Benedykt XVI. Ostatnie rozmowy

Tłumaczenie: Jacek ks Jurczyński
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rafael
religia
fazikus

Ta wiadomość przez ostatnie miesiące trzymana była w ścisłej tajemnicy. Benedykt XVI po wielu przemyśleniach postanowił, że po raz ostatni zabierze publicznie głos. Współautorem publikacji nie mógł zostać nikt inny, jak tylko Peter Seewald, autor jego wcześniejszych bestsellerowych książek-wywiadów. Owocem wielu wspólnych spotkań są odważne, szczere i w wielu momentach zaskakujące Ostatnie rozmowy.

Sensacyjna książka-testament Benedykta XVI ukaże się 9 września równocześnie w kilkudziesięciu krajach. Papież emeryt zapowiada, że to jego ostatni publiczny wywiad. Na razie tekst publikacji znają nieliczni. „Zaskakująco odważna i szczera” – tak książkę ocenia polski wydawca. „Wzbudzi wiele dyskusji” – dodaje. Zdaniem tłumacza, ks. Jacka Jurczyńskiego SDB, „daje ona czytelnikom możliwość bliższego «kontaktu» z człowiekiem, którego się widziało i słyszało, a jednak się go nie zna. Wiele poruszonych przez papieża kwestii daje odpowiedź na pytania nurtujące współczesnego człowieka. Peter Seewald zadaje je swojemu rozmówcy w naszym imieniu“.

W Ostatnich rozmowach emerytowany papież mówi wprost o powodach swojej rezygnacji, kluczowych momentach pontyfikatu, o konklawe i swoim następcy – Franciszku. Opowiada także o trudnych i kontrowersyjnych wydarzeniach, które miały miejsce, gdy zasiadał na Tronie Piotrowym, m.in. o aferze Vatileaks, reformach Kurii Rzymskiej i lobby gejowskim w Kościele. Benedykt XVI nigdy wcześniej nie mówił w sposób tak osobisty o swojej wierze, współczesnych wyzwaniach chrześcijaństwa i przyszłości Kościoła. Jeden z największych teologów i myślicieli naszych czasów opowiada również o swojej rodzinie i innych drogich mu osobach, a także o ważnych chwilach w swojej biografii. Po raz pierwszy w historii Kościoła papież podsumowuje swój pontyfikat oraz szczerze odpowiada na pytania, które od kilku lat nurtują nie tylko dziennikarzy, ale i wielu katolików.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rafael, 2016

źródło okładki: gloria24.pl

Huncwotcool | 2016-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2016

Bezpieczniutka lektura.

Ciężko mi tu dostrzec erudycję. Częściej widać omijanie tematu przy użyciu wielu słów, czasem niebezpiecznie zbliżające się do politycznego języka rezolucji, apeli i innych "za a nawet przeciw a tak naprawdę to nie wiadomo". Jak na "testament" nie powiedziano tu zbyt wiele. Jest niby o wszystkim ale tak zdawkowo jak to tylko możliwe. Często więcej treści znajduje się w pytaniach niż odpowiedziach.

Schemat odpowiedzi na wiele pytań, które wymagałyby pochylenia się nad jakimś problemem jest prosty: -nie miałem siły, -nie dało się no zupełnie nie, -nikt mi o tym nie powiedział, -zmagałem się/zmagaliśmy się tak z tymi a tamtymi. Imposybilizm dotyczący nawet spraw najbliższych współpracowników w Watykanie co ciekawie wygląda przy deklaracjach wielkiego celu jakim jest rechrystianizacja świata. Oczywiście BXVI nie twierdzi, że to zadanie proste ale gdy w toku rozmowy zaczyna dominować wrażenie, że w każdej organizacji kościelnej w której funkcjonował coś było...

Klaudia | 2017-01-05
Na półkach: Przeczytane, Wyjątkowe, 2017
Przeczytana: 05 stycznia 2017

Z rozmowy z Peterem Seewaldem (który właśnie dzięki wywiadom przeprowadzonym jeszcze z kard. Ratzingerem, przeszedł na katolicyzm), wyłania się prawdziwy Benedykt XVI: wielki umysł, teolog, intelektualista, ale i prawdziwy, Boży wysłannik, łagodny i przepełniony pokojem serca. I z pewnością nie brak mu poczucia humoru i dystansu do siebie!:)

Jego prostota i miłość do drugiego człowieka w połączeniu z niesamowitą mądrością, jest tak ujmująca, że sądzę, iż wielu krytyków zmieni zdanie o Josephie Ratzingerze i przekona się do niego.

Ta książka jest ważna, również ze względu na prawdę o skandalach Watykanu, a kto do tej pory ośmiela się winić za nie samego Ojca Świętego, jest w wielkim błędzie. W niej wszyscy ci, którzy oczerniają obecnego Papieża Seniora, znajdą prawdę i mam nadzieję, że choć trochę zawstydzą się swoich pochopnych osądów.

