Virtualo -50% thriller

Wioska morderców

Tłumaczenie: Wojciech Łygaś
Cykl: Sanela Beara (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Das Dorf der Mörder
Ag2S

Pewnego majowego dnia w ogrodzie zoologicznym w Berlinie dochodzi do makabrycznej zbrodni. Kiedy na miejscu zdarzenia zjawia się policjantka Sanela Beara, zastaje chaos i zamieszanie. Kilka dni później prasa opisuje przerażające okoliczności zdarzenia i ujawnia nazwisko kobiety podejrzanej o popełnienie przestępstwa. Charlie Rubin przyznaje się, że to ona dopuściła się tej zbrodni. Sanela jednak ma wątpliwości i rozpoczyna własne dochodzenie w tej sprawie.

Profesor Gabriel Brock i młody psycholog Jeremy Saaler, którzy mają przygotować opinię na temat poczytalności Charlie Rubin, zaczynają podejrzewać, że zabójstwo ma coś wspólnego z dzieciństwem podejrzanej, spędzonym w Wendisch Bruch, niewielkiej wiosce w Brandenburgii, gdzie nie ma już ani jednego mężczyzny… I tylko psy szczekają tak jak przed laty, zwiastując swoim ujadaniem nadchodzące nieszczęście.

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

Aleksandra | 2016-11-19
Przeczytana: 03 listopada 2016

Sanela Beara jest młodą policjantką, która głównie patroluje ulice i wlepia mandaty kierowcą. Marzy jej się poważniejsza sprawa, ale do tego jeszcze długa droga. Gdy pewnego dnia w pobliskim ogrodzie zoologicznym dochodzi do straszliwej zbrodni, Sanela jest pierwsza na miejscu zdarzenia. I choć policja już po kilku dniach zatrzymuje podejrzaną, która zresztą przyznaje się do winy, Sanela postanawia zbadać sprawę na własną rękę.

To, co opisałam właściwie rozpoczyna całą akcję. Autorka nie wplatała zbyt wielu pobocznych wątków, skupiła się na głównym problemie, a wszystko, co działo się wokół tak naprawdę było istotne dla sprawy. Każdy szczegół, który pojawił się w książce miał jakieś znaczenie - mniejsze lub większe.

Jak wspomniałam na początku, zaintrygował mnie tytuł. Nie wiem jak Wy, ale ja czasem odnoszę wrażenie, że tytuł ma się nijak do treści książki. Może nie jest to częste zjawisko, natomiast zdarza się. Tutaj jest zupełnie odwrotnie. Te dwa słowa bardzo współgrają z...

Magnis | 2018-05-22
Przeczytana: 20 maja 2018

Po książkę pani Elisabeth Herrmann sięgnąłem spodziewając się dostać ciekawy thriller, przy którym spędzę trochę czasu. Nie wiedziałem co dostanę, bo było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i zawsze pewne obawy pozostają przy takim spotkaniu, ale zaciekawił mnie opis i zachęcił do przeczytania. Jednak jest to debiut i nieraz takie są obarczone pewnymi wadami. Dlatego oczekiwania miałem wobec niej mniejsze, lecz liczyłem na dobrą powieść.
W majowy dzień w ogrodzie zoologicznym w Berlinie zostają odkryte zwłoki i przypadkowo w pobliżu znalazła się Sanela Beara wypełniająca swoje zadania jako posterunkowa. W zamieszaniu jakie powstaje próbuje na własną rękę poszukać śladów co kończy się nieszczęśliwie dla niej. Do zbrodni przyznaje się Charlie Rubin, która była na miejscu zbrodni. Sanela Beara ma jednak wątpliwości wobec czego rozpoczyna własne śledztwo. Do wydania opinii na temat Charlie Rubin poproszono profesora Gabriel Brock i jego młodszego asystenta psychologa...

Izabela Pycio | 2016-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

"Pies spojrzał na dziewczynkę i podkulił ogon. Ona też odczuwała ten nieokreślony rodzaj strachu jak tamte stworzenia, które zbudziły się w obliczu nadciągającego kataklizmu, jaki miał unicestwić całą wieś."

