Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie

Wydawnictwo: Otwarte
kawa, barista, baristyka
tree

Podobno w żyłach lekarzy płynie kawa, programiści zamieniają kofeinę w kod, a technicy laboratoryjni rodzą się z kubkiem kawy w dłoni. Kawa to najpopularniejszy napój na świecie. Wielu z nas nie może bez niej żyć: niektórzy zadowalają się rozpuszczalną zalewaną wrzątkiem, inni nie mogą się obyć bez ekspresu do kawy, są też i tacy, którzy weszli na wyższy poziom wtajemniczenia i przepadają za arabicą z chemexa.

Z tej książki dowiesz się, co naprawdę przyciąga nas do kawy, co wpływa na jej smak, czym jest sensoryka i cupping. Podpowiemy, jak znaleźć tę odpowiednią, ulubioną, jedyną oraz wyjaśnimy, na czym polegają alternatywne sposoby parzenia i jakie są ich supermoce. Jeśli nudzi cię już twoja mała czarna lub chcesz poznać lepiej swój obiekt pożądania, zapraszamy w podróż do świata specialty coffee, papierowych filtrów i Trzeciej Fali Kawy. Oto obowiązkowa pozycja na półce każdego kawosza.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

ZaaQazany | 2017-11-03
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'17
Przeczytana: 03 listopada 2017

Ciekawie o kawie (poziom Intermediate) czyli książka o filozofii "slow life".

Pozycja, po którą sięgnąłem z czystej ciekawości i bez pomysłu na jej czytanie. Tym większe jest moje zaskoczenie, że nie tylko zagościła na półce "Przeczytane", ale też oceniam ją jako "rewelacyjną".

Pięknie wydana książka, która sama z siebie może być perełką na półce dla kolekcjonera albumów i amatorki zdjęć na popularnych serwisach społecznościowych.

Wygląd to nie wszystko. Najpiękniej wyglądające danie z pięknej królewny po pierwszym gryzie przekształci się w brzydką żabę. Ale tu! Z jednej strony kompendium wiedzy o kawie. Pani Iga jest freakiem kawowym i podejmując wyzwanie wprowadzenia nas w świat, który otacza ją na co dzień. Nie wierzę, że po pierwszym czytaniu zapamiętałem jakiś większy ułamek tego wszystkiego, co przeczytałem. Nawet więcej - ja wiem że nadal nie wiem. Natomiast zdecydowanie zmieniła się moja perspektywa patrzenia na kawę i pełen podejrzliwości obejrzałem opakowania kawy w...

Łukasz Wasilewski | 2017-10-19
Przeczytana: 16 października 2017

Wyobraźmy sobie taką sytuację – macie regał, taki prosty, z Ikei, a górna półka ugina się od wielkoformatowych albumów. Potem odwiedzacie lokalną księgarnię czy w markecie na moment, sekundę zaledwie, zatrzymujecie się przy stoisku z książkami. Kolejny album woła „kup mnie...!” i chociaż nie przeczytaliście tych poprzednich, to wrzucacie go do koszyka. Możecie się przyznać, to nic wstydliwego, ja też tak robiłem. I trochę podobnie było w przypadku „Kawy” od wydawnictwa Otwarte. Chociaż nie pijam kawy, to na książkę się skusiłem. No bo jak można się nie skusić na taką okładkę?

Książka autorstwa Iki Graboń doskonale sprawdzi się jako tzw. coffee table book, czyli dekoracja z merytoryczną wkładką. Chętnie sięgnie po każdy z gości, który usiądzie niedaleko stolika. Książka zachwyca zdjęciami o nieco analogowym charakterze z pięknym, plastycznym bokehem. Niemal pachną kawą (akurat sam zapach lubię, więc to zdecydowanie komplement).

Po „Kawie” można by się było spodziewać przeróżnych...

Beata Kobiela | 2017-09-21
Przeczytana: 21 września 2017

Tak pięknie wydanej książki, pełnej ciekawostek i rzeczy o których nie miałam pojęcia dawno nie miałam w swoich rękach. Do tego piękne fotografie w środku. Czego chcieć więcej?

Świat dzieli się na tych pijących kawę (ja) i niepijących tego napoju (mój mąż). Przyznam, że nie potrafię tego zrozumieć, jak on bez niej funkcjonuje i czasem na moje oko ewidentnie by mu się przydał łyczek tego magicznego napoju. Nie tylko jeśli chodzi o zmęczenie i regenerację, ale również szczęśliwość smakowania. Po kawie świat niemal od razu staje się nie tylko znośniejszy, ale przede wszystkim piękniejszy.

