Obserwator

Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
Wydawnictwo: Burda Książki
Troll
L_Settembrini

Młoda dziennikarka Sophie Fortune znika w tajemniczych okolicznościach. Policja bardzo szybko rezygnuje z poszukiwań. Dziewczyna miała za sobą próby samobójcze, a tym razem zostawiła wiadomość: TO SIĘ MUSI SKOŃCZYĆ. DZIŚ JUŻ KONIEC. Zrozpaczony ojciec dziewczyny – choć przed laty, pochłonięty pracą w Dubaju, stracił kontakt z córką – nie chce uwierzyć w jej samobójstwo. Na własną rękę rozpoczyna śledztwo i szybko odkrywa kilka niepokojących faktów. Zanim Sophie zniknęła, przygotowywała dziennikarską prowokację dla brukowca, w którym pracowała. W tym samym czasie dziewczyna była wielokrotnie atakowana na swoim blogu przez osobę podpisaną jako Starry Ubado. Ktoś składał na nią donosy i nasyłał policję. Została napadnięta na ulicy przez tajemniczego napastnika. Cały czas żyła w strachu przed bezwzględnym internetowym trollem, który wiedział o niej o wiele za dużo. A to dopiero początek koszmaru, jaki ktoś dla niej przygotował. Ten thriller przeraża! Od tej pory kilka razy zastanowisz się, nim wrzucisz do sieci zdjęcie lub wpis.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
nan1989 książek: 467

Prześladowca z sieci

D.B. Thorne, a właściwie David Thorne, studiował literaturę angielską w Londynie. W 2010 roku przeprowadził się do Essex, czego owocem była zainspirowana tamtejszą atmosferą trylogia noir z prawnikiem Danielem Connellem w roli głównej. „Obserwator” to czwarta powieść w jego dorobku, nota bene zupełnie odmienna gatunkowo od swoich poprzedniczek.

Jakie jest najczęstsze usprawiedliwienie złego postępku? To nie jego/jej wina, ale: społeczeństwa, środowiska, systemu… Ciężko się z tym nie zgodzić, ale tak naprawdę za tymi wszystkimi pojęciami kryją się ludzie z krwi i kości. No bo ktoś przecież ten system stworzył i dba o jego funkcjonowanie, ktoś inny przewodzi pewnej społeczności, a niesławne „środowisko” to nic innego jak najbliższe otoczenie jednostki. A są to ludzie. Zapracowani, zestresowani, egoistyczni… Ludzie, którzy są ślepi na krzywdę wszystkich innych poza własną, odwracający oczy od oczywistego zła czy to z wygody, czy ze strachu, czy też z czystej obojętności. Zdaję sobie sprawę, że generalizuję na ogromną skalę, ale prawda jest taka, że świat ulega coraz większej znieczulicy, czego dobrym przykładem jest chociażby historia opisana właśnie w „Obserwatorze”.

Internet daje poczucie anonimowości, co sprawia, że ludzie bardziej się odsłaniają i zdradzają więcej niż zrobiliby to rozmawiając z kimś twarzą w twarz. Nie mam absolutnie nic przeciwko portalom społecznościowym i blogom, ale przykład Sophie Fortune pokazuje, że to poczucie może być złudne. Bo wszystko pięknie jeśli jesteśmy popularni, mamy masę znajomych i zbieramy mnóstwo pozytywnych opinii, ale co zrobić jeśli wśród setki osób śledzących nasze wypowiedzi trafi się jedna, która nie zapała do nas sympatią, zaczyna nas szkalować i nękać? Co zrobić jeśli staniemy się ofiarami internetowego trolla?

