Polowanie

Cykl: Beatrice Kaspary (tom 1) | Seria: Gorzka Czekolada
Wydawnictwo: Media Rodzina
Funf
Sophie

Na pastwisku leży martwa kobieta. Na jej stopach – wytatuowane współrzędne, które prowadzą policję do makabrycznego znaleziska – zafoliowanej dłoni i… zagadki od sprawcy. Beatrice Kaspary i Florin Wenninger, sympatyczni śledczy z Salzburga, zaczynają grać z mordercą w krwawą grę, w której stawką jest życie kolejnych ludzi. Wyposażeni w odbiornik GPS znajdują potworne fanty i próbują zatrzymać przestępcę, który prowokuje ich i wyzywa na pojedynek. A czas ucieka…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Fragment książki

Oficjalna recenzja
DziewczęZksiążką książek: 64

Czy masz odwagę szukać?

Na pastwisku, pod skałą, wśród krów i wonnej trawy leży pierwszy element zagadki. Zakrwawione ciało kobiety z tajemniczym tatuażem. Tatuaż to wskazówka, droga do tajemniczego schowka z kolejnym elementem układanki - ludzkiej dłoni. Co łączy zwłoki młodej mężatki, odciętą dłoń niezidentyfikowanego mężczyzny i tajemniczą wiadomość z kolejnym elementem układanki?

Zadanie rozwikłania tej zagadki przypada Beatrice i Florinowi, kryminalnym śledczym z Salzburga. Długo nie mogą dostrzec logicznego powiązania pomiędzy ofiarami i osobami wskazywanymi w kolejnych odnajdywanych skrytkach. Ale sama gra w polowanie na elementy układanki zaczyna być dla nich coraz bardziej emocjonująca. Wypaczona przez mordercę wersja zabawy w poszukiwanie skrytek, geocatching, wciąga ich i pochłania jak polowanie.

Beatrice samotnie wychowuje dwójkę dzieci. Przedłużające się śledztwo, uciążliwy były mąż i wyrzuty sumienia z powodu zaniedbywania dzieci sprawiają, że coraz trudniej jej patrzeć rzeczowo i bez emocji na krwawy pasjans, jaki układa morderca. Sprawę komplikują dodatkowo osobiste wiadomości od mordercy, nawiązujące do mrocznej sprawy z przeszłości Beatrice. Czy będzie ona w stanie podejść do tej sprawy bez emocji? Czy uda jej się oddzielić własne frustracje i poczucie winy od rzeczowego śledztwa? Czy morderca odwołując się do dawnej zbrodni i nieudolności policji chce zdeprymować śledczą i utrudnić jej rozwikłanie zagadki? Czy może po prostu napawa się poniżaniem jej, jej cierpieniem?

Jeden...

Jeden morderca, wiele ofiar i tropów, kompletny brak związku pomiędzy nimi i wyzwanie rzucone policji. Czy Beatrice i Florin będą mieli odwagę i dość determinacji, by podążać za rzucanymi im okruszkami, iść po nitce do kłębka? Czy dostrzegą motyw, jaki kryje się za tajemniczymi wiadomościami i zagadkami? I czym zakończy się to polowanie, kto okaże się łowcą a kto ofiarą?

W książce Ursuli Poznanski mamy wszystkie znamiona świetnego kryminału. Zagubioną w osobistych problemach śledczą, krwawe zbrodnie, niejasne motywy, zemstę i zbrodnię sprzed lat. Wartka akcja i coraz to nowe elementy fabuły nadają historii lekkości, nie nużąc czytelnika zbyt długą narracją. Dla mnie to idealne połączenie mroku i zbrodni, pościgu i łączenia z pozoru nieistotnych faktów. Krew i zagadka w najlepszym stylu, okraszona dodatkową nagrodą - bardzo dobrym, zaskakującym rozwiązaniem sprawy, poprzedzonym naprawdę emocjonującym poszukiwaniem, polowaniem.