Benedykt XVI to postać nietuzinkowa. Tak ogromną falę krytyki i szkalowania, chaos dezinformacji i niekończące się zarzuty pod swoim adresem,...

Immanuel Kant | 2016-09-19

Polecam poczytać Ratzingera!

Papa Benedetto w wywiadzie-rzece postawił kropkę nad i. Wiele spraw podsumował, niektóre sprostował, a niektórymi pierwszy raz podzielił się ze światem. W mojej opinii książka była nad wyraz lansowana w mediach jako sensacyjna (mam tu na myśli nagłówki typu "Benedykt XVI przerywa milczenie!"), jednak określiłbym ją mianem przyjemnej i szczerej. Osoby zaznajomione z dorobkiem literackim Josepha Ratzingera odkryją, że w "Ostatnich rozmowach" jego wypowiedzi są równie klarowne i przystępne, jak w innych jego dziełach. Poważne monologi teologiczne przeplatane są anegdotami z życia Papy oraz wspomnieniami z całego życia. Zauważyć można, że pomimo przyjęcia monastycznego wręcz trybu życia nie brakuje mi wigoru i trzeźwego spojrzenia na świat współczesny i jego problemy.

SKR | 2017-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Książka zawiera rozmowy z Josephem Ratzingerem, pierwszym papieżem-emerytem. Pierwsza część odwołuje się do ostatnich dni pontyfikatu, a Benedykt XVI odpowiada na pytania dotyczące decyzji o abdykacji i okoliczności towarzyszących temu niezwykłemu wydarzeniu.

Dla tzw. zwykłego człowieka interesujące mogą okazać się rozmowy z części Historia sługi, gdy emerytowany papież przedstawia swoje dzieciństwo, młodość, trudny czas wojny oraz wstąpienie do stanu duchownego. Spore fragmenty poświęcone są głębszym rozważaniom o filozofii i poglądach teologicznych podejmowanych przez przyszłego biskupa Rzymu. Obszerny jest także rozdział wydobywający wiadomości o pontyfikacie Benedykta XVI, niespodziewanym wyborze, troskach i problemach tego czasu, kontaktach ze światem.

Chociaż książka wymaga od czytelnika wiedzy i cierpliwości, może przyciągnąć uwagę niejednego czytelnika, ponieważ z rozmów wyłania się obraz mądrego, wykształconego duchownego oraz skromnego, pełnego ciepła i życzliwości...

Michał | 2017-03-09
Przeczytana: 08 marca 2017

Nie jest to książka ani wybitna, ani słaba. To co mnie urzekło to ogromna skromność Papieża-emeryta Benedykta XVI. Jak to sam się określił- "Prosty i skromny pracownik winnicy Pana". Poza tym z książki jednoznacznie wynika, że nie jest on takim "tradsem" na jakiego próbowali i próbują go kreować niektórzy. Ogromnym plusem książki jest umieszczenie artykułu kard. Ratzingera z 1958 roku "Kościół pogan nazywających się jeszcze chrześcijanami".

czytelnik | 2017-05-29

Bardzo możliwe, że to zgodnie z tytułem jeden z ostatnich, a może i ostatni dłuższy wywiad z Benedyktem. Przeprowadził go Peter Seewald - niemiecki dziennikarz, towarzyszący jako publicysta przez dwadzieścia lat najpierw kard. Ratzingerowi, a później papieżowi Benedyktowi. I tutaj pojawia się problem. Seewald zadaje w dużej mierze oczywiste pytania, powstrzymuje się przed trudniejszymi i nie dopytuje, gdy Benedykt odpowiada okrężnie. Ktoś zupełnie nowy zapewne nie uzyskałby zgody na przeprowadzenie tak obszernej rozmowy, ale z pewnością byłaby ona bardziej wartościowa (choć nie twierdzę, że teraz zupełnie nie jest).

Książka składa się z trzech części: "Dzwony Rzymu", "Historia sługi" i "Papież Jezusa", krótkiej noty biograficznej oraz artykułu Benedykta "Neopoganie i Kościół" zamieszczonego w aneksie. Wywiad-rzeka rządzi się swoimi prawami, więc nie należy oczekiwać przedstawienia w pełni osoby Ratzingera. Pierwszym dwóm częściom nie można nic zarzucić. Dziennikarz zadał wiele...

jarco102 | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

Bardzo dobra książka zarówno dla wierzących jak i ateistów, ponieważ w żaden sposób nie potępia niewierzących ani nie narzuca woli i ideologi Kościoła.

O książce przeczytałem w gazecie i pomyślałem że warto będzie ją przeczytać, wiedziałem jednak czego mogę się spodziewać.

