Zaślepienie

Tłumaczenie: Michał Strąkow
Wydawnictwo: Insignis
Exposure
LubimyCzytać

Znasz to uczucie. Twoje życie jest na właściwym torze i wszystko idzie zgodnie z planem. A potem nieoczekiwanie wydarza się coś, co wywraca twój świat do góry nogami. Takie rzeczy przydarzają się każdemu, ale w przypadku Kristin Ryder sytuacja przybrała znacznie gorszy obrót... Kristin jest dobrze zapowiadającą się fotograficzką. Mieszka w modnym lofcie w londyńskiej dzielnicy Hoxton wraz ze...

Znasz to uczucie. Twoje życie jest na
właściwym torze i wszystko idzie zgodnie
z planem. A potem nieoczekiwanie wydarza
się coś, co wywraca twój świat do góry
nogami. Takie rzeczy przydarzają się
każdemu, ale w przypadku Kristin Ryder
sytuacja przybrała znacznie gorszy obrót...
Kristin jest dobrze zapowiadającą się fotograficzką. Mieszka w modnym lofcie w londyńskiej dzielnicy Hoxton wraz ze swoim chłopakiem Antonem, artystą streetartowym. Kiedy Kristin zaczyna otrzymywać
anonimowe e-maile, przestaje czuć się bezpiecznie. Dodawane do wiadomości niepokojące załączniki wskazują na to, że ich nadawca zna doskonale wiele faktów z przeszłości Kristin. Wkrótce jej życie wymyka się spod kontroli.
Komu może zaufać? Czy zdoła odkryć tożsamość tajemniczego nadawcy, zanim będzie za późno?

Zaślepienie, zapierająca dech w piersiach powieść Agi Lesiewicz, będzie trzymała cię w napięciu aż do ostatniego trzasku migawki.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1055

Ktoś ciągle patrzy…

Stalking. Od kiedy został zdefiniowany jako przestępstwo coraz częściej staje się jednym z motywów literackich czy filmowych. Kiedyś znany jako obsesyjne nękanie gwiazd przez natarczywych fanów, dziś stalking może dotyczyć każdego z nas. Nękanie, nagabywanie i uprzykrzanie komuś życia w dzisiejszym cyfrowym świecie jest dużo bardziej ułatwione. Jak daleko może się posunąć stalker, o tym przeczytamy w powieści Agi Lesiewicz, naszej rodaczki na co dzień mieszkającej i tworzącej w Londynie.

Bohaterką „Zaślepienia” jest Kristin Ryder, młoda i obiecująca fotograficzka. Mieszka w modnym londyńskim lofcie ze swoim chłopakiem, streetartowym artystą Antonem, który dużo podróżuje, i z dwoma kotami. Kristin ma za sobą bogatą zawodową przeszłość – po studiach tworzyła wraz z przyjaciółką kontrowersyjne instalacje wizualne, później porzuciła artystyczne ambicje i na kilka lat została fotografem policyjnym, dokumentującym miejsca zbrodni. Obecnie zarabia na życie fotografując produkty do sklepów internetowych. Jej mimo wszystko ułożone i spokojne życie wywraca się do góry nogami, gdy zaczyna otrzymywać anonimowe e-maile, których nadawca ewidentnie zna przeszłość Kristin, w tym także te jej szczegóły, do których Kristin nie chciałaby się nikomu przyznawać. Wkrótce wokół kobiety zaczynają dziać się dziwne rzeczy, a kolejne wiadomości, które otrzymuje coraz bardziej ingerują w jej życie. Kto i dlaczego chce zniszczyć jej życie? Komu może jeszcze zaufać?

Historia w „Zaślepieniu” opowiedziana...

Historia w „Zaślepieniu” opowiedziana jest nie z punktu widzenia detektywa czy policjanta, a ofiary, co wiąże się z pierwszoosobową narracją. Wiemy tyle, ile nasza bohaterka, nic ponadto, a to daje duże pole do interpretacji. „Zaślepienie” nie jest zresztą kryminałem, a raczej thrillerem psychologicznym, dlatego ten zabieg dobrze się tutaj sprawdził, choć narracja prowadzona przez główną bohaterkę jest bardzo drobiazgowa, czasami wręcz za bardzo. Kristin rozmienia się na drobne szczegółowo relacjonując wykonywane przez siebie czynności czy analizując przytrafiające się jej sytuacje, a jej rozmyślania bywają czasem infantylne. Przez jej własne wypowiedzi trudno Kristin polubić. Nie budzi sympatii, a wręcz irytuje swoją naiwnością, lekkomyślnością i łatwowiernością. Ale kto jak nie właśnie taka osoba nadaje się najlepiej na ofiarę stalkera?

