Instrukcja obsługi solniczki

Wydawnictwo: Tygodnik Powszechny
literatura polska, felietony
Ag2S

Hołownia nie należy do tych, co "patrzą na prawo, patrzą na lewo. A patrząc - widzą wszystko oddzielnie, że dom..., że Stasiek..., że koń..., że drzewo...". Hołownia pisze o bezdomnych, o dobrej zmianie, o ministrze Waszczykowskim, o papieżu Franciszku, księdzu Międlarze i biednych jak mysz kościelna księżach, o uchodźcach, misjonarzach, Helenie Kmieć, o tym, co ("oddzielnie") codziennie widzimy. Każdy felieton, jak zapis sejsmografu, pokazuje, że we wszystkich sytuacjach i sprawach zawsze jest miejsce na miłość. Książka absolutnie nie nabożna, jest ewangeliczną książką o miłości.
ks. Adam Boniecki

źródło opisu: http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,77780,Instrukcja-obslugi-solniczki.htm

źródło okładki: http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,77780,Instrukcja-obslugi-solniczki.htm

Maria | 2019-04-30
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Otrzymałam zaproszenie!1
Kilka dni wahałam się, czy pójść na spotkanie z człowiekiem, o którym słyszałam – pluszowy katolik, celebryta, lewak. To był również powód niesięgania po żadną z publikacji, jakie wydał. Nie wiem, dlaczego tym razem skusiłam się? Może to był impuls, może moja przekora, a może „palec boży”? Chyba to ostatnie, bo tak musiało być, że ze sceptyka, a teoretycznie według niektórych nawet z wroga, zamieniłam się w wolontariuszkę Szymona Hołowni.
Ale po kolei!
Kiedy już się zdecydowałam na to spotkanie, wpadłam w panikę, że nic nie czytałam z jego opublikowanych pozycji, a ponieważ lubię być przygotowaną do tego typu spotkań, wyprosiłam książkę (za bardzo nie musiałam!) u mojej kochanej bibliotekarki z biblioteki publicznej, bo nie była jeszcze włączona do księgozbioru. Wzięłam pierwszą, jaką wyjęła z kartonu świeżej dostawy książek. Trafił mi się na najnowszy zbiór felietonów z „Tygodnika Powszechnego” pisanych na przełomie lat 2016-2017. Autor trochę...

Kasia | 2019-03-07
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Bardzo dobra książka o ważnych sprawach duchowych. Polecam!

Ciutwięcej | 2018-05-17

Jestem zdecydowanie na nie. Po pierwsze okładka- jednak tę książkę można po niej ocenić. Spodziewałam się czegoś o wiele fajniejszego.Felietony kończą się dosyć fajnie, ale nic mi po nich nie zostało. Już totalnie ich nie pamiętam. Chyba nie wpadły w moje serce. Więcej na blogu: http://ciutwiecej.pl/2018/05/ksiazka-instrukcja-obslugi-solniczki/

Boreas47 | 2018-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Bardzo lubię książki Hołowni, za świetny język, humor i przekaz zmuszający do myślenia. "Instrukcja obsługi solniczki" to książka nietypowa, składająca się z felietonów autora publikowanych regularnie w "Tygodniku Powszechnym". Jest to więc zbiór krótkich form i do tego silnie osadzonych w bieżących wydarzeniach. Mimo to czyta się bardzo dobrze. Polecam.

weromikal | 2018-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Najlepsza przeczytana przeze mnie polska książka publicystyczna. Dla tych którzy z autorem nigdy nie mieli do czynienia dobra okazja do zakochania się- dla starych wyjadaczy zaś do przypomnienia sobie dlaczego Hołownia jest tak uwielbiany. Zarówno jako katolik, jak i felietonista. Czyta się szybko i przyjemnie. Hołownia podchodzi z dystansem do spraw aktualnych, jednocześnie potrafiąc poruszyć serce do wzruszenia, umysł do przemyślenia, usta do mówienia a ręce do czynienia. Z stron wylewa się masa pozytywnej energii i nadziei, choć sprawy o których mowa niejednokrotnie są poważne czy doprowadzają do smutnych wniosków. Polecam całym sercem każdemu.

