Szafa grająca Cadillac

Tłumaczenie: Paweł Lipszyc
Cykl: Dave Robicheaux (tom 9)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Cadillac jukebox

Dla mieszkańców Nowej Iberii styl życia Aarona Crowna należy do "folkloru białych biedaków z lasu." Crown wywodził się z niezaradnych leśnych ludzi z północnej Luizjany, którzy wnieśli swój styl życia na mokradła Cajun: kłusowali na jelenie, kradli bydło, podobno mieli kontakty z Ku Klux Klanem. Nikt nie okazał zdziwienia, kiedy Crowna oskarżono o zamordowanie najsłynniejszego przywódcy ruchu praw obywatelskich dla czarnych. System potrzebował jednak aż dwudziestu ośmiu lat, żeby osadzić Crowna w więzieniu Angola. Teraz Crown twierdzi, że jest niewinny i prosi Dave'a Robicheaux o pomoc. Dave próbuje trzymać się z dala o politycznego zamętu, jaki otacza Aarona Crowna, ale w głębi serca obawia się, że Crown został kozłem ofiarnym za zbiorowe poczucie winy całego pokolenia. W Dzielnicy Francuskiej Nowego Orleanu policja znajduje ciało zamordowanego dokumentalisty, który zamierzał dowieść niewinności Crowna; płatny zabójca na usługach mafii radzi Dave'owi trzymać się z daleka od sprawy Crowna; Mookie Zerrang, przerażający psychopata o niezwykłej sile, zostaje wypuszczony na wolność w samym środku rajskiego świata Dave'a. Dochodzenie zaprowadzi Dave'a od mafijnej księżniczki w nowoorleańskiej dzielnicy Garden na meksykańskie ranczo psychodelicznego guru. Kiedy jednak Buford LaRose - potomek starej południowej rodziny i autor powieści, która zaprowadziła Crowna do więzienia - zostaje wybrany na gubernatora, zaangażowanie Dave'a w całą sprawę niebezpiecznie się pogłębia. Żona LaRose'a, Karyn, jest żoną polityka wspinającą się o szczeblach drabiny społecznej, ale przed laty ją i Dave'a łączył romans. Teraz, kiedy Karyn ponownie zaczyna uwodzić Dave'a, a jej mąż proponuje mu stanowisko szefa policji stanowej, Dave pojmuje, że musi odkryć prawdę o Aaronie Crownie: prawdę którą zbyt wielu ludzi pragnie utrzymać w tajemnicy.

Marek Nowowiejski | 2015-02-15
Monia | 2013-11-29