Podkreślić natomiast należy dobre tempo powieści, które ani na chwilę nie zwalnia. Aga Lesiewicz ani na minutę nie spuszcza z tonu. Uwaga czytelnika jest co chwilę podtrzymywana kolejnymi zwrotami akcji, a atmosfera powieści w trakcie czytania coraz bardziej się zagęszcza. Udało się Autorce uzyskać nieco klaustrofobiczny klimat i po wsiąknięciu w fabułę naprawdę trudno jest się zatrzymać i odłożyć książkę na bok. Historia sama w sobie jest może tyleż intrygująca, co niewiarygodna, bo niepokojące wydarzenia w życiu Kristin mnożą się w zastraszającym tempie, lecz mimo to po prostu chce się wiedzieć co dalej i jak to wszystko się skończy. I ostatecznie, kończąc lekturę, trzeba przyznać, że cała misternie skonstruowana intryga i pozornie nie pasujące do siebie elementy układanki trzymają się przysłowiowej kupy, za co Adze Lesiewicz należą się gratulacje.

Plusem powieści, o którym warto na koniec wspomnieć jest to, że tłem dla niej jest artystyczny światek fotografów i streetartowców. Autorka zgrabnie wplata w fabułę pewne pojęcia i nazwiska, jest więc okazja, by nieco poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie. Mocno obecna jest też topografia Londynu, widać, że Lesiewicz zna to miasto doskonale i potrafi tę wiedzę wykorzystać w książce.

„Zaślepienie” to świetna lektura na jesienne wieczory. Niebanalna fabuła i trzymająca w napięciu akcja gwarantują naprawdę dobrą rozrywkę. Fani wszelkiej maści thrillerów nie powinni być zawiedzeni.

Malwina Sławińska

Piotr | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

Kilka razy sprawdzałem okładkę. Tę książkę napisała rodaczka. Trudno mi było w to uwierzyć. Dlaczego? "Zaślepienie" jest utworem na niezwykle wysokim poziomie, do tego gatunkiem, który uwielbiam - thriller psychologiczny.

Aga Lesiewicz napisała utwór, który może być doskonałym przewodnikiem dla predysponujących do bycia pisarzami. Jej historia hipnotyzuje, elektryzuje, a język jest niezwykły i pomysł na książkę jest świeży. Autorka udowadnia, że nie trzeba pisać wzniosłych ksiąg, aby zainteresować czytelnika treścią.
Kim jesteśmy, kiedy ktoś obserwuje nasze życie, przesyła nam odsłony z przeszłości, z intymnych momentów, upublicznia je, gra z nami w niebezpieczną zabawę. Lesiewicz pokazuje, że nie żyjemy w bezpiecznym świecie zarówno tym realnym, jak i w cyberświecie. Ktoś obserwuje główną bohaterkę Kristin Ryder. Ktoś zna jej przeszłość, mało tego, przesuwa granice do teraźniejszości, doprowadzając ją do obłędu. Dzieje się wiele, ale kobieta już nie wie, co jest prawdą, a co...

CoolBary | 2017-11-19
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 14 listopada 2017

Po książkę sięgnąłem po pozytywnych opiniach LC. Najpewniej przeglądając nowości i czytając do nich streszczenia, akurat ta pozycja, nie podparta pozytywnymi opiniami przeszła by mi gdzieś bokiem. A tak zachęcony opisami, rozpocząłem czytanie tej pozycji. No cóż, jak widać po ocenia książka nie rzuciła mnie na kolana. Temat stalkingu oraz główna bohaterka to zapewne plusy tej książki. Niestety książka jak dla mnie jest bardzo nierówna, jeżeli chodzi o poziom dawkowania emocji. Niektóre wydarzenia, miałem odczucie, że są tam włożone na siłę, aby zagmatwać i mylić tropy. Niestety, to daje się odczuć, a co za tym nie uwiarygadnia bohaterki oraz całej fabuły. Dla mnie przeciętniak i tyle.

elenkaa | 2017-09-22
Przeczytana: 22 września 2017

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2017/09/245-zaslepienie-aga-lesiewicz-recenzja.html

Thrillery psychologiczne to bardzo specyficzny gatunek w dziedzinie powieści kryminalnych. Tajemniczość i niepewność motywów mordercy, czy prześladowcy to główne cechy tego gatunku. Od dawna nie czytałam podobnej powieści, dlatego
byłam bardzo ciekawa lektury "Zaślepienia" Agi Lesiewicz.

