Obserwator

Burda Publishing Polska
2017-07-19
2017-07-19
Jacek Żuławnik
internet literatura angielska manipulacja niebezpieczeństwo pogróżka poszukiwanie prawdy próba samobójcza przemoc psychiczna sieć strach szantaż śledztwo thriller

Prześladowca z sieci

Ta książka zasługuje na najwyższą ocenę, bo jest po prostu nazbyt genialna.

Ta książka zasługuje na najwyższą ocenę, bo jest po prostu nazbyt genialna.

Przeczytałam ją jakiś miesiąc temu i już sporo z fabuł mi uciekło. Pamiętam, że były rzeczy irytujące, ale już nie pamiętam co dokładnie. Książka w miarę wciągająca, trochę irracjonalna, ale hej - wiele książek tego typy jest ;)

Książka bardzo mi się spodobała. Sama nie wiem czemu.
Może temu, że fabuła nie jest kolejnym słodko - pierdzący gniotem, w którym wszyscy bohaterowie żyją długo i szczęśliwie, a oprawca oczywiście ginie lub dosięga go inny wymiar sprawiedliwości. Tutaj nie ma happy endu.
Po prostu.

Kolejna sprawa.
Wielu zarzuca tutaj mały realizm historii. Okej, ale sami nie wiemy do czego jesteśmy zdolni, dopóki sami nie zostaniemy postawieni w tego typu sytuacji. Bohater to ojciec, rodzic. Stawia wszystko na jedną kartę. Czasami podejmie dobrą decyzję, czasami złą. Faktem jest, iż autor fajnie ukazywał tą ciągłą panikę i ogromną desperację. Aż sama zaczęłam, w pewnym momencie, ją troszkę odczuwać xD.
Bardzo chciałam, aby ojcu udało się odnaleźć Sophie.

Książkę czyta się przyjemnie. Lokacje, emocje postaci oraz myśli bohatera są trafnie opisywane. Historia ma sens, aczkolwiek nie było jakichś szczególnych zwrotów akcji. Nie mniej jednak, akcja rozgrywa się płynnie, a gorzkie zakończenie uważam za duży atut.

Książka bardzo mi się spodobała. Sama nie wiem czemu.
Po prostu.

Kolejna sprawa.
Wielu zarzuca tutaj mały realizm historii. Okej, ale sami nie wiemy do...

Dość dobra książka. Intryga ciekawa, ale troszkę naciągana. Szczególnie jeśli chodzi o ustalenie tożsamości internetowego trolla - ojcu głównej bohaterki poszło to zaskakująco łatwo i to jest moim zarzutem. Ale ogólny obraz książki jest dobry, akcja mnie wciągnęła i z przyjemnością oddałam się lekturze.
📖
Rozdziały z reguły są krótkie i dynamiczne a sama akcja dość mocno wciąga. W ogólnym rozrachunku mogę powiedzieć, że książka jest dobra. A przynajmniej mnie się podobało :) Stworzona przez autora historia może nie jest oryginalna, bo temat internetowego hejtu jest ostatnio w modzie, ale książkę czyta się lekko, łatwo i przyjemnie. "Obserwator" to takie rozluźnienie pomiędzy nieco ambitniejszymi pozycjami.
📖📖
Narracja dwojaka: w pierwszej osobie z perspektywy Sophie oraz w trzeciej osobie z punktu widzenia jej ojca.

Podsumowując: całkiem przyjemna lektura. Akcja wciąga niemal od pierwszych stron a samą książkę czyta się szybciutko. Jak dla mnie dobra pozycja :)

📖
Rozdziały z reguły są krótkie i dynamiczne a sama akcja dość mocno...

Młoda dziennikarka Sophie Fortune znika w tajemniczych okolicznościach. Policja bardzo szybko rezygnuje z poszukiwań. Dziewczyna miała za sobą próby samobójcze, a tym razem zostawiła wiadomość: TO SIĘ MUSI SKOŃCZYĆ. DZIŚ JUŻ KONIEC.
Zrozpaczony ojciec dziewczyny nie chce uwierzyć w jej samobójstwo. Na własną rękę rozpoczyna śledztwo i szybko odkrywa kilka niepokojących faktów. Zanim Sophie zniknęła, pracowała nad dziennikarską prowokacją dla brukowca. W tym samym czasie dziewczyna była wielokrotnie atakowana na swoim blogu przez osobę podpisaną jako Starry Ubado. Cały czas żyła w strachu przed bezwzględnym internetowym trollem, który wiedział o niej o wiele za dużo. Ale prawdziwy, koszmar dopiero miał się zacząć...

Lubię jak poszczególne wątki są dokładnie objaśniane. W książce tej nie ma miejsca na domysły, co jest jej dużą zaletą, a dla niektórych wadą. Lekko się ją czyta, wkręca i czyta się ją lekko i przyjemnie.

Postać Fortune'a, Jeffa, Alexa i Hectora na plus.
Za to Sophie potwornie mnie irytowała.
Zakończenie niby zaskakujące. Ale, w książce przewijały się różne zagadki i było by fajnie gdyby czytelnik również miał okazję aby je rozwiązać. W fabule - zaznaczam, że dopiero pod koniec - mamy wskazówki, które mogą wskazywać winnego jednak i tak nie było tu takiego WOW.
Generalnie da się przeczytać, ale na pewno nie będzie to coś co zostanie w mojej pamięci na dłużej.

Postać Fortune'a, Jeffa, Alexa i Hectora na plus.
Za to Sophie potwornie mnie irytowała.
Generalnie da...

Książka ta bardzo mi się spodobała, wielce prawdopodobne dlatego, bo bardzo lubię tego typu historie, szczególnie, gdy są one tak napisane jak ta. Czytałam ją z zainteresowaniem, wciągnęła mnie. Tym bardziej mnie zaskoczyło, że to syn mścił się na ojcu i to w taki sposób za to jaki los mu zafundował. Nie ukrywam jednak, że czytając miałam kilka razy myśl o treści "Jak to możliwe że...?" lub "Czy nie byłoby łatwiej, by Hector zamiast robić takie gry, to po prostu pogadał ze swoim ojcem o tym co go spotkało i jakie żale ma do niego?", lecz nie przeszkadzał mi to tak bardzo w czytaniu "Obserwatora".

ciekawa, bardzo ciekawa

szkoda, że internetowy hejter okazuje się postacią, która wyrównuje rachunki z przeszłości

szkoda także drugoplanowych postaci, potencjalnych pomocników fortune'a, bo mogli oni wnieść coś ciekawego do fabuły

miejscami nierówna, miejscami naciągana, jednak wciągająca i dająca do myślenia - czy rzeczywiście musimy tak bardzo obnosić się w social mediach ze swoim prywatnym życiem?

ciekawa, bardzo ciekawa

Rewelacja!! Przerażająca, zaskakująca historia, trzyma w napięciu od początku do końca. Polecam!!

• Kryminał
  • 2017