Bardzo ciekawa propozycja czytelnicza, wciągająca mieszanka thrillera i kryminału, zapewniająca wiele godzin świetnie spędzonego wolnego czasu z książką w ręku. Z wielkim zainteresowaniem i uwagą zagłębiamy się w jej treść, a towarzyszy nam specyficzna, mroczna, nieco duszna atmosfera, podsycana zastanawiającymi zbiegami okoliczności, podobieństwem wydarzeń, głęboko skrywanymi urazami i silną potrzebą zemsty. A do tego znaczący udział zwierząt w opisywanej historii, mocno zaniedbana i niemal opuszczona przez mieszkańców tajemniczo złowroga wieś, makabryczne morderstwo popełnione w ogrodzie zoologicznym. Początkowo, tylko z pozoru akcja wydaje się mało dynamiczna, przez większą część książki autorka zaprasza nas do dobrej detektywistycznej gry, umiejętnie podgrzewa nastrój...

Wkp | 2016-04-02

WIOSKA BEZ MĘŻCZYZN

Tak mogłaby wyglądać „Seksmisja” gdyby nie była komedią Science Fiction a rasowym thrillerem z naprawdę ciekawym pomysłem na fabułę. I to thrillerem, który swoją estetyką ociera się o horror, zabierając czytelników w mroczną przejażdżkę bez trzymanki, gdzie reguły gatunku są na równi zachowywane, co i łamane.

Wesoła przedszkolna wycieczka do berlińskiego ZOO, jak ucięta nożem, przeradza się w koszmar, kiedy w klatce dzieci dostrzegają ludzką rękę. Chaos, strach, szok… Na miejscu zjawia się policja, ale pojawia się także ona – Sanela Beara. Młoda policjantka, którą ambicja pcha w kierunku awansu, angażuje się w sprawę, chociaż nie należy ona do jej obowiązków. Zaczyna się medialny szum, brakuje jednak konkretów, które pchnęły by sprawę do przodu, aż schwytana zostaje Charlie Rubin, która przyznaje się do popełnienia morderstwa. Sprawa wyjaśniona? Bynajmniej. Sanela nie zgadza się z typem przełożonych i decyduje się sama rozwikłać sprawę.
Tymczasem profesor...

emindflow | 2016-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Z niewiadomych powodów wiązałem z tą książką duże oczekiwania, ale jak to często bywa, nie wytrzymały one, niestety, konfrontacji z rzeczywistością.
Powieść, nawet biorąc poprawkę na debiut autorki, okazała się bardzo przeciętna.
Bodaj jedynym atutem tej książki jest pomysł na fabułę, ale już jego realizacja pozostawia wiele do życzenia. Cóż z tego, że mamy dynamiczną końcówkę i dość zaskakujące wyjaśnienie zagadkowych zniknięć mieszkańców wioski Wendisch Bruch, skoro przez 3/4 książki nic się nie dzieje i po prostu wieje nudą.
Nie przekonują mnie osoby głównych bohaterów, a zwłaszcza Sanela Beara wydaje mi się zupełnie niewiarygodna. Trudno mi jakoś serio traktować policjantkę wykonującą na co dzień obowiązki zbliżone do strażnika miejskiego i która nagle staje się mózgiem dochodzenia w sprawie zbrodni z pierwszych stron niemieckich gazet. Pomijam już tolerowanie jej niesubordynacji w tak zhierarchizowanej formacji jak policja.
Myślę , że również tłumacz nie stanął na wysokości...

"Wioska morderców" to bardzo udany kryminał. Nic dodać, nic ująć. Trzy najjaśniejsze punkty powieści to:
- enigmatyczny prolog z nietypowym pod względem przynależności gatunkowej narratorem
- wybór ogrodu zoologicznego na miejsce popełnienia zbrodni i ukazanie jego mrocznego oblicza (to nie tylko puszyste zwierzaczki i wata cukrowa!)
- dwutorowość śledztwa - to kryminale prowadzi samotna "wilczyca" z berlińskiej policji ( z niewielkim wsparciem przełożonego), to wgłąb ludzkiej duszy spada na barki sympatycznego profesora i jego asystenta-żółtodzioba.
Zgadzam się z opiniami, że samo rozwiązanie zagadki może rozczarować, ale autorce-debiutantce jestem w stanie to wybaczyć.