Większość wykreowanych przez Thorne’a bohaterów jest niebanalna, a zarazem na tyle wiarygodna, że ich zachowanie wydaje się całkowicie naturalne, choć może postać Marsha trochę za bardzo przypomina stereotypowego twardogłowego gliniarza. Na przykładzie Sophie i tytułowego obserwatora autor pokazuje do czego mogą doprowadzić rodzicielska obojętność i niezrozumienie oraz jak bardzo wpływają na człowieka burzliwe relacje na linii dziecko-rodzic. Lub ich kompletny brak. Jednak jakkolwiek interesujący oni by nie byli, mnie najbardziej zafascynowała postać Fortune’a, ojca zaginionej dziewczyny. Znamienny jest fakt, że przez całą powieść jest on znany czytelnikowi jedynie z nazwiska, przez co z początku można odnieść się wrażenie, że jest on postacią zupełnie niewartą jakiejkolwiek uwagi; ot taki przeciętny Kowalski. Jednak wrażenie to jest całkowicie złudne, gdyż ze strony na stronę będzie widać zmianę jaka w nim zachodzi. Człowiek, który poszukiwania córki rozpocznie z chęci spełnienia obowiązku i uciszenia wyrzutów sumienia, podejmie ostateczną próbę naprawienia własnych błędów i zasypania stworzonej przez samego siebie przepaści. W efekcie odzyska dawno utraconą część samego siebie i odkryje na czym tak naprawdę polega rodzicielstwo.

Choć jak dla mnie fabuła jest miejscami szyta trochę zbyt grubymi nićmi, to niezwykle przygnębiająca atmosfera, która z rozdziału na rozdział działa coraz bardziej przytłaczająco, rekompensuje te uchybienia. Do tego potęguje ją jeszcze aż krzyczące z każdej ze stron poczucie kompletnego osamotnienia. Wraz z bohaterami odniesiesz wrażenie, że dosłownie cały świat sprzysiągł się przeciwko Tobie i powoli zaczniesz wątpić w swoje zdrowe zmysły. Poczujesz się zupełnie jakbyś był częścią jakiejś chorej gry, której zasady są Ci całkowicie obce. Jeśli nie jesteś pewien czy sięgnąć po „Obserwatora”, rzuć monetą. Ale pamiętaj, że bez względu na to co wypadnie, i tak przegrasz. A więc jak – orzeł czy reszka?

Natalia Neisser

Aneta Wiola | 2017-07-31
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 31 lipca 2017

"POMYLONY BABSZTYL"
Fortune przybywa z Dubaju do Londynu, by szukać swojej zaginionej, dorosłej córki. Policja nie kwapi się do roboty, gdyż Sophie ma nieciekawą reputację. Liczne próby samobójcze, proces o handel narkotykami i do tego nękanie. Kto, by się nią przejął, prawda? Otóż okazuje się, że jej ojciec i to bardzo. On sam nie otrzymałby medalu za ojcostwo; pracoholik, zmagającymi się z całą masą problemów. Jest jednak ktoś, kto nie tylko pała nienawiścią do jego jedynej córki, ale również do niego. Fortune zrobi wszystko, by poznać człowieka odpowiedzialnego za całe zło.

Ożeż! Nie spodziewałam się takiej historii! Wow! Wiem, wiem, wciąż się podniecam, ale emocje jeszcze nie opadły, bo jestem ledwie minuty od zakończenia "Obserwatora".
Historia opowiedziana z perspektywy dwóch ludzi - Sophie i jej ojca. I chociaż sam pomysł nie wydaje się powalający, jako całość prezentuje się znakomicie.
Ta książka to mój wymarzony thriller. Napięcie, akcja, świetna beletrystyka, no i...

kryminalnakuchnia | 2017-09-18
Na półkach: Kryminał/Thriller

Skoro autor powieści "Obserwator"zaczął swoją przygodę od branży reklamowej to nie dziwi mnie fakt, iż nie da przejść się obojętnie obok tej książki.

Gratuluję przemyślanej strategii marketingowej, w tym hipnotyzującej okładki, sugestywnego tytułu i intrygujących haseł krzyczących z obwoluty. Tą część oceniam na piątkę z plusem.

Niestety dalej już nie jest tak radośnie.

"Obserwator" to bardziej powieść psychologiczna aniżeli thriller. Punktem wyjścia dla fabuły książki jest prześladowanie w sieci.

Niestety autor dość szybko odrzuca ten wątek i zastępuję go bolesnymi rozliczeniami z przeszłości.

"Obserwator" zamiast spełniać rolę mrożącego krew w żyłach thrillera, jak to miał na celu, stał się opowieścią o winie i karze, odkupieniu, poświęceniu, ale przede wszystkim o utraconym dzieciństwie oraz źle pojętym ojcostwie.

