Dobra córka

Wydawnictwo: Świat Książki
giovanna

A gdyby się okazało, że jesteś największą ze zbrodni popełnionych przez twoją matkę? Autorka bestselleru Gdzie jest Mia? przedstawia opowieść o córce szukającej prawdy o swej przeszłości i matce, która zrobi wszystko, aby ta przeszłość pozostała w ukryciu. Dahlia Waller pamięta z dzieciństwa przede wszystkim wyładowane po dach samochody, obskurne motele i niekończące się przeprowadzki z...

Dahlia Waller pamięta z dzieciństwa przede wszystkim wyładowane po dach samochody, obskurne motele i niekończące się przeprowadzki z miejsca na miejsce w towarzystwie ekscentrycznej matki. Teraz, jako dorosła kobieta, desperacko pragnie zerwać z takim życiem. Powstrzymuje ją tylko jedno – chce poznać odpowiedzi na dręczące ją pytania.

Aby zrozumieć swą przeszłość, Dahlia musi wrócić. Wrócić do matki, do prowincjonalnego miasteczka Aurora w Teksasie. Do przeszłości kobiety balansującej na krawędzi szaleństwa. Po odkryciu na jednej z okolicznych farm trzech przypominających groby wzgórków dowie się jednak, że w pełnym sekretów świecie jej matki nie na wszystkie pytania dostaje się odpowiedzi…

Alexandra Burt urodziła się w Niemczech. Tuż po studiach wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie zajęła się tłumaczeniami. Ukończyła trzyletni kurs kreatywnego pisania, a jej opowiadania ukazywały się w Internecie i w magazynach literackich. Obecnie mieszka w środkowym Teksasie z mężem, córką i dwoma labradorami. Jest weganką, chętnie angażuje się w pomoc zwierzętom. Należy do Sisters in Crime, międzynarodowej organizacji zrzeszającej autorki powieści kryminalnych. Nakładem Świata Książki ukazała się również jej debiutancka

źródło opisu: https://www.swiatksiazki.pl/

źródło okładki: https://www.swiatksiazki.pl/

Gosia | 2018-08-17
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

Metafizyczny kryminał - tak chyba określiłabym tę książkę autorstwa Alexandry Burt.
Bardzo specyficzna konstrukcja - sporo tajemnic, niedopowiedzeń, kluczenia.
W pewien sposób zagrało to z samą treścią i sposobem prowadzenia narracji, ale też trochę utrudniało odbiór samej akcji.
Bardzo kobieca, ocierająca się cały czas o kobiecą psychikę, porusza problem gwałtu, małżeństwa bez miłości, ogromnej chęci posiadania dziecka bez względu na konsekwencje.
Atmosfera jaką stworzyła pisarka w powieści to jej największy wabik - tajemnice, których rozwiązania są gdzieś na wyciągnięcie ręki, autorka jednak powoli dozuje nam kolejne odsłony i odpowiedzi, by uzyskać pewność co do wydarzeń.
Wszechobecne uczucia, przeczucia, małe podpowiedzi. Wszystko się tu splata: miłość i nienawiść, poszukiwanie bezpieczeństwa i jego brak, prawda i kłamstwa, burza emocji i próba zapanowania nad nimi.
Nieoczywistość choroby psychicznej matki powoduje, że ocena jej postępowania jest tym trudniejsza.
Chyba tylko...

eunice | 2017-09-29
Na półkach: Przeczytane, Legimi 📚, 2017
Przeczytana: 29 września 2017

Nie wiem, jak ocenić tę pozycję. Pierwsza książka tej autorki mnie zachwyciła, a tą jestem w zasadzie trochę rozczarowana. Liczyłam na więcej, ale sama nie wiem, czego więcej: emocji czy wydarzeń. Jak na jedną książkę i tak było sporo zdarzeń, sekretów i kłamstw.
Do setnej strony nurtowało mnie pytanie: "o co tak właściwie chodzi?". Dopiero w okolicach połowy książki domysły zaczynają się konkretyzować i wszystko robi się jasne i logiczne.
Narracja prowadzona jest z perspektywy kilku osób. Nie jest zachowana chronologia zdarzeń. Zazwyczaj takie zabiegi mi nie przeszkadzają, ale tutaj wdarł się za duży chaos, który utrudniał mi odbiór.
Z drugiej jednak strony czytałam tę pozycję z zainteresowaniem, a pod koniec nie mogłam się od niej oderwać.
Chaos i mnie się udzielił w pisaniu opinii...

justynka1987 | 2018-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2018

Działo się w niej bardzo dużo, akcja toczy się dość żwawo i panuje ciągła atmosfera napięcia. Jednak panujący chaos, liczne powroty do przeszłości bohaterów i styl autorki nie do końca mnie przekonały do tej lektury. Mam nadzieję, ze kolejna książka tej Pani bardziej mi się spodoba.