Kristin jest fotografem, obecnie zajmującym się prywatnymi zleceniami dla różnych firm, a niegdyś pracującym jako fotograf miejsc zbrodni. Marzenia o wielkiej karierze i bycia sławną na całym świecie artystką dawno już zniknęły z jej umysłu, pomimo że kiedyś była tego bliska. Aktualnie mieszka w Londynie w wielkim, eleganckim lofcie ze swoim chłopakiem Antonem i prowadzi niemal idealne życie. Pewnego dnia otrzymuje tajemniczego e-maila, którym początkowo się nie przejmuje, dopóki nie zaczyna przychodzić ich więcej. Jest coraz bardziej przestraszona, gdy zdjęcia i...

Northman | 2018-09-20
Przeczytana: 15 września 2018

Stalking pełną gębą.

Świetny thriller psychologiczny! Aż w pierwszym momencie człowiek ma trudności żeby uwierzyć, że tak dobra książka wyszła spod pióra polskiego autora (!), a jednak! :) To zdecydowanie światowy poziom jeśli chodzi o to, jak ta lektura wypada na tle innych książek ze swojego gatunku.

Kristin jest fotografem. Zarabia na życie strzelając fotki na potrzeby sklepów internetowych. Mieszka z chłopakiem i dwoma kotami. Jej życie z pozoru jest fajne, poukładane, ciekawe... Wszystko zaczyna się zmieniać w chwili, gdy otrzymuje pewnego maila. Później dostaje kolejne... Z pewnymi załącznikami, po otwarciu których wpierw czuje zaniepokojenie, potem strach, a na końcu wręcz panikę... Ktoś bardzo dobrze zna jej przeszłość, jeszcze lepiej teraźniejszość, ktoś zdaje się śledzić każdy krok Kristin i wiedzie ją, przez kolejne maile, na skraj obłędu... Czemu ktoś niszczy jej życie? Jak zdobył swoją wiedzę, po co to robi, jak to się wszystko skończy?... I czy skończy się, zanim...

Ilość stron: 402
To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na stornie wydawnictwa. Główną bohaterką jest Kristin – fotograficzka posiadająca dwa koty – Voxela i Pixela oraz jej partner Anton, który dużo podróżuje w interesach. Jednak czy na pewno załatwia sprawy biznesowe? W kolejnych rozdziałach oświadcza się Kristin, ona przyjmuje pierścionek, który on dla niej zrobił. Zdarza się jednak groźny wypadek w którym poszkodowany jest przyszły pan młody. Czy w związku z tym dojdzie do ślubu? Co dalej się wydarzy? Kto prześladuje Kristin i wysyła jej zdjęcia, a także filmik? Czy jest to sąsiad z naprzeciwka, którego ona podejrzewa? Przeczytacie sami. Na każdej kartce coś się dzieje. Książkę dobrze się czyta i szybko. Polecam każdemu.

Ciekawy cytat:
„Znasz to powiedzenie, że zamartwianie się przypomina bujanie się na koniku na biegunach? Zdaje ci się, że gdzieś jedziesz, ale tak naprawdę stoisz w miejscu?” (str 72)

Puchatka | 2017-10-06
Na półkach: Przeczytane, 2017

Wszystko wymyka się spod kontroli

Odnosicie czasem wrażenie, że wszystko wymyka się Wam spod kontroli? Czego byście nie tknęli, w którym kierunku nie poszli, wciąż trafiacie na kłody nie do przeskoczenia. Życie zaskakuje – jasne – los potrafi dać nam mocno w kość, a kiedy mamy poczucie, że wszystko jako tako poukładaliśmy i sytuacja robi się stabilna - nagle okazuje się, że to złuda. Nic nie jest tak, jak być powinno.

Nasza bohaterka prowadzi spokojne, stabilne życie. Może i nie jest to jakiś wielki szał, może i nawet nieco osiadła na laurach, zamykając się w swoim skondensowanym studiu i pracując nad mniej lub bardziej ciekawymi projektami, ale jednak. Kobieta zajmuje się fotografią, ma stałego partnera, po domu biegają dwa przyjemne futrzaki, zarabia na chleb i... radzi sobie całkiem nieźle.

Do czasu. Pewnego dnia na jej adres mailowy trafia "Odsłona 1" – to wysoce niepokojąca fotografia, która wprowadzi niezły zamęt w życie Kristin. Na tym jednak nie koniec – można śmiało...

