Perfekcyjna dziewczyna

2017-10-25
2017-10-25
2016-03-06
Tomasz Wyżyński
dziewczyna kara literatura amerykańska obsesja thriller trauma więzienie zabójstwo

(Nie) perfekcja w każdym calu

Doskonała lektura!!
Nie wiem jak, skąd, dlaczego, ale zamówiłam tę książkę w bibliotece i teraz jestem wdzięczna sobie za to, a autorce - że zaistniała na liście cenionych przeze mnie pisarek.

Świetne studium psychologiczne postaci. Wielowymiarowi bohaterowie, którym autorka oddaje głos, dzięki czemu książkę trudno odłożyć przed zakończeniem.

Bardzo w klimacie książek Liane Moriarty i Tany French.
Polecam!

Doskonała lektura!!

Bardzo w klimacie książek...

Największą chyba zaletą tej książki są dylematy moralne i nieoczywiste wybory, których muszą dokonać bohaterowie. Kolejny raz kwestia sprawiedliwości, winy i zasłużonej kary stają się tematem, nad którym trzeba się pochylić i przemyśleć, tym bardziej, że dotyczą osób, które obdarzamy sympatią i oceniamy jako wartościowe i dobre. A skoro przestępstwo popełnia młoda dziewczyna o twarzy anioła, genialna pianistka i wrażliwa osoba, czytelnik staje przed interesującą konfrontacją z własnym sumieniem.

Perfekcyjna dziewczyna", to książka psychologiczno-obyczajowa, z dramatem kilku rodzin. Kryminału w niej tyle co kot napłakał, ale to dobra historia.

Co prawda nie powala, narody nie klękają, a jednak zaskakująco dobrze się ją czyta. Bardzo ciekawy pomysł na fabułę, który moim zdaniem mógłby być lepiej wykorzystany.

Zoe jako czternastoletnie dziewczę spowodowała wypadek samochodowy, w którym zginęły trzy osoby. Ponieważ była pod wpływem alkoholu i do tego nieletnia wyrokiem sądu trafia do poprawczaka.

W tym czasie małżeństwo jej rodziców się rozpada i każde z nich po swojemu dźwiga brzemię tego co się stało.

Mijają trzy lata od tych wydarzeń. Zoe wciąż próbuje na nowo odnaleźć się w życiu, w innym miejscu, wśród innych ludzi, ukrywając swoją przeszłość. Jest utalentowana muzycznie, uwielbia grę na fortepianie.

Wspierana i nieustannie motywowana przez matkę, ćwiczy grę, a muzyka staje się dla niej lekiem. Może nawet Marii bardziej zależy na rozwijaniu talentu córki, niż jej samej.

Zoe mieszka w nowy domu z nowym mężem matki, z nową rodziną. Malutką siostrzyczką i nastoletnim bratem który trafił jej się w wyniku zamążpójścia rodzicielki.

W dniu, w którym miał się odbyć jej koncert fortepianowy i który miał być nowym początkiem dochodzi do przykrego incydentu.

Na jaw wychodzą sekrety skrywane przez Zoe i matkę. W wyniku tego porywcza natura partnera Marii dochodzi do głosu. Przyrodni brat próbuje jej za wszelką cenę coś przekazać, a w domu dzieje się dziwnie.

Niestety jeszcze tej samej nocy Maria umiera... A wokół coraz więcej sekretów.
Narracja jest przedstawiona z perspektywy kilku osób. I to jest dużym plusem, ponieważ nadaje fabule ciekawszy odbiór. Trochę zawiodło mnie zakończenie, bo o ile całość snuła się spokojnie, czasami zbyt wolno, o tyle po szybkim wyjawieniu prawdy, nastąpiło jeszcze szybsze rozwiązanie sprawy, które nie przyniosło ze sobą żadnych emocji. Miałam wrażenie, że akcja została ucięta, a przecież mogłoby się tam jeszcze dziać.... kto czytał ten wie.
A -żyli długo i spokojnie jakoś do mnie nie przemawia .
Ja bym tam jeszcze nawywijała ;)

Zoe jako czternastoletnie dziewczę spowodowała wypadek...

