Szczęście. Poradnik dla pesymistów

Okładka książki Szczęście. Poradnik dla pesymistów Oliver Burkeman
Okładka książki Szczęście. Poradnik dla pesymistów
Oliver Burkeman Wydawnictwo: Muza poradniki
poradniki
The Antidote
Muza
2017-03-15
2017-03-15
2012-12-01
Katarzyna Mojkowska

Nie nazwałabym tej książki poradnikiem, raczej esejem filozoficznym. Przy tym bardzo ciekawym, chociaż nie bardzo łatwym do czytania. Podejście autora do szczęścia mnie przekonuje, czy Was również, już musicie zdecydować sami.

W przekładzie niestety jest bardzo dużo błędów, brakuje wielu przyimków, co mnie osobiście niezmiernie irytowało.

Jak dla mnie świetna odpowiedź na wszechobecne parcie na parcie na sukces i wykon. Za pomocą ścieżek filozoficznych i psychologicznych autor pokazuje, że niepewność, porażka i przewidywanie tego, co może się wykrzaczyć mogą bardziej przyczynić się do naszego subiektywnego poczucia szczęścia i zadowolenia z życia niż wszechogarniająca propaganda sukcesu. Bardzo to moje i polecam!

Bardzo interesująca pozycja dla pesymistów. Pokazanie , że pesymiście tez mogą się cieszyć życiem. Inna niż wszystkie i warta polecenia i przeczytania

Poradnik mówiący coś zupełnie przeciwnego, niż zwykle mówią poradniki, a mianowicie- nie myśl pozytywnie! No, może nie tak do końca. Nie chodzi o to, aby nie myśleć pozytywnie, ale- żeby nie skupiać się za bardzo na tym pozytywnym myśleniu. Wszelkie poradniki krzyczą do nas: jeśli myślisz pozytywnie i jesteś nastawiony na sukces, to musisz go osiągnąć, nie ma miejsca na porażkę. Tymczasem autor Poradnika dla pesymistów przedstawia kilka ideologii mówiących, że porażka nie jest niczym złym, tylko czegoś uczy, a nastawienie się na różne scenariusze, nie tylko te najlepsze, może uratować nasze zdrowie psychiczne i samoocenę. W końcu w życiu nie zawsze układa się tak, jak sobie zaplanowaliśmy, i jeśli coś pójdzie nie tak, lepiej wiedzieć wcześniej, co może się przydarzyć. Jest trochę o stoicyzmie, o buddyzmie, medytacji, o celach, o tym czym jest bądź nie jest ja, o pułapce bezpieczeństwa, porażkach i pamiętaniu o śmierci. Może nie jest to lekka lektura, ale podnosząca na duchu, pokrzepiająca i nie nawołująca agresywnie do zmotywowania się. Ciekawa. Warta przeczytania.

Całkiem nowe spojrzenie na różne filozofie szczęścia. Pisana prostym językiem, w zrozumiały sposób przybliża czytelnikowi filozofie od starożytnych stoików do współczesności. Autor trochę niepotrzebnie sili się na innowacyjność i przewrotność, a tytuł tej książki (całe, nomen omen, szczęście) nie odzwierciedla tego, czym ona w zasadzie jest, bo na pewno nie jest poradnikiem. Całkiem miłe zaskoczenie, chociaż mam zarzut co do tego wydania, bo nenonoworóżowa okładka wygląda odstraszająco.

Książka zawiera sporą dawkę wiedzy filozoficznej, która jest podana w sposób, który zrozumie każda osoba. Jest świetnym przykładem tego, jak przekazać myśli filozoficzne, sposoby myślenia nie w formie suchej wiedzy, ale w sposób, który może wpłynąć na odbiorcę i skłonić go do przemyśleń.

Po książkę sięgnąłem z polecenia SWPSu i zaskoczyłem się. Książka ma niewiele wspólnego z byciem poradnikiem, wręcz nie powinna być tak nazywana.

Książka porusza wiele różnych nurtów filozoficznych, uczy myślenia i kwestionowania utartych schematów pojawiających się w pop kulturze.

Książkę łatwo się czyta, a mnogość wątków nie nudzi.

Nie wszystkie wątki mi się podobały, ale wynikało to wyłącznie z faktu ze byłem zaznajomiony z tematyką.

Książkę łatwo się czyta, a mnogość wątków nie nudzi.

Nie wszystkie wątki mi się...

Świetna i bardzo potrzebna pozycja! Szczególnie w erze kołczów, fotoszopa, kultury wiecznego szczerzenia się i terroru pozytywnych myśli.

Podoba mi się uczciwe podejście autora, który starał się na własnej skórze przetestować różne sposoby na życie. Jeszcze bardziej podoba mi się to, że najbardziej przypadła mu do gustu filozofia stoicka, której sam jestem praktykiem od zawsze, a od niedawna staram się być również teoretykiem.

To właśnie w komentarzu pod książką dotyczącą stoicyzmu natrafiłem na ten tytuł i bardzo się cieszę, że miałem okazję się z nim zapoznać, bo ze szczerym sercem mogę go polecać dalej.

Piąty rozdział trochę wybija z rytmu, bo bardziej trąci nawiedzeniem niż mistycyzmem, ale to kolejny dowód na to, że autor starał się badać wszystko na co natrafił, w dziedzinie pogodzenia się z życiem takim jakie jest i odnalezienia w tym pasji, szczęścia i pocieszającego spokoju.

Polecam. Trafiłem na tę niepozorną książeczkę przez przypadek. I bardzo pozytywne zaskoczenie. Pragmatyzm życia. Zupełnie inna niż tzw.pozycje coachingowe, gdzie wszystko oparte jest na pozytywnej energii. Tylko, że taka pusta energia optymizmu nagle wyparowuje i zauważamy, iż stoimy w miejscu.

Świetna książka stanowiąca odpowiedź na amerykańską filozofię sukcesu, afirmacje i uparte dążenie do celu :). Pozycja idealna dla osób szukających odpowiedzi na to, jak poradzić sobie z przemijaniem i niepewnością świata i życia.

• Poradniki
  • Psychologia