Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta. Jak świadomie wyćwiczyć ciało i umysł

Tłumaczenie: Tomasz Oczkowski
Wydawnictwo: Smak Słowa
Hälsa på recept: träna smartare, må bättre, lev längre
zdrowie, medycyna
Róża_Bzowa

W tej książce pokazujemy, w jak niezwykły sposób ćwiczenia fizyczne mogą wpływać na ludzkie ciało. Jak oddziałują na Twój mózg i Twoje geny, jak sprawiają, że czujesz się lepiej, a nawet wolniej się starzejesz. Opierając się na ustaleniach współczesnych nauk medycznych, wskazujemy, co naprawdę powinieneś robić, żeby odnosić sukcesy – a jest tego mniej, niż myślisz. Nie musisz być...

Nie musisz być maratończykiem, żeby zapobiegać chorobom, wystarczy 30-minutowy spacer. Przedstawiamy także wyniki najnowszych badań naukowych dotyczących spalania tłuszczu i „superinterwałów” – formy treningu trwającego mniej niż 5 minut, która może być bardziej efektywna niż godzina ćwiczeń.
Książka spodoba się zwłaszcza tym, którzy nie mają zbyt dużo czasu na ćwiczenia.

Ze wstępu do książki:

Jest taka pigułka – nazywa się aktywność fizyczna! Mówiąc dokładnie, jest to tak proste, jak trzydzieści minut szybkiego spaceru dziennie. Nie trzeba wcale uczestniczyć w maratonie lub Biegu Wazów. Nie trzeba nawet spacerować. Ważne jest, byś każdego dnia przez pół godziny wykonywał czynność, która pod względem aktywności fizycznej będzie podobna do spaceru.

źródło opisu: http://www.smakslowa.pl/z,37,pl,projekt_zdrowie__s...(?)

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/z,37,pl,projekt_zdrowie__s...»

Happy Reader | 2017-07-22
Przeczytana: 18 lipca 2017

„Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta.” Andersa Hansena i Carla Johanna Sandberga to książka o tym, jak świadomie wyćwiczyć ciało i umysł. Autorzy przekonują, że aktywność fizyczna to najbardziej zaawansowane lekarstwo na świecie i nawet codzienny 30 – minutowy spacer może nas uchronić przed chorobami. Cukrzyca, atak serca, depresja, choroby wieńcowe, a także różne rodzaje nowotworów – to tylko niektóre spośród nich.
Osoby dla których aktywność fizyczna jest ważnym elementem życia czują się lepiej, mają więcej energii, lepiej śpią i poprawia im się koncentracja. Wzrasta ich odporność i żyją dłużej. Stają się młodsi w sensie biologicznym, ich serca się wzmacniają, a w ich mózgach powstają nowe komórki.
Autorzy zauważają, że osoba z nadwagą, lecz w dobrej kondycji jest mniej narażona na zachorowania i przedwczesny zgon niż ktoś, kto ma właściwą masę ciała, lecz prowadzi nieaktywny tryb życia. Co więcej dobra kondycja fizyczna może dać świetną ochronę na wiele chorób...

almos | 2017-07-09
Przeczytana: 02 lipca 2017

Przesłanie książki jest proste: regularny wysiłek fizyczny nie tylko poprawia kondycję, ma też pozytywny wpływ na zdrowie, samopoczucie, mózg, itd., itp. Autorzy powtarzają tą mantrę wielokrotnie, zatem rzecz jest nieco monotonna, niemniej zawiera masę interesujących informacji i rad praktycznych, poza tym naprawdę motywuje do rozpoczęcia regularnego treningu. Zatem ćwiczmy rodacy!