Mogę śmiało powiedzieć, że książka miała swoje momenty, ale niestety częściej powiewało w niej nudą.

Bardzo nierówna, momentami naciągana.
Bohaterowie,...

ZaaQazany | 2017-09-06
Na półkach: ZaaQ'17
Przeczytana: 06 września 2017

"Hejterzy, którzy żyją online, czasem opuszczają wirtualny świat..."

W polskim tłumaczeniu tytuł książki brzmi "Obserwator". Nie do końca wydaje mi się trafny. Bo kim jest obserwator? Osobą, która przygląda się wydarzeniom w żaden sposób nie wpływając na ich bieg. Tytuł oryginalny "Troll" bardziej oddaje stan faktyczny - nie tylko się przyglądam, ale też aktywnie uczestniczę, na żal w sposób antyspołeczny. Co się stanie gdy taka osoba nie będzie ograniczała się do przestrzeni wirtualnej? Jak "straszy" nas okładka - "kilka razy zastanowisz się, nim wrzucisz do sieci zdjęcie lub wpis".

Młoda dziennikarka Sophie Fortune znika. Jej ojciec przylatuje z Dubaju do Londynu i rozpoczyna poszukiwania. Mamy przedsmak tego co się wydarzy, gdyż wyczuwamy drugie dno wydarzeń. Co się dzieje?
W dużej mierze bohaterem głównym jest Pan Fortune. Jego postać wprowadza do thrillera sporo wątku obyczajowego poprzez temat "ojcostwa, które boli". Ogólnie jednak jest to thriller, który czyta się całkiem...

Wkp | 2017-07-05
Na półkach: Przedpremierowo

PRZEŚLADOWCA

Thriller to gatunek, który cieszy się niesłabnącą popularnością. Co o tym decyduje? Z jednej strony zawsze mamy intrygującą zagadkę, z drugiej mrok i zagrożenie, ale podane w formie bardziej realnej, niż na przykład w horrorze, wreszcie powieści z tego gatunku najczęściej nie mają żadnych pretensji do bycia czymś więcej niż tylko rozrywką, a tego przecież przeciętny odbiorca oczekuje. „Obserwator” nie wyłamuje się z tego schematu, ale jednocześnie dostarcza miłośnikom dreszczowców dużo dobrej, mocnej i jakże aktualnej zabawy.

Znika Sophie Fortune. Jak to w takich przypadkach bywa, jej ojciec wzywa policję, a ta do całej sprawy zabiera się z nieszczególnie wielkim zainteresowaniem. Dla rodzica jest to tragedia, życie pociechy jest dla niego nie do przecenienia, jednak funkcjonariusze, którzy mają setki takich spraw, nie podchodzą do nich emocjonalnie. Szczególnie, że Sophie nawet jako dorosła kobieta miała zaburzenia nastrojów i w swoim niedługim życiu podjęła wiele...

Kasia Sobańska | 2017-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2017

Dobrze się czyta, ale w sumie nic ponad to. Nie ma wielkiego zaskoczenia, wręcz przeciwnie, wszystko takie schematyczne, z serii: co to z ludzi nie robi zemsta i kajanie się głównego bohatera, że wcześniej nie zrobił tego czy tamtego. Nie mniej jednak historia ciekawa,a bohaterowie tacy ludzie z krwi i kości, a nie jakieś wyimaginowane herosy. Do przeczytania w chwili oczekiwania na lepsze pozycje.

joaśka | 2017-08-19
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Jak któryś z Czytelników napisał: to nie tyle opowieść o stalkingu, ale o zemście. Podzielam te opinię i dlatego uważam, że w sumie to nie thriller ale dramat obyczajowy. Stalking jest tylko pretekstem do opowieści o trudnej relacji między ojcem a córką, dawnych grzechach i bolesnej drodze do odkupienia. Czyta się dobrze, że czy książka zasługuje na miano bestsellera to już każdy rozstrzygnie sam. Według mnie nie.

Wybredna Maruda | 2017-07-08
Na półkach: Sprzedam
Przeczytana: 08 lipca 2017

Ta powieść miała sprawić, że usunę swoje konta na wszelkich profilach społecznościowych i, być może, przestanę wychodzić z domu. Czy tego dokonała?