Niesamowite wrażenie zrobił na mnie już sam wstęp książki, kiedy to Benedykt XVI odpowiadając na pytanie o istotę życia, sens życia oraz sąd ostateczny, odpowiada:Jestem tylko marnym kruchym człowiekiem, który stanie przed Panem i pochyli głowę, mając w świadomości że nie zawsze wszystko zrobiło się tak jak powinno i nie zawsze traktowałem ludzi tak jakby jakby na to zasługiwali.

Ta odpowiedź w piękny sposób oddaje charakter pontyfikatu Benedykta XVI. Jego pontyfikat był obrazem samego niego: cichy, wyważony, mistyczny, głęboko filozoficzny i chyba można śmiało napisać że w dużej części milczący aczkolwiek całkowicie oddany modlitwie i medytacji.

W książce próżno szukać jakiegokolwiek fragmentu w którym...

wkwiatki | 2017-05-14
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Żyjemy w czasach burzenia pomników. Ludzkość ma już parę ładnych tysięcy lat na karku. Od zawsze zajmowała się porządkowaniem świata, jego interpretacją i kolorowaniem sfer życia na białe i czarne, żeby dobro i zło były wyraźniejsze i nie trzeba było długo zastanawiać się nad wyborem. Nie wyszło jednak idealnie. Na wiele słów, pojęć i czynów nałożyliśmy zbroję patosu, łupinę tabu i skórkę onieśmielenia. Mamy całe życie, by pozbyć się tych niepotrzebnych pancerzy i nawet w używaniu języka móc zachować swobodę. Jednym z pojęć do odbrązowienia jest „papież” i za moment ocenię, czy Peterowi Seewaldowi udało się to zrobić poprzez rozmowę z Benedyktem XVI.
Ale najpierw kontekst. Wydaje mi się, że w każdym języku świata doskonale utarło się połączenie wyrazowe „papież Franciszek”. Nie jest ono nacechowane negatywnie, można go używać w różnych kręgach i robi się to raczej z uśmiechem, błyszczącymi oczami, zachwytem albo przynajmniej zdziwieniem. Choć sposób bycia tego człowieka nie...

Matieuszek | 2016-09-09
Przeczytana: 09 września 2016

Kupując książkę nastawiałem się na któryś z dwóch scenariuszy – albo „zimne” podsumowanie swojego nauczania i dodanie kilku ciekawych przemyśleń (jakby pewnego rodzaju post scriptum dzieł), albo „gorące” anegdoty, ciekawostki, informacje wcześniej nigdzie nieopublikowane. Oba warianty zadowoliłyby mnie w równy sposób.

Jednakże w rzeczywistości otrzymujemy coś nawet nie letniego. Właściwie nie wiem nawet, do kogo tak naprawdę skierowana jest ta lektura. Osoby znające (choćby z grubsza) nauczanie Benedykta, nie dowiedzą się prawie niczego nowego (no może kilkakrotnie się zaśmieją, lub uśmiechną), natomiast osoby które chciałyby się „zaprzyjaźnić” z osobą Ratzingera pod koniec jego życia, tak naprawdę będą miały przed sobą długą przeprawę, przez tak właściwie niezbyt ciekawe, z ich punktu widzenia, informacje.

Z promocji książki wynika, jakoby papież pozdradzał najpilniej strzeżone sekrety Watykanu, a tak naprawdę Joseph Ratzinger jest nadal „starym, dobrym” Josephem Ratzingerem....

Olaf | 2017-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

Kiedyś w internecie przeczytałem komentarz pod filmem o Benedykcie XVI, że Polak pracuje do końca życia, a Niemiec do emerytury. Krzywdząca to opinia, ale łatwy wytrych, dla tych, którzy muszą mięć guru, żeby nie myśleć samemu. Książkę dostałem na fali medialnego szumu, o prawdzie, o przerwaniu milczenia i innych takich bzdetach, które ludzie kupują. To co mówią media, to inna para butów. Poczekałem przeczytałem i wie, że jest to papież do, którego trzeba dorosnąć. Nie ma w nim nic nadętego, zagranego, ale jego precyzja wejście w niektóre tematy, to zabawa na długie wieczory.
Ostatnio miałem taką rozmowę swoją drogą z przyzwoitym człowiekiem, który tak mnie pyta: "A wiesz, gdybyś tak został księdzem, bo przecież skończyłeś teologię, to wiesz gdybyś tak głęboko wszedł, to co? może wprowadzili by cię w jakąś wiedzę tajemną, w jakieś fakty, do których zwykli ludzie nie mają dostępu...". Zdębiałem, ale później połączyłem fakty. Takie przekonanie mamy o Kościele. Może nie wszyscy, ale...