Książka jest jednym wielkim hymnem na cześć codziennego wysiłku fizycznego, który ma pozytywny wpływ nie tylko na naszą kondycję, ale w zasadzie na wszystkie narządy ciała. Poza tym działa pozytywnie na nasz mózg: zmniejsza ryzyko przedwczesnej demencji, poprawia inteligencję, zwiększa kreatywność. Piszą też autorzy, że ćwiczenia fizyczne bardzo poprawiają samopoczucie, w szczególności są świetnym antidotum na obniżenie nastroju: „Przy lekkiej lub średniej depresji regularny ruch może działać podobnie jak leki”. Poza tym to dobra kuracja na lęki i niepokoje, na ataki paniki i fobii.

Ważne jest, żeby...

5000lib | 2017-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2017

Przejdę, spacerowym krokiem (a jakże by inaczej) do rzeczy.
Po pierwsze wielokrotne powtórzenia, nawet tego co było napisane dwa zdania wyżej, a potem jeszcze niżej to samo, tylko, że pogrubioną czcionką tak jakby autorzy nie wierzyli w możliwość czytania ze zrozumieniem, albo chcąc zwiększyć objętość książki?
Niepowoływanie się na konkretne badania (źródło, miejsce przeprowadzenia badania, próba etc) a nie wspomnienie, i to po monotonnym, długim, pełnym powtórzeń wstępie że spotkali się eksperci z dwóch organizacji (i tu pada tylko nazwa tychże) i uradzili, że codzienna dawka ruchu jest niezbędna i wynosi pół godziny dziennie, ale zaraz, zaraz, nie możemy dawać rad bo co jeśli doświadczasz jakieś choroby, wtedy skontaktuj się z lekarzem. Dajemy rady, ale nie dla wszystkich, i tak zgodzę się, że ostrożności nigdy nie za wiele, lecz ogólnikowość podanych i wielokrotne powtórzenia nie sprzyjają lekturze, a i obniżają jej wartość. Szczęście, że jest bibliografia na końcu.
...

Nowalijki | 2017-07-05
Przeczytana: 02 lipca 2017

Tomasz Radochoński www.nowalijki.blogspot.com
**********************************************

Zazwyczaj nie sięgam po poradniki. Nie dlatego jednak, że pozjadałem wszystkie rozumy. Już dawno uświadomiłem sobie, że samo kupienie i przeczytanie kolejnej pozycji nie sprawi, że schudnę dziesięć kilogramów, albo w rok zostanę milionerem. Półki w księgarniach uginają się od najróżniejszych poradników dotyczących każdej dziedziny życia. Spoglądające z okładek twarze celebrytów mnie akurat do lektury nie zachęcają, ale rozumiem, że ktoś chce przeczytać, co jego idol/idolka radzi w danym obszarze życia. Trochę inaczej jest w przypadku Projektu zdrowie. Szwedzkiego poradnika inteligenta. Tym razem zrobiłem wyjątek z dwóch powodów. Po pierwsze - książkę napisali lekarze, a po drugie ma ona bardziej charakter popularnonaukowy niż poradnikowy. Skandynawski sposób na życie bardzo do mnie przemawia i wiedziony ciekawością przeczytałem tę pozycję. Z zaciekawieniem, choć do jednego elementu książki...

Malvy | 2017-10-08
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 08 października 2017

Szczerze mówiąc, niezupełnie wiem po co i dla kogo ta książka powstała. Ja jestem raczej średniowytrenowaną osobą (chodzę na siłownię od 2,5 roku, w tym od 2 lat trenuję również siłowo) i znalazłam w tej pozycji niewiele interesujących (czy w ogóle nowych) dla mnie informacji. Pierwsza połowa książki przekonuje nas dlaczego warto się (w ogóle) ruszać, a druga dlaczego trening interwałowy jest taki zajebisty. Bo to prawda, interwały dają świetne efekty, ale autorzy skupiają się (niestety) głównie na bieganiu. Ogólnie oczekiwałam po tej książce wielu różnorodnych rad "jak świadomie wyćwiczyć ciało i umysł", a otrzymałam trochę nieskładną papkę na temat tego dlaczego bycie leniem kanapowym nie jest najlepszym pomysłem na życie.