"Podobno lekarze są napędzani kofeiną, programiści zamieniają kawę w kod, a technicy laboratoryjni rodzą się z kubkiem kawy w dłoni. Najlepsze randki to te przy kawie. Przy kawie się otwieramy, zawieramy przyjaźnie, zwierzamy, planujemy podbój świata. Kawa to magiczny napój, który zdanie "zostaw mnie w spokoju albo giń" zamienia w "dzień dobry, jak się masz?", który wprawia w świetny nastrój, nadaje smak i rytm o poranku"

To jeden z pierwszych cytatów jakie znajdziemy w tej publikacji. Coś w tym jest. Dla mnie kawa jest podstawowym napojem w ciągu dnia....

kinga1711 | 2017-11-21
Przeczytana: 08 października 2017

Książka na którą czekałam z niecierpliwością. Marzyłam o niej. Książka zapowiadała się bardzo ciekawie i jest o czymś co uwielbiam, czyli kawie. Kiedy dzięki uprzejmości wydawnictwa Otwartego, otrzymałam swój egzemplarz, cieszyłam się niczym dziecko na Mikołaja. Moja wymarzona książka i to tak pięknie oprawiona. Gdy zaczęłam ją czytać, pochłonęłam ją bardzo szybko i byłam wręcz zdumiona, jak mało wiem o kawie. Każda kolejna strona odkrywała przede mną nieznane tajniki baristów i magię, którą kryje małe ziarenko kawy. Ika Graboń jest czarodziejką. Czaruje czytelnika słowem i oprowadza go, po świecie kawy. Autorka funduje nam swego rodzaju wycieczkę szlakiem kawy, od ziarenka, do pysznego kubka kawy. Czytając książkę możemy dowiedzieć się jaki powinien być smak kawy, jak smakuje kawa z różnych stron świata, jak parzyć kawę, czego używać. Istne kompendium wiedzy na temat kawy. Jednak nie mogę pominąć pracy grafików. Książka to istne arcydzieło graficzne i wydawnicze. Twarda oprawa,...

Kuba | 2017-10-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 21 października 2017

Długo szukałem książki na temat kawy ( po polsku ), ta wydaje się najlepszym wyborem ze względu na przedstawienie istotnych procesów mających wpływ na smak małej czarnej :) Szybko można sobie skonstruować shortlist, która będzie pomocną podczas parzenia kawy. W książce poznajemy rodzaje kaw, czym charakteryzują się konkretne odmiany, jak ją parzyć, w czym parzyć, jakiej wody używać, ile czasu poświęcać w konkretnych etapach. Jednym słowem skondensowała wiedza w pigułce, inne pozycję z tej tematyki opowiadają historię kawy od starożytności, zamiast skupić się na tym co najważniejsze - jak zrobić dobrą kawę. :)

letka82 | 2017-10-22
Przeczytana: 21 października 2017

Kawa.Zwykły czarny napój, który ma za zadanie nas obudzić. Do tej pory tak myślałam. Sama dopiero od sierpnia porzuciłam kawę rozpuszczalną na rzecz kawy parzonej w kafetierce. Kupiłam ziarna pierwsze lepsze. Teraz już wiem, że najlepsze to one nie są. Ika Graboń zabiera nas w fascynującą podróż po świecie kawy. Z książki dowiemy się czym jest kawa - wcale nie ziarnem, czym się kierować przy jej wyborze, kiedy jaką kawę pić, jak się z nią obchodzić. Dla mnie, dziecka PRL, kawa to fusy zalane wrzątkiem o smolistym smaku zakończonym kwaśnym akcentem. Lata lecą i kawa się zmienia. A co najważniejsze podejście do kawy też. "Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie" to prawie 300 stron wiedzy, pasji i miłości do kawy.

Aleksandra | 2017-10-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 09 października 2017

Początek to takie lelum polelum :) Dopiero po prawie 40 stronach czytania o tym jak dziadek autorki kazał jej wąchać ziemniaki i przejrzeniu wielu przecudnie zrobionych fotek w Photoshopie, można zanurzyć się w świat baristów.
Cała książka jest idealna na prezent :) I oczywiście idealna dla tych, którzy z parzenia kawy tworzą codzienny rytuał.

rabarbar | 2017-10-24

Pięknie wydana, idealna na prezent. Czyta się świetnie, informacji jest dużo. Wszystko podane w bardzo lekki i przyjemny sposób. Moich rodziców po przeczytaniu aż naszła ochota na próbowanie kawy z dripa, a mi się ich nie udało do tego przekonać. Książka nie tylko dla baristów, również dla tych, którzy chcą dobrze poznać czym jest kawa.

Dziwoląg | 2017-09-25

Ta książka to bezczelna i nachalna kryptoreklama trucizny niewolącej ogrom ludzkości prawie, że od kołyski aż po grób. I tak oczywiście ma pozostać, biznes ma się kręcić. Dosłownie zwymiotować się już chce te wszystkie kryptoreklamy kawy i herbaty... Precz z tą książką! Do kominka z nią!