D. B. Thorne do tej pory zarabiał przez pisanie na dość kontrowersyjne tematy, odkrywając przed społeczeństwem tajemnice, których wydobycie na jaw nie dla każdego jest na rękę. "Obserwator" jest jego czwartą powieścią, a tym razem autor skupił się na sieci internetowej i sprawach kryminalnych. Bo jeśli znika młoda kobieta, to jedynym podejrzanym jest hejter i troll, który wypisywał jej obraźliwe komentarze na blogu. A internetowy troll jest przecież rzeczywistą osobą. Stalkerem prześladującym w realnym świecie...

Coraz chętniej sięgam po kryminały i thrillery, szczególnie takie, których celem jest zrobienie mi wody z mózgu. Obserwator nie do końca dał mi to, czego oczekiwałam, ale niesamowicie zaskoczył, dostarczył niezapomnianych emocji, zafundował ciekawą formę narracji oraz przygwoździł zakończeniem.

O tym, jakie wrażenie wywarła...

Sebastian Woźniak | 2017-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2017

Zgrabnie napisany thriller. Nie sugerujcie się opisem bo to nie jest książka o stalkingu tylko o zemście !

Pokrecona | 2017-07-16
Na półkach: Przeczytane 2017 rok
Przeczytana: 12 lipca 2017

Sięgnęłam po tę książkę, gdyż jej temat jest bardzo na czasie, a mianowicie hejt w internecie.
Zamieszczanie obraźliwych lub agresywnych komentarzy w Internecie wbrew pozorom nie jest bezkarne.
Coraz częściej na różnych portalach społecznościowych czy blogach mamy do czynienia ze zjawiskiem tzw. hejtu, czy też mowy nienawiści. Ich użytkownicy w Internecie czują się anonimowi i przekraczają granice dopuszczalnej krytyki i wolności słowa.
Właśnie to spotkało główną bohaterkę w książce napisanej przez pana Thorne. Troll internetowy atakuje...
Książka jest naprawdę dobra! Idealna dla każdego, kto lubi poczuć dreszczyk emocji. Wyjątkowo porywający thriller.
Zawziętość ojca w poszukiwanie córki jest godna podziwu. Lepiej później zawalczyć o rodzinę niż wcale.

Fabuła bardzo mocno intrygująca, połączenie życia ojca i córki w przyjemny sposób się zazębia, tworząc niezwykłą historię. Autor proponuje nam wiele psychologicznej oraz umysłowo-czytelniczej zabawy.

"Obserwator" to...

Dama_Karo | 2017-08-02
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Wydaje Ci się, że jesteś zupełnie sam wśród tłumu. Anonimowy, niezauważalny, obojętny dla innych, obcych Tobie ludzi. Gdzieś wśród nich jest jednak ON… Obserwator, który nie spuszcza Cię z oczu i widzi każdy Twój ruch!

Obserwator to książka nieoczywista i intrygująca już od pierwszych stron. Mamy tutaj dwoje głównych bohaterów: niestabilną emocjonalnie dziennikarkę oraz jej wiecznie zapracowanego ojca. Bez problemu wczułam się w sytuację każdego z nich, bo oboje są bardzo ludzcy – nieidealni, popełniający błędy i bardzo nieszczęśliwi, a przy tym poznajemy akcję właśnie z ich perspektywy. Najbardziej przerażała mnie oczywiście dziwna sytuacja życiowa Sophie. Dziewczyna ma zamiar napisać głośny artykuł, a jednocześnie nieustannie spotyka się z hejtem na swoim blogu. Na szczęście, ja jako blogerka, nigdy nie spotkałam się z żadnymi negatywnymi komentarzami, a już na pewno nie zostałam ofiarą stalkingu, ale Sophie nie miała już takiego szczęścia… W jej przypadku możecie sobie...

Patronaty tygodnia

Premiera nowej książki Stephena Kinga i książka Iana Fleminga, którą stworzył dla swojego syna zainspirowany legendarnym pojazdem wyścigowym – takie miłe wydawnicze niespodzianki pod naszym patronatem możemy znaleźć w najbliższych dniach w księgarniach. Sprawdźcie, za jakimi tytułami jeszcze warto się rozglądać!