MoznaPrzeczytac | 2017-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2017

Książka o zdrowiu w ciele i głowie, której zaletą jest to, że pomimo przytaczania licznych badań naukowych, nie jest ona typowym raportem, ale jest napisana w sposób zrozumiały dla czytelnika. Autorzy starali się, uprościć skomplikowane, naukowe zależności tak, abyśmy mogli je przyswoić. Wydaje mi się, że właśnie dzięki tym zabiegom sprawili, że lektura „Projektu zdrowie” jest przyjemna i naprawdę mobilizująca

Pełna recenzja książki na stronie:

shczooreczek | 2017-07-05

Magdalena | 2017-08-03

"Projekt zdrowie" to szwedzki poradnik inteligenta autorstwa Andersa Hansena i Carla Johana Sundberga od Smak Słowa.

To książka z gatunku tych, które każdy z nas powinien przeczytać. Pozwala ona nam bowiem uświadomić sobie, jaki prowadzimy tryb życia i jaki to ma wpływ na nasze zdrowie. Pozwala nam ona również na ocenę tego, co korzystnie wpływa na nasz organizm, a co koniecznie trzeba wyeliminować z naszego codziennego życia.

Niewiedza może przysporzyć nam wiele dolegliwości i kłopotów, których można w niezbyt skomplikowany sposób uniknąć. Treści prezentowane nam przez autorów jasno pokazują, że nie ma nic lepszego dla organizmu jak regularny ruch i jaki zbawienny wpływ ma on na nasz organizm. Nie ma tabletek, które są w stanie go zastąpić. I prawdopodobnie nigdy takie nie powstaną. Choć wielu z nas wydaje się, że rożnymi suplementami diety załatwimy wszystko nie zmieniając przy tym naszego trybu życia.

Jeśli chcemy być zdrowsi i poprawić jakość naszego życia to przeczytajmy...

Megan Jameson | 2017-07-18

"Wyobraź sobie, że masz przed sobą tabletkę. Jest to najbardziej zaawansowane lekarstwo, jakiego świat dotąd nie widział. Właśnie tą jedną pigułką możesz radykalnie zmniejszyć ryzyko zachorowania na jedną z długiej listy groźnych chorób. Cukrzyca, atak serca, depresja, choroby wieńcowe, a także różne rodzaje nowotworów – to tylko niektóre spośród nich. A to jeszcze nie wszystko. Będziesz czuć się lepiej, mieć więcej energii, będziesz lepiej sypiać i poprawisz swoją koncentrację. Wzrośnie twoja odporność i będziesz dłużej żyć. Wiele lat dłużej. Staniesz się młodszy w sensie biologicznym. Twoje serce się wzmocni, a w twoim mózgu powstaną nowe komórki.

Danielo | 2017-09-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Dla mnie: Lekka i przyjemna. Autorzy w ciekawy sposób pokazali powszechnie znane powiedzenie "Ruch to zdrowie". Po skończeniu stwierdziłem, że mimo nie nauczyłem się wiele nowego, mogłem przypomnieć sobie i utrwalić to, co wiedziałem dotychczas. Dodatkowo, od niedawna znaczniej częściej zaczynam trening od krótkich sesji interwałowych zamiast monotonnego biegu, co przyczyniło się do poprawy moich wyników.

Dla innych: Uważam, że w dzisiejszych czasach bardzo duży odsetek ludzi jest tak zabiegany na punkcie swoich spraw prywatnych i pracy, że często zapomina jak ważną funkcje pełni ruch w życiu człowieka, co szczególnie tyczy się osób do których książka odnosi się bezpośrednio: leniwców kanapowych i pracowników (za)biurkowych. Należy jednak pamiętać, żeby nie podchodzić do niej tylko w sposób egocentryczny (skłonny jestem podejrzewać, że lektury podejmują się głównie osoby aktywne fizycznie mające nadzieje znacznie poszerzyć swoją wiedzę na temat, o którym już i tak wiedzą bardzo...