogło z niego przybyć. Tak naprawdę nie trzeba apokalipsy zombie czy najazdu obcych. Wystarczyłaby nieznana bakteria lub coś, co doprowadzi do nieodwracalnej awarii elektroniki, żeby zniszczyć nasz wygodny świat.

Daje do myślenia , szczególnie w trakcie pandemii

Daje do myślenia , szczególnie w trakcie pandemii

Nudne, bez konsekwencji a bohaterzy zupełnie niewiarygodni

Nudne, bez konsekwencji a bohaterzy zupełnie niewiarygodni

Książka mnie od początku nie wciągnęła. Męczyłam sie strasznie. Od połowy juz było ciut lepiej bo zaczeło sie cos dziac. Dałabym wiekszą ocene gdyby książka opowiadał np . o jednej rodzinie bądż osobie. Można sie później pogubić kto kim jest.

Książka solidna, podobał mi się twist na tak tradycyjnej apokalipsie, podobały mi się zachowania ludzi. Jedyne co mi się nie podobało to jak potraktowali mojego przyjaciela prepersa. Książka warta przeczytania dla każdego fana post-apo, mam nadzieje że scenariusz autora nigdy się nie ziści

• Audiobooki

Lars Wilderäng Rozgwieżdżone niebo Zobacz więcej