Szczególnie polecam wielbicielom klasyki gatunku, jeśli jesteś fanem „Kolekcjonera kości” i „Milczenia owiec”, z pewnością nie zawiedziesz się „Polowaniem” i zagadką, którą przygotowała dla nas Ursula Poznanski, która jako autorka dotąd znana była jedynie z powieści dla młodzieży. „Polowanie” to jej pierwszy kryminał dla dorosłych wydany na rynku polskim. Autorka ma talent do opisywania skomplikowanych śledztw, w których nie brakuje odniesień do współczesnych technologii i tajemnic kryminalistyki. Znajdzie się tu więc również coś dla wielbicieli kryminalnych seriali w typie „CSI” czy „Kości”.

Joanna Jurzyk

Kiwi_Agnik | 2017-05-05
Przeczytana: 05 maja 2017

Dobry kryminał, całkiem niezły debiut.

Fabuła "Polowania" jest realna i intrygująca, bohaterowie są pełnokrwiści i enigmatyczni, język przyswajalny, z początku niezrozumiałe są motywy sprawcy; kto? gdzie? jak? i dlaczego? ale pochłaniając stronę, po stronie, odkrywamy coraz więcej i więcej... akcja zaczyna nabierać rozpędu, przez co książka trzyma nas w coraz większym napięciu i niepewności, a dopiero na końcu wszystko się wyjaśnia i nabiera sensu,
oj lubię takie książki.

Minus : dużo jest wątków powielanych, czyli takich, które już ktoś wykorzystał, to oczywiście nie ma większego znaczenia, jeśli kryminał jest wciągający i dobrze napisany, ta powieść wnosi świeżość do mojego ulubionego gatunku czytelniczego.

Reasumując "polowanie" całkiem udane.
Ogromnie jestem zadowolona, że nie odpuściłam sobie tej pozycji, chociaż przez chwilę miałam taki zamiar i z pewnością będę miała autorkę na uwadze.

Polecam fanom kryminałów, satysfakcja niemal gwarantowana.

Stworek_vel_Oka | 2017-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2017

Po udanym „Erebosie”, oczekiwałam z niecierpliwością (i wierceniem dziury w brzuchu Wydawnictwu 😉 ) wydania po polsku innych książek Poznanski, bo kupiła mnie autorka i chciałam sprawdzić, czy to było jednorazowe przyciąganie, czy może lista moich ulubionych niemieckojęzycznych pisarzy powiększy się o nowe nazwisko. Już teraz mogę powiedzieć, że tak, urosła – za sprawą „Polowania” (i jego bezbłędnego tłumaczenia!).

Beatrice Kaspary jest miodowowłosą policjantką, mającą nosa do rozwikływania trudnych spraw. Znany motyw, mogłoby się wydawać, bo czyż mało mamy kryminałów, gdzie śledczy jest wybitny i wskazówki wręcz same go szukają, a zawiłość sprawy tylko innym spędza sen z powiek. Bea jednak jest swojska. Ma problemy z byłym mężem, wyrzuca sobie, że nie ma czasu dla dwójki swoich dzieci (a pluszowa sowa sama się nie odkupi!), a także coś ją kłuje w środku, kiedy jej ciemnowłosy mundurowy partner Florin spotyka się z inną kobietą. Morderca jednak nie śpi i każe włączyć GPS-a…

Na...

Kasia Sobańska | 2017-05-13
Przeczytana: 13 maja 2017

Do jej przeczytania skusiły mnie wysokie oceny na LC i ilość czytających ją znajomych, a męczyłam się z nią ok. tygodnia. Jak dla mnie była zwyczajnie nudna, pisana ciągle na tym samym poziomie, bez zwrotów akcji, napięcia i spojrzenia z perspektywy mordercy. Ot taka monotonna policyjna robota. Pewnie w rzeczywistości tak to właśnie wygląda, jednak w książce trzeba czegoś więcej aby przykuć uwagę czytelnika, a nie zmuszać go do dalszego czytania. Irytowała mnie sytuacja życiowa bohaterki i jej ciągłe problemy z byłym mężem oraz brak czasu dla dzieci. Plus za zakończenie, którego nie przewidziałam, a ułożyło się w logiczną całość. Nie wiem czy sięgnę po dalsze części.