kuzo | 2018-03-29
Na półkach: Przeczytane, Religia, Ebook
Przeczytana: 29 marca 2018

Zawartosc: 46 felietonow z Tygodnika Powszechnego z lat 2016-2017 + opowiesci afrykanskie.
Tematyka: Problemy spoleczno - polityczne Polski i swiata, widziane przez pryzmat Ewangelii,
okraszone dawka humoru i cietym stylem autora . Poniewaz nie wydaje mi sie, zeby
w ciagu najblizszych lat te problemy zniknely, tematyka pozostaje aktualna.
Dawkowanie: 1-2 felietony dziennie przeczytac w wolnej chwili. Zarezerwowac czas na przemyslenie!

Holownia, jeden z moich ulubionych autorow, ktorego prawie wszystkie ksiazki znam. Trzy razy wstepowal do zakonu i trzy razy po krotkim czasie z niego wylatywal. Pan Bog wiedzial lepiej, gdzie nalezy go postawic w zyciu – od przyjaciol w Polsce wiem, ze wiele osob ze swiata mediow zainteresowalo sie Bogiem i Ewangelia, tylko poprzez przebywanie z Holownia. Gdyby poszedl do zakonu, nigdy by do tych ludzi nie dotarl! Oni by nie przyszli do kosciola, zeby posluchac jego kazania.

Ksiazke polecam.

manton | 2018-03-13
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 22 stycznia 2018

Zbiór ciekawych felietonów publikowanych w Tygodniku Powszechnym w roku 2016, niezwykle trafnych spostrzeżeń, napisanych lekkim przystępnymn stylem. Jak zwykle z przyjemnością czytam prace pana Hołowni, mimo że w tym przypadku jest więcej odniesień do polityki i zjawisk społecznych w Polsce niż wykładu teologicznego, do czego przywyczaił czytelników w swoich poprzednich książkach. Niezmiennie za to znaleźć tu można ewangeliczne spojrzenie na naszą szaro-burą polską rzeczywistość i smutną wojnę polsko-polską.

paxik | 2018-02-15

Gratka nie tylko dla miłośników Szymona Hołowni, ale też inteligentnych, wnikliwych, pobudzających do myślenia felietonów!

Sanna | 2017-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2017

Szymona Hołownię czytam, lubię i cenię od co najmniej dziesięciu lat. O ile jednak dawniej mawiałam, że "fajny gość, styl ma oryginalny, pisze interesująco, ale nie zawsze się z nim zgadzam", to po lekturze felietonów z "Solniczki" stwierdzam - z czasem coraz bardziej się zgadzam.

Myrusia | 2017-11-27
Przeczytana: 05 listopada 2017

Szymon Hołownia pisze o wielu ważnych tematach. Wspomina o Ekumenizmie, który nadal straszy niektórych, jakby był jakimś wyrzeczeniem się wiary, upiorem czy czymś złym. Uwypukla podziały, które przecież nie powinny mieć znaczenia, bo Bóg jest jeden i wszyscy jesteśmy przecież braćmi w wierze. Pisze o tym, że papież Franciszek jest często krytykowany, bo bardziej patrzy na człowieka i kieruje się miłością do niego niż przywiązuje się do przepisów. Pokazuje rozdwojenie świata, gdzie społeczeństwa europejskie i amerykańskie posiadają tak wiele, że trzeba budzić w nich wrażliwość, którą zatraciły gdzieś po drodze do sukcesu. Akcja, w której bogaci wychodzą na ulice, by pomagać to dobry pomysł, ale przykre jest to, że tak mało w nas troski i czułości, że musimy uczyć się wszystkiego od podstaw. Że tak mocno zamykamy się w sobie i boimy oszustów, że często przestajemy pomagać, dzielić się tym, co podarował nam w swej hojności Bóg. A jednocześnie autor zwraca uwagę na prosty fakt,...