Ta książka należy do jednego z moich ulubionych gatunków...tym z rozbudowanym tłem psychologicznym i mocno zarysowanymi postaciami dramatu.Jednak nie zachwyciła mnie...bohaterowie nie wzbudzili mojej sympatii...zakończenie naiwne.

Bardzo wciągająca i ciekawa książka. Dokładne opisy i myśli każdego z bohaterów sprawiały ze niesamowicie wczułam się w historie, jednak minus za zakończenie. Czuje niedosyt.

Na początku nie przewidywałam, że aż tak bardzo mi się spodoba. Motyw związany z motylem był tajemniczy i zachwycający. Miałam wrażenie, że dobrze przewidziałam zakończenie, a jednak mi się nie udało.
Trafia do ulubieńców.

Trafia do ulubieńców.

Książka od Gilly Macmillan pt. „Perfekcyjna dziewczyna” jest to kryminał. Książka opowiada o młodej dziewczynie Zoe Maisey która nieświadomie popełniła przestępstwo. Spowodowała śmierć trzech nastolatków prowadząc pijana auto i rozwalając się. Poniosła karę i z czasem zostaje wolna. Dziewczyna ma ogromny talent muzyczny,który pielęgnowała latami dzięki swojej mamie,która motywowała ją do działania. Dziewczyna jednak nie potrafi się uwolnić od tego co zrobiła. Nie każdy jej to wybaczył. Nie każdy chce dla niej dobrze. Niektórzy chcą zniszczyć jej życie.✨ Moim zdaniem książka była napisana bardzo rozwlekle. Autorka chciała bardzo przeciągać sytuacje żeby napełnić czytelnika coraz to większymi emocjami. Fabuła z każdym rozdziałem robi się coraz ciekawsza. Bohaterzy są dobrze przedstawieni jednak mimo wszystko moim zdaniem autorka powinna opisać ich bardziej szczegółowo. Przyszywany brat Zoe-Lucas jest opisany bardzo skromnie,nie dowiadujemy się o nim tyle żeby zaspokoić ciekawość. Bohaterzy nie wzbudzili we mnie zbytniej sympatii. Prawie każdy z nich nadawał na tych samych falach niczym się nie wyróżniając. „Perfekcyjna dziewczyna” to ciekawa lecz nie porywająca książka. Czytało mi się ja bardzo lekko ale tak jak mówię była naprawdę mocno rozwlekana. Lektura z pewnością jednak pozostawi każdego z ważnymi przemyśleniami na niektóre tematy. Nie wiem jednak skąd wziął się tytuł książki. W opowiadaniu nie ma żadnego perfekcyjnego bohatera. Każdy ma coś za uszami,ma różne tajemnice,popełnione w życiu błędy które z czasem odkrywamy.✨ Podczas czytania też bardzo denerwowało mnie to,że co rozdział była prowadzona narracja ciągle przez kogoś innego. Bohaterów było sporo i można było się pomylić. Jeśli chodzi o zakończenie ,nie spodziewałam się takiego zwrotu sytuacji,zdziwiło mnie to✨ Ogólnie książka mi się podobała ale wątpię,że zapamiętam ją na długo…mimo wszystko zachęcam do przeczytania i do wyrobienia sobie własnej opinii.💚

Dobra historia, lecz brakuje jej rozwinięcia akcji. Przemyślane portrety psychologiczne bohaterów, jednak końcówka mnie trochę rozczarowała z uwagi na naiwność wątku. Zdecydowanie bardziej jest to powieść obyczajowa niż thriller trzymający w napięciu.

Dobrze obstawiałam sprawcę. Zadowalające zakończenie.

Dobrze obstawiałam sprawcę. Zadowalające zakończenie.

Dla pensjonarek

Dla pensjonarek