Miłka Kołakowska | www.mozaikaliteracka.pl
___

Słyszeliście już o Geocachingu? Mniej zorientowanym przybliżę ten termin. Jest to rodzaj gry terenowej, w której za pomocą odbiorników GPS poszukuje się skrytek, uprzednio ukrytych przez innych uczestników. Świetnie przemyślana, intrygująca i bez dwóch zdań przyjemna zabawa na świeżym powietrzu. Brzmi dobrze, prawda? Okazuje się jednak, że Geocaching może równie dobrze dostarczyć pomysłu na przerażającą zagadkę kryminalną. Tak jest w przypadku Ursuli Poznanski, która zaprasza czytelników do podjęcia się niezwykle przemyślanej i wyjątkowo makabrycznej gry z paskudnym sprawcą.

Na jednym z pastwisk znalezione zostają zwłoki młodej kobiety. Na podbiciach stóp denatki znajdują się świeżo wytatuowane współrzędne, które prowadzą śledczych, Beatrice Kaspary oraz Florina Wenningera, do mrożącego krew w żyłach znaleziska. W odnalezionym pudełku znajduje się bowiem zamknięta hermetycznie ludzka dłoń, a także odręcznie napisana zagadka, której...

emindflow | 2017-05-31
Przeczytana: 30 maja 2017

Całkiem przyzwoity debiut Ursuli Poznanski w roli autorki powieści kryminalnych.
„Polowanie” to połączenie thrillera z kryminałem, z akcją rozgrywającą się w Austrii i w zasadzie skupioną wyłącznie na policyjnym śledztwie.
Daję autorce duży plus za pomysł, a konkretnie za wykorzystanie w swojej fabule motywu geocachingu. Na etapie realizacji jest już trochę gorzej, bo pojawia się całe mnóstwo zapożyczeń, przez co „Polowanie” nie tylko nie odróżnia się od innych powieści, ale wręcz ginie w masie podobnych.
Największym problemem tej książki jest jednak to, że nie wywołuje żadnych emocji. Wszystko dzieje się tu w tym samym jednostajnym tempie, co w tym gatunku literackim trudno ocenić pozytywnie.
Widać, że pani Poznanski nie radzi sobie z budowaniem napięcia i pozostaje tylko liczyć na to, że być może w kolejnej książce będzie z tym lepiej. Ciekaw też jestem w jakim kierunku rozwiną się wątki dotyczące pary głównych bohaterów.
W sumie szału na pewno nie ma, ale skoro mimo wszystko...

iwona525 | 2017-05-08
Przeczytana: 06 maja 2017

Kategoria "thriller" jest mi najbliższa i nie ukrywam że zawsze pierwsze sięgam po takie książki. Ursuli Poznanski nie znałam, ale przychylne opinie ba! nawet okładka przykuła moją uwagę.
I cóż...nie zawiodłam się. WARTO!
Książka zdecydowanie należy do tych "rozkręcających się". Nabiera tempa powoli, wyraźnie dopiero w drugiej połowie /trochę szkoda/. Bohaterowie realni, ich życie poza pracą nie przygniata głównego tematu, nie nuży.
Rozwiązanie i motyw powieści przemyślany, świetnie skonstruowany. Autorka w fantastyczny sposób prowadzi czytelnika przez labirynt zagadek by na końcu spokojnie powiedzieć...kiedy drugi tom?
Polecam - to zdecydowanie coś innego, na co warto było czekać! To na szczęście nie kolejny przereklamowany gniot!

joaśka | 2017-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2017

Bardzo miła niespodziewanka :) Ocena może na wyrost, ale co tam. Emocje były podczas czytania? Były :) Więc się należy.
Niespodzianka była o tyle miła, że poprzednia książka Poznanskiej, która czytałam jakoś nie przypadła mi do gustu. Nastawiłam się więc na powtórkę z rozrywki.
Bardzo ciekawy pomysł na grę prześladowcy ze śledczymi. Polecam.