WielkiBuk | 2017-09-16
Przeczytana: wrzesień 2017

Alexandra Burt stworzyła doskonały dreszczowiec w atmosferze prażącego, skwierczącego lata, wypełnionego chmarami przenikających wszystko świerszczy oraz burzami, które otumaniają swoją gwałtownością. Thriller, w którym chłód lasu wcale nie daje ukojenia, rodzinna farma nie buduje poczucia bezpieczeństwa, a więzy między kobietami splecione są niewidzialnymi nićmi, które łączą kłamstwa i prawdę, zbrodnie i odkupienie, miłość i nienawiść. Aby oddzielić jedno od drugiego potrzeba siły, potrzeba wiary i nadziei, a być może wtedy nad miasteczkiem-jutrzenką zawita nowy świt.

Yvette Leleczek | 2018-03-28

Czytałam już "Gdzie jest Mia?", więc teraz sięgnęłam po "Dobrą córkę". Ta książka jest napisana w innym stylu od poprzednie, ale autorka też sięga do kłopotów z pamięcią, z głową. No i cóż, też dotyczy kwestii zaginięcia czy raczej w tym przypadku znalezienia raczej dziecka. Mimo wszystko fabuła jest dużo ciekawsza, a postacie barwniejsze. Więcej się dzieje,pewnie za sprawą wspomnień i opowiadania historii z przeszłości. Książka toczy się jakby w dwóch czasach: teraźniejszym i tym ze wspomnień, który główna bohaterka ma dopiero poznać. Generalnie jest smutna powieść. Mi ta pozycja przypadła do gustu i polecam.

K-czyta | 2017-11-25
Przeczytana: listopad 2017

Alexandra Burt sprawnie kreśli sylwetki bohaterów i potrafiła utrzymać moje zainteresowanie dosyć długo, ale gdy teraz o tym myślę, to wiem, że pod koniec wynikało to bardziej z nadziei na jakiś niespodziewany twist niż z tego, że historia jakoś mocno mnie intrygowała. Był w tym wszystkim ogromny potencjał, który w moim odczuciu nie został do końca wykorzystany. Dobrze mi się tę powieść czytało i bez większych obaw sięgnęłabym po inną książkę autorki, ale „Dobra córka” pozostawiła we mnie jednak niedosyt.

Pełna opinia na k-czyta.pl: http://www.k-czyta.pl/2017/11/alexandra-burt-dobra-corka.html

asia_33 | 2018-03-06
Przeczytana: 06 marca 2018

Początek trochę irytujący,ale czytając dalej powieść okazuje się wciągająca i dobra.Polecam!!

Natalia | 2018-03-06
Przeczytana: 06 marca 2018

To było moje drugie podejście do tej autorki. Drugie i zdecydowanie ostatnie. Coś mi nie leży pióro Pani Burt.
Nawet nie chce mi się pisać o fabule. Znowu niby coś się cały czas dzieje, ale tak nijak. Ciągnęła sie jak flaki z olejem. Mnie książka ma wciągnąć i pochłonąć a nie usypiać. Także jak dla mnie Pani Burt tylko w przypadkach bezsenności 😉.
Pozdrawiam,
N.

Ania | 2017-12-18

Kilka pozornie nie związanych ze sobą opowieści. Na pewno nie jest to typowa powieść kryminalna, raczej obyczajowa posiadająca kilka tajemniczych zahaczających o sensację wątków.
Początek trochę chaotyczny, nieskładny, ale w miarę postępu powieści sytuacja się klaruje, historia zataczając kręgi zbliża opisywane osoby do siebie, wyjaśniając tajemnice.
Historia o pragnieniu posiadania dziecka za wszelką cenę, nawet za cenę śmierci i o konsekwencjach wynikających z narodzenia się dziecka. Opiece nad nim, ciągłej ucieczce od prawdy, od samej siebie. Polecam.

Wisienkaan | 2018-02-21
Przeczytana: 18 lutego 2018

Książka bardzo fajnie napisana, faktycznie jest pisana z perspektywy kilku osób, ale to dodaje jej całego uroku. Myślisz, że dowiesz się więcej, a tu nagle zwrot akcji i zaczyna opowiadać inna osoba. W książce w pewnym momencie szło się wszystkiego domyślić. W każdym razie warto przeczytać. Muszę jeszczę przeczytać "Gdzie jest Mia" żeby mieć porównanie - "Dobra córka" to pierwsza ksążka tej pisarki.