Mirko1981 | 2017-10-25
Przeczytana: 22 października 2017

Debiut autorki - reklama - zrobiły swoje. Książka za wysoka oceniana moi zdaniem przez innych czytelników przez co wprowadziła mnie w błąd. Wysoko oceniana więc szybko zdecydowałem się na przeczytanie sądząc że to musi być fajne. Pierwsza połowa nie była zła. Później to już flaki z olejem. Każdy pasował do zakończenia które mogło być najróżniejsze, zależne od widzi mi się pisarki. Nic nie trzymało w napięciu, żadnych nowych faktów, tylko dalej nic nie wiadomo tak samo jak na początku książki. Ciężko się czytało druga połowę książki. Nawet przestało mnie interesować kto to jest. Trochę przewidywalna książka, że za chwilę znów coś się wydarzy.
Dlatego tak słabo oceniam ponieważ jest przereklamowana. Za dużo pierdół typu, usiadłam, wypiłam kawę itp. Akacja w równym tempie co nudziło nie było zmian napięcia. W porównaniu do innych kryminałów do średnia zdecydowanie powinna być około 6-6,5 nie więcej.Czytałem lepsze książki z takimi notami od was. No ale cóż skoro niektórzy z was dają...

wasilka | 2017-09-26
Przeczytana: 24 września 2017

Bywają takie książki, które od pierwszych stron są w stanie zawładnąć umysłem i wyobraźnią czytelnika. Jeśli uda mi się spotkać taki tytuł, pozostaje on na długo w mojej pamięci. Co ciekawe, w trakcie lektury przeżywam ogromne rozterki. Z jednej strony nie mogę oderwać się od książki i jej bohaterów aż nie przeczytam ostatniej linijki tekstu, niezależnie od pory dnia czy nocy, z drugiej zaś strony wcale nie chcę kończyć literackiej przygody, ponieważ wtedy wszystko zostanie wyjaśnione, a przecież chciałabym, żeby trwało bez końca. Tak, bywają książki, które potrafią trzymać mnie w napięciu od początku do końca. Jedną z nich okazała się powieść Agi Lesiewicz, pt. "Zaślepienie".
"Zaślepienie" to druga powieść autorki, która od ponad trzydziestu lat mieszka w Londynie. Pierwszą był thriller psychologiczny "Rebound" wydany w Wielkiej Brytanii oraz we Francji. Obecnie pisarka pracuje nad swoim trzecim thrillerem psychologicznym. To dobra wiadomość. Z przyjemnością sięgnę po nową...

Tytuł: "Zaślepienie".
Autor: Aga Lesiewicz
Liczba stron: 404
Wydawnictwo: Insignis

Kristin Ryder mieszka w tętniącym życiem Londynie. Pracuje jako pani fotograf, lubi swoją pracę, ma chłopaka, z pozoru wiedzie normalną egzystencję - jak miliony innych ludzi. Jej chłopak Anton, zapowiada się na całkiem dobrego artystę, szczególnie interesuje go street art. Poza tym dużo podróżuje, zostawiając Kristin często samą, a wtedy towarzystwa dotrzymują jej - dwa koty.

Któregoś wieczoru, kobieta dostaje tajemniczego emaila od nieznanego nadawcy, którego "już, już" ma usunąć. Wszyscy w końcu wiemy, że w naszych czasach roi się od zbędnych reklam, haseł, tzw. spamu. Ale Kristin otwiera ową wiadomość, która zawiera zdjęcie z czasów, gdy pracowała jako fotograf dla londyńskiej policji. Robiła ona wtedy zdjęcia miejsc zbrodni, oraz samych poszkodowanych, często też zwłok... Może nie byłoby to takie niepokojące, gdyby nie fakt - że z czasem zaczynają przychodzić do niej, takie maile w których...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Szczerze mówiąc, nie wiem co o tej książce myśleć. Męczyłam się z nią od drugiej polowy, ale byłam na tyle zdesperowana, żeby doczytać i poznać rozwiązanie intrygi. Mogę się pochwalić, że dość szybko wytypowałam i dobrze obstawiłam prześladowcę. Brawo ja, coraz bardziej umiem w śledztwa :heh:
Występuje narracja pierwszoosobowa w czasie teraźniejszym. Miejscem akcji jest Londyn i choć pani autorka jest Polką, to wydaje mi się, że w tym aspekcie wszystko trzyma się kupy - brak spolszczania i 'januszowania'.
Nasza bohaterka Kristin jest fotografem, pracuje jako wolny strzelec. Ma faceta, który zajmuje się streetartem i ogólnie jakoś tam sobie żyje. Aż w pewnym momencie życie zaczyna walić jej się na głowę. Zamiast zdjęć zabawek dziecięcych pracodawca otrzymuje jej prywatne fotki wykonane kiedyś podczas seksu z chłopakiem. W związku z czym dziękują jej za współpracę. Te same zdjęcia trafiają także do jakiejś baby prowadzącej galerię. Bohaterka dostaje niepokojące maile, ponadto...