Przemysław Garczyński :: 3telnik.pl » Potrójna przyjemność z czytania

* * * * * * * * * *

O tym, że w tym roku pojawią się na naszym rynku kryminały Ursuli Poznański wiedziałem już od dawna. Ostrzyłem sobie zatem zęby, niecierpliwie wyczekiwałem i… było mi dane przeczytać obie książki tej autorki przedpremierowo. Dziś zapraszam zatem do lektury recenzji „Polowania” – o kolejnym tomie (którego tytuł to „Głosy”) opowiem pojutrze ;)

Na jednym z pastwisk, tuż obok nieco obojętnych na ten widok krów, zostają znalezione zwłoki młodej kobiety. Co jednak jest najbardziej zaskakujące w jej śmierci to nie tyle sam fakt, że najpewniej została zamordowana, ale pewien istotny, choć łatwy do przeoczenia szczegół. Otóż na podbiciach jej stóp ktoś (morderca?) wytatuował… współrzędne. Dokładnie tak, jak to rozumiecie – długość i szerokość geograficzną.

Prowadzący śledztwo komisarze z Salzburga – Beatrice Kaspary i Florin Wenninger – postanawiają sprawdzić, co znajduje się w sugerowanej...

Ledarg1916 | 2017-07-20

Gdy przeczytałem coś o tej książce, zaintrygowała mnie. W końcu kupiłem i przeczytałem.
Wrażenia...?
Trudna w ocenia, bo czyta się generalnie bardzo dobrze i lektura po prostu wciąga. W zasadzie kryminał poprowadzony tak jak trzeba.
Co zatem nie gra?
Otóż czuć tu naśladownictwem... Autorka robi wszystko bardzo sprawnie, ale mam wrażenie, że dorzuciła do książki kilka zgranych motywów. Nie to, że książka jest wtórna, lecz ma się wrażenie, że gdzieś to już było...
Nawet mi to specjalnie nie przeszkadzało, bo jak wspomniałem czyta się dobrze a sama akcja wciąga i już.
Co do zagadki, powiem tak - zapewne niektórzy będą piać z zachwytu, ale ja - taki jakiś miałem przebłysk - już w pierwszej połowie powieści domyśliłem się, kto stoi za zabójstwami. Przyznam, że autorka starała się to nieźle kamuflować, ale nie dałem się nabrać. 1:0 dla mnie:-)
Reasumując, czyta się dobrze, można się wciągnąć, lecz poza interesującym motywem geocachingu niewiele tu odkrywczości. Solidnie, dałem 7, bo to...

werka777 | 2017-05-20
Przeczytana: 20 maja 2017

GEOCACHING I MORDERCA
Dobry motyw przewodni. Oczywiście nie mam tutaj na myśli morderstwa, bez którego powieści tego gatunku ciężko byłoby się obyć, a raczej o skomplikowaną grę, która wplata w treść kryminału kawał ambitnej przygody i łamigłówki. To raczej z typem ukrywającego się zabójcy mamy do czynienia najczęściej. Książkowi śledczy usilnie poszukują kolejnych wskazówek próbując natrafić na coś nie mając prawie nic. Tutaj szalony sprawca zbrodni nie pozwala policji się nudzić. Wyznacza tropy, sypie fantami, staje się groźniejszy i coraz bardziej aktywny. Czy aby jednak na pewno w ten sposób ułatwia sprawę? Niekoniecznie. Przed Beatrice i Florinem długa, krwawa droga.

ŚLEDCZY
Kolejni przesłuchiwani, dziesiątki hipotez, następne ofiary. Współpracująca ze sobą para śledczych na rzecz niebanalnej sprawy musi odsunąć prywatne życie na bok. To zaś wydaje się w szczególności trudne dla Beatrice, która zmaga się z konsekwencjami nieudanego związku i wyrzutami sumienia dotyczącymi...

Znak kryminał 300x500
Potworne fanty i zagadka od sprawcy

Na pastwisku leży martwa kobieta. Na jej stopach wytatuowano współrzędne, które prowadzą policję do makabrycznego znaleziska… Właśnie ukazuje się polskie wydanie powieści Ursuli Poznanski „Polowanie”. Przeczytajcie jej fragment.

Patronaty tygodnia

Nowe powieści Iana McEwana i Stefana Hertmansa, reportaż Kamila Bułaka „Wszystkie dzieci Louisa”, kolejne książki Niny Majewskiej-Brown i Liliany Fabisińskiej oraz płomienny, nieprawdopodobny i jeden z najbardziej skandalizujących romansów XX wieku – to tylko niektóre z nowości wydawniczych, które w najbliższych dniach trafią na księgarskie półki. Sprawdźcie, co warto przeczytać!