Przebudzona | 2016-08-17
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

Muszę przyznać, że z początku ciężko mi było się wbić w fabułę, ALE później z każdym kolejnym rozdziałem było coraz lepiej. W sumie dano tutaj dojść do głosu trzem bohaterom: Saneli (Chorwatce; z której dzieci w dzieciństwie nabijały się z niej za sprawą jej imienia - nazwa niemieckiej margaryny bądź masła), Jeremy'emu i komisarzowi/komendantowi policji na literkę G.(wypadło mi z pamięci, wybaczcie). Przyznam, że najciekawsze dla mnie z początku były rozdziały z punktu widzenia Jeremy'ego, bo było już po całej zbrodni i trzeba było wyciągnąć informacje z naszej domniemanej zabójczyni - Charlie Rubin (choć przyznała się do winy) i uznać ją za poczytalną albo nie. Plus sama postać Jeremy'ego zyskała moją sympatię, bo nie był doskonały i przez to bardziej z krwi i kości. Ogółem wszyscy bohaterowie byli dobrze opisani i można było wczuć się w ich rozterki. Co do naszej policjantki to była "w gorącej wodzie kąpana"- chciała dowieść może i bardziej przed samą sobą, że zasługuje na awans...

Ryjek | 2017-02-08

Bardzo dobry kryminał z elementami thrillera, trzymający w napięciu i z pewnego rodzaju klimatem.
No właśnie klimat, inny niż w typowych książkach z dreszczykiem, gdzie mamy do czynienia z mrokiem, zimnem i mgłą nadającym powieści dodatkowej grozy i niepokoju. W Wiosce morderców bohaterowie muszą zmierzyć się z upałem i suszą, akcja bowiem przypisana jest na sam środek lata, obfitującego zresztą w rekordowe wzrosty temperatury i brak deszczu.
Mamy więc niemiłosierną spiekotę, niemal tropikalne słońce, posuchę jeśli chodzi o opady i makabryczną zbrodnię z ogrodzie zoologicznym.
Zbrodnia nietypowa, ale z pewnością przez sprawców solidnie zaplanowana, ponieważ resztki po człowieku, prawdopodobnie żywcem rozerwanego przez pekari, czyli dzikie świnie z Ameryki Południowej znajdują podczas wycieczki dzieci.
Sprawą interesuje się cały kraj a główna podejrzana Charlotte Rubin... przyznaje się tak po prostu.
I dobrze, autorka sprawnie pokierowała ten wątek, głupio by było gdyby Rubin mimo...

Krzysztof | 2016-05-24
Przeczytana: 24 maja 2016

Wioska Morderców po raz kolejny przekonała mnie do niemieckiego kryminału. Solidny styl, wciągająca i wiarygodna fabuła wystarczy i nie trzeba niepotrzebnie kombinować jak mają w zwyczaju nasi autorzy. Historia zaczyna się od morderstwa w berlińskim ogrodzie zoologicznym. Niezidentyfikowany mężczyznę zostaje znaleziony na wybiegu należącym do dzikich świń z Ameryki Południowej. Nasza bohaterka Sanela Beara, młoda, ale pewna siebie i arogancka policjantka przypadkiem przyczynia się do natychmiastowego odkrycia tożsamości mordercy i... Znika z książki! Nie na stałe, ale długie jej nie ma, a fabuła skupia się na sesjach z morderczynią Charlie Rubin, którą prowadzi wybitny profesor i jego asystent, który wda się w romans z siostrą podejrzanej. Ale to zalatuje kiczem. Pomysł na psychologiczną rozgrywkę z morderczynią wypada nawet interesująco, jednak autorka postanowiła spełnić także obietnicę z okładki i zabrać nas do tytułowej konwencji i odtąd faktycznie mamy do czynienia z mrocznym...

Ewelinka5 | 2017-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2017

Czasami gdy przeszłość zbyt boli, zakopuje się ją głęboko w zakamarkach pamięci. Tak, by już nigdy nie ujrzała światła dziennego. Jednak wspomnienia, zwłaszcza te traumatyczne, mają to do siebie, że i tak wracają i to w najmniej spodziewanym momencie. Wtedy już nie ma odwrotu, trzeba zmierzyć się z demonami przeszłości, aby w końcu odzyskać spokój.<br>
<br>
Pewnego dnia w berlińskim ogrodzie zoologicznym dochodzi do makabrycznej zbrodni. W jednej z zagród dla zwierząt zostają znalezione fragmenty ludzkiego ciała. Gdy na miejscu zbrodni pojawia się policjantka Sanela Beara, zastaje chaos i zamieszanie. Kilka dni później zostaje ujawnione nazwisko podejrzanej o dokonanie tego makabrycznego czynu. Jest nią Charlie Rubin, jedna z pracownic zoo. Kobieta przyznaje się, że to ona dopuściła się zbrodni. Jednak Sanela ma pewne wątpliwości i rozpoczyna dochodzenie na własną rękę. Tymczasem profesor Gabriel Brock i młody psycholog Jeremy Saaler muszą przygotować opinię na temat poczytalności...